Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny!

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny!

• Subtropikalny klimat wyspy wiecznej wiosny

• Spacery słynnymi lewadami i monumentalnymi klifami

• Trekking na najwyższą górę wyspy - Pico Ruivo 1862 m n.p.m.

• Zjazd drewnianymi saniami po wąskich uliczkach Monte

• Fakultatywna wycieczka na piaszczyste plaże Porto Santo

• Możliwość wyboru długości wyjazdu 8/11 dni

• Funchal, południowa stolica subtropikalnej wyspy

Madera, to malutka wyspa na Oceanie Atlantyckim, z ogromnymi atutami! Subtropikalny atlantycki klimatsprawia, że to wyspa wiecznej wiosny. Przyjazne temperatury panują tam przez cały rok i sprzyjają podróżnym podczas spacerów lewadami, trekkingów i zwiedzania zakamarków wyspy.

Bogactwo przyrodnicze Madery zachwyca na każdym kroku - kwitnie tam wszystko i niemal cały rok :-)Madera skrywa bogatą roślinność podzwrotnikową, lasy wawrzynowe (laurowe) i wrzosowe. Wiele obszarów wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lub jako obszary Natura 2000. Przyroda jest tam tak różnorodna, jak różnią się między sobą poszczególne części wyspy - od wylesionego płaskowyżu, przez pełne krzewiastej roślinności podejścia na najwyższe szczyty Madery i wysokie, omszałe lasy północnych krańców wyspy, po kolorowe ogrody południa.

Madera to wyspa górzysta, ze świetnymi szlakami turystycznymi przygotowanymi tak, by mogli z nich skorzystać i zapaleni trekkingowcy i osoby o słabszej kondycji. Z najwyższego szczytu Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), rozciąga się wspaniały widok na okoliczne granie skąpane w chmurach i dalsze klify, ostro wyznaczające granicę między lądem, a morzem. 

I w końcu lewady - pokrywająca całą wyspę sieć kanałów irygacyjnych, sprowadzających wodę z północy na południe. Lewady to wspomniana sieć kanałów oraz ścieżek biegnących wzdłuż cieków wodnych lub w niedalekiej odległościBudowane od XVI wieku tworzą obecnie imponujący system szlaków i ścieżek spacerowych. Lewadami jest pokryta cała Madera. Łącznie jest tam ponad 2000 km lewad. Są bardzo zróżnicowane - od lewad prowadzących nadmorskimi klifami, wśród skrytych dolin, z licznymi strumykami, jeziorkami i górskimi wodospadami. Są też lewady prowadzące wysoko w górach oraz wśród kolorowych pól i plantacji. Poziom trudności waha się od bardzo lekkich spacerowych tras, po wymagające niemal umiejętności wspinaczkowych.

Madera jest doskonałym kierunkiem na przed- i posezonowe wyjazdy. Około 20-25 stopniowe temperatury w okresie wiosennym i jesiennym sprzyjają uprawianiu aktywnej turystyki. Oczywiście poza pięknymi trasami trekkingowymi pokażemy Wam atrakcje maderskiej stolicy - Funchalu (ze słynnym zjazdem drewnianymi sankami ze wzgórza Monte, ogrodem botanicznym, targami kwiatów i ryb, lokalnymi knajpkami i streetartem) i senne nadmorskie miasteczka.

Program

DZIEŃ 1
Popołudniowy wylot z Warszawy i lot na wyspę z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocny przylot na Maderę, transfer do hotelu w stolicy - Funchalu, zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 2
Po śniadaniu przejedziemy w głąb wyspy, aby pójść tam na kilkugodzinny spacer lewadami. Pójdziemylewadami „Levada do Risco (prowadząca do wodospadu Risco) i Levada das 25 fontes, czyli do Jeziora 25 źródeł. Obie trasy prowadzą po płaskowyżu Encumeada. Po południu kontynuujemy przejazd na północny-zachód wyspy, do miasteczka Porto Moniz, z obowiązkową kąpielą w naturalnych, wulkanicznych basenach, gdzie wodę regularnie uzupełniają fale Oceanu Atlantyckiego. Wieczorny powrót do Funchalu.

DZIEŃ 3
Wycieczka na najbardziej na wschód wysunięty cypel wyspy, na pocztówkowe klify Ponta de São Lorenço. Kilkugodzinny spacer z jednymi z najwspanialszych widoków na wyspie. Będziemy szli po niewymagającym szlaku, mając po lewej i po prawej widoki na skaliste wybrzeże i klify. Po południu odpoczniemy na jedynej oryginalnie piaszczystej plaży Madery - Prainhie. Lub pojedziemy do niedalekiego portowego miasteczka Canical, z muzeum wielorybów (Madeira Whale Museum) i klimatem sennego portowego południa. Wieczorny powrót do Funchalu.

