Dolomity - góry bajkowe

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni3 180
9 dni3 440

O wyprawie

Dolomity - góry bajkowe

 • Całodzienne wędrówki „na lekko” we włoskich Dolomitach
 • Widoki na bielejące szczyty sięgające wysokości ponad 3 000 m n.p.m.
 • Podziwianie „Królowej Dolomitów” – Marmolady (3 343 m n.p.m.)
 • Malownicze masywy Sella, Catinacclo i Sasalungo
 • Wędrówki w małej grupie

Można by usiąść i opowiadać, opowiadać, opowiadać... A może lepiej pojechać i zobaczyć ten błękit nieba nad białymi szczytami, dotknąć dolomitowej skały, poczuć zapach wonnego siana, spocić się pnąc się na szczyt.

Jedne z najpiękniejszych gór świata. Zapierające dech w piersiach widoki na bielejące szczyty, piękne kwieciste płaskowyże kończące się stromymi ścianami i zielone wonne doliny zauroczyły już wielu. Czy i ty dasz się namówić na jabłkowy strudel z widokiem na Sasso Lungo? Setki kilometrów różnorodnych, doskonale oznakowanych tras – od stromych górskich odcinków, po łagodne rodzinne szlaki wiodące do najpiękniejszych zakątków.

Wiosna przychodzi w Dolomity bardzo wcześnie, wierzchołki szczytów pokryte są jeszcze białym płaszczem śniegu, a u ich podnóża kolorowe dywany łąk, mieniących się ciepłymi barwami kwiatów i soczystą zielenią.

Val Gardena

Głęboka dolina w południowym Tyrolu, położona u stóp masywu Sasso Lungo, a zakończona od wschodu pięknym majestatycznym masywem Selli. Rzeźbiarstwo rozwijało się tutaj już od XVII wieku. Dzięki rozwojowi sieci kolejowej od XIX wieku, produkowane tu rzeźby i ołtarze, cenione były wysoko w krajach monarchii Habsburskiej i całej Europie. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto rzeźbić też drewniane zabawki i z biegiem czasu praktycznie każda ladyńska rodzina wykonywała takie zabawki. Zabawki te zostały wykorzystane w powieści brytyjskiej pisarki Amelii Edwards zatytułowanej Lalka Peg, która była bardzo popularna w całej Europie i Ameryce.

Grupa Selli

Masyw Selli przypomina średniowieczną twierdzę, rozległy pustynny płaskowyż zawieszony wysoko nad zielonymi dolinami. Jej gigantyczne ściany sprawiają wrażenie wyniosłych murów. Spróbujemy wejść na Piz Boe (3152m n.p.m) by z góry popatrzeć na pobliskie masywy - Marmoladę i Sassolungo.

Grupa Sassolungo

Klasyczne górskie gniazdo, którego szczyty wyrastają wprost z kwiecistych łąk, tworząc majestatyczne ściany. Ta jedna z najmniejszych grup Dolomitów, przyciąga od lat wędrowców, spragnionych pięknych widoków. Od grupy Sella oddziela ją na wschodzie przełęcz o tej samej nazwie.

Grupa Marmolady

Największa grupa Dolomitów, która zachwyca bogactwem form skalnych i zróżnicowaniem krajobrazu. Od lat cieszy się sławą wśród turystów i warta jest odwiedzenia , przede wszystkim dla fantastycznych widoków. Ruszymy w kierunku największego w Dolomitach lodowca i Punta Penia, szczytu który jest sercem masywu Marmolady.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Późno wieczorem dojedziemy do południowego Tyrolu na nocleg, gdzie czekają na nas śpiące jeszcze i nic nie wiedzące o naszym przyjeździe góry bajkowe :-)

Dzień 2 Dolomity Rosengarten

Z Vigo di Fassa, przejazd kolejką linową na wysokość 1997 m n.p.m. i rozpoczęcie pieszej wędrówki w kierunku schroniska Vajolet (2244 m n.p.m.) malowniczymi ścieżkami przez hale, nad którymi odkrywają się piękne widoki na pasma Rosengarten i Mamolady. Powrót przez dolinę Gardeccia do Vigo di Fassa.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 13 km

