Maroko: wycieczka przez Atlas, Saharę i berberyjskie wioski

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
12 dni8 990
bez Toubkala
15 dni10 490
z Toubkalem

O wyprawie

Maroko: wycieczka przez Atlas, Saharę i berberyjskie wioski

 • Marrakesz - medyna, bazar i pałac Wezyra
 • Wyprawa jeepami na Saharę
 • Trekkingi w Wąwozie Dades, Todra i w Dolinie Szczęścia
 • Wizyty w berberyjskich wioskach
 • 2-dniowy trek w rejonie Dżebel Toubkal, najwyższego szczytu Maroko
 • Hammam, kazby i zapach tajine
 • Aktywne zwiedzanie Maroka

Zapraszamy do Maroka! Pokażemy Wam piękno północnej Afryki i wiejskie, autentyczne oblicze tego kraju. Maroko to wrota Afryki, gdzie stykają się góry i pustynia. To życiodajne oazy Sahary, nomadzi i kultura berberyjska. I aromatyczne dania popijane szklanką miętowej herbaty. Maroko znaczą bezkresne drogi malowniczo wijące się wśród czerwonych skał, wśród krajobrazów rodem z renesansowych płócien, oszałamiających feerią barw. Ciemna zieleń gajów palmowych, kontrastuje z czerwonymi kasbami, palonymi różami, błękitami i kobaltami - prawdziwa uczta dla oczu i duszy!

Podczas wycieczki do Maroka będziemy nocować w bajkowej scenerii, z dala od turystycznego zgiełku. Pójdziemy na trekkingi po przepięknych masywach górskich Atlasu Wielkiego, obserwując życie w przyklejonych do zboczy berberyjskich wiosek. Zobaczymy jak wygląda życie w wioskach na skraju Sahary, w których czas się zatrzymał. Spacerując między ciasnymi murami Marrakeszu będziemy mieli okazję poczuć ich niepowtarzalny klimat.

Zapraszamy na aktywny wyjazd i trekkingi na lekko w Maroku!

Program

DZIEŃ 1

Bezpośredni przelot z Warszawy do Marrakeszu, wieczorny spacer i powitalna kolacja w miejscowej restauracji. Nocleg w Marrakeszu. 

DZIEŃ 2 

Zwiedzanie Marrakeszu. Poznamy stare miasto - marrakeską medynę. Zobaczymy świetnie zachowane mury miejskie z XII wieku oraz El-Bahia, XIX-wieczny pałac wezyra. Jeśli zdążymy, zajrzymy do ogrodów Majorelle, z czasów francuskiego kolonializmu. Wieczorem, na placu Jemaa El Fna, największego bazaru Marrakeszu, zanurzymy się w atmosferze handlu, muzyki, jedzenia i zabawy. Nocleg w Marrakeszu. 

DZIEŃ 3

Przejazd na południe w Atlas Wielki nad Ouzoud, gdzie zobaczymy największy wodospad w Maroko. Następnie przejazd do Doliny Szczęścia, w której podczas 12-kilometrowego trekkingu odwiedzimy autentyczne wioski i poznamy codziennie życie ich mieszkańców. Nocleg w lokalnej agroturystyce. 

Dystans: 12 km

DZIEŃ 4  

Po śniadaniu kontynuujemy eksplorację doliny Ait Bougmez. Po lunchu przejazd widokowymi, krętymi drogami na drugą stronę Atlasu. Po południu zatrzymamy się na trekking w Dolinie Róż, słynącej z produkcji wody różanej i olejku różanego. Nocleg w dolinie Dades.

Dystans: 10 km

DZIEŃ 5 

14-kilometrowy trekking w rejonie Wąwozu Dades. Ściany tego głębokiego i rzeźbionego przez miliony lat wąwozu rzeki, osiągają od 200 m do 500 m wysokości. Dolina słynie z niesamowitych widoków, malowniczych krajobrazów, oaz i maleńkich wioseczek. Po lunchu odwiedzimy jeszcze słynne formacje skalne zwane “małpimi palcami”. Nocleg w dolinie Dades.

Dystans: 14 km

DZIEŃ 6

Kontynuujemy naszą podróż wzdłuż pasm górskich Atlasu Wielkiego. Zobaczymy kanion Todra charakteryzujący się wysokimi, pionowymi ścianami z czerwonego piaskowca oraz dolinę pełną glinianych, ufortyfikowanych kazb. Spotkamy pasterzy żyjących w skale. Nocleg w Nkob.

