Trekking w Gruzji: Na lekko przez Swanetie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
13 dni7 490
13 dni7 490

O wyprawie

Trekking w Gruzji: na lekko przez Swanetię

 • Malownicze góry Kaukazu: Uszba, Tetnuldi, Szchara, Elbrus
 • Swańska architektura z typowymi wieżami obronnymi (UNESCO)
 • Trekking na lekko - bagaże transportowane samochodem
 • Swańska gościnność – wieczorne domowe supry z tamadą
 • Gruzińska tradycja i wczesnochrześcijańskie zabytki
 • Na zakończenie odpoczynek nad Morzem Czarnym

Swanetia - jeden z najciekawszych regionów całego Kaukazu czeka! W czerwcu całe góry są pokryte kwiatami rododendronów. Przez cały rok powietrze jest świeże, przejrzyste, kolory olśniewają. We wrześniu zapach ręcznie koszonej trawy czuć w głębokich, zielonych wąwozach nad którymi wyrastają szpiczaste skały. Na nich wznoszą się średniowieczne wieże i wczesnochrześcijańskie kościoły ze świętymi freskami datowane nawet na X wiek.

Wioski z kamieni do dziś zachowały wygląd i atmosferę średniowiecznych osad. Życie ich mieszkańców płynie tak jak kiedyś, a wysokie obronne wieże pokazują bogactwo i dumę każdego, swańskiego rodu. To skarby ukryte wysoko w górach - wioski Adiszi i Uszguli (UNESCO), czy pięknie odnowiona Mestia.

Nasz trekking prowadzi najważniejszymi częściami tego wysokogórskiego regionu. Przejdziemy przez całą Górną Swanetię, aż do Dolnej - do jej stolicy Lentechi. Ta wycieczka trekkingowa należy do łatwiejszych, dlatego zachęcamy aktywne osoby w każdym wieku by poznały smak prawdziwego Kaukazu! 

Podczas wyprawy towarzyszyć nam będzie nieustannie widok na słynne wierzchołki wysokogórskiego pasma: dwuszczytową Uszbę (4 710 m n.m.p.), największą piramidę Kaukazu – Tetnuldi (4 858 m n.p.m.) i wznoszący się grzebień Szchary (5 193 m n.p.m.).

By ułatwić przejście przez przełęcze, większość bagażu przetransportuje za nas samochód. Będziemy zatem przemieszczać się "na lekko". Dzienna ilość pokonywanych kilometrów to około 15, a podejścia i zejścia wynoszą średnio 700 metrów. Będziemy spacerować po przepięknych kaukaskich szlakach 7-10 godzin dziennie (z przerwami), by następnie raczyć się swańską gościnnością i jedzeniem. Wyjątek stanowi drugi i ostatni dzień trekkingu, gdzie przewyższenia wynoszą ponad 1000 metrów, jednak trud marszu wynagrodzi nam widok na najpiękniejsze góry Kaukazu - Uszbę czy Elbrus.

Będziemy nocować w odległych wioskach u Swanów - próbować ich jedzenia i poznawać codzienne życie. Będą dla nas gotować, opowiadać, a może nawet śpiewać. Na chwilę staniemy się częścią Swanetii.

Na zakończenie wyjazdu czeka nas zasłużony odpoczynek nad Morzem Czarnym oraz zwiedzanie słynnego Batumi. Dzięki temu poznamy inne oblicze Gruzji - połączenie historii i futurystycznej wizji. Ale przede wszystkim, weźmiemy głęboki, regenerujący wdech w eukaliptusowych gajach.

 

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wylot z Polski, przylot do Gruzji według aktualnego planu lotów. Udamy się do miejsca zakwaterowania, do domu gościnnego w malowniczej gruzińskiej wiosce Gelati, gdzie usiądziemy do powitalnej supry z winem i gruzińskimi toastami. Następnego dnia zwiedzimy kompleks klasztorny Gelati (UNESCO) oraz mniejszy, lecz równie piękny i malowniczo położony, klasztor Mocameta. Będziemy mieć możliwość zakupu lokalnych produktów na typowym gruzińskim targu w Kutaisi, który urzeka bogactwem kolorów i zapachów. Następnie przejedziemy do Górnej Swanetii (UNESCO), po drodze zatrzymując się jeszcze w stolicy Megrelii - Zugdidi oraz na jednej z największych tam łukowych na świecie - Enguri. Po przyjeździe do wioski Eceri czeka nas odpoczynek i przygotowanie do trekkingu.

DZIEŃ 3

W Eceri rozpoczyna się nasza trekkingowa przygoda w Swanetii. Wyruszamy na „rozgrzewkowy” trekking do Mazeri. Przed nami przyjemny, piętnastokilometrowy trekking.

