Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo (11 dni)

Pojedź na wyprawę w Góry Przeklęte do Czarnogóry, Albanii i Kosowa zanim zostaną odkryte przez masową turystykę. Z nami spędzisz 7 dni w górach, przejdziesz ponad 100 km szlakiem Peaks of the Balkans w trzech krajach w najdzikszym zakątku Europy. Zobaczysz ostre, dolomitowe szczyty w Czarnogórze, ogromne ściany i głębokie doliny Albanii, wejdziesz na najwyższy szczyt Kosowa i poczujesz się jak w Tatrach… 100 lat temu.

Góry Przeklęte, czyli Prokletije. Słynne jako najmniej znane, najdziksze i najbardziej wysokogórskie pasmo Bałkanów. Góry równie piękne jak Dolomity i Tatry, zupełnie jeszcze nieodkryte przez turystów. Gwarancja przygody i tajemnicy.

Przejdziemy najciekawsze części szlaku Peaks of the Balkans od schroniska do schroniska. Dodatkowo odbijemy ze szlaku, żeby zdobyć najwyższą górę Kosowa – Dzierawicę (metr wyższa od Gerlacha, widoki na dziesiątki kilometrów w każdą stronę). Przejdziemy Szlak Trzech Szczytów w Czarnogórze z zapierającym dech w piersi widokiem na pionowe ściany Karanfili, zdobędziemy Szczyt Trzech Granic.

Trekking dla fanów gór, przygody i bałkańskiego klimatu. Nie polecamy go wygodnym turystom, miłośnikom hoteli i zachodniego ładu. Czasem chodzimy bez szlaku, czasem zabraknie wody, czasem trzeba się przespać w sali zbiorowej lub na kanapie. Jeśli lubisz przewidywalność, punktualność i porządek – nie jedź w Góry Przeklęte, wybierz się w Alpy. Jeśli chcesz przeżyć górską przygodę, być blisko natury i ludzi, jesteś spontaniczny, wyluzowany i uwielbiasz lokalne klimaty – Prokletije to góry dla Ciebie.

  • Góry Przeklęte — najpiękniejsze i najdziksze pasmo górskie Bałkanów
  • Peaks of the Balkans — trekking w trzech krajach
  • Dzierawica (2656 m) — najwyższy szczyt Kosowa
  • Theth i Valbona — najbardziej wysokogórskie zakątki Albanii
  • Szczyt Trzech Granic i Szlak Trzech Szczytów

Na wycieczkę może pojechać każdy, kto chodzi po górach – nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się klimatem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

O wycieczce

Przez siedem dni wędrujemy szlakiem Peaks of the Balkans. Schodzimy z niego tam, gdzie jest to bardziej interesujące niż trzymanie się ściśle szlaku. Mimo nazwy szlak nie wchodzi na żadne szczyty, my odbijamy na Szlak Trzech Szczytów w Czarnogórze, Szczyt Trzech Granic oraz Dzierawicę – najwyższy szczyt Kosowa.

Nasza trasa to pętlą łącząca najpiękniejsze miejsca Gór Przeklętych we wszystkich trzech krajach, prowadząca przez malownicze przełęcze i grzbiety górskie bez trudności technicznych. Kilka razy podczas wędrówki będziemy mieli możliwość zostawić lub wziąć rzeczy z naszego busa. Dzień 3 – Szlak Trzech Szczytów – wycieczka na lekko. Dni 4 i 5 – przejście z Vusanje do Theth i z Theth do Valbony – pakujemy się na dwa dni i spotykamy z busem w Valbonie.

W Valbonie pakujemy się na cztery dni (bez zapasów jedzenia, bo wszystko mamy na miejscu). Z busem spotykamy się po zakończeniu trekkingu w Babino Polje. Dzień 8 – wycieczka na Dzierawicę: zostawiamy wszystko w Doberdolu, na wycieczkę idziemy spakowani na jeden dzień.

Stopień trudności 

Średni. Na naszej trasie nie ma trudności technicznych, przepaści ani ekspozycji. Przez siedem dni będziemy wędrować 6-9 godzin dziennie. Postaramy się wejść na najwyższy szczyt Kosowa — Dzierawicę (2656 m), piękną i nietrudną górę z rozległym widokiem, w części pasma przypominającej krajobrazem nasze Tatry Zachodnie. Szlak jest na ogół dobrze oznaczony, ale zdarzają się fragmenty dziksze – słabo widoczne lub wręcz bez ścieżki na przełaj.

