Uzbekistan: wycieczka po Jedwabnym Szlaku

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
13 dni8 490

O wyprawie

Uzbekistan: wycieczka po Jedwabnym Szlaku

 • Barwne uliczki średniowiecznej Chiwy (UNESCO)
 • Pałace i pomniki Timura, meczety, madrasy w Samarkandzie
 • Jedwabny Szlak - Buchara - perła orientu
 • Ukryta przez sowieckim reżimem galeria sztuki współczesnej
 • Noce na pustyni przy ognisku - nocleg w komfortowych jurtach

Uzbekistan od zawsze owiany był mistyczną aurą wschodu. Mało kto jednak wie, że ten kraj, wchodzący do niedawna w skład ZSRR, był kiedyś jednym z najbogatszych, najpotężniejszych i najbardziej rozwiniętych na świecie.

Timur (panujący w latach 1370 - 1405), w Europie bardziej znany jako Tamerlan, zainwestował całe swoje bogactwo w rozwój tej właśnie ziemi - sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, madrasy i centra wiedzy. Wiele z tych klejnotów architektury, wśród pustynnego piasku, dotrwało do dziś! To dlatego Uzbekistan jest krajem z największą ilością zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - nie tylko spośród byłych republik ZSRR, ale w całej Azji Środkowej.

Tamerlan zostawił po sobie przepiękną stolicę imperium - Samarkandę oraz miejsce swego narodzenia - Szahrisabz. Zwiedzimy także chanat Buchary, Chiwę, Urgencz i Taszkent oraz morze, którego nie ma.

Ten tajemniczy kraj Jedwabnego Szlaku czeka, aby go odkryć. Uzbekistan to kraj o niesamowitym potencjale, mimo wielu lat spędzonych pod jarzmem Związku Sowieckiego. Dziś ponownie się odradza, powracając do tradycji i dawnych zwyczajów.

Uzbekistan to kraj wspaniałych zabytków z czasów chanatów, ale również nietypowych osiągnięć pozostawionych przez Sowietów. Szczyci się najdłuższą linią trolejbusową, galerią sztuki współczesnej i wielkimi plantacjami. Boryka się jednak z wieloma problemami - głównie natury ekologicznej. Większa część kraju to tereny pustynne nie nadające się do użytkowania. Jednak największe brzemię to (nieomal wyschnięte) Jezioro Aralskie. Plan ZSRR inwestowania w „białe złoto” czyli bawełnę, zakończył się katastrofą ekologiczną.

Mimo wielu niepowodzeń Uzbecy nie poddają się i chcą iść do przodu. Chętnie pokazują swój kraj przyjezdnym i zdradzają jego tajemnice.

Program

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy. Przylot do Taszkentu, jednego z największych miast Azji Środkowej, którego historia trwa już niemal 3000 lat. Wczesne zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2
Wyruszymy na zwiedzanie Taszkentu by zobaczyć, jak zmieniał się od śladów pierwszego osadnictwa do dzisiejszego nowoczesnego miasta. Udamy się do Eski Szahar, labiryntu rdzawych od pyłu wąskich ulic, niskich domów z cegły i ziemi, starożytnych meczetów i madras (islamskich uczelni), które w nienaruszonym stanie ocalały przed planami sowieckich urbanistów. Dalej przejdziemy do kompleksu Hazrata Imama, odnajdziemy mauzoleum Kaffal Czaczi, grobowca wybitnego filozofa, poety i nauczyciela Islamu z (X wiek). Odkryjemy wspaniałe zabytki listy UNESCO. Następnie udamy się na zakupy na bazar Chorsu, ogromny, tętniący folklorem targ pełen kupców z różnych części kraju.

DZIEŃ 3
Samolotem (lot trwa półtorej godziny) dostaniemy się do Nukusu. Wsiądziemy w samochody 4x4, aby przedostać się do Jeziora Aralskiego. Zajmie nam to niemal cały dzień. Wieczorem rozbijemy obozowisko na Usturt i zjemy kolację.

DZIEŃ 4
Dzień rozpoczniemy od wspaniałego wschodu słońca nad pustynią, która niegdyś była morzem. Kontynuujemy zwiedzanie okolic zdewastowanych przez wyniszczającą gospodarkę sowiecką okolic Jeziora Aralskiego. Dotrzemy do miejscowości Mujnak, dawnego portu, który dziś stał się cmentarzyskiem statków. Wieczorem dojedziemy do Nukusu.