DZIEŃ 4
Dziś zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy - Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). W zależności od predyspozycji grupy istnieje możliwość wyboru zarówno długości, jak i poziomu trudności trasy. Z Pico Ruivo rozciąga się niepowtarzalny widok na górski krajobraz wyspy, okoliczne szczyty i Ocean Atlantycki. W drodze powrotnej zatrzymamy się w wiosce Santana. Stoją w niej typowe niegdyś dla tej części wyspy maleńkie, pasterskie domki kryte strzechą. Kilka z nich jest przerobionych na skansen. Jeśli starczy nam sił i czasu przejedziemy się również kolejką linową do ukrytej nad morzem i otoczonej wysokimi klifami doliny. Wieczorny powrót do Funchalu.

DZIEŃ 5 
Dzień piąty poświęcimy na zwiedzanie Funchalu. Kolejką wjedziemy do górującej nad miastem dzielnicy Monte, słynnej z ekscytujących zjazdów drewnianymi saniami, wąskimi uliczkami stolicy. Kiedyś sanie służyły niecierpliwym mieszkańcom, by jak najszybciej dojechać do centrum miasta. Dziś to jedna z atrakcji Madery. Pójdziemy do stołecznego ogrodu botanicznego, pełnego subtropikalnych i kontynentalnych roślin, kwietnych dywanów i przeróżnych drzew, zwiedzimy słynny targ kwiatów i targ rybny, pełne lokalnego gwaru i kolorytu.

DZIEŃ 6 
Dzień rozpoczniemy od wycieczki na najwyższy klif w Europie Cabo Girão. Dalej pójdziemy jedną z największych i najważniejszych lewad Madery "Levada do Norte" do Boa Morte w Ribeira Brava. Niemal dziewięciokilometrowa trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, z widokami na plantacje bananów, rybackie wioski i oczywiście ocean. W drugiej części dnia skierujemy swoje kroki do São Vincentewulkanicznego centrum wyspyZwiedzimy tam Jaskinie São Vicente i Centrum Wulkanologiczne. Kompleks kryje jaskinie, krystaliczne jeziorka oraz korytarze powstałe z zastygłej lawy. 

DZIEŃ 7
Dzień wycieczek fakultatywnych
Można popłynąć na wyspę piaszczystych plaż - Porto Santo. Pójść na kolejny spacer maderskimi lewadami, pobrać lekcję surfingu w Porto da Cruz i wypić najlepszy i najmocniejszy poncz na wyspie (rum+cytryna+miód), wynająć rowery MTB lub skuter, lub po prostu zostać w Funchalu.

DZIEŃ 8 dla wersji krótkiej wyjazdu 
Wczesnoporanny powrót do Polski.

DZIEŃ 8-9 dla wersji długiej wyjazdu
W opcji przedłużonej wyjazdu proponujemy dodatkowe 2 dni trekkingów i spacerów maderskimi lewadami. Wybraliśmy rewelacyjną „Levada do Furado” z licznymi punktami widokowymi na morze, malownicze pola uprawne i góry. „Levada do Caldeirão Verde” z tunelami i piękną przyrodą. Oraz „Levada Ribeira da Jenela” - osiągalną dla najwytrwalszych, pełną tuneli (w tym jeden ma aż 2 km!) i spektakularnych widoków. 

DZIEŃ 10
Wczesnoporanny powrót do Polski.

Warunki

 ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• bagaż podręczny i nadawany wg taryfy linii lotniczych (ok 20 kg)

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport lokalny: minibusem i częściowo świetnie zorganizowaną komunikacją publiczną

• zakwaterowanie: 6x / 9x nocleg w pensjonacie w Funchalu

• wyżywienie: 9x / 10x śniadanie

• wjazd kolejką na Monte i wejście do ogrodu botanicznego

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie (poza śniadaniami)
• bilety wstępu (np. Jaskinie São Vicente i Centrum Wulkanologiczne - 8 EUR, wulkaniczne baseny w Porto Moniz 1,5 EUR, Madeira Whale Museum 10 EUR)
• zjazd drewnianymi sankami z Monte (1 osoba - 25 EUR, 2 osoby - 30 EUR, 3 osoby 45 EUR)
• wycieczki fakultatywne

ZAKWATEROWANIE:
• Podczas wyjazdu 7x/10x będziemy zakwaterowani w pensjonacie w Funchalu. Pokoje 2-3 i 4 osobowe.
• Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1500 PLN za pobyt.

WYŻYWIENIE:
• W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Pozostałe wyżywienie jest we własnym zakresie. W zależności od wyboru miejsca obiadowego i preferencji żywieniowych uczestników, można zjeść obfity posiłek już od 10 EUR.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją. Na niektórych trasach skorzystamy z komunikacji publicznej, która na Maderze jest rewelacyjnie rozwinięta.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 15.

POGODA:
Madera to wyspa marzenie, również pod kątem pogody. Przez cały rok panuje na niej klimat wiosenno-letni. Na jesieni możemy spodziewać się temperatury około 20-25 stopni. Wiosną 18-23 stopni. Będzie wiał lekki wietrzyk, czasem przy szczytach i nad oceanem wypiętrzą się chmury. Na Maderze raczej nie występują upały, nie zanotowano również przymrozków. Południowa część wyspy jest słoneczna i cieplejsza od północnej, skrytej w cieniu niemal cały dzień. Pogoda sprzyja uprawianiu aktywnej turystyki przez cały rok.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny! pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.