Wędrówki w dolinie Hunzy

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
TerminCena
16 dni4 750 + 1 100USD

O wyprawie

Góry północnego Pakistanu należą do najpiękniejszych rejonów górskich Azji. Przez długie lata niełatwo było się tam dostać. Budowa drogi zwanej Karakorum Highway wzdłuż niełatwej karawanowej trasy pamiętającej czasy Jedwabnego Szlaku sprawiła, że nie tylko ożył handel z położonym w zachodnich Chinach miastem Kaszgar, ale również dużo łatwiejszy stał się dostęp turystów w rejon ośmiotysięcznika Nanga Parbat czy do niezwykle malowniczej i ciekawej doliny rzeki Hunzy przecinającej Karakorum z północy na południe. Z biegiem lat powstała tu całkiem dobra infrastruktura turystyczna.

 • Trekkingi na atrakcyjne punkty widokowe w Karakorum i Himalajach
 • Panorama ośmiotysięcznika Nanga Parbat z Fairy Meadows
 • Baltistan i okolice Skardu
 • Forty Baltistanu: Khaplu, Karpoocho, Shigar
 • Przejazd trasą Karakorum Highway
 • Malownicze wioski, kultura i kuchnia doliny Hunzy
 • Strzeliste szczyty w rejonie Passu
 • Wiszące mosty nad rzeką Hunzą
 • Efektowne forty Altit i Baltit
 • Buddyjskie zabytki w Taksili
 • Islamabad - nowoczesna stolica Pakistanu
 • Bazary i kultowe ciężarówki w Rawalpindi

Karakorum Highway

Budowa Karakorum Highway - drogi zbudowanej przy znacznej pomocy Chin, twała ponad 20 lat, Dzięki ukończonej w 1980 roku Karakorum Highway możemy dzisiaj stosunkowo łatwo dotrzeć do niezwykłych miejsc w pakistańskich Himalajach i Karakorum. Podziwianie wspaniałych widoków górskich jest już dostępne nie tylko dla eksploratorów, którzy zdecydowali się na wielotygodniowe ekspedycje.
Szosa zaczyna się na równinach północnego Pakistanu, skąd prowadzi początkowo wzdłuż rzeki Indus docierając do podnóży Nanga Parbat. W okolicach miasta Gilgit żegna się z Himalajami i prowadzi wzdłuż rzeki Hunza najpierw w rejonie pięknego siedmiotysięcznika Rakaposhi, dalej przez rejon historycznego księstwa Hunzy do olbrzymiego lodowca Batura i wysokiej przełęczy Khunjerab na granicy z Chinami.

Baśniowa łąka u podnóża Nanga Parbat

Wyruszając  w Karakorum Highway na poszukiwanie wspaniałych górskich widoków grzechem byłoby pominąć miejsce zwane Fairy Meadow czyli baśniowa łąka. Dostać się tam można jedynie terenowymi samochodami przepaścistą górską drogą, która wspina się wysoko w rejon lasów porastających zbocza pod północną ścianą Nanga Parbat. Po ekscytującym przejeżdzie czeka nas dalsza wędrówka w górę przez iglasty las, która skończy się na niezwykle urokliwej polanie z widokiem na ośmiotysięcznik. Na Baśniowej Łące powstała całkiem pokaźna osada drewnianych domków, w których można zanocować bez potrzeby zabierania ze sobą namiotów. Z polany - zwłaszcza o poranku - roztacza się wspaniały widok na błyszczący w słońcu lodowy masyw. Jeszcze lepsze widoki na Nanga Parbat i spływający z niej lodowiec Raikhot zobaczymy po podejściu do bocznej moreny lodowca.

Dolina Hunzy

W okolicach Gilgitu Indus skręca na wschód w stronę Baltistanu a Karakorum Highway wiedzie dalej na północ doliną rzeki Hunza. Dolina się zwęża, jest tu wiele wiosek tworzących zielone oazy w pustynnych górach. Co jakiś czas otwierają się kolejne widoki na wznoszące się wysoko w górze szczyty Karakorum. Największą oazę w Hunzie stanowi miasteczko Karimabad i pobliskie wioski..
Ta okolica  słynie z wspaniałych sadów morelowych, których owoce latem suszą się na dachach wyścielając je pomarańczowym kobiercem. Sady morelowe wyglądają zjawiskowo wiosną gdy pokryte różowymi kwiatami. Magiczna pora to późna jesień gdy liście moreli przebarwiają na czerwono i pomarańczowo pięknie harmonizując z żółtymi liśćmi topoli. 
Karimabad byl stolicą rządzonego przez mira księstwa Hunza, które obejmowało znaczną część Doliny Hunzy. Pozostały z tamtych czasów obronne forty Baltit i Altit. naprzeciw Karimabadu w dolinie położonej u stóp Golden Peak podziwiać możemy lodowiec Hoper - najszybciej poruszający się lodowiec w Karakorum. Podróżując dalej na północ napotkamy powstałą niedawno wskutek osuwiska atrakcję - turkusowe jeezioro Attabad. Dalej jest coraz piękniej, nad wioską Passu zachwycają skalne iglice, pojawiają się kolejne lodowce w rejonie masywu Batura a na rzece Hunza pozostały słynne wiszące mosty, na których możemy sprawdzić możliwości naszego błędnika.

