Trekking w Gruzji. Na lekko przez Swanetie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Trekking w Gruzji: na lekko przez Swanetię

• Malownicze góry Kaukazu: Uszba, Tetnuldi, Szchara, Elbrus

• Swańska architektura z typowymi wieżami obronnymi (UNESCO)

• Na zakończenie odpoczynek nad Morzem Czarnym

• Swańska gościnność – wieczorne supry z tamadą

• Trekking na lekko - bagaże transportowane samochodem

• Gruzińska tradycja i wczesnochrześcijańskie zabytki

Swanetia - jeden z najciekawszych regionów całego Kaukazu czeka! W czerwcu całe góry są pokryte kwiatami rododendronów. Przez cały rok powietrze jest świeże, przejrzyste, kolory olśniewają. We wrześniu zapach ręcznie koszonej trawy czuć tu w głębokich, zielonych wąwozach nad którymi wyrastają szpiczaste skały. Na nich wznoszą się średniowieczne wieże i wczesnochrześcijańskie kościoły ze świętymi freskami datowane nawet na X wiek.

Wioski z kamieni do dziś zachowały wygląd i atmosferę średniowiecznych osad. Życie ich mieszkańców płynie tak jak kiedyś, a wysokie obronne wieże pokazują bogactwo i dumę każdego, swańskiego rodu. To skarby ukryte wysoko w górach - wioski Adiszi i Uszguli (UNESCO), czy pięknie odnowiona Mestia.

Nasz trekking prowadzi najważniejszymi częściami tego wysokogórskiego regionu. Przejdziemy przez całą Górną Swanetię, aż do Dolnej - do jej stolicy Lentechi. Ta wycieczka trekkingowa należy do łatwiejszych, dlatego zachęcamy aktywne osoby w każdym wieku by poznały smak prawdziwego Kaukazu!.

Podczas wyprawy towarzyszyć nam będzie nieustannie widok na słynne szczyty wysokogórskiego pasma: dwuszczytową Uszbę (4 700 m n.m.p.), największą piramidę Kaukazu – Tetnuldi (4 863 m n.p.m.) i wznoszący się grzebień Szchary (5 068 m n.p.m.).

By ułatwić przejście przez wysokie przełęcze, większość bagażu przetransportuje za nas samochód. Będziemy zatem przemieszczać się "na lekko". Dzienna ilość pokonywanych kilometrów to ok. 15, a podejścia i zejścia wynoszą średnio 700 metrów.

Będziemy "spacerować" po przepięknych kaukaskich szlakach 7-10 godzin dziennie (z przerwami), by następnie raczyć się swańską gościnnością i jedzeniem. Wyjątek stanowi pierwszy i ostatni dzień trekkingu, gdzie przewyższenia wynoszą ponad 1000 metrów, jednak trud marszu wynagrodzi nam widok na najpiękniejsze góry Kaukazu - Uszbę czy Elbrus.

Będziemy nocować w odległych wioskach u Swanów - próbować ich jedzenia i poznawać codzienne życie. Będą dla nas gotować, opowiadać, a może nawet śpiewać. Na chwile staniemy się częścią Swanetii.

Na zakończenie wyjazdu czeka nas zasłużony odpoczynek nad Morzem Czarnym oraz zwiedzanie słynnego Batumi. Dzięki temu poznamy inne oblicze Gruzji - połączenie historii i futurystycznej wizji. Ale przede wszystkim, weźmiemy głęboki, regenerujący oddech w eukaliptusowych gajach.

 

Program

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy. Przylot do Gruzji. Zwiedzimy kompleks klasztorny Gelati(UNESCO) oraz mniejszy, lecz równie piękny i malowniczo umiejscowiony klasztor Mocameta. Zwiedzimy też historyczne centrum Kutaisi, z niedawno odrestaurowaną katedrą Bagrati. Udamy się do miejsca zakwaterowania, do domu gościnnego w malowniczej gruzińskiej wiosce Gelati, gdzie zasiądziemy do powitalnej supry z winem i tamadą. Supra w domu gospodarzy wzbogacona będzie o nieformalny koncert gruzińskiego, męskiego chóru.