Uwaga: podczas zapisów przyślijcie nam skan paszportu – strony ze zdjęciem lub dowodu osobistego z dwóch stron. Wyrobimy Ci pozwolenie na przechodzenie granicy Czarnogóry, Albanii, Kosowa w górach, poza przejściami granicznymi.

Zapraszamy na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/goryprzeklete gdzie publikujemy zdjęcia, opisy szlaków i tworzymy internetowy przewodnik po naszych ulubionych górach.

Program

Dzień 1 – Zakopane – Belgrad

Wyjeżdżamy rano z Zakopanego, jedziemy przez Słowację, Węgry i Serbię do Belgradu. W hotelu spotykamy się z grupą samolotową.

Dzień 2 – W Góry Przeklęte

Z Belgradu kierujemy się prosto do Czarnogóry. Naszym celem jest miejscowość Vusanje u stóp Gór Przeklętych, gdzie dojeżdżamy wieczorem. Powitalna kolacja z widokiem na Dolinę Ropojana i wiele szczytów Prokletije.
Wyżywienie: Śniadanie, powitalna kolacja

Dzień 3 – Szlak Trzech Szczytów (Czarnogóra)

Najbardziej efektowna pętla turystyczna po czarnogórskiej stronie Gór Przeklętych. Nazywana jest Szlakiem Trzech Szczytów, gdyż idzie przez trzy widokowe wierzchołki: Valušnicę (1879 m), Talijankę (2057 m) i Popadiję (2030 m). Najpiękniejsze widoki na potężne ściany Karanfili oraz wysokogórskie otoczenie Doliny Grebaje. To stąd pochodzi większość „pocztówek” z Gór Przeklętych. Możliwość pójścia dłuższą i krótszą trasą. Powrót do Vusanje.
Szlak: 9 km, różnica wzniesień 1100 m, 6-7 godzin.
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 4 – Vusanje – Theth (Czarnogóra/Albania)

Wyruszamy do Doliny Ropojana. Pierwsze kilometry, do okolic Jeziora Ropojańskiego podjedziemy samochodami terenowymi. O tym, że właśnie weszliśmy do Albanii niezawodnie świadczą liczne betonowe bunkry z czasów Envera Hodży. Przechodzimy przez przełęcz Qafa Pejes (1710 m). Kończymy w centrum Theth, być może najbardziej odosobnionej miejscowości w Europie. Pionowymi ścianami nad naszymi głowami poprowadzone są najtrudniejsze drogi wspinaczkowe Albanii. Tak musiały wyglądać Dolomity… 200 lat temu.
Szlak: 16 km, różnica wzniesień +820 m – 1350 m. 8-9 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 5 – Theth – Valbona (Albania)

Jeden z najbardziej spektakularnych wysokogórskich spacerów świata, łączący dwie najpiękniejsze doliny albańskiej części Gór Przeklętych. Jednocześnie najpopularniejszy szlak w okolicy. Z Przełęczy Valbona (1795 m) chętni odbiją na spektakularny punkt widokowy na najwyższe masywy pasma, w tym najwyższą Maja Jezerce.
Szlak: 14,5 km, różnica wzniesień +1150 m, – 900 m, ok. 8 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 6 – Dobërdol (Albania)

Podjeżdżamy wysoko do przysiółka Querem. Stąd szlak Peaks Of the Balkans doprowadzi nas do pasterskiej wioski Dobërdol, gdzie spędzimy noc w drewnianych chatkach. Widoki niesamowite. Dla wielu najfajniejszy nocleg po drodze. Podczas tego dnia czeka nas na szlaku kilka fajnych niespodzianek, ale… Kto był ten wie, ha! Sformułowanie „bar-kafe” nabiera po tej wycieczce nowego znaczenia.
Szlak: 15,5 km, różnica wzniesień +1150 m, – 500 m, ok. 8 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 7 – Dobërdol – Dzierawica (2656 m) (Albania/Kosowo/Albania)

Wchodzimy na Dzierawicę (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa, dokładnie jeden metr wyższy od naszego Gerlacha. Przejdziemy granicę w górach a następnie będziemy poruszać się po połoninach wzdłuż grani aż do Jeziora Serce. Wracamy po własnych śladach do Doberdola.
Szlak: 19,5 km, różnica wzniesień 1150 km, ok. 10 godzin
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 8 – Szczyt Trzech Granic (2366 m) (Albania/Kosowo)

Wchodzimy na Szczyt Trzech Granic, gdzie w jednym punkcie łączą się granice Albanii, Czarnogóry i Kosowa. Stąd kontynuujemy dalej do Kosowa szlakiem Peaks of the Balkans w stronę wioski Milishevc. Wyjątkowo malowniczy szlak.
Szlak: 17,5 km, różnica wzniesień +1100 m, – 1200 m, 8-9 godzin.
Wyżywienie: Śniadanie, lunch, obiadokolacja.