 

 

 

 

Program

Dzień 1 Wylot z Polski

Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Podróż lotnicza do Pakistanu.

Dzień 2 Przylot do Islamabadu, zwiedzanie Rawalpindi

Przylot do Islamabadu, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek po podróży. Spacer po sąsiadującym z Islamabadem mieście Rawalpindi, które nie jest tak nowoczesne, ale ma klimatyczne bazary. Zwiedzimy też warsztaty gdzie dekoruje się strojne jak choinki pakistańskie ciężarówki. Nocleg w Islamabadzie lub w Rawalpindi.

Dzień 3 Przelot do Skardu, przejazd do Khaplu, zwiedzanie okolicy

Poranny lot nad Himalajami do Skardu – stolicy położonego w Karakorum Baltistanu. Przejazd wzdłuż rzek Indus i Shyok do miasteczka Khaplu przy granicy z Indiami. Wizyta w drewnianym forcie, wycieczka na górujący nad Khaplu punkt widokowy Thoksikar. Nocleg w Khaplu. (2600 m npm).

Trekking: ok. 1 godziny

Dzień 4 Widoki na Masharbrum, fort Shigar, powrót do Skardu

Poranny przejazd do wioski Machulo, skąd przy dobrej pogodzie widać siedmiotysięcznik Masharbrum skutecznie zasłaniający widok na położony dalej K2. Spacer po wiosce, w drodze powrotnej do Skardu zwiedzimy fort Shigar. Nocleg w Skardu. (2450 m npm).

Dzień 5 Fort Karpoocho, jezioro Kachura, przejazd do Gilgitu

Poranne zwiedzanie wznoszącego się nad Skardu fortu Karpucho, wycieczka do jeziora Kachura oraz przejazd wzdłuż z Indusu do słynnej trasy Karakorum Highway  i dalej do miasta Gilgit. Nocleg w Gilgit (1500 m npm)

Dzień 6 Podróż do Karimabadu w dolinie Hunzy, fort Altit, Eagle Nest

Przejazd do Karimabadu leżącego już w dolinie Hunzy. Spacer po mieście i zwiedzanie  odrestaurowanego fortu Altit w pobliskiej wsi należącego do władców (zwanych mirami) dawnego królestwa Hunzy. Przed zachodem słońca wjedziemy do położonego na wzgórzu hotelu Eagle Nest, przy którym jest świetny punkt widokowy na dolinę Hunzy i wznoszące się nad nią lodowe szczyty. Nocleg w Karimabadzie. (2500 m npm)

Dzień 7 Jezioro Attabad, łąka Baskochi, lodowiec Hoper

Jadąc dalej na północ Karakoram Highway obejrzymy petroglify na świętej skale Hunzy (Haldeikish) i dotrzemy nad jezioro Attabad powstałe wskutek wielkiego osuwiska w 2010 roku. Popłyniemy łódką na krótką przejażdżkę a jeżeli pogoda dopisze powędrujemy na pastwisko Baskochi położone wysoko nad jeziorem, aby podziwiać wspaniały widok z góry na jezioro. Pojedziemy na zachód słońca wsi Hoper w dolinie Nagar w Karakorum. Spacer do niedawno otwartej Cafe de Glacier, skąd rozciągają się widoki na lodowiec Hoper. Nocleg w Karimabadzie. (2500 m npm).

Trekking: ok. 2 godzin

Dzień 8 Trekking do Ultar Meadow

Szlakiem, który rozpoczyna się przy forcie Baltit, powędrujemy najpierw wzdłuż kanału irygacyjnego do ujścia kanionu, skąd początkowo stromym i śliskim terenem pójdziemy w górę na próg doliny Ultar. Dalej eksponowaną ścieżką  wykutą w zboczu doliny i pod koniec łatwiej dotrzemy do zielonej łąki w pobliżu lodowca Ultar spływającego spod Ultar Peak (3270 m n.p.m.). Powrót tym samym szlakiem, 800 m w dół do Karimabadu. Nocleg w Karimabadzie.

