Dzikie wybrzeża Sycylii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni4 450

O wyprawie

 • Wszystkie wędrówki zaplanowane są w pobliżu morza i wzdłuż wybrzeża, często po prawie nieuczęszczanych, dziewiczych drogach i ścieżkach
 • Marettimo i Levanzo: dwie, niemal niezamieszkane, najbardziej oddalone i dziewicze wyspy
 • Widok na morze z każdej strony: zielone rezerwaty zachodniej Sycylii - Zingaro i Monte Cofano
 • Tętniące życiem miasteczka wybrzeża - Trapani i Castellammare del Golfo
 • Fascynujące zetknięcie kultury europejskiej i północnoafrykańskiej
 • Obiad z sycylijską rodziną prowadzącą majątek ziemski

Prawdziwy raj na skraju Europy: maleńkie Egady i rezerwaty przyrody przy zachodnim krańcu Sycylii.

Krystalicznie czyste, turkusowe morze, zwiedzanie najbardziej oddalonych od Sycylii, nieznanych rajskich wysepek i ostatnich dziewiczych zakątków sycylijskiego wybrzeża.

Ten niewielki i wciąż jeszcze mało znany obszar, wprost stworzony do łatwych wędrówek po górskich szlakach, blisko samego morza, kryje się na zachodzie Sycylii, na „włoskim krańcu świata“. Egady to niewielki, do dziś mało uczęszczany archipelag, nieopodal najbardziej wysuniętego na zachód punktu wyspy. Dla amatorów przyrody wyspy te, to prawdziwy raj - przepełniony spokojem i naturalnie piękny - podobnie jak górzyste odcinki zachodniosycylijskiego wybrzeża.

Egady – archipelag w całości objęty ochroną.

Marettimo, Levanzo i Favignana to trzy wysepki między Włochami, a Tunezją. Znajdują się w pobliżu położonych najbardziej na zachód sycylijskich miast portowych: Trapani i Marsala. Zaludnienie wysp jest bardzo niewielkie i wydaje się, że czas stanął tu w miejscu. Te trzy piękności otacza największy, bo obejmujący 54 tysiące hektarów rezerwat przyrody Morza Śródziemnego. Wyjątkowa jest tu także fauna i flora, a cały archipelag znajduje się pod ochroną. My odwiedzimy Marettimo i Levanzo, dwie mniejsze, bardziej odosobnione i dziewicze wyspy. Na obu, oprócz wszechobecnej dzikiej przyrody, znajduje się tylko jedna spokojna wioska złożona wyłącznie z małych domków niczym białe, ustawione obok siebie kostki, przywołujące na myśl bardziej północnoafrykańskie niż włoskie miejscowości. Marettimo to najbardziej odległa wyspa, która zachwyca surowym, górskim krajobrazem i stromymi klifami. Mieszka tu jakieś 700 osób, z których większość żyje z rybołówstwa. Nie ma tu praktycznie żadnych aut ani ulic, podobnie hoteli, zamiast nich czeka tu na nas kilka prywatnych pensjonatów i nieliczne, ale świetne trattorie, gdzie na pewno dostaniemy świeżo złowioną rybę. Wyspa Levanzo ma natomiast zaledwie 6 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje ją około 100 osób. Warto tu zajrzeć, aby zaznać spokoju i nacieszyć się życiem cichej wioski lub choć na chwilę zatrzymać się w uroczych zatoczkach. To właśnie tutaj z przywodnikiem zwiedzimy grote z naskalnymi rysunkami sięgającymi czasów paleolitu, jest to ewenement na skalę światową. Poza Włochami, Egady nadal pozostają mało znane, do dziś wyspy te odwiedza niewielu turystów, w tym większość zostaje tu nie dłużej niż jeden dzień. My jednak zostaniemy aż dwa dni, aby naprawdę nacieszyć się magią tego zapomnianego raju.

Zachodnia Sycylia – tam, gdzie góry spotykają morze.

W pobliżu historycznego, portowego miasta Trapani, na wysokim wzgórzu, pośrodku pagórkowatego krajobrazu zachodniej Sycylii kryje się imponujące średniowieczne miasteczko Erice. To stąd można podziwiać zalane słońcem, faliste wzgórza oraz wyższe góry zachodniej Sycylii. To także tu daje się zauważyć swoiste zetknięcie kultury europejskiej i północnoafrykańskiej. Na każdym kroku czujemy powiew Afryki Północnej. W tutejszym menu obok spaghetti i cappuccino znajdziemy kuskus i orientalną sałatkę z pomarańczy. Widać to także w lokalnej społeczności, reprezentującej mieszankę różnych kręgów kulturowych, w samym środku regionu Morza Śródziemnego. Tutejsza ludność sama często podkreśla, że do Rzymu jest stąd trzykrotnie dalej, niż do Afryki i to nie tylko w sensie geograficznym.

