Masz pytania dotyczące wyjazdu? Zastanawiasz się czy ta oferta jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zostaw numer telefonu, oddzwonimy do Ciebie!
Całodzienne trekkingi i spacery w różnych częściach Armenii
Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
Trekkingi i zwiedzanie w Republice Górskiego Karabachu
Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem
Armenia oferuje zachwycające trasy trekkingowe i plenery, a co najważniejsze, są one nadal pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii.
Oferujemy trekking na lekko po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych - próbę zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (4090 m n.p.m.), najwyższego szczytu Armenii.
Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat.
Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji najstarszego chrześcijańskiego kraju Europy.
Zapraszamy na trekking w Armenii!
Program
RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI DO ARMENII:
DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Armenii.
DZIEŃ 2
Wczesnoporanny przylot do Erywania - transfer busem na północ Armenii. Śniadanko, chwila odpoczynku i zaczynamy ormiańską przygodę od klasztoru Haghpat - jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rozgrzewkowy trekking - do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok 7 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion rzeki Debet. Nocleg w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRR.
DZIEŃ 3
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Przejdziemy około 10 km, odwiedzając dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw klasztor Hagarcin, czyli "orle gniazdo", położone na skale pośród iglastych lasów, by następnie piękną trasą w rejonie jeziora Parz dojść do klasztoru Goszawank, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Wieczorem dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, do naszych lokalnych gospodarzy.
DZIEŃ 4
Zaczynamy poważne chodzenie! Całodzienny spacer nad ormiańskie morze - górskie jezioro Sewan. To przepiękna trasa trekkingowa! Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Nocleg w miasteczku Wardenis.
DZIEŃ 5
W pierwszej połowie dnia idziemy na 10 km trekking na Armaghan (2829 m n.p.m.), wygasły wulkan na południowym krańcu Gór Gegamskich. Armaghan znany jest z otwartych przestrzeni i jeziora wypełniającego krater wulkaniczny. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m.) udamy się do wsi Artabujnk. Podejdziemy (ok 7 km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar, zejdziemy do ruin twierdzy Smbataberd i do maleńkiego cmentarza Żydów górskich we wsi Jeghegis. O zachodzie słońca zwiedzimy dwupiętrowy klasztor Norawank. Nocleg w miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor.
DZIEŃ 6
Pozostajemy w prowincji Wajoc Dzor. Trekking na malowniczy wygasły wulkan Wajoc Sar (2582 m n.p.m.), wyrastający wysoko nad górskim płaskowyżem. Do przejścia mamy 16 km przez otwarte przestrzenie i pastwiska pokrywające stoki wulkanu. Powrót do Jeghegnadzoru.
DZIEŃ 7
Przejazd do Dżermuku, uzdrowiska słynącego z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej i trekking w dolinie rzeki Arpa. Wśród niezwykłych widoków pójdziemy w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok 10 km). Następnie przez przełęcz Worotan pojedziemy do prowincji Sjunik. Jeśli starczy czasu, odwiedzimy Zorac Karer, czyli “ormiański Stonehenge”. Nocleg w okolicy klasztoru Tatew.
DZIEŃ 8
Zwiedzanie klasztoru Tatew i przejazd najdłuższą na świecie obrotową kolejką linową. Trekking z Tatewu w głąb kanionu rzeki Worotan, wśród kilkusetmetrowych pionowych ścian. Nocleg w okolicy Tatewu
DZIEŃ 9
Przejazd do wioski Garni. Trekking doliną rzeki Azat, którą dojdziemy do starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku, świątyni Garni. Zwiedzimy również skalny monastyr Geghard (UNESCO). Nocleg w Garni.
DZIEŃ 10
Wyprawa na Azhdahak (3597 m n.p.m.). Do początku szlaku na szczyt podjedziemy pojazdami 4x4. Dotrzemy do serca niedostępnych Gór Gegamskich pochodzenia wulkanicznego, zajmujących rozległy obszar między jeziorem Sewan, a Erywaniem. Pieszo pokonamy łącznie 18 km. Wieczór w stolicy Armenii - Erywaniu.
DZIEŃ 11
Zwiedzanie Erywania. Zobaczymy muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę z Niebieskim Meczetem oraz stylowym targiem artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Dla chętnych kolacja w centrum i wieczorny spacer.
(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy).
DZIEŃ 12
Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy. Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Kari Lich.
DZIEŃ 13
Próba zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (południowego lub zachodniego). Nocleg w pensjonacie.
DZIEŃ 14
W zależności od pogody i formy grupy - trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu lub trekking w okolicy twierdzy Amberd i Biurakańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wieczorny powrót do Erywania.
DZIEŃ 15
W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do Polski lub dodatkowe zwiedzanie. Dla chętnych, na zakończenie armeńskiej przygody, trekking w okolicach Erywania lub zwiedzanie Eczmiadzynu - historycznego centrum religijnego Armenii oraz Zwartnocu, niepowtarzalnych ruin wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO).
DZIEŃ 16
Wczesnoporanny powrót do Polski.
Warunki
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI, TREKKING W ARMENII:
bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
opiekę polskojęzycznego pilota
transport klimatyzowanym minibusem
zakwaterowanie
wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami
pakiety informacyjne
obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
Kolacje w Erywaniu i Geghardzie (około 20-50 EUR)
Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
WYDATKI FAKULTATYWNE:
Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)
ZAKWATEROWANIE:
Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
W Erywaniu spać będziemy w hotelu.
Podczas trekkingu spać będziemy w pensjonacie (zainteresowani mogą spać we własnych namiotach).
WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów uczestnicy otrzymują pakiety lunchowe lub pilot organizuje wspólny lunch w terenie. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).
W dużych miastach (Erywań) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.
TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją. Auto będzie woziło nasze bagaże podczas trekkingu, zatem każdą trasę pokonujemy "na lekko", czyli bez ciężkich bagaży.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.
POGODA:
Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas przedwakacyjny (maj, czerwiec) oraz od połowy sierpnia do początku października. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0°C.
MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.
INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Aragac: Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.