Wędrówki w Dolomitach

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

O wyprawie

Wędrówki w Dolomitach

 • Całodzienne wędrówki „na lekko” po pięknych Dolomitach
 • Widoki na bielejące szczyty sięgające wysokości ponad 3 000 m n.p.m.
 • Podziwianie „Królowej Dolomitów” – Marmolady (3 343 m n.p.m.)
 • Widoki na Tre Cime – jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów w Dolomitach
 • Cortina d'Ampezzo - Królowa Włoskich Dolomitów
 • Sztolnie, skalne schrony i obiekty militarne pamiętające czasy I wojny światowej
 • Urzekająca kultura południowego Tyrolu
 • Wyjazd w małej grupie

Można by usiąść i opowiadać, opowiadać, opowiadać... A może lepiej pojechać i zobaczyć ten błękit nieba nad białymi szczytami, dotknąć dolomitowej skały, poczuć zapach wonnego siana, spocić się pnąc się na szczyt. Dwa tygodnie wędrówek w jednych z najpiękniejszych gór Europy!

Jedne z najpiękniejszych gór świata. Zapierające dech w piersiach widoki na bielejące szczyty, piękne kwieciste płaskowyże kończące się stromymi ścianami i zielone wonne doliny zauroczyły już wielu. Czy i Ty dasz się namówić na jabłkowy strudel z widokiem na Sasso Lungo? Setki kilometrów różnorodnych, doskonale oznakowanych tras – od stromych górskich odcinków, po łagodne rodzinne szlaki wiodące do najpiękniejszych zakątków. Wiosna przychodzi w Dolomity bardzo wcześnie, wierzchołki szczytów pokryte są jeszcze białym płaszczem śniegu, a u ich podnóża kolorowe dywany łąk, mieniących się ciepłymi barwami kwiatów i soczystą zielenią.

Położenie

Dolomity zajmują rozległy obszar po południowej stronie głównego łańcucha Alp w północno wschodniej części Włoch. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa o nazwisku Dolomieu, który w XVIII zauważył, że ten „wapień” jest jakiś inny. Jak się okazało miał rację, skałę nazwano dolomitem a obszar Dolomitami. Są to góry rozległe, w skład których wchodzi wiele grup górskich. Podczas naszego wyjazdu będziemy eksplorować ich północno-wschodnią część, od masywu Sesto po Fannes, Fanis i Tofane. Dzięki temu mniej czasu spędzimy na przejazdach, a więcej na wędrówkach. Chcemy, żeby to był pierwszy etap naszej eksploracji tych gór i już dziś zapowiadamy kolejne wyjazdy w inne części Dolomitów. Ze względu na swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze w 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Val Gardena

Głęboka dolina w południowym Tyrolu, położona u stóp masywu Sasso Lungo, a zakończona od wschodu pięknym majestatycznym masywem Selli. Rzeźbiarstwo rozwijało się tutaj już od XVII wieku. Dzięki rozwojowi sieci kolejowej od XIX wieku, produkowane tu rzeźby i ołtarze, cenione były wysoko w krajach monarchii Habsburskiej i całej Europie. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto rzeźbić też drewniane zabawki i z biegiem czasu praktycznie każda ladyńska rodzina wykonywała takie zabawki. Zabawki te zostały wykorzystane w powieści brytyjskiej pisarki Amelii Edwards zatytułowanej Lalka Peg, która była bardzo popularna w całej Europie i Ameryce.

Grupa Selli

Masyw Selli przypomina średniowieczną twierdzę, rozległy pustynny płaskowyż zawieszony wysoko nad zielonymi dolinami. Jej gigantyczne ściany sprawiają wrażenie wyniosłych murów. Spróbujemy wejść na Piz Boe (3152 m n.p.m.) by z góry popatrzeć na pobliskie masywy - Marmoladę i Sassalungo.

Grupa Sassolungo

Klasyczne górskie gniazdo, którego szczyty wyrastają wprost z kwiecistych łąk, tworząc majestatyczne ściany. Ta jedna z najmniejszych grup Dolomitów, przyciąga od lat wędrowców, spragnionych pięknych widoków. Od grupy Sella oddziela ją na wschodzie przełęcz o tej samej nazwie.

Grupa Marmolady

Największa grupa Dolomitów, która zachwyca bogactwem form skalnych i zróżnicowaniem krajobrazu. Od lat cieszy się sławą wśród turystów i warta jest odwiedzenia, przede wszystkim dla fantastycznych widoków. Ruszymy w kierunku największego w Dolomitach lodowca i Punta Penia, szczytu który jest sercem masywu Marmolady.

Tre Cime

Szczyty nazywane po włosku Tre Cime albo po niemiecku Drei Zinnen, to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w Dolomitach. Ich uroda jest faktycznie niezwykła. Imponujące, niedostępne szczyty i otaczający je rejon stały się magiczną atrakcją dla badaczy i alpinistów po tym, jak region ten został „odkryty" w 1864 r. Wtedy to dwóch członków Królewskiego Towarzystwa Geologicznego opisało je w książce „The Dolomite Mountains". Dzieło zostało przetłumaczone na język niemiecki i od tej pory tzw. "blade góry" zaczęły przyciągać badaczy i alpinistów z całej Europy. Podczas I Wojny Światowej przebiegała tędy linia frontu. Austriackie i włoskie oddziały zajęły pozycje prawie nie do zdobycia. Tysiące żołnierzy spędziło tam dwie zimy w okopach na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Do dziś możemy oglądać tunele wykute w skałach, okopy i schrony, które są świadkami wojny prowadzonej w górskich warunkach.

Val Pusteria

Na północ od masywów górskich, w których planujemy nasze wędrówki, rozciąga się przepiękny obszar Val Pusteria, czyli Zielona Dolina. Obecnie to teren należący do Włoch, ale począwszy od języka – częściej usłyszymy niemiecki niż włoski – przez styl domostw, aż po lokalne tradycje, jest to teren, gdzie wpływ kultury austriackiej jest dominujący. Od dawnych czasów Val Pusteria stanowiła trakt handlowy i wojenny, stąd zachowało się sporo ciekawych obiektów, które w miarę wolnego czasu będziemy starali się zobaczyć. A dzieje tego obszaru były bardzo burzliwe. Oprócz wspaniałej miejscowej architektury, dawnych opactw i kościołów do dziś jeszcze można oglądać wiele obiektów wojennych z czasów I wojny światowej.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Późno wieczorem dojedziemy do południowego Tyrolu na nocleg, gdzie czekają na nas śpiące jeszcze i nic nie wiedzące o naszym przyjeździe góry bajkowe :-)

Dzień 2 Dolomity Rosengarten

Z Vigo di Fassa, przejazd kolejką linową na wysokość 1997 m n.p.m. i rozpoczęcie pieszej wędrówki w kierunku schroniska Vajolet (2244 m n.p.m.) malowniczymi ścieżkami przez hale, nad którymi odkrywają się piękne widoki na pasma Rosengarten i Mamolady. Powrót przez dolinę Gardeccia do Vigo di Fassa.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m

Dzień 3 Przez skalny pień Sasalungo

Pień Sasalungo. Skalny monolit Sasalungo, wygląda z daleka jak rozpołowiony przez siekierę olbrzyma pień. Przejazd na Przełęcz Sella, tu na wysokości 2200 m n.p.m. rozpoczyna się nasza wędrówka. Ruszamy w górę przechodząc obok starej, śmiesznej kolejki kabinowej i właściwie pod jej liną wychodzimy do schroniska Demez. Nie zostajemy tu długo bo przeciąg i swąd spalin. Ruszamy w dół pięknego kanionu, schodząc popasamy przy schronisku Vizena i trawersując południowo zachodnie zbocza masywu ruszamy łagodnie w górę w kierunku schroniska pod Plattkoflem. A stąd ścieżką dla krów raz w górę raz w dół wracamy (przechodząc obok wielkiej krowy) na Przełęcz Sella.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m

Dzień 4 Z widokiem na Marmoladę

Stajemy na Przełęczy Pordoi i ruszamy na południe na grań Padon. Niedługa trasa z zapierającymi dech w piersiach widokami na masywy Selli, Sassolungo i Marmolady. Odpoczynek w schronisku Pana (2400 m n.p.m.) i ostre zejście na Przełęcz Fedaia i moczenie nóg w jeziorze ;-) Możliwość zwiedzenia muzeum I wojny Światowej - ekspozycja o walkach pod lodowym płaszczem Marmolady.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 600 m

Dzień 5 Płaskowyż Puez

Przejazd na Przełęcz Gardena (2121 m n.p.m.). Z tego miejsca ruszamy na całodzienną wędrówkę przez piękny i malowniczy płaskowyż Puez. Najpierw ścieżką przez kosówkę do góry, a później obchodząc małe skalne kotły przechodzimy przez grań. W lewo ucieka główna grań Cir, a my schodzimy w lewo do pięknie położonego Jeziora Crespeina. Idziemy przez płaskowyż do schroniska pod Puez. Jemy szarlotkę z widokiem na Sassolungo, schodzimy w dolinę Lungo i drogą do Wolkenstein.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 800 m

Dzień 6 W kierunku Piz Boe

Przejazd na Przełęcz Pordoi i wyjazd kolejką na Sass Pordoi (2950 m n.p.m.). Najpierw troche po piargach w dół, później obejście dużego kotła i ruszamy w kierunku Piz Boe (3152 m n.p.m.). Zejście ze szczytu w kierunku schroniska Boe i dalej w kierunku północnym przez płaskowyż do schroniska Pisciadu. Stąd zejdziemy chwilami ubezpieczaną przez stalową poręcz ścieżką na Przełęcz Gardena.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: 1300 m

Dzień 7 Wędrówka doliną Świętego Mikołaja

Wędrówka doliną Świętego Mikołaja, na przełęcz i do schroniska jego imienia. Po drodze piękne widoki na masyw Rosengarten. Zejście do schroniska Cortin z widokiem na południową ścianę Marmolady. Dalej zejście drogą w dolinę w kierunku Alba.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m

Dzień 8 Zwiedzanie Bolzano

Po śniadaniu i spacerze po Vigo di Fassa ruszamy do Bolzano by zobaczyć z bliska jak wygląda tyrolskie miasto przed południem. Dojazd na nocleg w Dolinie Val Pusteria.

Dzień 9 Z widokiem na Dolomity

Po śniadaniu wyjdziemy na Mt Plat (2173 m n.p.m.) szczyt z pięknymi widokami na Dolomity Fanes, Odler i Puez. Najpierw szlak poprowadzi nas sporo przez las, a później odkrytymi halami. 
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m

Dzień 10 Lago di Braies

Przejazd nad Jezioro Braies. Po krótkim spacerze wokół jeziora idziemy przez las pod północną ścianę Grande Apostolo i trawersujemy ją po półkach w kierunku zachodnim. Dochodzimy na punkt widokowy Grande Apostolo (1947 m n.p.m.) podziwiając szmaragdowe wody jeziora i poszerzającą się z każdym krokiem panoramę górską. Spokojną wędrówką przez las i tereny otwarte dochodzimy do górskiej przełęczy na wysokość (2194 m n.p.m.), oferującą niezwykłe widoki z nowej perspektywy. Stromym zejściem po piargach (godzina jazdy po piargach - wskazane kije trekingowe) schodzimy na dno doliny Ferrara (1231 m n.p.m.).
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m

Dzień 11 Tre Cime

Wędrówka pod Tre Cime – najbardziej rozpoznawalny masyw Dolomitów, składający się z trzech, sięgających prawie 3 tysięcy metrów szczytów. Podejście do stóp masywu rozpoczynamy pod Dolomitenhof (1454 m n.p.m.). Stopniowo zdobywając wysokość, długą trasą początkowo przez las, potem odkryty teren, dochodzimy do górskiego schroniska naprzeciw Tre Cime (2405 m n.p.m.) z niezapomnianym widokiem na otaczające szczyty.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m

Dzień 12 Serce Dolomitów, czyli rzut oka na Cortinę d'Ampezzo

Dziś przejedziemy na "włoską" stronę gór. Pospacerujemy po łąkach nad Cortiną d'Ampezzo, a potem zejdziemy do miasteczka na popołudniową kawę. Przejdziemy też nad  Jezioro Misurina, w którym przegląda się Sorapiss.

Dzień 13 ŚlaDami I Wojny Światowej

Przejazd na Przełecz Falzarego. Wyjście sztolniami z czasów I wojny Światowej na szczyt Lagazuoi (2778 m n.p.m.). Zejście w dół ścieżką strzelców cesarskich.
Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m

Dzień 14 W kierunku Serli

Wyruszamy z Dobbiaco, mijamy kolejne piętra roślinne, z lasu na tereny porośnięte modrzewiem oraz sosną i wyżej, na otwarte przestrzenie porośnięte skarłowaciałymi jałowcami i rododendronami. Naszym celem jest Przełęcz Flodige Sattel (2163 m n.p.m.). W miarę zdobywania wysokości pojawiają się nowe widoki – za nami znana już charakterystyczna sylwetka Tre Cime, a na wprost szczyty znad Jeziora Braies. Z przełęczy ruszamy grzbietem, mijając kilka pasterskich zagród, na północ w kierunku Serli (2378 m n.p.m.) – szczytu z panoramicznym widokiem na wszystkie strony świata.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m

Dzień 15 Val Pusteria

Rano chwila wypoczynku, a potem na zakończenie czeka nas jeszcze krótki spacer i zwiedzanie Val Pusteria (Zielonej Doliny). Zobaczymy przede wszystkim Brunico - miasto położone w miejscu, gdzie zbiegają się doliny Aurina, Tures i Ora. Pełniło ono kiedyś ważną funkcję obronną i do dziś góruje nad nim zamek, a do środka miasta prowadzą bramy, których mury ozdobione są wspaniałymi freskami. Po południu wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 16 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3*** i 7 noclegów w pensjonancie 3***
 • Wyżywienie: 14 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 12 kolacji za dopłatą 620 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępów, biletów na kolej linową i opłaty klimatycznej) - ok. 80 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wędrówki w Dolomitach pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.