Tutejszy teren jest bardzo zróżnicowany – miejscami zupełnie płaski, gdzie indziej pagórkowaty, a nawet górzysty. Strome skaliste zbocza gór przecinają zwłaszcza wybrzeża północno-zachodniej Sycylii, tak jak w Parku Krajobrazowym „Zingaro” oraz drugim – obejmującym wysuniętą w morze górę „Monte Cofano”. Zwiedzimy je oba. Nie tylko dziewicza przyroda, ale także tętniące życiem Palermo i nieco mistyczne Trapani stanowić będą ważne punkty na mapie naszej podróży. Już starożytni Grecy wykorzystywali Trapani jako port dla Erice. Na koniec naszej podróży odwiedzimy jeszcze opuszczony niegdyś, zabytkowy majątek ziemski oraz ekologiczną winiarnię, gdzie skosztujemy nie tylko wina marsala. W porze obiadowej wspólnie z gospodarzami skosztujemy sycylijskich specjałów regionu okraszonych historią, tutejszej uprawy winorośli oraz lokalną gościnnością.

Program

Dzień 1 Przelot do Palermo

Przelot z Warszawy Modlin do Trapani, transfer z lotniska do hotelu w Castellammare del Golfo.

Dzień 2 Zingaro: tam, gdzie góry spotykają morza

Wszechobecny widok na morze, ukryte zatoczki (które jeszcze jesienią zapraszają do kąpieli), kwitnące zbocza (te najbardziej zachwycają wiosną) oraz kilka gajów palm karłowatych czeka na nas w tym dniu, raz szerokich i płaskich, raz stromych i kamienistych ścieżkach. Także tutaj odnajdziemy ostatni tak duży, nietknięty przez cywilizację odcinek wybrzeża północnozachodniej Sycylii. Już w roku 1981 Park Naturalny Zingaro stał się pierwszym rezerwatem naturalnym Sycylii, jako wynik skutecznych protestów obrońców przyrody przeciwko budowie planowanej tutaj drogi. Dzięki temu do dziś tutejsi wędrowcy mogą cieszyć się klifowymi wybrzeżami tego położonego na uboczu regionu na północnym zachodzie Sycylii. Na wspólną kolację możemy się udać, w miarę możliwości, do nieturystycznej, górskiej wioski lub restauracji w porcie Castellammare. Nocleg w pensjonacie w Castellammare del Golfo.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 500 m

Dzień 3 Monte Pellegrino i Palermo - z gór do miasta

Palermo bez wątpienia jest jedną z najatrakcyjniejszych metropolii świata. My jednak nie nastawiamy się na zwiedzanie zabytków tego miasta, lecz wyruszymy od razu na szlaki Monte Pellegrino (zwanej „górą pielgrzymów”). Droga pielgrzymkowa wiedzie do góry od samego miasta, z pieknymi widokami na port. Na szczycie odwiedzimy Sanktuarium św. Rozalii (patronki miasta Palermo), zwiedzimy kapliczkę i grotę św. Rozalii. Po drugiej stronie Góry Pellegrino, będziemy mieli piękny widok na część willową kurortu wybrzeża Mondello. Wieczorem wpadniemy do centrum Palermo na wspólny spacer przez historyczne centrum miasta.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m

Dzień 4 Marettimo - przez dziką wyspę po dzikich ścieżkach

Przejazd promem lub wodolotem na najbardziej odległą wyspę Egadów trwa nieco ponad godzinę. Już dopływając, zobaczymy daleko na zachód wyspę z jej charakterystycznymi stromymi zboczami wapiennymi. Tuż po przybyciu znajdziemy jeszcze czas, aby rozejrzeć się po tutejszej, spokojnej wiosce, wstąpić na kawę z widokiem na turkusowe morze lub na lampkę wina marsala. Po południu udamy się na wędrówkę w bardziej dziewicze, niezamieszkane południe wyspy, gdzie na szlaku będziemy niemalże sami. Tym łatwiej będzie nacieszyć oko widokiem z położonego na wysokości 500 metrów szczytu góry, który ciągnie się z południa na północ wyspy. Nocleg w pensjonacie w wiosce Marettimo.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 600 m

