Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia

  • Chrześcijańskie zabytki: Mccheta, Gelati, Alawerdii, Sameba

  • Wioska Uszguli (2200 m n.p.m.) i jej średniowieczna atmosfera

  • Tradycyjne supry i lokalne przysmaki

  • Degustacja wina w Kachetii

  • Śladami Puszkina Gruzińską Drogą Wojenną

  • Plaże Morza Czarnego

  • Niezwykła gruzińska przyroda - kaniony, górskie przełęcze, wodospady

Kamieniste plaże i eukaliptusowe lasy, doliny, którymi płyną rwące, górskie rzeki, stepy i pustynie, wodospady i kaniony. Malownicze winnice, a przede wszystkim, wysokie góry oraz ich zaśnieżone szczyty.To wszystko czeka na nas w Gruzji. Niewielki kraj zachęca do poznania swojej przyrody, która skrywa skarby cywilizacji – skalne klasztory, kościoły na szczytach górskich jak Cminda Sameba - świętość Gruzinów na tle majestatycznego Kazbeku, niezliczone cerkwie czy zapomniane górskie wioski.

Zapraszamy Was na 12-dniową wycieczkę po Gruzji. W programie, oprócz zabytków i przyrody, nie zabraknie tradycyjnej supry, rozmów z gościnnymi mieszkańcami, polifonicznych śpiewów. W upalne dni popijać będziemy wodę Bordżomi. Na suto zastawionych stołach znajdziemy chinkali, szaszłyki, bakłażany i... kolendrę :-). Najczęściej nocować będziemy w rodzinnych pensjonatach lub agroturystykach.

 

Program

NOWY, ULEPSZONY PROGRAM WYJAZDU NA SEZON 2018:

DZIEŃ 1-2
Przelot do Gruzji i transfer do wioseczki Gelati, gdzie spędzimy pierwszą noc. Następnego dnia uciekniemy jednak jeszcze dalej od cywilizacji do niezwykłej wioski Udabno. Odpoczniemy po trudach podróży w odizolowanym od świata kultowym Oasis Club prowadzonym przez Polaków. Po południu udamy się do Dawid Garedża - kompleksu wykutego w skale na granicy z Azerbejdżanem, gdzie zobaczymy piękny zachód słońca. Ognisko i niebo z milionem gwiazd będzie zwieńczeniem tego dnia. Nocleg w drewnianych domkach na stepie.

DZIEŃ 3
Całodzienny przejazd przez urodzajną Kachetię, krainę wina i świeżego chleba. Odwiedzimy słynne maleńkie miasto Signagi i żeński klasztor Bodbe z grobem św. Nino. Odwiedzimy wytwórnię wina Kindzmarauli w Kwareli, zbudowaną w dawnej średniowiecznej twierdzy, gdzie spróbujemy trunków z najlepszych gruzińskich szczepów. Miniemy dawną stolicę królestwa Kachetii - twierdzę Gremi oraz najwyższą średniowieczną katedrę na Kaukazie Alawerdi, słynącą z produkcji pysznego miodu. Wieczorem dojedziemy do Wąwozu Pankisi, u podnóża Kaukazu w dolinie rzeki Alazani. Żyje tam muzułmańska społeczność Kistów. Podczas kolacji spróbujemy specjałów kuchni czeczeńskiej, a potem wysłuchamy domowego koncertu muzyki kaukaskiej wykonywanego przez lokalny zespół.

DZIEŃ 4
Wczesnym rankiem z gór wyruszamy do stolicy Kachetii Telawi. Przejdziemy się po pięknym targu, gdzie czekają na nas pyszne czurczchele, gruziński słodki przysmak. Po drodze odwiedzimy jeszcze ważny klasztor Ikalto Przejedziemy przez przełęcz Gombori w stronę Tbilisi. Następnie Gruzińską Drogą Wojenną przejedziemy obok twierdzy Ananuri usytuowanej nad sztucznym jeziorem utworzonym na rzece Aragwi. Będziemy też w Gudauri, pięknym zimowym kurorcie narciarskim. Miniemy kolorowy pomnik przedstawiający średniowieczną królową Tamarę w towarzystwie traktorów i Jurija Gagarina, aby dotrzeć do Przełęczy Krzyżowej. Następnie udamy się pod wygasły wulkan Kazbek (5033m n.p.m.) - świętą górę - do której, według legendy, przykuty był Prometeusz. Udamy się do klasztoru Cminda Sameba, malowniczo położonego u podnóża Kazbeku, skąd rozpościera się panorama na Wąwóz Darialski, o którym tak pięknie pisał Puszkin. Możliwy spacer do wodospadu Gweleti. Nocleg w rodzinnym pensjonacie.

