W krainie Łemków - Beskid Niski cz. I

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

W krainie Łemków, Beskid Niski - część I.  Z Krynicy do Kątów

Wycieczka górska w krainie Łemków to propozycja wędrówki w mało znanym, a jakże cennym regionie Beskidów.

To miejsca, gdzie można odetchnąć ciszą, odpocząć od zatłoczonych szlaków, poznać niezwykłe zabytki architektury drewnianej. Miejsca warte odwiedzenia i zanurzenia się w niezwykłej historii.

Atuty:

  • intensywna wycieczka górska w ciekawym, mało znanym regionie
  • wędrówka w wiosennej scenerii Beskidu Niskiego, w czasie, gdy w porzuconych sadach zakwitają stare drzewa 
  • klimat łemkowskich wiosek, pozłacanych cerkwii, zagubionych kapliczek, cmentarzy i legend
  • Magurski Park Narodowy
  • słynne uzdrowiska karpackie: Krynica i Wysowa...

Trudności: brak trudności na trasie, małe różnice wysokości, łatwe ale długie przejścia

Schroniska: brak schronisk na trasie

Sprzęt:

Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 40 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem,  okulary przeciwsłoneczne, termos z gorącą herbatą.

Przewodnicy: przewodnik beskidzki

Mapy i literatura:

  • P. Krokosz, M. Ryńca: Łemkowszczyzna. Od ikony do pop-artu
  • A. Piccuch: Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie, tom I, Wokół Wysowej - Zdroju
  • Ks. B. Zawiślak: Przewodnik po cerkwi św. Jakuba Mł. Ap. w Powroźniku i dziejach tutejszych ludzi
  • W. Grzesik, T.Traczyk: Od Komańczy do krempnej

Mapa turystyczna: Beskid Niski, 1:75 000

Program

1 dzień: Spotkanie w Krynicy. Czekolada u Kiepury i spacer z Nikiforem

Indywidualny dojazd do Krynicy - Zdroju.
Przyjazd do Krynicy w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Czas wolny na zwiedzanie cerkwi parafialnej pw. Objawienia Pańskiego (obecnie pw. świętych Piotra i Pawła). Spacer po Starym Uzdrowisku, zaułkami, w których przesiadywał kiedyś Epifaniusz Drowniak – genialny malarz prymitywista, znany jako Nikifor Krynicki. Wędrówkę można zakończyć filiżanką gorącej czekolady, w kawiarni pełnej wspomnień z czasów, gdy Krynicę odwiedzał słynny tenor Jan Kiepura.

Kto przyjedzie później, po prostu odpocznie w hotelowym zaciszu.
Jeżeli ktos przyjedzie wcześniej, niech koniecznie wybierze się do Powroźnika, aby zobaczyć najstarszą na Łemkowszczyźnie cerkiew greckokatolicka.

2 dzień: Przejście Głównym Szlakiem Beskidzkim: Krynica – Mochnaczka Niżna -Banica – Ropki – Hańczowa - Wysowa

Śniadanie. Wejście na szlak.
Wejście z Krynicy na Huzary - szczyt pamiętający bitwę z czasów Konfederacji Barskiej. Wędrówka do Mochnaczki Niżnej. W Mochnaczce chwile uwagi poświęcimy cerkwii z XVIII w. pw. św. Michała Archanioła (obecnie kościół rzymsko-katolicki). Przejście do Banicy. Dla chętnych spacer do greckokatolickiej cerkwii pw. św. Kosmy i Damiana. Dalej wędrówka przez Izby do dawnej łemkowskiej wsi Ropki - wizyta na odrestaurowanym cmentarzu łemkowskim. Zejście do Hańczowej lub do Wysowej. W Hańczowej zwiedzanie cudnej, drewnianej cerkwi pw. Matki Bożej Opiekuńczej. Wieś leży w dawnych dobrach Gładyszów. Może uda się odnaleźć stare, łemkowskie chyże. Przejazd do Wysowej i odpoczynek w starym uzdrowisku.
Czeka na nas wiele atrakcji: woda pachnąca siarkowodorem, łemkowskie przysmaki w karczmie, cerkiewne śpiewy w prawosławnej świątyni.

Czas przejścia: 8 ok.godz. Suma podejść: 830 m. Suma zejść: 962 m. Odległość: 26 km. Najwyższy punkt: Huzary 864 m n.p.m.

3 dzień: Główny Szlak Beskidzki. Wysowa – Kozie Żebro - Regietów – Popowe Wierchy -Wołowiec - Bacówka w Bartnem

Śniadanie. Wyjście na szlak. Przejście do Zdynii – wsi, w której urodził się Maksymilian Sandowicz – święty męczennik kościoła prawosławnego. Ze wsi Zdynia wędrujemy przez Popowe Wierchy i Krzywą do Wołowca. Tutaj zobaczymy drewnianą cerkiew prawosławną pw. Matki Boskiej Opiekuńczej (Pokrowy) i stary, łemkowski cmentarz. Dalej powędrujemy do bacówki w Bartnem. Nocleg w Bartnem, stolicy łemkowskiego kamieniarstwa.

Czas przejścia: 8,5 godz. Suma podejść: 1123m. Suma zejść: 967 m Odległość: 25,5 km. Najwyższy punkt: Kozie Żebro 847 m n.p.m.

4 dzień: Główny Szlak Beskidzki. Bacówka w Bartnem – Pod Ostryszem – Przełęcz Hałbowska

Śniadanie. Przejście z Bacówki w Bartnem na Magurę - szczyt stanowi najwyższe wzniesienie tego dnia. Wędrówka szlakiem Pod Ostryszem i dalej na Przełęcz Hałbowską. Szlak przebiega w Magurskim Parku Narodowym. Nocleg w rejonie Krempnej.

Czas przejścia: 7 godz. Suma podejść: 832 Suma zejść: 1131 Odległość: 23 km.

Najwyższy punkt: Magura 821 m n.p.m.

5 dzień: Krempna - Kąty - Nowy Żmigród i powrót do Krynicy

Śniadanie. Czas na zwiedzanie dawnej łemkowskiej cerkwii pw świetych Kosmy i Damiana. Wejście na szlak - najkrótszy odcinek. Wędrówka z Krempnej do Kątów przez Wołczy Kamień. Początkowo szlakiem zielonym, po czym, Pod Kamieniem, dołączamy do Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Czas przejścia ok. 3 godz., suma podejść ok. 380 m., odległość ok. 10 km.

Przejazd z Kątów do Krynicy. Wyjazd z Krynicy ok. 15.00

Oprac. programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: Anna Piątek-Morawiec

Warunki

Cena zawiera:

4 noclegi (hotele, agroturystyka, schronisko), 4 śniadania, przewodnik beskidzki, ubezpieczenie, organizacja przejazdów

Cena nie zawiera: 

obiadokolacji, przejazdu z Kątów do Krynicy, opłat za zwiedzanie cerkwii i muzeów

Noclegi: 

hotele, agroturystyka, schroniska

Wyżywienie: 

śniadania

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W krainie Łemków - Beskid Niski cz. I pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.