Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia

 • Tradycyjne supry i lokalne przysmaki
 • Niezwykła gruzińska przyroda - kaniony, górskie przełęcze, wodospady
 • Chrześcijańskie zabytki: Mccheta, Gelati, Alawerdii, Sameba
 • Wioska Uszguli (2200 m n.p.m.) i jej średniowieczna atmosfera
 • Winne szlaki urodzajnej Kachetii
 • Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną
 • Plaże Morza Czarnego

Wycieczka do Gruzji. Kamieniste plaże i eukaliptusowe lasy, doliny, którymi płyną rwące, górskie rzeki, stepy i pustynie, wodospady i kaniony. Malownicze winnice, a przede wszystkim, wysokie góry Kaukazu oraz ich zaśnieżone szczyty. Tak, to wszystko czeka na nas właśnie w Gruzji.

Ten niewielki kraj zachęca do poznania swojej przyrody, która skrywa nieprawdopodobne skarby cywilizacji - skalne klasztory, kościoły na szczytach górskich, jak Cminda Sameba - świętość Gruzinów na tle majestatycznego Kazbeku, niezliczone cerkwie czy zapomniane górskie wioski.

Zapraszamy Was na 12-dniową wycieczkę objazdową po Gruzji. W programie, oprócz zabytków i przyrody, nie zabraknie tradycyjnej supry, rozmów z gościnnymi mieszkańcami, polifonicznych śpiewów. W upalne dni popijać będziemy wodę Bordżomi.

Na suto zastawionych stołach znajdziemy chinkali, szaszłyki, bakłażany i... kolendrę :-) Najczęściej nocować będziemy w rodzinnych pensjonatach lub agroturystykach.

Program

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI DO GRUZJI*:

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku i poranny przelot do Gruzji. Od razu wyruszamy w Wysoki Kaukaz. W okolicach Martwili zobaczymy niezwykły kanion Okace, z kładki zawieszonej kilkaset metrów nad nim. Pod wieczór dojedziemy do Mestii w Górnej Swanetii. Powitalna kolacja w domu zaprzyjaźnionych swańskich gospodarzy.

DZIEŃ 2

Wsiadamy do samochodów terenowych i drogą przez swańskie wioski, udamy się do jednej z najwyżej położonych wiosek w Europie, Uszguli (UNESCO). Po drodze czekają na nas zachwycające widoki górskiego masywu Gór Swaneckich. W malowniczym miejscu, w którym zatrzymał się czas, zgubimy się w labiryntach kamiennych wież i pójdziemy na przyjemny spacer z widokiem na najwyższą górę Gruzji Szcharę (5193 m n.p.m.).

DZIEŃ 3

Ze Swanetii pojedziemy wprost na plaże Morza Czarnego. Po drodze zatrzymamy się nad jedną z najwyższych tam łukowych na świecie na rzece Enguri, oddzielającej Megrelię od Abchazji, a także w mieście Zugdidi. Po południu dotrzemy do nadmorskiej, subtropikalnej Adżarii. Odpoczynek na plaży, a dla chętnych wieczorny spacer po Batumi. 

DZIEŃ 4

Batumi. Odpoczniemy na plaży albo w cieniu eukaliptusów. Dla bardziej aktywnych możliwość zorganizowania fakultatywnych wyjazdów do parków narodowych w okolicach Batumi - Mtirala i Maczachela, albo długi spacer po słynnym batumskim ogrodzie botanicznym.

DZIEŃ 5

Przez Gurię i Imeretię udamy się do słynnego uzdrowiska Bordżomi. Pospacerujemy wśród historycznych domów dla kuracjuszy. Stamtąd udamy się w okolice miasteczka Achalcyche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetia. Dotrzemy nad kanion rzeki Mtkwari, gdzie zwiedzimy jeden z najpiękniejszych zabytków Gruzji - skalne miasto Wardzia i spędzimy noc. 

DZIEŃ 6

Po śniadaniu, udajemy się do wschodniej Gruzji. Przejedziemy przez Gori, miasto urodzenia Stalina, dotknięte wojną sierpniową z 2008 roku. Stamtąd udamy się do wielowiekowego skalnego miasta Uplyscyche. Stamtąd udamy się na wzgórze u zbiegu rzek Aragwi i Mtkwari, gdzie z tarasu kościoła Dżwari, obejrzymy panoramę starej stolicy. Następnie udajemy się do Mcchety, pierwszej historycznej stolicy niepodległej, chrześcijańskiej Gruzji. W religijnym centrum kraju przejdziemy przez zabytkowe centrum (UNESCO) z katedrą Sweti Cchoweli. Pod wieczór dotrzemy do stolicy Gruzji, Tbilisi.

DZIEŃ 7

Całodzienne zwiedzanie gruzińskiej stolicy - Tbilisi. Poznamy oficjalne oblicze miasta i lokalne zakamarki, schowane przed turystami. Odwiedzimy starą fabrykę przerobioną na centrum kultury i targ staroci na Suchym Moście. Pójdziemy na spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta do pomnika Matki Gruzji, z którego rozpościera się niesamowita panorama na miasto, do słynnych tbiliskich łaźni oraz po gwarnej Alei Rustaweli. Wieczorem wybierzemy się na tradycyjną gruzińską kolację.

Tbilisi to miasto wielu historii. Plan zwiedzania miasta może zostać dostosowany do oczekiwań grupy.

DZIEŃ 8

Gruzińską Drogą Wojenną przejedziemy obok twierdzy Ananuri, usytuowanej nad sztucznym jeziorem utworzonym na rzece Aragwi. Będziemy też w Gudauri, pięknym zimowym kurorcie narciarskim. Miniemy kolorowy pomnik przedstawiający średniowieczną królową Tamarę w towarzystwie traktorów i Jurija Gagarina, aby dotrzeć do Przełęczy Krzyżowej. Następnie udamy się pod wygasły wulkan Kazbek (5033 m n.p.m.) - świętą górę - do której, według legendy, przykuty był Prometeusz. Udamy się do klasztoru Cminda Sameba, malowniczo położonego u podnóża Kazbeku, skąd rozpościera się panorama na Wąwóz Darialski. Możliwy spacer do wodospadu Gweleti. Powrót do Tbilisi.

DZIEŃ 9

Całodzienny przejazd przez urodzajną Kachetię, krainę wina i świeżego chleba. Odwiedzimy słynne maleńkie miasto Signagi i żeński klasztor Bodbe z grobem św. Nino. Odwiedzimy wytwórnię wina Kindzmarauli w Kwareli, zbudowaną w dawnej średniowiecznej twierdzy, gdzie spróbujemy trunków z najlepszych gruzińskich szczepów. Miniemy dawną stolicę królestwa Kachetii - twierdzę Gremi oraz najwyższą średniowieczną katedrę na Kaukazie Alawerdi, słynącą z produkcji pysznego miodu. Wieczorem dojedziemy do Wąwozu Pankisi, u podnóża Kaukazu w dolinie rzeki Alazani. Żyje tam muzułmańska społeczność Kistów. Podczas kolacji spróbujemy specjałów kuchni czeczeńskiej.

DZIEŃ 10

Wczesnym rankiem z gór wyruszamy do stolicy Kachetii - Telawi. Przejdziemy się po pięknym targu, gdzie czekają na nas pyszne czurczchele, gruziński słodki przysmak i kachetyjski olej słonecznikowy. Przejedziemy przez przełęcz Gombori. Stamtąd udamy się do Dawid Garedża - kompleksu wykutego w skale na granicy z Azerbejdżanem. Nocleg w drewnianych domkach na stepie.

DZIEŃ 11

Poranny przejazd do zachodniej części kraju. W historycznym centrum Kutaisi zrobimy zakupy na kolorowym targu oraz obejrzymy zabytki z okresu XIX-wiecznego okresu świetności miasta. Zwiedzimy kompleks klasztorów Gelati (UNESCO) oraz zbudowany na skale klasztor Mocameta. Pożegnalna supra w domu gospodarzy wzbogacona będzie o nieformalny koncert gruzińskiego, męskiego chóru.

DZIEŃ 12

Po śniadaniu, przejazd na lotnisko i przelot do Polski.  

* Poszczególne punkty programu mogą być realizowane w innych dniach, w zależności od godzin przelotów do/z Gruzji.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO GRUZJI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport klimatyzowanym minibusem lub minivanem z charyzmatycznym gruzińskim kierowcą
 • 4x4: jednodniowa wycieczka samochodami terenowymi
 • 5x zakwaterowanie w hotelu lub pensjonacie, 6x w domach u miejscowych gospodarzy
 • częściowe wyżywienie (w cenie zawsze jest wliczone śniadanie, a podczas pobytu u gospodarzy dwa posiłki dziennie) 
 • degustację wina w Kachetii (Gruzja)
 • koncert gruzińskiej muzyki tradycyjnej
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • kolacje w Tbilisi i Batumi (pięć razy)
 • przekąski i napoje w ciągu dnia nie ujęte w cenie wycieczki
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 1000 PLN/os.

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu (poza Udabno, Wardzią, Batumi i Tbilisi) zakwaterowanie w domach gruzińskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Zwykle pokoje są dwuosobowe, choć istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach wieloosobowych. Łazienka i toaleta są wspólne na korytarzu przy pokojach wieloosobowych. W miastach (Batumi, Tbilisi) zakwaterowanie w hotelach/pensjonatach.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri). W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji - tam wyżywienie jest indywidualne. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

TRANSPORT:

Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć komfortowy minibus z klimatyzacją. Na trasie Mestia - Uszguli będziemy korzystać z samochodów terenowych.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

KLIMAT I POGODA:

Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 25 - 30°C, spada wraz ze wzrostem wysokości. W górach Kaukazu Wielkiego w nocy temperatura może spadać do 10°C. Na wschodzie Gruzji klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w okresie wakacyjnym może sięgać powyżej 30°C.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa (lub inne wskazane przy terminie wycieczki miejsce). Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.