Aragac: Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
12 dni7 990
Bez Aragacu
16 dni8 990
Z Aragacem

O wyprawie

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

 • Całodzienne trekkingi i spacery w różnych częściach Armenii
 • Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
 • Trekkingi i zwiedzanie w Republice Górskiego Karabachu
 • Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
 • Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
 • Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem

Armenia oferuje zachwycające trasy trekkingowe i plenery, co najważniejsze - nadal pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii. Oferujemy trekking na lekko po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych - próbę zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (4090 m n.p.m.), najwyższego szczytu Armenii.

Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat.

Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji jednego z najstarszych chrześcijańskich państw świata.

Zapraszamy na trekking w Armenii!

Program

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI DO ARMENII:

DZIEŃ 1-2

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Armenii. Transfer busem na północ Armenii. Śniadanko, chwila odpoczynku i zaczynamy ormiańską przygodę od klasztoru Haghpat - jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozgrzewkowy trekking - do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok 7 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion rzeki Debet. Nocleg w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRR.

DZIEŃ 3

Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Przejdziemy około 10 km, odwiedzając dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw klasztor Hagarcin, czyli "orle gniazdo", położone na skale pośród iglastych lasów, by następnie piękną trasą w rejonie jeziora Parz dojść do klasztoru Goszawank, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Wieczorem dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, do naszych lokalnych gospodarzy.

DZIEŃ 4

Zaczynamy poważne chodzenie! Całodzienny spacer nad ormiańskie morze - górskie jezioro Sewan. To przepiękna trasa trekkingowa! Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Nocleg w miasteczku Wardenis.

DZIEŃ 5

W pierwszej połowie dnia idziemy na 10 km trekking na Armaghan (2829 m n.p.m.), wygasły wulkan na południowym krańcu Gór Gegamskich. Armaghan znany jest z otwartych przestrzeni i jeziora wypełniającego krater wulkaniczny. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m.) udamy się do wsi Artabujnk. Podejdziemy (ok 7 km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar, zejdziemy do ruin twierdzy Smbataberd i do maleńkiego cmentarza Żydów górskich we wsi Jeghegis. O zachodzie słońca zwiedzimy dwupiętrowy klasztor Norawank. Nocleg w miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor.

DZIEŃ 6

Pozostajemy w prowincji Wajoc Dzor. Trekking na malowniczy wygasły wulkan Wajoc Sar (2582 m n.p.m.), wyrastający wysoko nad górskim płaskowyżem. Do przejścia mamy 16 km przez otwarte przestrzenie i pastwiska pokrywające stoki wulkanu. Powrót do Jeghegnadzoru.

DZIEŃ 7

Przejazd do Dżermuku, uzdrowiska słynącego z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej i trekking w dolinie rzeki Arpa. Wśród niezwykłych widoków pójdziemy w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok 10 km). Następnie przez przełęcz Worotan pojedziemy do prowincji Sjunik. Jeśli starczy czasu, odwiedzimy Zorac Karer, czyli “ormiański Stonehenge”. Nocleg w okolicy klasztoru Tatew.

DZIEŃ 8

Zwiedzanie klasztoru Tatew i przejazd najdłuższą na świecie obrotową kolejką linową. Trekking z Tatewu w głąb kanionu rzeki Worotan, wśród kilkusetmetrowych pionowych ścian. Nocleg w okolicy Tatewu

DZIEŃ 9

Przejazd do wioski Garni. Trekking doliną rzeki Azat, którą dojdziemy do starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku, świątyni Garni. Zwiedzimy również skalny monastyr Geghard (UNESCO). Nocleg w Garni.

DZIEŃ 10

Wyprawa na Azhdahak (3597 m n.p.m.). Do początku szlaku na szczyt podjedziemy pojazdami 4x4. Dotrzemy do serca niedostępnych Gór Gegamskich pochodzenia wulkanicznego, zajmujących rozległy obszar między jeziorem Sewan, a Erywaniem. Pieszo pokonamy łącznie 18 km. Wieczór w stolicy Armenii - Erywaniu.

DZIEŃ 11

Zwiedzanie Erywania. Zobaczymy muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę z Niebieskim Meczetem oraz stylowym targiem artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Dla chętnych kolacja w centrum i wieczorny spacer.

(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy).

DZIEŃ 12

Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Kari Lich.

DZIEŃ 13

Próba zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (południowego lub zachodniego). Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 14

W zależności od pogody i formy grupy - trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu lub trekking w okolicy twierdzy Amberd i Biurakańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wieczorny powrót do Erywania.

DZIEŃ 15

W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do Polski lub dodatkowe zwiedzanie. Dla chętnych, na zakończenie armeńskiej przygody, trekking w okolicach Erywania lub zwiedzanie Eczmiadzynu - historycznego centrum religijnego Armenii oraz Zwartnocu, niepowtarzalnych ruin wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO).

DZIEŃ 16

Wczesnoporanny powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI, TREKKING W ARMENII:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Kolacje w Erywaniu i Geghardzie (około 20-50 EUR)
 • Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)

ZAKWATEROWANIE:

 • Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
 • Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
 • Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
 • W Erywaniu spać będziemy w hotelu.
 • Podczas trekkingu spać będziemy w pensjonacie (zainteresowani mogą spać we własnych namiotach).

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów uczestnicy otrzymują pakiety lunchowe lub pilot organizuje wspólny lunch w terenie. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).

W dużych miastach (Erywań) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

TRANSPORT:

Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją. Auto będzie woziło nasze bagaże podczas trekkingu, zatem każdą trasę pokonujemy "na lekko", czyli bez ciężkich bagaży.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

POGODA:

Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas przedwakacyjny (maj, czerwiec) oraz od połowy sierpnia do początku października. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0°C.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Aragac: Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.