DZIEŃ 4

Drugi - najdłuższy - odcinek trekkingu prowadzi do Mestii, stolicy Swanetii. Szlak prowadzi wąwozem rzeki Beczo z wioski Mazeri położonej u podnóża magicznej, dwuwierzchołkowej Uszby (4 710 m n.p.m.), która od dziesiątek lat przyciąga alpinistów z całego świata. Po dojściu do stolicy regionu, Mestii, zwiedzimy tradycyjną swańską zabudowę z zachowanymi wieżami obronno-reprezentacyjnymi.

DZIEŃ 5-7

Przejście przez przełęcze Kaukazu. Po drodze odwiedzimy i przenocujemy w charakterystycznych wioskach z ciekawą architekturą i wieżami obronnymi. Z Mestii przejdziemy do Czolaszi, aby stamtąd przedrzeć się do odizolowanej wioski Adiszi. Po drodze miniemy chyba najpiękniejszy szczyt Swanetii Tetnuldi, przypominający piramidę (4 858 m n.p.m.). Z Adiszi, przekraczając rzekę i malowniczą przełęcz dotrzemy przez opuszczone wioski do Iprari.

DZIEŃ 8-10

Rano możemy zwiedzić Lagurkę, cerkiew św. Kwiryka i Julity, z pięknymi freskami i sztuką sakralną oraz zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Enguri. Dotrzemy do malowniczego Uszguli (UNESCO), w którym czas się zatrzymał i ciągle jeszcze wyczuwa się w powietrzu klimat dawnych epok. Zgubimy się (w sposób kontrolowany), w labiryncie kamiennych wież i obwarowań. Przejdziemy się do lodowca u stóp najwyższej gruzińskiej góry Szchary (5 193 m n.p.m.) i majestatycznego Dżangi-tau (5 058 m n.p.m.). Dla chętnych możliwa jest również wycieczka konna. Po dniu odpoczynku w najwyżej położonej wiosce w Europie, czeka nas ostatni, długi, ale chyba najpiękniejszy odcinek trekkingu (ten odcinek przechodzimy bez swańskiego przewodnika). Rozpoczniemy go od przejścia przez wzgórze usłane rododendronami, by minąć wieżę królowej Tamary i dotrzeć do grani, skąd widać (przy dobrej pogodzie) najwyższą górę całej Europy – Elbrus (5 642 m n.p.m.). Szlak powiedzie nas do Dolnej Swanetii.

DZIEŃ 11-12/13*

Po śniadaniu przejazd nad Morze Czarne do Batumi. Poza odpoczynkiem na okolicznych plażach, będzie można ten czas spędzić również aktywnie: w subtropikalnym ogrodzie botanicznym w Batumi, spacerując wśród okolicznych eukaliptusowych lasów i oczywiście zwiedzając tętniący życiem czarnomorski port - mocno kontrastujący z wysokogórskimi wioskami Swanetii. Nocleg pod/w Batumi. Ostatniego dnia rano przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

* W zależności od aktualnej siatki połączeń lotniczych program jest 12 lub 13 dniowy z przelotami.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy do Gruzji w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • opiekę swańskiego przewodnika podczas części trekkingowej (do Uszguli)
 • transport lokalny (minibus, samochód terenowy, koń)
 • samochód asekuracyjny do transportu bagażu
 • noclegi: pokoje gościnne w domach gruzińskich rodzin
 • wyżywienie (12x śniadanie + 10x obiadokolacja + 7x lunchpacki)
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się COVID-19 podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • kolacje w Batumi
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 20 EUR)

TRANSPORT:

Uczestnikom wyprawy towarzyszy auto asekuracyjne, którym transportowane są bagaże. Samochód może przetransportować uczestników, którzy będą chcieli odpocząć od trekkingu.

ZAKWATEROWANIE:

Noclegi w rodzinnych pensjonatach/agroturystykach przystosowanych dla turystów. Czyste pokoje, łazienka z prysznicem i gorącą wodą wspólna dla kilka pokojów. Tam gdzie to możliwe pokoje są dwuosobowe, ale zdarzają się również trzy- lub czteroosobowe.

WYŻYWIENIE:

Lokalna kuchnia gruzińska i swańska (przyjazna również dla wegetarian). 12x śniadanie, 9x obiadokolacja typu supra, na drogę pakiety obiadowe - lunchpacki (np. chleb, jajka, ser, pomidory, chaczapuri, ciastka, itd.). 2x kolacja nad Morzem Czarnym jest płatna we własnym zakresie.

TREKKING:

Większość szlaków przebiega przez ścieżki pasterskie lub wytyczone ścieżki. Idziemy z niewielkim osobistym bagażem, nasz główny bagaż przewozi auto asekuracyjne. Na trekking zabieramy tylko niewielki bagaż podręczny tzn. chodzimy po górach "na lekko". Wymagana jest kondycja fizyczna pozwalająca na codzienne kilkugodzinne przejścia. Średni dzienny czas trekkingu ok. 4-5 godzin. 2 trekkingi będą dłuższe, całodniowe. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Gruzji: Na lekko przez Swanetie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.