Dolomity na liscie UNESCO

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Dolomity Wschodnie. Cortina d'Ampezzo, San Vito, Sesto, Sorapis

Brak najwyższego szczytu Dolomitów w zwiedzanym rejonie nie czyni tej imprezy mniej atrakcyjną. Trekking w wielu miejscach poprowadzony jest po szlakach wpisanych na listę UNESCO. Wędrujemy w scenerii Tre Cime – symbolu całych Dolomitów, nad najpiękniejsze, szmaragdowe jeziora, trekking prowadzi ścieżkami San Vitto, Sorapis i Sesto.

Trasy łatwiejsze i trudne – odpowiednio dla każdego, ale bez wejścia na wymagające sprzętu specjalistycznego ferraty. Sztandarowym miejscem jest stolica Dolomintów Cortina d'Ampezzo, po której ulicach wieczorami przechadzają się najbogatsi mieszkańcy Europy.

Atuty:

  • bliska odległość – z Krakowa ok. 950 km, podróż nie jest bardzo uciążliwa
  • miejsca w Dolomitach wpisane na listę UNESCO
  • noclegi w jednym hotelu – nie trzeba się wykwaterowywać
  • świetna, regionalna kuchnia, podkreślona włoskim winem
  • do wyboru trasy: łatwe i trudne 
  • możliwość połączenia wycieczki z trekkingiem w Dolomitach Centralnych

Trudności:

Warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, trasy łatwe pod względem technicznym.

Schroniska:

Czasami są, o szczegółach informuje przewodnik.

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Cortina d'Ampezzo, 1: 50 000
  2. Kompass: Dolomiti di Sesto, 1:50 000

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju. Nocny przejazd przez Austrię do Włoch

Wyjazd z kraju zgodnie z rozkładem jazdy: 
Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 20.30 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 21.30 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 21.50 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 22.10 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 22.25 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 22.40 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 23.15  Nocny przejazd przez Słowację i Austrię.

2 dzień: Przyjazd do Włoch - rejon Cortina d'Ampezzo

Kontynuacja podróży przez Austrię. Przejazd przez poszczególne kraje związkowe: Dolna Austria, Styria, Karyntia i dalej do Włoch. Przekroczenie granicy austriacko - włoskiej w godzinach przedpołudniowych. 
Przyjazd wczesnym popołudniem w Dolomity, do miejsca zakwaterowania w regionie Wenecja Euganejska, w okolicach Cortiny d'Ampezzo. 
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i spotkanie z przewodnikiem. omówienie tras i trudności na następny dzień.

3 dzień: Wycieczka dookoła Tre Cime di Lavaredo

Śniadanie. Przejazd do schroniska Rifugio Auronzo (2320m). Przejście ścieżką poprowadzona po południowej stronie Tre Cime, przez przełęcz Forcella di Lavaredo (2454m), do schroniska Rifugio Locatelli(2405m). Odpoczynek w schronisku. Dalej, obok jeziora Lago dei Piani podejście na przełęcz Forcella Pian di Cengia i do schroniska Rifugio Pian di Cengia(2528m). Odpoczynek. Przejście niezwykle widokową ścieżką na przełęcz Forcella Fiskalina z zejściem do schroniska Rifugio Comici(2224m) i doliną Val Viscalina do miejscowości Moos. Czas przejścia 8 godz Suma podejść 600 m. 

Wariant krótki: Wspólne dojście do schroniska Locatelli, i dalej trawers południowych ścian masywu Tre Cime, przez przełęcz Forcella Col di Mezzo do schroniska i parkingu Auronzo. Czas przejścia 6 godz.Suma podejść 300 m

4 dzień: Wycieczka do doliny San Vitto

Śniadanie. Dojazd autokarem do schroniska Tre Sorelle (1148 m n.p.m.) u wylotu doliny San Vitto. Podejście doliną pomiędzy grupami Marmarole i Sorapis na przełęcz Forcella Grande (2255 m n.p.m.). Zejście do schroniska San Marco (1823 m n.p.m.) i do miejscowości San Vitto (1011 m n.p.m.) Czas przejścia ok. 7 godz. Suma podejść ok. 1200 m. 