Dystans: 12 km

DZIEŃ 7 

Niezwykle malowniczą doliną rzeki Draa przeprawimy się na jeszcze dalej na południe, na skrzyżowanie Antyatlasu i Sahary. Staniemy u wrót pustyni, gdzie niegdyś sznury dromaderów przemierzały szlaki pomiędzy Timbuktu, a krajami Maghrebu i Europą. Przesiądziemy się do jeepów i pojedziemy w głąb pustyni. Tam zjemy piknik na świeżym powietrzu, a chętni pojadą dromaderami na wycieczkę pośród wydm. Nocleg w obozie pośród najpiękniejszych wydm Maroka.

DZIEŃ 8 

Spacer na wschód słońca nad pustynią! Po porannej eksploracji Sahary nasza karawana wyruszy na północ w kierunku Środkowego Atlasu, po drodze obserwując życie pustynnych koczowników. W stolicy dywanów, Tazenakht, przyjrzymy się jak działają żeńskie kooperatywy, mające na celu poprawę sytuacji kobiet w kraju. Na wieczór dotrzemy do miasta Warzazat, które fascynuje zróżnicowanym i kontrastowym krajobrazem: występują na przemian kasby z gliny, góry i suche równiny. Nocleg w Ourzazat.

DZIEŃ 9 

Z Warzazat kierujemy się dalej na północ, w stronę najwyższego szczytu Maroka i Atlasu, Dżebel Toubkal! Po drodze, w wiosce Ait Ben Haddou, odwiedzimy jedną z najwspanialszych kasb (twierdzę, obronną część miasta) w Maroko. Na wieczór dojedziemy do Parku Narodowego Toubkal, skąd kolejnego dnia wyruszymy na dwudniowy trekking. Nocleg w Imlil.

DZIEŃ 10-11 

Dwudniowy trekking na lekko (bez dużych bagaży) w Środkowym Atlasie. Trasa poprowadzi przez góry w rejonie najwyższego szczytu Maroka, Dżebel Toubkal. W połowie trekkingu, na nocleg, dotrzemy do górskiej wioski gdzie zjemy wyborną berberyjską ucztę. Drugiego dnia schodzimy z gór i jedziemy do Marrakeszu, gdzie idealnym podsumowaniem naszej orientalnej podróży będzie wizyta w lokalnej łaźni (hammam).

Dystans: 1 dzień 13 km
Dystans: 2 dzień 17 km

DZIEŃ 12

Czas na zakupy pamiątek i ostatnie spacery po Marrakeszu. Bezpośredni przelot do Polski.

Warunki

CENA ZAWIERA:

 • bilet lotniczy wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • zakwaterowanie (9 nocy) w pokojach 2-osobowych w hotelach, pensjonatach oraz domach gościnnych, 1x na pustyni w wieloosobowych namiotach obozowych, 1x lokalnym pensjonacie w górach w pokoju wieloosobowym
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transport lokalny wygodnym klimatyzowanym busem
 • wyżywienie: śniadania x11 oraz obiadokolacje x 10 (oprócz dnia 2) (ile śniadań i ile obiadokolacji)
 • dwudniowy przejazd samochodami terenowymi po pustyni
 • pakiety informacyjne
 • lokalny przewodnik w Marrakeszu
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie (ok. 20 €)
 • 1 kolacja w Marrakeszu
 • wyżywienie w ciągu dnia (lunche)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa.

ZAKWATEROWANIE:

W większości miejsc będziemy nocować w klimatycznych hotelikach lub pensjonatach, w pokojach 2-osobowych. Na pustyni nocujemy w kilkuosobowych obozowych namiotach. W pensjonacie w górach pokoje będą wieloosobowe, a łazienka dzielona na większą liczbę osób. 

POGODA:

Podczas naszego wyjazdu temperatury będą przyjemnie ciepłe, nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Dzienna temperatura, będzie wynosić ok 15-25°C. Często podczas pięknej pogody może być wietrznie. W nocy, zwłaszcza w górach i bliżej pustyni temperatura może spaść do około 5-10°C.

WYŻYWIENIE:

Podczas naszej wycieczki zarówno śniadania jak i kolacje są wliczone w cenę, a więc będziemy mieli dużo okazji, by poznać ten zakątek świata z perspektywy talerza. Dodatkowe posiłki w ciągu dnia (oprócz śniadania i obiadokolacji) pozostają w gestii uczestników wycieczki (przy organizacyjnej pomocy pilota). Maroko to kraj przyjazny wegetarianom.

TREKKING I STOPNIE TRUDNOŚCI:

Większość trekkingów zajmuje od 4-5 godzin, z wyjątkiem dwóch ostatnich dni dystanse nie będą przekraczać 15 km. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasach nie ma żadnych trudności technicznych.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Maroko: wycieczka przez Atlas, Saharę i berberyjskie wioski pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.