Madera - spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
10 dni6 990
WYCIECZKA POTWIERDZONA

O wyprawie

Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny!

 • Subtropikalny klimat wyspy wiecznej wiosny
 • Spacery słynnymi lewadami i monumentalnymi klifami
 • Trekking na najwyższą górę wyspy - Pico Ruivo 1862 m n.p.m.
 • Zjazd drewnianymi saniami po wąskich uliczkach Monte
 • Fakultatywna wycieczka na piaszczyste plaże Porto Santo
 • Funchal, południowa stolica subtropikalnej wyspy

Wycieczka objazdowo-trekkingowa na Maderę. Madera, to malutka wyspa na Oceanie Atlantyckim, z ogromnymi atutami! Subtropikalny atlantycki klimat sprawia, że to wyspa wiecznej wiosny. Przyjazne temperatury panują tam przez cały rok i sprzyjają podróżnym podczas spacerów lewadami, trekkingów i zwiedzania zakamarków wyspy.

Bogactwo przyrodnicze Madery zachwyca na każdym kroku - kwitnie tam wszystko i niemal cały rok :-) Madera skrywa bogatą roślinność podzwrotnikową, lasy wawrzynowe (laurowe) i wrzosowe. Wiele obszarów wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lub jako obszary Natura 2000. Przyroda jest tam tak różnorodna, jak różnią się między sobą poszczególne części wyspy - od wylesionego płaskowyżu, przez pełne krzewiastej roślinności podejścia na najwyższe szczyty Madery i wysokie, omszałe lasy północnych krańców wyspy, po kolorowe ogrody południa.

Madera to wyspa górzysta, ze świetnymi szlakami turystycznymi przygotowanymi tak, by mogli z nich skorzystać i zapaleni trekkingowcy i osoby o słabszej kondycji. Z najwyższego szczytu Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), rozciąga się wspaniały widok na okoliczne granie skąpane w chmurach i dalsze klify, ostro wyznaczające granicę między lądem, a morzem.

I w końcu lewady - pokrywająca całą wyspę sieć kanałów irygacyjnych, sprowadzających wodę z północy na południe. Lewady to wspomniana sieć kanałów oraz ścieżek biegnących wzdłuż cieków wodnych lub w niedalekiej odległości. Budowane od XVI wieku tworzą obecnie imponujący system szlaków i ścieżek spacerowych. Lewadami jest pokryta cała Madera. Łącznie jest tam ponad 2000 km lewad. Są bardzo zróżnicowane - od lewad prowadzących nadmorskimi klifami, wśród skrytych dolin, z licznymi strumykami, jeziorkami i górskimi wodospadami. Są też lewady prowadzące wysoko w górach oraz wśród kolorowych pól i plantacji. Poziom trudności waha się od bardzo lekkich spacerowych tras, po wymagające niemal umiejętności wspinaczkowych.

Madera jest doskonałym kierunkiem na przed- i posezonowe wyjazdy. Około 20-25 stopniowe temperatury w okresie wiosennym i jesiennym sprzyjają uprawianiu aktywnej turystyki. Oczywiście poza pięknymi trasami trekkingowymi pokażemy Wam atrakcje maderskiej stolicy - Funchalu (ze słynnym zjazdem drewnianymi sankami ze wzgórza Monte, ogrodem botanicznym, targami kwiatów i ryb, lokalnymi knajpkami i streetartem) i senne nadmorskie miasteczka.

Madera wycieczki wyspą wiecznej wiosny!

Program

WYCIECZKA NA MADERĘ, RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1

Popołudniowy wylot z Warszawy / Berlina i lot na wyspę z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocny przylot na Maderę, transfer do hotelu w stolicy - Funchalu, zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu przejedziemy w głąb wyspy, na kilkugodzinny spacer lewadami. Już dziś zaczynamy naszą ulubioną część programu: Madera trekking! Pójdziemy lewadami „Levada do Risco (prowadząca do wodospadu Risco) i Levada das 25 fontes, czyli do Jeziora 25 źródeł. Obie trasy prowadzą po płaskowyżu Encumeada. Po południu kontynuujemy przejazd na północny-zachód wyspy, do miasteczka Porto Moniz, z obowiązkową kąpielą w naturalnych, wulkanicznych basenach, gdzie wodę regularnie uzupełniają fale Oceanu Atlantyckiego. Wieczorny powrót do Funchalu.

Dystans do przejścia: 7 km + 11 km

DZIEŃ 3

Wycieczka na najbardziej na wschód wysunięty cypel wyspy, na pocztówkowe klify Ponta de São Lorenço. Kilkugodzinny spacer z jednymi z najwspanialszych widoków na wyspie. Będziemy szli po niewymagającym szlaku, mając po lewej i po prawej widoki na skaliste wybrzeże i klify. Po południu odpoczniemy na jedynej oryginalnie piaszczystej plaży Madery - Prainhie. Lub pojedziemy do niedalekiego portowego miasteczka Canical, z muzeum wielorybów (Madeira Whale Museum) i klimatem sennego portowego południa. Wieczorny powrót do Funchalu.

Dystans do przejścia: 7 km

DZIEŃ 4

Dziś zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy - Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). W zależności od predyspozycji grupy istnieje możliwość wyboru zarówno długości, jak i poziomu trudności trasy. Z Pico Ruivo rozciąga się niepowtarzalny widok na górski krajobraz wyspy, okoliczne szczyty i Ocean Atlantycki. W drodze powrotnej zatrzymamy się w wiosce Santana. Stoją w niej typowe niegdyś dla tej części wyspy maleńkie, pasterskie domki kryte strzechą. Kilka z nich jest przerobionych na skansen. Jeśli starczy nam sił i czasu przejedziemy się również kolejką linową do ukrytej nad morzem i otoczonej wysokimi klifami doliny. Wieczorny powrót do Funchalu.

