Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania, szczegóły w opisie
TerminCena
12 dni5 990
Wariant bez Aragacu
15 dni6 490
Wariant z Aragacem

O wyprawie

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

 • Całodzienne trekkingi i spacery w różnych częściach Armenii
 • Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
 • Trekkingi i zwiedzanie w Republice Górskiego Karabachu
 • Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
 • Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
 • Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem

Armenia oferuje zachwycające trasy trekkingowe i plenery, a co najważniejsze, są one nadal pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii.

Oferujemy trekking po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, zwiedzanie Erywania, wizytę w Górskim Karabachu, a dla najwytrwalszych - próbę zdobycia Aragacu (4090 m n.p.m.), najwyższego szczytu Armenii.

Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO)Sanahin (UNESCO)GoszawankGeghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat. Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji najstarszego chrześcijańskiego kraju Europy.

Zapraszamy na trekking w Armenii!

Program

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Późnowieczorny przelot do Tbilisi.

DZIEŃ 2
Wczesnoporanny przylot do Tbilisi. Przejazd busem do Armenii do klasztoru Haghpat - jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze zjemy pierwsze kaukaskie śniadanie :) Tego dnia czeka nas pierwszy rozgrzewkowy trekking - do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok 7 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion Debetu. Na wieczór pojedziemy do uzdrowiska Dilidżan, jednego z najsłynniejszych w byłym ZSRR. Nocleg w Dilidżan.

DZIEŃ 3
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Tego dnia przejdziemy około 10 km, odwiedzając dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw podjedziemy do klasztoru Hagarcin, czyli "orlego gniazda" położonego na skale pośród iglastych lasów, by następnie piękną trasą w rejonie jeziora Parz dojść do Goszawanku, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Pod trudach dnia dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni.

DZIEŃ 4
Zaczynamy poważne chodzenie! Niedaleko wioski Martuni rozpoczniemy całodzienny spacer nad ormiańskie morze – górskie jezioro Sewan. Czeka nas przepiękna trasa trekkingowa! Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Po zakończeniu trekkingu, przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m), dotrzemy do miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 5
Nieco lżejszy dzień. Z Jeghegnadzoru udamy się do wsi Artabujnk. Stamtąd podejdziemy (7 km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar. Następie zejdziemy do ruin twierdzy Smbataberd. Przejście zakończymy we wsi Jeghegis, gdzie obejrzymy niezwykły maleńki cmentarz Żydów górskich. Zanim udamy się w powrotną drogę do Jeghegnadzoru, wybierzemy się na spacer aby w promieniach zachodzącego słońca obejrzeć dwupiętrowy klasztor Norawank. Na nocleg wrócimy do Jeghegnadzoru.

DZIEŃ 6
Po śniadaniu przejazd do Dżermuku, uzdrowiska słynącego z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej. Trekking w dolinie rzeki Arpa. Wyruszymy wcześnie rano, wśród niezwykłych widoków w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok 10 km). Po chwili odpoczynku, wsiądziemy do autobusu, aby przez przełęcz Worotan dostać się do prowincji Sjunik. Jeśli starczy czasu, odwiedzimy Zorac Karer, czyli “ormiański Stonehenge”. Wieczorem dojedziemy w okolice klasztoru Tatew.

DZIEŃ 7
Do klasztoru Tatew dojedziemy najdłuższą na świecie obrotową kolejką linową! Zwiedzamy klasztor i pieszą trasą udajemy się do Mostu Diabła z ciepłymi źródłami. Przy odrobinie szczęścia odwiedzimy również mnicha samotnie zamieszkującego pobliskie ruiny. Następnie udamy się do Stepanakertu stolicy nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - po drodze przystanek w Khndzoresk - opuszczonym skalnym mieście, do którego prowadzi most rozwieszony nad przepaścią.

DZIEŃ 8
Trekking rozpoczniemy w malowniczym kanionie rzeki Kar-Kar, pełnym zieleni i mieniącym się wielością kolorów okolicznych skał. Na pieszo dostaniemy się do miejscowości Szusza, aby na pieszo wrócić do Stepanakertu. Wieczorem przejedziemy do Dadiwanku.

DZIEŃ 9
Trekking w Kelbadżarze. Po zwiedzaniu klasztoru w Dadiwanku, udamy się na eksplorację okolicznych szlaków. Powrót do Armenii - przejedziemy ponownie obok jeziora Sewan i dotrzemy do wioski Garni, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 10
Dzień rozpoczniemy od trekkingu doliną rzeki Azat, którą dotrzemy do starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku świątyni Garni. Zwiedzimy również skalny monastyr Geghard (UNESCO). Wieczorem dotrzemy do stolicy Armenii – Erywania.

DZIEŃ 11
Dzień poświęcony na zwiedzanie Erywania. Zobaczymy zachwycające formą muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera i artysty Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę, odwiedzając Niebieski Meczet oraz stylowy targ artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Kolacja w centrum i wieczorny spacer dla chętnych. (Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy.)

DZIEŃ 12
Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Wyruszymy na trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Kari Lich.

DZIEŃ 13
Próba zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu. Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 14
W zależności od pogody i formy grupy - trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu lub trekking w okolicy twierdzy Amberd i Biurakańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wieczorny powrót do Erywania.

DZIEŃ 15
W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do Polski lub dodatkowe zwiedzanie. Dla chętnych na zakończenie armeńskiej przygody dodatkowy trekking w okolicach Erywania, lub zwiedzanie Eczmiadzynu - historycznego centrum religijnego Armenii oraz Zwartnocu, niepowtarzalnych ruin wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO).

(DZIEŃ 16
Wczesnoporanny powrót do Polski.)

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Kolacje w Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie (około 20-50 EUR)
• Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)

ZAKWATEROWANIE:
• Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
• Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
• Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
• W Erywaniu spać będziemy w hotelu.
• Podczas trekkingu spać będziemy w pensjonacie (zainteresowani mogą spać we własnych namiotach).

WYŻYWIENIE:
• W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów uczestnicy otrzymują pakiety lunchowe lub pilot organizuje wspólny lunch w terenie. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).
• W dużych miastach (Erywań, Stepanakert) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas od czerwca do początku października. Temperatury spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach Wysokiego Kaukazu w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0 stopni.

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

 

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania, szczegóły w opisie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.