Kirgistan – Przełęcze Tien-Szan

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Kirgistan – Niebiańskie Przełęcze Tien-Szan i Son-Kul (15 dni)

Pierwszą częścią wyprawy będzie sześciodniowy trekking przez cztery wysokie przełęcze Tien-Szan: Bozoczuk (3369 m), Alianysz (3671 m), Almalu (3650 m) oraz Ala-Kul (3860 m). Od najbardziej nieznanych, dzikich zakątków pasma górskiego Terskej Ala-Too, gdzie na ścieżkach spotkamy wyłącznie kirgiskich pasterzy i stada koni, aż po najbardziej klasyczną pętle przez słynną przełęcz Ala-Kul do bajkowego, turkusowego jeziora o tej samej nazwie. Po górach wędrujemy w prawdziwie królewskim stylu: z kuchnią polową, tragarzami osobistymi oraz polskim Międzynarodowym Przewodnikiem Górskim UIMLA.

Druga część wyprawy to połączenie wycieczek po górach ze spotkaniami z autentyczną kirgiską kulturą. Spędzimy czas w prawdziwych jurtach, zakosztujemy tradycyjnej kuchni, oglądniemy pokaz sokolników. Wykąpiemy się w Issyk-Kul – „morzu Tien-Szanu”, odbędziemy szaloną, aczkolwiek kontrolowaną, jazdę sowiecką ciężarówką „gruzawikiem”, a nad górskim jeziorem Son-Kul będziemy mogli wskoczyć w siodła i poczuć się jak prawdziwi nomadzi.

Naszym kirgiskim partnerem jest lokalna organizacja z Karakol zrzeszająca przewodników, tragarzy i kucharzy. Wszystkie pieniądze trafiają do lokalnej ludności i zostają w Kirgistanie.

  • Przez sześć dni chodzimy po Tien-Szanie na lekko i „po królewsku”. Mamy kuchnię polową oraz ekipę tragarzy.
  • Turkusowe jezioro Ala-Kul i gorące źródła Altyn-Araszan
  • Magiczne noclegi w jurtach nad „Wielkimi Jeziorami” Issyk-Kul i Son-Kul.
  • Bardziej górski i przygodowy program od innych dostępnych w Polsce, ale z dużym naciskiem na kirgiską kulturę, klimat, kuchnię, ciekawostki. Dla ciekawych świata!
  • Większość jedzenia w cenie
  • Sprawdzony program, świetna lokalna ekipa

Kirgistan jest bezpieczny i nie wpływają na niego w żadnym stopniu działania wojenne na Ukrainie.

Program

Dzień 1 – Lot do Kirgistanu

Spotykamy się o 17:00 na lotnisku Chopina w Warszawie. O 19:10 lecimy Turkish AIrlines do Biszkeku z przesiadką w Stambule.

Dzień 2 – Karakol. U stóp Gór Niebiańskich

O 9.00 lądujemy w Biszkeku i jedziemy prostu do Karakolu, górskiej i turystycznej stolicy kraju. Po drodze zatrzymamy się na małą kąpiel w jeziorze Issyk-Kul. Dzień zakończymy poznając smaki tradycyjnej kirgiskiej, ujgurskiej i dungańskiej kuchni z której słynie Karakol.
Nocleg w hotelu, pokoje 2-4 osobowe. Wyżywienie: Ś, K

Dzień 3 – Dolina Turgen-Aksu. Zaczynamy wyprawę

Zaczynamy trekking w niebiańskich górach Tien-Szan. Jedziemy do Doliny Turgen-Aksu i idziemy do kotła pod przełęczą Bozoczuk, która będzie naszym jutrzejszym celem. Po założeniu obozu udajemy się wszyscy do mesy na górską kolację, wcale nie ustępującej restauracyjnej.
Trasa: 12 km, 5-6 godzin marszu. Nocleg na wysokości 2950 m w namiotach. Wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 4 – Przełęcz Bozoczuk (3369 m)

Przechodzimy przez przełęcz Bozoczuk (3369 m) na drogą stronę – do doliny Jergez. To bardzo mało znane okolice w Tien-Szan. Wszystkie polany i połoniny będą tylko dla nas.
Trasa: 14 km, 5-6 godzin marszu.
Nocleg w namiotach na wysokości 2700 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 5 – Przez Przełęcz Alianysz (3671 m)

Wspinamy się na przełęcz Alianysz (3671 m) z nieprawdopodobnymi widokami na dziesiątki lodowców i setki szczytów Gór Niebiańskich. Schodzimy do Doliny Almalu, gdzie zakładamy obóz.
Trasa: 16 km, 7-8 godzin marszu.
Nocleg w namiotach na wysokości 2650 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 6 – Przełęcz Almalu (3650 m) i gorące źródeł Altyn-Araszan

Przechodzimy przez przełęcz Almalu (3650 m) do słynącej z gorących źródeł doliny Altyn-Araszan. Tutaj będziemy spali w autentycznych kirgiskich jurtach na wysokości 2500 metrów. Późnym popołudniem idziemy się wykąpać w jednych w swoim rodzaju termach.
Trasa: 14 km, 6-7 godzin marszu.
Nocleg w 4-6 osobowych jurtach, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 7 – Do serca pasma Terskej Ala-Too