DZIEŃ 2
Po śniadaniu będziemy mieć możliwość zakupu lokalnych produktów na typowym gruzińskim targu w Kutaisi, który urzeka bogactwem kolorów i zapachów. Następnie przejedziemy do Górnej Swanetii (UNESCO), po drodze zatrzymując się jeszcze w stolicy Megrelii Zugdidi oraz na jednej z największych tam łukowych na świecie Enguri. Po przyjeździe czeka nas odpoczynek, spacery i przygotowanie do trekkingu.

DZIEŃ 3
Pierwszy odcinek trekkingu prowadzi do Mestii, stolicy Swanetii. Szlak prowadzi wąwozem rzeki Beczo do wioski Mazeri położonej u podnóża magicznej, dwuwierzchołkowej Uszby (4 700 m n.p.m.), która od dziesiątek lat przyciąga alpinistów z całego świata. Po dojściu do stolicy regionu, Mestii, zwiedzimy tradycyjną swańską zabudowę z zachowanymi wieżami obronno-reprezentacyjnymi.

DZIEŃ 4-6
Przejście przez przełęcze Kaukazu. Po drodze odwiedzimy i przenocujemy w charakterystycznych wioskach z ciekawą architekturą i wieżami obronnymi. Z Mestii przejdziemy do Czolaszi, aby stamtąd przedrzeć się do odizolowanej wioski Adiszi. Po drodze miniemy chyba najpiękniejszy szczyt Swanetii Tetnuldi, przypominający piramidę (4 863 m n.p.m.). Z Adiszi, przekraczając rzekę i malowniczą przełęcz dotrzemy przez opuszczone wioski do Iprari.

DZIEŃ 7-9
Rano zwiedzimy Lagurkę, cerkiew św. Kwiryka i Julity, z pięknymi freskami i sztuką sakralną oraz zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Enguri. Dotrzemy do malowniczego Uszguli (UNESCO), w którym czas się zatrzymał i ciągle jeszcze wyczuwa się w powietrzu klimat dawnych epok. Zgubimy się (w sposób kontrolowany), w labiryncie kamiennych wież i obwarowań. Przejdziemy się do lodowca u stóp najwyższej gruzińskiej góry Szchary (5068 m n.p.m.) i majestatycznego Dżangi-tau (5 058 m n.p.m.). Dla chętnych możliwa jest również wycieczka konna. Po dniu odpoczynku w najwyżej położonej wiosce w Europie, czeka nas ostatni, najdłuższy, ale chyba najpiękniejszy odcinek trekkingu. Rozpoczniemy go od przejścia przez wzgórze usłane rododendronami, by minąć wieżę królowej Tamary i dotrzeć do grani, skąd widać (przy dobrej pogodzie) najwyższą górę całej Europy – Elbrus (5 642 m n.p.m.). Szlak powiedzie nas do Dolnej Swanetii.

DZIEŃ 10-13
Rano udamy się nad Morze Czarne. Odpoczniemy na plaży i w cieniu eukaliptusów. Zwiedzimy również Batumi. Rano udamy się na lotnisko, aby wrócić do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy do Gruzji w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• opiekę swańskiego przewodnika podczas części trekkingowej

• transport lokalny (minibus, samochód terenowy, koń)

• samochód asekuracyjny do transportu bagażu

• noclegi: pokoje gościnne w domach gruzińskich rodzin

• wyżywienie (12x śniadanie + 9x obiadokolacja + 6x pakiety obiadowe)

• pakiety informacyjne, mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

TRANSPORT:
Uczestnikom wyprawy towarzyszy auto asekuracyjne, którym transportowane są bagaże. Na trekking zabieramy tylko niewielki bagaż podręczny tzn. chodzimy po górach "na lekko". Samochód może przetransportować uczestników, którzy będą chcieli odpocząć od trekkingu.

ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w rodzinnych pensjonatach/agroturystykach przystosowanych dla turystów. Czyste pokoje, łazienka z prysznicem i gorącą wodą wspólna dla kilka pokojów. Tam gdzie to możliwe pokoje są dwuosobowe, ale zdarzają się również trzy- lub czteroosobowe.

WYŻYWIENIE:
Lokalna kuchnia gruzińska i swańska (przyjazna również dla wegetarian). 12x śniadanie, 9x obiadokolacja typu supra, na drogę pakiety obiadowe (chleb, jajka, ser, pomidory, chaczapuri, ciastka...). 2x kolacja nad Morzem Czarnym jest płatna we własnym zakresie.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 15.

Ciekawe artykuły