Kreta - nieznane oblicze wyspy

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni3 680 + 120EURO

O wyprawie

Kreta - nieznane oblicze wyspy

 • Białe góry – wędrówki na lekko i spacery wzdłuż wybrzeża
 • Samaria i Aradena – kreteńskie wąwozy
 • Topolia, czyli zielone serce Krety
 • Chania - urlokliwy wenecki port i licznymi zabytkami
 • Przysmaki kreteńskiej kuchni

Z Kretą kojarzą nam się romantyczne wąskie uliczki miast, cudny turkus Morza Śródziemnego, kolebka kultury europejskiej, ser feta – jedyny w swoim rodzaju oraz przepyszny miód! Dziś można znaleźć tu popularne kurorty nadmorskie, jednak istnieje także inne nieznane oblicze Krety, gdzie bogactwo przyrody i leniwa atmosfera maleńkich wiosek oczarują każdego odwiedzającego - a my właśnie tam się udamy!

Na zachodniej części wyspy codziennie czeka nas coś innego: piesze wędrówki po imponujących wąwozach, jaskinie wypełnione stalagmitami, błogo zielone i kwitnące łąki górskie, urozmaicona linia brzegowa, ukryte na wzgórzach klasztory oraz nocleg w odbudowanej ekologicznej wiosce w głębi wyspy. Nie zabraknie również gwarnych uliczek i zabytków urokliwego miasta Chania. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy, jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie dopiero tam można poczuć prawdziwą Kretę i poszukać własnych „perełek” tej wyspy.

Lefka Ori – Białe Góry

Zachodnia część wyspy to Góry Białe z najwyższym szczytem Pachnes (2452 m n.p.m.). Nazwa pochodzi od szczytów, które aż do czerwca pokryte są śniegiem, co jak na greckie warunki jest rzadkością. Latem z kolei bieleją wapienne skał budujące ten masyw górski. My pozostaniemy jednak u podnóża gór i będziemy pieszo podziwiać piękne krajobrazy, często klifowego wybrzeża. To właśnie w tej części wyspy istnieją wioski, do których można się dostać wyłącznie pieszo lub szlakiem wodnym. Dzięki swej niedostępności nie powstało tu wiele ośrodków turystycznych i została zachowana sieć starych ścieżek pasterskich. 

Czekają na nas niezapomniane wędrówki po wąwozach Samaria i Aradena, w których będzie możliwość zaobserwowania wielu rzadkich, endemicznych gatunków roślin. Na naszej drodze, oprócz atrakcji przyrodniczych, spotkamy także prastare dziedzictwo wczesnego chrześcijaństwa – chociażby 1000-letni kościół Agios Pavlos, w którym według legend zatrzymał się  św. Paweł Apostoł oraz liczne kapliczki, które idealnie podkreślają wyspiarski charakter Krety. Dla kontrastu, ostatnie dwie noce spędzimy w mieście Chania, gdzie starówka i port wenecki zachęcają do romantycznych spacerów po wąskich i krętych uliczkach. Małe sklepiki na bazarach będą okazją do zakupienia lokalnych produktów, a zaplanowane noclegi u gospodarzy by poznać tamtejszą gościnność.

Program

Dzień 1 Przywitanie z Kretą

Przelot z Warszawy na Kretę, transfer z lotniska w rejon wąwozu Topolia. Wędrówka do Milia - tradycyjnej kreteńskiej wioski, położonej z dala od codziennego gwaru, w zależności od godziny przyjazdu, możliwy krótki spacer przez bujne ogrody wioski.

Dzień 2 Topolia, czyli zielone serce Krety

Na pierwszą wędrówkę udamy się wokół wiosek Topolia i Katsomatados - regionu wciąż mało odwiedzany przez turystów. Po drodze naszym oczom ukażą się porośnięte bujną zielenią krajobrazy, prawdziwe kreteńskie wioski, a co wytrawniejsze oko dostrzeże wyjątkowe gatunki roślin, chociażby smoczą lilię. Nie ominiemy wąwozu rzeki Topolia czy jaskini Agia Sofia ze stalagmitami i stalaktytami. W jaskini tej znajdziemy mała kapliczkę, w której nadal kilka razy do roku odbywają się nabożeństwa. Po wędrówce zatrzymamy się w tawernie, gdzie gospodarz Panagiotis wie jak smacznie przygotować typowe kreteńskie dania.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 3 Wąwozy Białych Gór

Rano wyjazd w Białe Góry (Lefka Ori) do górnego wejścia wąwozu Samaria. My omijamy szlaki pełne turystów i skręcamy na mniej uczęszczany szlak wysoko w górach, gdzie bez większego trudu dotrzemy do ciekawych form skalnych zwanych „kamiennym mostem”. Tu zatrzymujemy się, aby napawać wzrok pięknymi górskim pejzażami w wąwozie Samaria i na okoliczne szczyty wiosną pokryte jeszcze śniegiem.

