
Białe szaleństwo - gdzie na narty biegowe w Polsce?
Góry to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa zjazdowego. W uprawianiu tego zimowego sportu, górzyste ukształtowanie terenu odgrywa kluczową rolę. W Polsce jedne z najbardziej popularnych...
W krainie Łemków, Beskid Niski - część I. Z Krynicy do Kątów.
Wycieczka górska w krainie Łemków to propozycja wędrówki w mało znanym, a jakże cennym regionie Beskidów.
To miejsca, gdzie można odetchnąć ciszą, odpocząć od zatłoczonych szlaków, poznać niezwykłe zabytki architektury drewnianej. Miejsca warte odwiedzenia i zanurzenia się w niezwykłej historii.
Atuty:
Trudności: brak trudności na trasie, małe różnice wysokości, łatwe ale długie przejścia
Schroniska: brak schronisk na trasie
Sprzęt:
Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem, okulary przeciwsłoneczne, termos z gorącą herbatą.
Przewodnicy: przewodnik beskidzki
Mapy i literatura:
Mapa turystyczna: Beskid Niski, 1:75 000
1 dzień: Spotkanie w Krynicy. Czekolada u Kiepury i spacer z Nikiforem.
Indywidualny dojazd do Krynicy - Zdroju.
Spotkanie w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Zwiedzanie cerkwi parafialnej pw. Objawienia Pańskiego (obecnie pw. świętych Piotra i Pawła). Spacer po Starym Uzdrowisku, zaułkami, w których przesiadywał kiedyś Epifaniusz Drowniak – genialny malarz prymitywista, znany jako Nikifor Krynicki. Wędrówkę zakończymy filiżanką gorącej czekolady, w kawiarni pełnej wspomnień z czasów, gdy Krynicę odwiedzał słynny tenor Jan Kiepura.
Kto przyjedzie później, po prostu odpocznie w hotelowym zaciszu.
Jeżeli ktos przyjedzie wcześniej, niech koniecznie wybierze się do Powroźnika, aby zobaczyć najstarszą na Łemkowszczyźnie cerkiew greckokatolicka.
2 dzień: Przejście Głównym Szlakiem Beskidzkim: Krynica – Mochnaczka Niżna -Banica – Ropki – Hańczowa - Wysowa
Śniadanie. Wejście na szlak.
Wędrówka z Krynicy do Mochnaczki Niżnej. W Mochnaczce chwile uwagi poświęcimy cerkwii z XVIII w. pw. św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymsko-katolicki). Przejście do Banicy. Dla chętnych spacer do greckokatolickiej cerkwii pw. św. Kosmy i Damiana. Dalej wędrówka przez Izby i Ropki do Hańczowej. Tutaj zwiedzanie cudnej, drewnianej cerkwi pw. Matki Bożej Opiekuńczej. Wieś leży w dawnych dobrach Gładyszów. Może uda się odnaleźć stare, łemkowskie chyże. Przejście do Wysowej i odpoczynek w luksusach starego uzdrowiska.
Czeka na nas wiele atrakcji: woda pachnąca siarkowodorem, łemkowskie przysmaki w karczmie, cerkiewne śpiewy w prawosławnej świątyni.
Czas przejścia: 8 ok.godz. Suma podejść: 830 m. Suma zejść: 962 m. Odległość: 26 km. Najwyższy punkt: Huzary 864 m n.p.m.
3 dzień: Główny Szlak Beskidzki. Wysowa – Kozie Żebro - Regietów – Popowe Wierchy -Wołowiec - Bacówka w Bartnem
Śniadanie. Wyjście na szlak. Przejście do Zdynii – wsi, w której urodził się Maksymilian Sandowicz – święty męczennik kościoła prawosławnego. Ze wsi Zdynia wędrujemy przez Popowe Wierchy i Krzywą do Wołowca. Tutaj zobaczymy drewnianą cerkiew prawosławną pw. Matki Boskiej Opiekuńczej (Pokrowy) i stary, łemkowski cmentarz. Dalej powędrujemy do bacówki w Bartnem. Nocleg w Bartnem, stolicy łemkowskiego kamieniarstwa.
Czas przejścia: 8,5 godz. Suma podejść: 1123m. Suma zejść: 967 m Odległość: 25,5 km. Najwyższy punkt: Kozie Żebro 847 m n.p.m.
4 dzień: Główny Szlak Beskidzki. Bacówka w Bartnem – Pod Ostryszem – Przełęcz Hałbowska
Śniadanie. Przejście z Bacówki w Bartnem na Magurę - szczyt stanowi najwyższe wzniesienie tego dnia. Wędrówka szlakiem Pod Ostryszem i dalej na Przełęcz Hałbowską. Szlak przebiega w Magurskim Parku Narodowym. Nocleg w rejonie Krempnej.
Czas przejścia: 7 godz. Suma podejść: 832 Suma zejść: 1131 Odległość: 23 km.
Najwyższy punkt: Magura 821 m n.p.m.
5 dzień: Krempna - Kąty - Nowy Żmigród i powrót do Krynicy.
Śniadanie. Czas na zwiedzanie dawnej łemkowskiej cerkwii pw świetych Kosmy i Damiana. Wejście na szlak - najkrótszy odcinek. Wędrówka z Krempnej do Kątów przez Wołczy Kamień. Początkowo szlakiem zielonym, po czym, Pod Kamieniem, dołączamy do Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Czas przejścia ok. 3 godz., suma podejść ok. 380 m., odległość ok. 10 km.
Przejazd z Kątów do Krynicy. Wyjazd z Krynicy ok. 15.00
Oprac. programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec
Cena zawiera:
4 noclegi (hotele, agroturystyka, schronisko), 4 śniadania, przewodnik beskidzki, ubezpieczenie, organizacja przejazdów
Cena nie zawiera:
obiadokolacji, przejazdu z Kątów do Krynicy, opłat za zwiedzanie cerkwii i muzeów
Noclegi:
hotele, agroturystyka, schroniska
Wyżywienie:
śniadania
Apteczka:
Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.
Góry to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa zjazdowego. W uprawianiu tego zimowego sportu, górzyste ukształtowanie terenu odgrywa kluczową rolę. W Polsce jedne z najbardziej popularnych...
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Łemków - Beskid Niski cz. I pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.