DZIEŃ 5
Dzień rozpoczniemy wcześnie udając się do Mcchety, pierwszej historycznej stolicy niepodległej, chrześcijańskiej Gruzji. W religijnym centrum kraju przejdziemy przez zabytkowe centrum z katedrą Sweti Cchoweli (UNESCO). Stamtąd udamy się na wzgórze u zbiegu rzek Aragwi i Mtchwari, gdzie z tarasu kościoła Dżwari (UNESCO), obejrzymy panoramę starej stolicy. To właśnie w tym miejscu, król Mirian III za sprawą świętej Nino ochrzcił Gruzję. Następnie przejedziemy przez Gori, miasto urodzenia Stalina, dotknięte wojną sierpniową z 2008 roku. Stamtąd udamy się do wielowiekowego skalnego miasta Uplyscyche. Zobaczymy skalny Słup Kacchi, na którego szczycie stoi niedostępny kościółek. W górniczej Cziaturze przejedziemy się sowieckimi kolejkami linowymi w niemal postapokaliptycznym klimacie. Potem czeka nas przejazd do miejsca zakwaterowania, domu w malowniczej wiosce Gelati, gdzie zasiądziemy do powitalnej supry z pysznym domowym winem. Usłyszymy długie gruzińskie toasty wznoszone przez tamadę. Supra w domu gospodarzy wzbogacona będzie o nieformalny koncert gruzińskiego, męskiego chóru.

DZIEŃ 6
Po śniadaniu zwiedzimy kompleks klasztorów Gelati (UNESCO), z grobem króla Gruzji Dawida Budowniczego. Zobaczymy zbudowany na skale klasztor Mocameta. W Kutaisi zwiedzimy historyczne centrum, zrobimy zakupy na kolorowym targu i obejrzymy katedrę Bagrati (UNESCO). Następnie udamy się w okolice miasteczka Martwili. Zobaczymy niezwykły kanion Okace z kładki zawieszonej kilkaset metrów nad nim. Następnie udamy się pod wodospad Kinkcza na zachód słońca. Wieczorem powrót do Gelati.

DZIEŃ 7
Rano wyruszymy w Wysoki Kaukaz. Zatrzymamy się po drodze w mieście Zugdidi, stolicy Mengrelii, słynącej z ostrej kuchni. Następnie zobaczymy jedną z najwyższych tam łukowych na świecie na rzecę Enguri, oddzielającej Mengrelię od Abchazji. Po południu dojedziemy do Mestii w Górnej Swanetii. Dla chętnych spacer pod lodowiec Czalaadi. Dla wszystkich zwiedzanie miasteczka i lokalnych muzeów. Zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie, gdzie czekać będzie na nas domowa kolacja.

DZIEŃ 8
Wsiadamy do samochodów terenowych i szutrową drogą przez swańskie wioski, udamy się do najwyżej położonej wioski w Europie, Uszguli (UNESCO). Po drodze czekają na nas zachwycające widoki masywów Uszby i Tetnuldi oraz malutkie górskie kościoły. W malowniczym miejscu, w którym zatrzymał się czas, zgubimy się w labiryntach kamiennych wież i pójdziemy na przyjemny spacer z widokiem pod lodowiec najwyższej góry Gruzji Szchary (5068 m n.p.m.).

(Przy sprzyjającej pogodzie, dla chętnych aktywnych piechurów, istnieje możliwość spaceru do miejsca, z którego widać najwyższą górę Europy – Elbrus (5 642 m n.p.m.) i inne kaukaskie giganty).

DZIEŃ 9
Ze Swanetii pojedziemy wprost na plaże Morza Czarnego. . Odpoczniemy na plaży albo w cieniu eukaliptusów, aby wieczorem zachłysnąć się futurystycznym Batumi - miastem przepychu, mocno kontrastującym z dotychczas poznaną Gruzją. Przejdziemy się po nowoczesnym bulwarze i historycznej starówce, zobaczymy najładniejszy McDonald's na świecie :) i Wieżę Alfabetyczną. Nocleg pod Batumi.