Dzień 5 Na najwyższy szczyt wyspy Marettimo

Rozochoceni poprzednim dniem, pokonując momentami strome zbocza na przepięknym szlaku wzdłuż wybrzeża, który pod koniec przeobrazi się w górską ścieżkę, udamy się na najwyższy, położony na wysokości prawie 700 m szczyt wyspy, czyli Pizzo Falcone, ciesząc się przy tym wspaniałą wędrówką. Przy bardzo dobrej widoczności zobaczymy stąd nawet wybrzeża Tunezji. Już starożytni Rzymianie doceniali ten widok na Morze Śródziemne. Schodząc tutejszym zboczem natkniemy się na pozostałości rzymskich budowli, z których kontrolowano drogę morską z Rzymu do Kartaginy. Niesamowitym przeżyciem będzie dla nas także powolna wędrówka w dół, po wijącej się niczym serpentyna drodze, która zaprowadzi nas do przywołujących na myśl, zabudowań Afryki Północnej, białych domków, wyglądających z oddali niczym poprzyklejane do siebie kostki do gry. Nocleg w pensjonacie w wiosce Marettimo.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 700 m

Opisana powyższa wędrówka może stanowić dla niektórych spore wyzwanie i konieczność przejścia momentami po stromych zboczach. Alternatywę stanowi trwająca pół dnia wycieczka na łodzi rybackiej (opcjonalnie, koszt ok. 25 EUR, tylko przy spokojnym morzu), w trakcie której można podziwiać morskie groty odległego zachodniego wybrzeża. Można także poświęcić ten dzień na rozkoszowanie się spokojem tutejszej wioski.

Dzień 6 Dzień na wyspie Levanzo – wycieczka do naskalnych rysunków

Rano udamy się na sąsiednią wysepkę Levanzo. Po przerwie na kawę w malowniczo położonej wiosce (dolce vita!) wyruszymy pieszo, aby podziwiać tę niemal wolną od samochodów wyspę. Nasza droga poprowadzi najpierw do odkrytej dopiero w 1950 roku Grotta del Genovese, gdzie przy wejściu do jaskini lokalny przewodnik z Levanzo pokaże nam i objaśni naskalne rysunki z epoki paleolitu i neolitu. Zaraz po tym czekają na nas piękne ścieżki wzdłuż wybrzeża z widokiem na sąsiadujące wyspy. Po południu wrócimy wodolotem lub promem do Trapani, żegnając się z pięknymi Egadami. Nocleg w historycznym centrum Trapani.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 400 m | Suma zejść: ok. 400 m

Dzień 7 Erice i Monte Cofana

Naznaczone średniowiecznymi wpływami miasteczko Erice, położone na szczycie góry o tej samej nazwie - Monte Erice - widać już z oddali. Przejdziemy się wąskimi uliczkami wzdłuż licznych zabytkowych domów, uroczych kościółków i ukwieconych podwórzy. Tutejsze cukiernie kuszą sycylijskimi specjałami, skosztujemy więc słodkich cannoli lub weźmy kilka na wynos, aby posilić się w trakcie spaceru. Znajdziemy także czas na zobaczenie zamku w Erice z ruinami świątyni Wenus, skąd będziemy mogli podziwiać widok na morze. Spojrzymy również na strome zbocza zachodniosycylijskiego wybrzeża oraz Monte Cofano, które wypełnią nam dzisiejsze popołudnie. Nasz cel: okrążyć strome marmurowe zbocza przylądka i szczytu Monte Cofano. Nasza droga, momentami nad samym brzegiem morza, prowadzi przez gaje palm karłowatych, ale także takie atrakcje jak: warowne wieże z czasów panowania Hiszpanów, prehistoryczna grota czy ruiny dawnej „tonnara” (miejsce połowu i przetwarzania tuńczyka). Nocleg w historycznym centrum Trapani.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m

Dzień 8 Powrót do Polski

Transfer na lotnisko w Trapani i przelot do Warszawy Modlin.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Modlin-Trapani-Warszawa-Modlin, ew. Kraków - Palermo - Kraków, transport na miejscu (wynajęty autokar lub bus)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pokojach 2-/3-osobowych z łazienką (2 noce w historycznym centrum Trapani, 2 noce na wyspie Marettimo, 3 noce na północno-zachodnim wybrzeżu w Castellammare del Golfo)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość spożywania posiłków w restauracjach lub barach - ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Wejścia do groty z rysunkami z certyfikowanym przewodnikiem w Levanzo
 • Kosztów uczestnictwa w programie: przejazdów na wyspy (Trapani - Marettimo - Levanzo - Trapani) wraz z bagażem statkami liniowymi (promem i wodolotem w zależności od odcinka), bilety wstępu do rezerwatów przyrody, opłaty wejściowe, zwyczajowe napiwki - ok. 165 EUR

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dzikie wybrzeża Sycylii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.