Dzień 3 Przez skalny pień Sasalungo

Pień Sasalungo. Skalny monolit Sasalungo wygląda z daleka jak rozpołowiony przez siekierę olbrzyma pień. Przejazd na Przełęcz Sella, tu na wysokości 2200 m n.p.m. rozpoczyna się nasza wędrówka. Ruszamy w górę przechodząc obok starej, śmiesznej kolejki kabinowej i właściwie pod jej liną wychodzimy do schroniska Demez. Nie zostajemy tu długo bo przeciąg i swąd spalin. Ruszamy w dół pięknego kanionu, schodząc popasamy przy schronisku Vizena i trawersując południowo zachodnie zbocza masywu ruszamy łagodnie w górę w kierunku schroniska pod Plattkoflem. A stąd ścieżką dla krów raz w górę raz w dół wracamy na Przełęcz Sella.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 4 Z widokiem na Marmoladę

Stajemy na Przełęczy Pordoi i ruszamy na południe na grań Padon. Niedługa trasa z zapierającymi dech w piersiach widokami na masywy Selli, Sassolungo i Marmolady. Odpoczynek w schronisku Pana (2400 m n.p.m.) i ostre zejście na Przełęcz Fedaia. Możliwość zwiedzenia muzeum I wojny Światowej - ekspozycja o walkach pod lodowym płaszczem Marmolady. Jeżeli czas pozwoli chętni będą mogli skorzystać z opcji wyjechania 2-osobową kolejką do schroniska Pian dei Fiacconi by z bliska przyjrzeć się Marmoladzie (dodatkowy koszt ok. 15 EUR).

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 5 Płaskowyż Puez

Przejazd na Przełęcz Gardena (2121 m n.p.m.). Z tego miejsca ruszamy na całodzienną wędrówkę przez piękny i malowniczy płaskowyż Puez. Najpierw ścieżką przez kosówkę do góry, a później obchodząc małe skalne kotły przechodzimy przez grań. W lewo ucieka główna grań Cir, a my schodzimy w lewo do pięknie położonego Jeziora Crespeina. Idziemy przez płaskowyż do schroniska pod Puez. Jemy szarlotkę z widokiem na Sassolungo, schodzimy w dolinę Lungo i drogą do Wolkenstein.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 18 km

Dzień 6 W kierunku Piz Boe

Przejazd na Przełęcz Pordoi i wyjazd kolejką na Sass Pordoi (2950 m n.p.m.). Najpierw trochę po piargach w dół, później obejście dużego kotła i ruszamy w kierunku Piz Boe (3152 m n.p.m.). Zejście ze szczytu do schroniska Boe, gdzie czeka nas chwila wytchnienia. Następnie ruszymy w drogę powrotną w kierunku schroniska Monti Pallidi.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: 1300 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 7 Wędrówka do Świętego Mikołaja

Z miejscowości Alba wyjeźdżamy kolejką na wysokść ponad 2 tyś m n.p.m. by ruszyć widokowym grzbietem na przełęcz i do schroniska Świętego Mikołaja. Po drodze piękne widoki na masyw Rosengarten. Zejście do schroniska Contrin z widokiem na południową ścianę Marmolady. Dalej zejście drogą w dolinę w kierunku Alba.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 1100 m |  Długość trasy: ok. 13 km

Dzień 8 Zwiedzanie Bolzano i wyjazd do Polski

Po śniadaniu ruszamy do Bolzano by zobaczyć z bliska jak wygląda tyrolskie miasto przed południem. Po obiedzie ruszamy w kierunku Krakowa.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach porannych (ok. 6-7 rano). Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 520 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (wstępów i biletów na kolej linową, opłaty klimatycznej) - ok. 70 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dolomity - góry bajkowe pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.