(Alternatywą dla tych, którzy nie lubią plażowania, może być zwiedzanie pięknego ogrodu botanicznego w Batumi lub spacer w Gonio i Kwariati wśród eukaliptusowych lasów z subtropikalnym klimatem).

DZIEŃ 10
Zmienimy środek transportu na marszrutkę dostosowaną do przejazdów przez górskie przełęcze. Przez gęste lasy i małe wioski pełne ciekawych drewnianych meczetów, dotrzemy do przełęczy Goderdzi. Pojedziemy do Abastumani, dawnego radzieckiego obserwatorium astronomicznego. Następnie udamy się w okolice miasteczka Achalcyche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetia. Zobaczymy piękny kościół Sapara, pełen średniowiecznych fresków. Dotrzemy nad kanion rzeki Mtkwari, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 11
Rano czeka nas zwiedzanie jednego z najpiękniejszych zabytków Gruzji - skalnego miasta Wardzia (UNESCO). To niezwykła konstrukcja, niegdyś była prężną twierdzą i miastem, dziś jest miejscem wyciszenia dla mnichów. Następnie przejedziemy przez zamieszkaną przez Ormian Dżawachetię i wzdłuż największego gruzińskiego jeziora Parawani, udamy się do Dolnej Kartlii. Odwiedzimy miejscowość Bolnisi, zamieszkaną niegdyś przez Niemców, by zobaczyć jedną z dwóch najstarszych gruzińskich cerkwi. Pod wieczór dotrzemy do Tbilisi, gdzie zjemy kolację w lokalnej knajpce.

DZIEŃ 12-13
Tbilisi, niegdyś zwane Perłą Kaukazu, nadal zachwyca wielokulturowością, a historia miesza się w nim z nowoczesnością. Zwiedzimy najważniejsze cerkwie - Sioni i Kaszueti oraz twierdzę Narikala. Spacer wąskimi uliczkami starego miasta, nad którymi górują przepięknie zdobione balkony i tarasy oplecione bujną winoroślą. Zrobimy zakupy na Suchym Moście, pięknym targu staroci. Przejdziemy przez świeżo wyremontowany secesyjny bulwar Dawida Budowniczego. Wieczorem tradycyjna gruzińska kolacja w stylowej knajpie. Po kolacji dla chętnych wędrówka po tbiliskich barach i klubach.

(Tbilisi to miasto wielu historii. Plan zwiedzania miasta może zostać dostosowany do oczekiwań grupy).

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanym minibusem lub minivanem z charyzmatycznym gruzińskim kierowcą

• 4x4: jednodniowa wycieczka samochodami terenowymi

• 5x zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie, 7x w domach u miejscowych gospodarzy

• wyżywienie (w cenie zawsze jest wliczone śniadanie, a podczas pobytu u gospodarzy dwa posiłki dziennie)

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów i kościołów (około 30 EUR).
• Kolacje w Tbilisi (dwa razy) oraz w Batumi (raz).
• Pozostałe wyżywienie i napoje w ciągu dnia nie ujęte w cenie wycieczki.

ZAKWATEROWANIE:
Podczas wyjazdu będziemy w większości (poza Udabno i Wardzią) zakwaterowani w domach gruzińskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Zwykle pokoje są dwuosobowe, choć istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach wieloosobowych. Łazienka i toaleta wspólna na korytarzu przy pokojach wieloosobowych. Standard w Gruzji zwiększa się z roku na rok. W miastach (Batumi, Tbilisi) zakwaterowanie w hotelach.

WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri). W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji - tam wyżywienie indywidualne. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć komfortowy minibus z klimatyzacją. Na trasie Mestia - Uszguli będziemy korzystać z samochodów terenowych. Na trasie Batumi - Wardzia poruszać się będziemy ze względu na warunki drogowe, marszrutką o niższym standardzie.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 25 - 30 stopni, spada wraz ze wzrostem wysokości. W górach Kaukazu Wielkiego w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. Na wschodzie Gruzji klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w lipcu może sięgać ponad 30 stopni.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły