Armenia - Majówka pod Araratem

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Armenia: Majówka pod Araratem

 • Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
 • Spacery przez lasy i kaniony. Kąpiele w skalnych wodospadach
 • Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
 • Najdłuższa okrężna kolejka linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
 • Przepyszna ormiańska kuchnia

Armenia. Już sama nazwa tego pradawnego kraju, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową, osnuta jest legendami. To właśnie na Araracie zatrzymała się Arka Noego, to tu wydarzył się cud świętego Grzegorza Oświeciciela, któremu udało się przeżyć w celi pod klasztorem Chor Wirap...

Armenia jest krajem usłanym prastarymi kościołami, klasztorami i innymi budowlami sakralnymi, pamiętającymi wszystkie epoki. Ormianie posiadają niezwykły dar stawiania budowli w przepięknych miejscach – na skraju występów skalnych, w kanionach, w głębi lasów lub w jaskiniach czy na pustkowiach. Zajrzymy w każde z tych miejsc, również w okolice ogromnego, wyglądającego jak morze, górskiego jeziora Sewan. Zwiedzimy Erywań – miasto tętniące życiem, pełne oryginalnych zabudowań i kultowych muzeów.

Odbędziemy podróż najdłuższą kolejką linową na świecie. Popijając granatowe wino, spróbujemy najlepszych szaszłyków na Kaukazie. Nie zapomnimy również spróbować słynnego na całym świecie ormiańskiego koniaku.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski do stolicy Armenii, Erywania. Zakwaterowanie, odpoczynek. Po późnym śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Erywania. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.

DZIEŃ 3

Wizyta w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO) – ormiańskiego "Watykanu", gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyni Zwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację do Erywania.

DZIEŃ 4

Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanawank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Dla morsów możliwość kąpieli. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Wędrówka dawnym szlakiem handlowym do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie położonego na pustkowiu klasztoru Norawank. Nocleg u gospodarzy w miejscowości Jegegnadzor.

DZIEŃ 5

Wejście na twierdzę Smbataberd i opcjonalny lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (10 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jegegis, gdzie zwiedzimy żydowski cmentarz. Wizyta w monastyrze Spitakawor. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 6

Przejazd do Dżermuku. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Spacer (ok. 3 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Nocleg pod Tatewem.

DZIEŃ 7

Skrzydła Tatewu – najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew – klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Khndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem.

DZIEŃ 8

Zbliżymy się do punktu styku granic 4 państw: Armenii, Iranu, Turcji i Azerbejdżanu. Przejazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz wizyta w kompleksie klasztornym Gegard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Degustacja miejscowego, granatowego wina. Kolacja nad kanionem rzeki Azat. Przejazd do Erywania.

DZIEŃ 9

Wczesnoporanny wylot z Erywania. Powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • przewóz wygodnym minibusem z klimatyzacją
 • zakwaterowanie: 4x nocleg w domach u miejscowych gospodarzy i 4x w hotelu w Erywaniu
 • częściowe wyżywienie: 8x śniadanie i 4x obiadokolacja (w Gegardzie i Erywaniu obiadokolacja we własnym zakresie)
 • pakiety informacyjne
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podroży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • częściowe wyżywienie (przekąski, napoje, dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia oraz obiadokolacje: w Gegardzie i w Erywaniu)
 • testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wstępy do płatnych zabytków, muzeów i na kolejkę linową (ok 20-30 EUR)

ZAKWATEROWANIE:

W domach gościnnych oraz w hotelu w Erywaniu.

Podczas wyjazdu będziemy w większości zakwaterowani w domach lokalnych gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Zwykle pokoje są dwuosobowe, choć istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach wieloosobowych. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.

WYŻYWIENIE:

Armenia oferuje bardzo szeroki wachlarz przeróżnych potraw i dla wielbicieli mięs jak i wegetarian. Najpopularniejsze danie to szaszłyk i dolma. Ceny niższe niż w Polsce.

TRANSPORT:

Do dyspozycji będziemy mieć wygodny klimatyzowany minibus.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

POGODA:

Wiosna i jesień jest okresem najprzyjemniejszym w Armenii. Klimat suchy, kontynentalny, bez opadów. Średnie dzienne temperatury wynoszą ok. 20°C, w nocy ok. 10°C.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Armenia - Majówka pod Araratem pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.