DZIEŃ 5
Zwiedzimy Savitskiy Karalkapakstan, niezwykłe muzeum sztuki awangardowej, gdzie za czasów sowieckich przechowywano dzieła artystów, które nie były dopuszczane przez reżim. Następnie nasza karawana wyruszy na południe. Po drodze zwiedzimy twierdze dawnego Chorezmu: Kyzyl Kala, Ayaz-Kala and Toprak-Kala. Popołudniowy przejazd do pierwszego z wielkich miast Jedwabnego Szlaku - Chiwy.

DZIEŃ 6
Chiwa. To najstarsze i najlepiej zachowane miasto Jedwabnego Szlaku, jedno z głównych punktów handlowych w VI - VII wieku w Azji Środkowej. Stare miasto zwane Iczan Kala (UNESCO) otoczone jest dziesięciometrowym murem obronnym. Zwiedzanie oszałamiającego meczetu Dżuma oraz pałacu Alla-Kulli-Chan. Spacer obok najwyższego, niedokończonego minaretu na świecie. Możliwość zajrzenia do muzeum bliźniąt syjamskich czy przejażdżka najdłuższą trasą trolejbusową na pustyni.

DZIEŃ 7
Śniadanie w Chiwie. Transfer do Buchary. Po drodze przejedziemy przez miasto Urgencz, Polakom znane z urodzin piosenkarki Anny German. Droga do Buchary to kilka godzin prostego szlaku, pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum, oraz korytem Amu Dari - największej rzeki Azji Środkowej.

DZIEŃ 8
Zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów, najwyższy kunszt architektury, niezniszczone nawet przez Czyngis-chana. Obejrzymy zdobiony minaret Kalyan z XII wieku, oraz imponujące budowle z XVII wieku - wśród nich madrasę Abdulah-Chana i meczet Magoki Kurns.

DZIEŃ 9
Przejazd do pustynnego miasta Nurata ze świętym źródłem. Wieczór i noc spędzimy w oazie pośród piasków pustyni w jurtach na pustyni Kara-kum. Tylko dla nas zaśpiewa kazachski pieśniarz i będą spadać gwiazdy.

DZIEŃ 10
Dzień zaczniemy od wizyty nad jeziorem Aydarkul. Dla chętnych możliwość udania się karawaną wielbłądów w głąb pustyni. Zwiedzimy tradycyjny pustynny kyszłak, wioskę nomadów. Po południu odjazd do Samarkandy.

DZIEŃ 11
Zgłębimy tajemnice Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast na świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan i jego madrasy, meczetu Bibi-Chanum (1399-1404), mauzoleum Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah–i Zinda (znaczy żyjący król), a także Gur–i Mir (1403–05), w którym spoczywa Timur. Zobaczymy XV-wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega, astronoma i wnuka Timura.

DZIEŃ 12
Poranny wyjazd do Szahrisabz. Zwiedzanie XV-wiecznych zabytków: pałac Ak-Saray i kontrastujący z nim skromny grobowiec Timura (według niektórych hipotez to tu spoczywa wielki władca), kompleks nazwany “miejscem władzy” - Dorus Saodat. Przejazd na stację kolejową i skąd pociągiem udamy się do Taszkentu. Transfer do hotelu, obiad, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.

DZIEŃ 13
Transfer na lotnisko i powrót wcześnie rano, podziwiając Azję z lotu ptaka.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • miejscowy przelot
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • zakwaterowanie w hotelach *** lub pensjonatach
 • 1 nocleg w komfortowej jurcie
 • częściowe wyżywienie (śniadania)
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Wiza: ok. 90 USD
• Wyżywienie (poza śniadaniami)
• Bilety wstępu i napiwki: ok 70 USD

WYŻYWIENIE:
Zapewniamy śniadania, dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w hotelach *** lub pensjonatach w pokojach 2osobowych.

TRANSPORT:
Będziemy podróżować klimatyzowanym komfortowym minibusem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 15.

KLIMAT:
Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. Jesienią temperatury w ciągu dnia wynoszą ok 25°C w nocy temperatura może spaść do 10-15°C.

MIEJSCE WYLOTU: 
Miejscem rozpoczęcia jest Warszawa. Inne miejsca możliwe są za dopłatą (w takim wypadku prosimy o wcześniejszy kontakt)

INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Uzbekistan: wycieczka po Jedwabnym Szlaku pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.