Trekking: ok. 7-8 godzin

Dzień 9 Fort Baltit, jezioro Borith, lodowiec Passu

Zwiedzanie fortu Baltit w Karimabadzie. Przejazd do Hussaini, gdzie skręcimy w boczną drogę do jeziorka Borith. Powędrujemy moreną boczną, która wznosi się nad jeziorkiem i oddziela je od lodowca Passu. Dojdziemy do punktu widokowego na morenie, skąd rozciąga się panorama lodowca Passu i okolicznych szczytów. Zanocujemy w wiosce Passu z widokiem na słynne z urody strzeliste szczyty Passu Cones.  Nocleg w Passu (2500 m npm).

Trekking: ok. 2 godzin

Dzień 10 Wiszące mosty Passu i Husseini, tradycyjny dom w Gulmit, wioska Ganish. Przejazd do Minapinu

W wioskach Passu i Hussaini zejdziemy do rzeki zobaczyć słynne wiszące mosty. Zajrzymy do wioski Gulmit z zabytkowym starym domem, potem odwiedzimy 1000-letnią wioski Ganish.  Przejedziemy do położonej u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi wioski Minapin. Nocleg w Minapin (2000 m npm).

Trekking: ok. 1 godziny

Dzień 11 Przejazd i wędrówka do Fairy Meadows

Przejazd do mostu Raikhot na Indusie, gdzie przesiądziemy się do jeepów. Po drodze miniemy miejsce, gdzie łączą się ze sobą trzy łańcuchy górskie Himalaje, Karakorum i Hindukusz.  Emocjonujący przejazd krętą górską drogą do wioski Tato i trekking leśną ścieżką do położonej 600 m wyżej Fairy Meadows (3300 m npm). Nocleg w domku.

Trekking: ok. 2,5-3 godzin

Dzień 12 Wycieczka na punkt widokowy pod Nanga Parbat

Mimo, że już widoki z Fairy Meadows na Nangę Parbat są wspaniałe, warto podejść do punktu widokowego za Beyal Camp dla jeszcze bliższego widoku południowej ściany i lodowca Raikhot. Powrót tą samą drogą na nocleg w domku.

Trekking: ok. 5-6 godzin

Dzień 13 Zejście i zjazd z Fairy Meadow, długi przejazd Karakorum Highway do Besham

Zejście z Fairy Meadow i zjazd jeepami na dół do Karakorum Highway. Przejazd Karakorum Highway do Besham albo do doliny Naran (droga przez przełęcz Babusar i doliną Naran  jest otwarta od czerwca do października, ale bywa zamknięta). Nocleg w Besham lub w dolinie Naran.

Trekking: ok. 2 godzin

Dzień 14 Przejazd do Islamabadu, Taxila

Przejazd do Islamabadu, po drodze zwiedzanie ruin starożytnego buddyjskiego miasta Taxila. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.

Dzień 15 Zwiedzanie Islamabadu, czas na zakupy

Zwiedzanie Islamabadu: meczet Króla Fajsala i wjazd na wzgórze Margala, skąd zobaczymy panoramę miasta.  Czas na zakupy. W nocy wyjazd na lotnisko.

Dzień 16 Powrót do Polski

Przelot do Polski.

 

 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Islamabad - Skardu, prywatny bus
 • Zakwaterowanie: w holelach klasy turystycznej (pokoje 2 osobowe), 2 noclegi w domkach w Fairy Meadows z widokiem na szczyty Karakoroum
 • Wyżywienie (śniadanie, lunch, kolacja)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (forty, muzea)
 • Zaproszenie konieczne do uzyskania wizy
 • Opiekę polskiego i lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego** Warszawa - Islamabad - Warszawa: ok 5 000 PLN
 • Wizy pakistańskiej: 35 USD
 • Kosztów uczestnictwa w programie (transport bagaży do/z Fairy Meadows, napiwki): ok. 110 USD
  Wydatki własne (napoje): ok. 80-100 USD
 • i innych wydatków osobistych

Liczba uczestników: 8 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyprawy: 1100 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt.

**Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za pośrednictwem biura.

 

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wędrówki w dolinie Hunzy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadanie, lunch, kolacja. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.