Popołudniu czeka nas kolejna atrakcyjna wędrówka – wąwóz Agia – Irini. Jest on tak samo imponujący jak wąwóz Samaria, ale jak dotąd rzadko odwiedzany. Schodzimy tym pięknym zielonym wąwozem w stronę wybrzeża, gdzie zostaniemy na kolejne dwie noce w plażowej miejscowości Sougia.

Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 750 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 4 Wędrówka do Lissos: nadmorskiej perełki

Piękne nadmorskie pejzaże i zabytki czekają na nas. Podczas tej wędrówki zapoznajemy wszystkie zapomniane atrakcje, które zachodnia Kreta ma do zaoferowania: romantyczny wąwóz, gdzie kwitną piękne oleandry, miejsca widokowe na góry i morze, stary bizantyjski kościół. Główną atrakcją na szlaku będzie antyczne miasto Lissos, ze słynna rzymską mozaiką. Co ciekawe, miejsce to można odwiedzić tylko na pieszo, dzięki czemu jest tam bardzo spokojnie. Późnym popołudniem czas na odpoczynek na piaszczystej plaży w wiosce Sougia, gdzie nocujemy.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 5 Górska wędrówka nad brzegiem morza

Rano płyniemy statkiem wzdłuż stromych południowych wybrzeży Białych Gór do małej miejscowości Agia Roumeli. Tak jak cały ten odcinek wybrzeża, nie można tu się dostać samochodem. Za to czekają na nas liczne tawerny oferujące lokalne przysmaki.

Popołudniu czeka nas klasyka wśród pieszych tras na południowej Krecie – szlak biegnący wzdłuż widowiskowo położonych klifów wynurzających się z krystalicznie czystego morza. Miniemy tysiącletni kościół Agios Pavlos i zatokę Marmara, gdzie bary i tawerny zapraszają na odpoczynek przy świeżo wyciśniętym soku z pomarańczy. Wieczorem dojdziemy do pięknego miasteczka Loutro. Wieczorem czas na odkrycie Loutra - wioski jak z bajki: kilkanaście białych domków z niebieskimi oknami w malowniczej zatoce otoczonej wysokim na 600 metrów skalnym urwiskiem.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 300 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 14 km

Dzień 6 Przez wąwóz Aradena

Zapierająca dech w piersiach przepaść, nad którą przewieszony jest most łączący dwa brzegi wąwozu Aradena, a na jego dnie oleandry, piękne endemiczne kwiaty, a także pachnące kreteńskie zioła. Naszym celem są ruiny dawno opuszczonej “wioski duchów“. Wieczorem podczas przejazdu do Chanii zaplanowane są postoje w punktach widokowych.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 7 Odkrywanie Chanii - urokliwego weneckiego portu

Udamy się na spacer przez wenecki port i stare miasto w Chanii, gdzie chętni będą mogli zwiedzić m.in. muzeum archeologiczne i wykopaliska z czasów minojskich. Wpływ zarówno kultury weneckiej jak i osmańskiej na rozwój miejscowości będzie można dostrzec przede wszystkim w architekturze: obok siebie znajdziemy domki i wille w stylu weneckim, tureckie domy, kościoły czy meczety. Istnieje tu nawet świątynia z dzwonnicą i minaretem w jednym! W tym romantycznym mieście na każdym kroku możemy znaleźć coś interesującego, odpoczywając jednocześnie od trosk codziennego życia.

Dzień 8 Pożegnanie z Kretą

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Chania-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny), transport głównego bagażu pomiędzy miejscami noclegami
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach. Dopłata do pokoju 1-osobowego 790 PLN (liczba pokojów ograniczona)
 • Wyżywienie: 4 śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (poza 4 śniadaniami) - ok. 15-25 EUR/dzień
 • Zwyczajowych napiwków - ok. 10 EUR

Liczba uczestników: 10 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Pierwsza część ceny 3680 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część 120 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kreta - nieznane oblicze wyspy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.