Tatry - Perciami Tatr Wysokich

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sześć dni w Tatrach Wysokich

Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim. Stanowią część Karpat Zachodnich. Ich powierzchnia jest niewielka, zaledwie 786 km* a długość grani głównej wynosi 75 km.

Leżą na terenie dwóch państw – Polski i Słowacji.

Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.) - leży na terenie Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr Polskich są Rysy (2499 m n.p.m.). Pomimo małej powierzchni, Tatry są niezwykle cennym przyrodniczo obszarem. Występuje tutaj wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Największym żyjącym drapoeżnikiem jest niedźwiedź brunatny – w Tatrach żyje ich ok. 50 sztuk. Sporadycznie można spotkać wilka i rysia.W piętrze hal i turni żyją świstaki i kozice. Świat ptaków to przede wszystkim orzeł i sokół, żywiąca się orzeszkami limbowymi orzechówka i niezwykle rzadki pomurnik. Bogaty świat roślin obfituje w cenne relikty i endemity.

Rzeźbę Tatr ukształtowały lodowce, które ustapiły ok 10 mln lat temu. Pozostałością epoki lodowej są liczne jeziora, z których najpiękniejsze to Morskie Oko. Cały obszar gór objęty jest ochroną. Utworzono tutaj dwa parki narodowe: polski Tatrzański Park Narodowy (TPN) i słowacki Tatransky Narodni Park (TANAP). Oba parki zostały wpisane na listę UNESCO jako rezerwat biosfery o światowym znaczeniu.

W naszym programie proponujemy Państwu najpiękniejsze trasy Tatrzańskiego Parku Narodowego a także zwiedzanie ciekawych miejsc w rejonie Tatr i Zakopanego.

Atuty:

  • Dwa wieczory w Zakopanem
  • Unikalny folklor – muzyka i stroje górali podhalańskich
  • Intensywna wycieczka górska w unikalnym przyrodniczo i historycznie regionie
  • Przejście przez wysokogórskie, skaliste przełęcze
  • Jeden dzień na Orlej Perci
  • Trzy noclegi w tatrzańskich schrniskach – pozostanie na noc w sercu gór.
  • Najpiękniejsze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego, wpisanego na listę UNESCO

Trudności: 

Trudności zróżnicowane w zależności od trasy. Rodzaj trudności podano przy opisie każdego dnia.

Schroniska:

Są na trasie w niektóre dni. Szczegóły podano przy opisie trasy każdego dnia.

Sprzęt:

Należy mieć plecak (ok. 35 40 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem, okulary przeciwsłoneczne, termos na gorącą herbatę. Nie obowiązkowo, ale zalecany jest kask.

W dniach, gdy mamy noclegi w schroniskach, musimy zabrać na trasę również rzeczy potrzebne do spędzenia nocy w schronisku ( przybory higieniczne, bieliznę do zmiany). W schroniskach są łóżka i pościel. Nie trzeba zabierać śpiworów. Trzeba zabrać lekkie klapki do chodzenia po schronisku. Polskie schroniska mają dobrze wyposażoną kuchnię, smaczne i różnorodne posiłki i napoje.

Przewodnicy: 

przewodnik tatrzański

Program

Dzień 1: Tatry Zachodnie. Dolina Kościeliska i Ścieżka nad reglami.

Śniadanie. Pierwszy dzień w górach przeznaczamy na aklimatyzację i proponujemy łatwą wycieczkę.
Przejazd do Doliny Kościeliskiej – najmniejszej i najpiękniejszej doliny w Tatrach Zachodnich. Przejście doliną do Wąwozu Kraków. Podczas wędrówki możemy podziwiać ciekawe formy skalne, wypływający spod ziemi potok, wejścia do jaskiń tatrzańskich i wąwozy. Odpoczynek w schronisku na Hali Ornak. Powrót przez przełęcz Przysłop Miętusi ( 1189 m n.p.m.). Na przełęczy otwierają się piekne widoki na Tatry Zachodnie i słynną górę Giewont – symbol Zakopanego. Zejście do doliny Małej Łąki i powrót do Zakopanego.
Czas przejścia ok. 5 godz. Suma podejść ok. 650 m. Odległość ok. 15 km. Trudności: trasa łatwa

Po południu zwiedzanie starego, zabytkowego cmentarza Na Pęksowym brzyzku" i starego kościoła
Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: Tatry Wysokie. Kuźnice - Dolina Gąsienicowa – Kościelec (2155 m n.p.m.)

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Bagaż główny pozostawiamy w przechowalni. W góry zabieramy plecaki na 4 dni.

Przejazd do Kuźnic – małej, turystycznej osady, w której kiedyś znajdował się dwór właścicieli dóbr zakopiańskich oraz huta żelaza.
Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przejście do Doliny Jaworzynki. W dolinie znajdują się zabytkowe szałasy z czasów, gdy w Tatrach wypasano owce. Wędrówka w górę doliny. Ze szlaku widać otwory starych sztolni oraz jaskiń. Przejście na Halę Gąsienicową (1500 m n.p.m.). Odpoczynek w schronisku. Wędrówka nad jezioro Czarny Stwa Gąsienicowy – z nad jeziora można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i fragmenty eksponowanego szlaku "Orla Perć" . Wejście na Przełęcz Karb i (dla chętnych) Kościelec (2155 m n.p.m.). Zejście nad małe jeziora w Dolinie Zielonej Gąsienicowej. Powrót do schroniska na Hali. Odpoczynek i obiadokolacja. Nocleg w schronisku.
Czas przejścia ok. 6 godz. Suma podejść ok. 1330 m. Odległość ok. 12 km.