Wariant krótki: Wyjście zmiejscowości San Vitto (1011 m n.p.m.). Podejście do schroniska Scotler (1580 m n.p.m.) i przejście trawersem Alta via Dolomiti na przełęcz Forcella Piccola (2120 m n.p.m.).. Zejście do San Vitto. Czas przejścia ok. 6 godz. Suma podejść ok. 800 m. 
Powrót do hotelu na obiadokolacje i nocleg.

5 dzień: Wycieczka w masyw Dolomiti di Cadore

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Calalzo di Cadore( 770 m n.p.m.). Przejście doliną Val Talagona do schroniska Rifugio Cercena (1051m n.p.m.) i do schroniska Rifugio Padowa (1287 m n.p.m.). Dalej pod ścianami Cima Cadin na przełęcz Forcela dei Lares (1862 m n.p.m.). Zejście doliną Val Anfela do jeziora Lago di Cadore. Czas przejścia 8 godz. Suma podejść 1100m 

Wariant krótki: Przejazd do miejscowości Calalzo di Cadore ( 770 m n.p.m.). Przejście doliną Val Talagona do schroniska Rifugio Cercena (1051m n.p.m.) i do schroniska Rifugio Padowa (1287 m n.p.m.). Zejście tą samą drogą nad jezioro Lago di Cadore. Czas przejścia 6 godz. Suma podejść 600m.

6 dzień: Wycieczka w masyw Sorapis

Śniadanie. Dojazd na przełęcz Tre Croci (1860m n.p.m.). Przejście piesze trawersem Orti di Marcoira do jeziora Sorapis (1923m n.p.m.). Odpoczynek w schronisku Vandelli . Powrót przez Przełęcz Ciadin (2378m n.p.m.) na przełęcz Tre Croci. Czas przejścia 6 godz. Suma podejść 500 m. 

Wariant krótki: Z przełęczy Tre Croci ,wspólne przejście nad jezioro Sorapis. Powrót tą samą drogą. Czas przejścia 5 godz. Suma podejść 200m. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

7 dzień: Wycieczka na Przełęcz Fontananegra i do Doliny Travenanzes

Śniadanie. Dojazd do Cortiny d Ampezzo i dalej do Ru Bianco (1740 m n.p.m.). Wejście na przełęcz Fontananegra do schroniska Giussani (2560 m n.p.m.). Zejście doliną Travenanzes do parkingu. Czas przejścia 8 godz. Suma podejść ok. 800 m. 

Wariant krótki: Wejście na przełęcz Fontananegra do schroniska Giussani (2560 m n.p.m.). Zejście trawersem pod ścianami Tofany di Rozes do Cason di Rozes. Czas przejścia 6 godz. Suma podejść 800 m. Powrót do hotelu na obiadokolacje i nocleg.

8 dzień: Dzień przewodnicki - wycieczka wg propozycji przewodnika

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Ze względu na to, że jest to dzień wyjazdu , trasę na ten dzień zaproponuje przewodnik. 
Wyjazd do Polski ok.15.00. 

9 dzień: Przyjazd do kraju w godzinach porannych

Przejazd przez Austrię i Słowację. Przyjazd do kraju w godzinach porannych. 

Uwaga! 

Uprzejmie informujemy, że w dniach, w których są wycieczki górskie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą trasę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej!

autor programu: Mariusz Kozłowski
zdjęcia: Mariusz Kozłowski, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena obejmuje:

przejazd autokarem ( klimatyzacja, barek, wc, Video) lub busem, pilot, przewodnik UIMLA w górach, zakwaterowanie w hotelu***, 6 noclegów - pokoje 2,3 - os. z łazienkami, 6 śniadań, 6 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW. W cenie ujęto wszystkie wycieczki górskie, opisane w programie

Cena nie zawiera:

kolejek górskich, wstępów i wydatków osobistych

Uwagi:

Wszystkie nasze  trasy trekkingowe w Dolomitach poprowadzone są po szlakach turystycznych, z pominięciem trudnych ferrat. Wędrujemy bez użycia specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w 1 hotelu, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

Jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje – urozmaicone i obfite.
Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Sprzęt:

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka:

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły