Węgierski Kras, Góry Bukowe i Matrai

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
4 dni1 300

O wyprawie

Przejście kondycyjne: Węgierski Kras, Góry Bukowe i Matrai.

Oferta właściwa również dla tych, którzy cały weekend chcą spędzić na basenach w Egerze!

Długi weekend listopadowy ostatnie chwile, by uchwycić resztki jesieni.  Węgierskie Karpaty to przede wszystkim lasy liściaste - takie, jakich u nas już prawie nie ma: buczyny, dęby, klony, graby. Wszystkie w jesiennym czasie szaleją kolorami. Żółcie, stonowane pomarańcze, brązy...Prześwitują przez nie skały krasowe, białe, przyzielenione mchami. Cuda, cudeńka...Po wędrówce bardzo wskazane są kapiele w leczniczych wodach Egeru.

Jesień na Węgrzech to także czas wina, czas, aby odpocząć, porozmawiać z przyjaciółmi, odetchnąć po pracowitym wrześniu i październiku.

Atuty:

  • wycieczka górsko - wypoczynkowa w listopadzie, poza sezonem, gdy zaczyna się ponury okres przełomu jesieni i zimy
  • wędrówka w pięknej, jesiennej scenerii lisciastych lasów, objętych ochroną węgierskich  parków narodowych
  • niestandardowa tura po jednej z największych i najpiękniejszych jaskiń Europy Środkowej
  • klimat Egeru, miasta słynącego z wina i leczniczych wód 
  • malownicza trasa przejazdu przez Tatry, Nizne Tatry i Słowacki Kras
  • noclegi w jednym miejscu

Trudności: 

Brak trudności technicznych na trasie.

Schroniska: 

brak na trasach

Sprzęt:

Należy mieć plecak (orientacyjnie ok. 30 l.), dobre buty (w górach może być błoto), kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem, czapkę, rękawiczki nieprzemakalne,  okulary przeciwsłoneczne, termos z gorącą herbatą.

Przewodnicy: 

przewodnik UIMLA

Mapy i literatura:

ExpressMap: Węgry

Program

1 dzień: Spotkanie w Zakopanem

Dojazd własny do Zakopanego – dla każdego o dowolnej porze.
Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

2 dzień: Zakopane – Aggtelek – Eger. Park Narodowy Węgierskiego Krasu

Śniadanie we własnym zakresie.
Spotkanie z przewodnikiem. Przejazd obrzeżami Tatr Bielskich i Wysokich do Popradu. Następnie trasa przejazdu prowadzi malowniczą drogą przez Niżne Tatry i Słowacki Kras do węgierskiej miejscowości Aggtelek, na obrzeżach Parku Narodowego Węgierskiego Krasu, Aggtelek.

Wędrówka szlakiem turystycznym. Wejście do jednej z największych jaskiń krasowych Europy Środkowej - Jaskini Baradla. Jaskinia, wraz z zespołem innych jaskiń tego obszaru, wpisana jest na listę UNESCO. Zwiedzanie, w zależnosci od trasy, od 1 do 3 godzin. Długość trasy w jaskini: do 1- 5 km.Długość trasy w Parku Narodowym: ok. 8 km.

Przejazd do Egeru. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po piwniczkach winiarskich w Dolinie Pięknej Pani w Egerze. Czas wolny na kolację i degustację miejscowego Egri Bikaver.
Czas przejścia: wiele godzin. Suma podejść: uzależniona od ilości wypitego wina.

3 dzień: Park Narodowy Gór Bukowych. Eger

Śniadanie w hotelu.
Przejazd do Parku Narodowego Gór Bukowych, do miasteczka Szilvasvarad. Wejście na szlak w Dolinie Szalajka. Przejście do wodospadu Fatyol. Wędrówka w późno jesiennej scenerii lasu liściastego, który porasta ok. 95% obszarów parku (lasy bukowe, dąbrowy, graby i klony). Wejście do Jaskini Istallos-ko i dalej, na Istallos-ko (958 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Bukowych. Trawers Nagy Kopasz. Zejście w rejon wąwozu Horotna volgy. Powrót Dolina Szalejka lub przez Bacso volgy do Szilvasvarad.
Czas przejścia ok. 5,5 - 7 godz. Odległość ok. 13 - 15 km.

Powrót do Egeru. Czas wolny na kapiel w gorących źródłach i kolację.

4 dzień: Góry Matrai i Kekesteto (1014 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Węgier

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
Przejazd z Egeru w Góry Matrai i wejście na Kekes – najwyższy szczyt Węgier. Czas wolny. Wyjazd do Zakopanego ok. 12.00

Przyjazd do Zakopanego ok. 18.00.

Warunki

Cena zawiera:

1 nocleg w hotelu w Zakopanem, 2 noclegi w hotelu w Egerze, 2 śniadania, przejazd busem podczas całej wycieczki, ubezpieczenie, przewodnik UIMLA

Cena nie zawiera: 

śniadania w Zakopanem, obiadokolacji i biletów wstępów ( jaskinia, baseny)

Noclegi: 

hotel w Egerze, w pobliżu basenów i słynącej z Egri Bikaver Doliny Pięknej Pani

Wyżywienie: 

śniadania w hotelu w Egerze

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Węgierski Kras, Góry Bukowe i Matrai pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Węgry. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.