Trudności: w wiekszości odcinków szlak jest łatwy, wejście na przełęcz Karb jest łatwe, ale podchodzi się stromymi, skalnymi stopniami, wejście na Kościelec jest eksponowane i zabezpieczone metalowymi elementami (nieco trudno)
Osoby, które czują się niepewnie, mogą z wejścia na Kościelec zrezygnować.

Dzień 3: Tatry Wysokie. Orla Perć: Zwrat - Skrajny Granat

Śniadanie. Przejście nad Czarny Staw Gąsienicowy i dalej na Orlą Perć. Przejście odcinkiem Zawrat - Kozi Wierch - Skrajny Granat.
Zejście do schroniska na Hali Gąsienicowej.

Czas przejścia ok. 10 godz. Suma podejść ok.1100 m. Suma zejść ok. 1100 m. Odległośc ok. 10,5 km

Uwaga: Trasa będzie zrealizowana tylko w przypadku bardzo dobrych warunków atmosferycznych.

Zalecamy, aby każdy uczestnik zabrał kask.
Zastrzegamy sobie prawo skrócenia trasy lub zmiany trasy. Ostateczną decyzję podejmuje przewodnik.

Dzień 4: Tatry Wysokie. Hala Gąsienicowa – Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) - Dolina Pięciu Stawów Polskich – Morskie Oko

Śniadanie we własnym zakresie. Wyjście na szlak.
Przejście nad Czarny Staw Gąsienicowy, jedno z największych i najpiękniejszych jezior polodowcowych w Tatrach. Wejście na przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) - jedną z najsłynniejszych, tatrzańskich przełęczy. Przez Zawrat przechodzi najtrudniejszy tatrzański szlak Orla Perć. Zejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Otwiera się widok na cudowne, polodowcowe jeziora. Odpoczynek w schronisku. Przejście do Morskiego Oka – jeziora górskiego uznawanego za najpiękniejsze w całych Tatrach. Czas przejścia, ok. 6 -7 godzin, suma podejść ok. 1130 m. Odległość ok. 13 km. Obiadokolacja i nocleg w schronisku.

Trudności:
nieco trudno, wejście na przełęcz Zawrat jest eksponowane i zabezpieczone metalowymi elementami.

Dzień 5: Tatry Wysokie. Rysy – najwyższy szczyt Tatr polskich

Śniadanie we własnym zakresie. Wejście nad Czarny Staw pod Rysami – górskie jezioro położone na wysokości 1583 m n.p.m. Jezioro otaczaja tatrzańskie szczyty i eksponowane ściany skalne. Odpoczynek, wejście na Rysy – najwyższy szczyt Tatr Polskich (2499 m n.p.m.). Zejście tą samą trasą. Obiadokolacja i nocleg w schronisku.
Czas przejścia ok. 7 - 8 godz. Suma podejść ok. 1250 m

Trudności: na odcinku Morskie Oko – Czarny Staw pod Rysami szlak jest łatwy. Wejście na Rysy jest trudne, ubezpieczone metalowymi elementami.
Osoby, które czują się niepewnie, mogą zrezygnować z wejscia na Rysy i zakończyć wycieczkę nad Czarnym Stawem.

Dzień 6: Tatry Wysokie. Dolina Rybiego Potoku – Rusinowa Polana - Zakopane

Śniadanie. Przejście Doliną Rybiego Potoku do wodospadu " Wodogrzmaty Mickiewicza" , nazwanego tak na cześć wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza. Przejście od Wodogrzmotów szlakiem przez Doliną Waksmundzką na widokowy szczyt "Gęsia Szyja (1490 m n.p.m.). Zejście na Rusinową Polanę. Polana słynie z wypasu owiec a w miejscowej bacówce można skosztować owczych serów. Z Rusinowej Polany zejdziemy do małego kościółka - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Mieszkają tutaj mnisi zakonu dominikanów. Przy kościele jest mały, symboliczny cmentarz, poświęcony ludziom, którzy zginęli w górach lub byli z górami związani w sposób wyjatkowy.
Zejście Doliną Filipczańskiego Potoku. Powrót do Zakopanego.
Czas przejścia ok. 5 godzin. Suma podejść ok. 570 m Odległość ok. 13 km.

Trudności: szlak jest łatwy, bez trudności i ekspozycji

Dzień 7. Zakopane, odpoczynej i wyjazd do domu

Śniadanie. Czas wolny w Zakopanem. Wyjazd do domu o dowolnej porze.

 

Warunki

Cena zawiera:

  • przewodnik w górach i w Zakopanem,
  • 4 noclegi w schroniskach górskich, pokoje wieloosobowe – łazienki na korytarzu, 
  • 2 noclegi w hotelach** - pokoje 2-os z łazienkami, 
  • 2 śniadania w hotelach,
  • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • przejazdów busem
  • wyżywienia - poza opisanym w programie
  • wydatków osobistych

Noclegi: hotele lub pensjonaty, schroniska górskie

Wyżywienie: we własnym zakresie, korzystamy z restauracji w schroniskach i pensjonatach

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tatry - Perciami Tatr Wysokich pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.