Dystans do przejścia: 9 km

DZIEŃ 5

Dzień piąty poświęcimy na zwiedzanie Funchalu. Kolejką wjedziemy do górującej nad miastem dzielnicy Monte, słynnej z ekscytujących zjazdów drewnianymi saniami, wąskimi uliczkami stolicy. Kiedyś sanie służyły niecierpliwym mieszkańcom, by jak najszybciej dojechać do centrum miasta. Dziś to jedna z atrakcji Madery. Pójdziemy do stołecznego ogrodu botanicznego, pełnego subtropikalnych i kontynentalnych roślin, kwietnych dywanów i przeróżnych drzew, zwiedzimy słynny targ kwiatów i targ rybny, pełne lokalnego gwaru i kolorytu.

DZIEŃ 6

Dzień rozpoczniemy od wycieczki na najwyższy klif w Europie, Cabo Girão. Dalej pójdziemy jedną z największych i najważniejszych lewad Madery "Levada do Norte" do Boa Morte w Ribeira Brava. Niemal dziewięciokilometrowa trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, z widokami na plantacje bananów, rybackie wioski i oczywiście ocean. W drugiej części dnia skierujemy swoje kroki do São Vincentewulkanicznego centrum wyspy. Zwiedzimy tam Jaskinie São Vicente i Centrum Wulkanologiczne. Kompleks kryje jaskinie, krystaliczne jeziorka oraz korytarze powstałe z zastygłej lawy.

Dystans do przejścia: 12 km

DZIEŃ 7

Dzień wycieczek fakultatywnychMożna popłynąć na wyspę piaszczystych plaż - Porto Santo. Pójść na kolejny spacer maderskimi lewadami, pobrać lekcję surfingu w Porto da Cruz i wypić najlepszy i najmocniejszy poncz na wyspie (rum+cytryna+miód), wynająć rowery MTB lub skuter, lub po prostu zostać w Funchalu.

DZIEŃ 8-9

Na kolejne dwa dni proponujemy oczywiście dodatkowe trekkingi i spacery maderskimi lewadami. Wybraliśmy rewelacyjną „Levada do Furado” z licznymi punktami widokowymi na morze, malownicze pola uprawne i góry i/lub „Levada do Caldeirão Verde” z tunelami i piękną przyrodą lub „Levada Ribeira da Janela” - osiągalną dla najwytrwalszych, pełną tuneli (w tym jeden ma aż 2 km!) i spektakularnych widoków.

Dystans do przejścia: 11 km + 6 km lub 26 km

DZIEŃ 10

Powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI NA MADERĘ:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż podręczny i nadawany wg taryfy linii lotniczych (ok 20 kg)
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport lokalny: minibusem (i okazjonalnie świetnie zorganizowaną komunikacją publiczną)
 • zakwaterowanie: 9x nocleg w pensjonacie w Funchalu
 • wyżywienie: 9x śniadanie
 • wjazd kolejką na Monte
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie (poza śniadaniami)
 • bilety wstępu (np. Jaskinie São Vicente i Centrum Wulkanologiczne - 8 EUR, wulkaniczne baseny w Porto Moniz 1,5 EUR, Madeira Whale Museum 10 EUR, Ogród Botaniczny, Tropical Garden)
 • zjazd drewnianymi sankami z Monte (1 osoba - 25 EUR, 2 osoby - 30 EUR, 3 osoby 45 EUR)
 • wycieczki fakultatywne
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 14 dni od dnia odwołania wycieczki


ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu 9x będziemy zakwaterowani w pensjonacie/domowym hostelu w Funchalu. Pokoje 2, 3 i 4 osobowe.
Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 2000 PLN za pobyt.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Pozostałe wyżywienie jest we własnym zakresie. W zależności od wyboru miejsca obiadowego i preferencji żywieniowych uczestników, można zjeść obfity posiłek już od 10 EUR.

TRANSPORT:

Do dyspozycji podczas wycieczki będziemy mieć wygodny minibus / bus / auto (w zależności od liczebności grupy). Na niektórych trasach - w razie potrzeby - skorzystamy z komunikacji publicznej, która na Maderze jest dobrze rozwinięta.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 16.

POGODA:

Madera to wyspa marzenie, również pod kątem pogody. Przez cały rok panuje na niej klimat wiosenno-letni. Na jesieni możemy spodziewać się temperatury około 20-25°C. Wiosną 18-23°C. Będzie wiał lekki wietrzyk, czasem przy szczytach i nad oceanem wypiętrzą się chmury. Na Maderze raczej nie występują upały, nie zanotowano również przymrozków, za to często pada. Południowa część wyspy jest słoneczna i cieplejsza od północnej, skrytej w cieniu niemal cały dzień. Pogoda sprzyja uprawianiu aktywnej turystyki przez cały rok. W lutym i w grudniu na Maderze należy się spodziewać temperatury ok 20°C oraz większych (przelotnych) opadów deszczu.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina lub Berlin (w zalezności od terminu i rozkładu lotów). Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie. W grudniu na Maderę lecimy z Berlina lotem bezpośrednim.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Madera - spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.