Dzień 9 – Milishevc-Babino Polje (Kosowo/Czarnogóra)

Ostatni dzień wędrówki szlakiem Peaks Of The Balkans. Wchodzimy ścieżynką na grań obok grzbietowego jeziorka Pusi Plaves i wędrujemy po połoninach aż na przełęcz Zavoj (2150 m) z której schodzimy do Babino Polje. Pożegnalna kolacja w Babino Polje u legendarnego Enko!
Szlak: 12,5 km, przewyższenie: 700 m, 6-7 godzin

Dzień 10 – Z Czarnogóry do Belgradu

Wyjeżdżamy z Czarnogóry i dojeżdżamy późnym popołudniem do Belgradu.
Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 11 – Powrót do domu

Wracamy do Polski przez Węgry i Słowację. Zakończenie programu wieczorem w Zakopanem.
Wyżywienie: śniadanie

Warunki

Cena zawiera:

  • Wszystkie przejazdy
  • Noclegi w hotelu w Belgradzie oraz rodzinnych pensjonatach i schroniskach na szlaku
  • Wyżywienie podczas trekkingu
  • Opiekę polskojęzycznego lidera
  • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia poza trekkingiem
  • Przelotów do oraz z Belgradu (dla dolatujących samolotem)
  • Transferów na lotnisko z hotelu
  • Transportu terenówkami w górach
  • Napojów oraz suwenirów

*Termin 13-23 września 2023 roku – WERSJA HARD dla harpaganów. Wejścia na szczyty Maja Jezerce i inne.

Transport:

Wyjeżdżamy i wracamy busem do Zakopanego.
Start z Zakopanego o 7:15 z parkingu pod supermarketem Leclerc dokładnie naprzeciwko dworca PKS/PKP. Powrót do Zakopanego w godzinach wieczornych.
Bus będzie transportował nasze rzeczy w czasie trekkingu.
Możliwość przylotu do Belgradu we własnym zakresie samolotem.

Wyżywienie:

Śniadania w Belgradzie oraz pełne wyżywienie podczas trekkingu: śniadanie, lunch na drogę oraz obiadokolacja. Domowa bałkańska kuchnia: zupy, mięso, sałatki, faszerowane papryki, gołąbki). Opcje wegetariańskie i bezglutenowe jak najbardziej możliwe, ale w raju będą przede wszystkim miłośnicy mięsa. Z Gór Przeklętych nie wrócicie głodni.

Zakwaterowanie:

Dwuosobowe pokoje w hotelu w okolicach Belgradu.
Podczas trekkingu zakwaterowanie w rodzinnych pensjonatach o najróżniejszym standardzie turystycznym, pokoje i sale wieloosobowe.
Obsługa w górskich guesthousach w stylu Bałkańskim. Przyjaźni, spontaniczni, bardzo gościnni i często absolutnie chaotyczni.

Wizy i formalności:

Przy zgłoszeniu prosimy Was o skan paszportu w celu wyrobienia pozwolenia na przechodzenie granicy w górach.

Co zabrać ?

  • Apteczka osobista
  • Bielizna na zmianę
  • Bielizna termoaktywna
  • Buty trekkingowe (mocne)
  • Buty podejściowe
  • Ciepła czapka i rękawiczki
  • Czołówka + baterie zapasowe
  • Kijki trekkingowe
  • Krem z filtrem
  • Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  • Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  • Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  • Lekkie spodnie membranowe
  • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  • Paszport lub dowód osobisty lub oba
  • Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
  • Plecak na jedno-dwudniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
  • Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
  • Przybory toaletowe i ręcznik
  • Spodnie trekkingowe
  • Śpiwór nie jest konieczny.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry Przeklęte – Albania, Czarnogóra, Kosowo pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kosowo, Czarnogóra, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.