Podchodzimy do kotła pod przełęczą Ala-Kul i rozbijamy obóz. Trasa przypomina górskie wędrowanie w Tatrach.
Trasa: 14 km, 6-7 godzin marszu
Nocleg w namiotach na wysokości 3300 metrów. Wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 8 – Turkusowe Jezioro Ala-Kul i gruzawik

Wychodzimy stromym, piarżystym zboczem na siodło przełęczy Ala-Kul (3860 m) i… już wiemy czemu jest to obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki górskiej w Kirgistanie. Widok na intensywnie błękitne jezioro oraz iskrzące ponad nim bielą lodowce i szczyty gór Tien-Szan nad nim to jedna z najpiękniejszych panoram na całym świecie. Schodzimy w dół z powrotem do gorących źródeł Altyn-Araszan i jedziemy sowiecką ciężarówką „gruzawikiem” do Karakolu (przerobionym dla wygody turystów).
Nocleg w hotelu w pokojach 2-4 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 9 – Karakol i Siedem Byków

Dzień na odpoczynek. Spacerujemy po Karakolu, idziemy na zakupy, odwiedzimy kolorowy meczet Dunganów oraz dziewiętnastowieczną cerkiew. Popołudniu jedziemy na spacer w okolice słynnych skał Dżeti Oguz, czyli Siedmiu Byków. Tam zostajemy na nocleg w jurtach i pokaz autentycznej kirgiskiej muzyki i tańca.
Nocleg w 4-6 osobowych jurtach, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 10 – Kanion Skazka oraz Issyk-Kul, Morze Tien-Szanu

Dzień zaczynamy od pokazu tradycyjnego kirgiskiego polowania z orłami. Trener opowie nam o treningu orłów, o ich zwyczajach, diecie, o życiu z drapieżnymi ptakami. To nie jest komercyjna atrakcja, tylko fascynująca możliwość poznania ginącej sztuki i spotkania oko w oko z naprawdę imponującymi drapieżnikami. Popołudniu jedziemy na spacer do „bajkowego” Kanionu Skazka. Śpimy w jurtach nad brzegiem jeziora Issyk-Kul, perły Kirgistanu.
Nocleg w 3-6 osobowych jurtach, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 11 – Serce Kirgistanu

Jedziemy do samego serca Kirgistanu – okolic jeziora Son-Kul. Po długiej jeździe rozprostujemy kości i pójdziemy na dwugodzinną wycieczkę do Kilemcze – obozowiska mieszkających w jurtach pasterzy, gdzie zjemy kolację i spędzimy noc. Jest klimat! Nocleg w jurtach 4-6 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 12– Trekking nad jezioro Son-Kul (3019 m)

Jezioro Son-Kul to najbliższe w Kirgistanie miejsce mitycznemu Szangri-La. Jezioro leży na wysokości 3016 m, ma niemal trzydzieści kilometrów długości i z każdej strony otoczone jest przez góry. Nad jego brzegi nie prowadzi żadna asfaltowa droga, da się tu dostać wyłącznie autem terenowym, konno lub na piechotę. Nie ma tu ani jednego budynku, ani jednej wioski. Tylko obozowiska nomadów mieszkających w jurtach. Nad jezioro dostaniemy się szlakiem przez przełęcz Żalgyz Karagaj.
Szlak: 6-7 godzin marszu. Nocleg w jurtach nad brzegiem jeziora, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 13 – Son-Kul – Życie Nomadów

Mamy cały dzień nad jeziorem Son-Kul. Zwykle idziemy na cztero-pięcio godzinną wycieczkę na jeden z tysiąca okolicznych szczytów, a potem można pływać w jeziorze, spędzić czas z kirgiskimi pasterzami i poznać trochę ich pracy i zwyczajów (widzieliście kiedyś jak doi się klacze?), można pojeździć na koniu (to przecież najlepsze obok Mongolii miejsce na świecie do jazdy konnej!). Noc nad Son-Kul jest magiczna – bez zanieczyszczenia światłem – z milionami gwiazd nad głową i bez ani jednego odgłosu. Już mało takich miejsc na świecie.
Nocleg w jurtach 3-6 osobowych, wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 14 –Do Biszkeku

Opuszczamy jezioro Song-Kul i jedziemy do stolicy Kirgistanu, Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się na obiad. W Biszkeku odpoczywamy, przepakowujemy się, ucinamy sobie drzemkę, zwiedzamy.
Nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych, Wyżywienie: Ś, L, K

Dzień 15 – Powrót do domu

Nad ranem jedziemy na lotnisko i żegnamy Azję. Przylatujemy do Warszawy o 18:15. Wyżywienie: Ś

Warunki

Cena:

  • 1790 Euro + lot do Biszkeku (ok. 3600 zł)

Cena obejmuje:

  • Opiekę polskiego lidera wyprawy oraz profesjonalnego kirgiskiego przewodnika
  • Transport bagaży w górach (koniarze, tragarze osobiści)
  • Kuchnię polową, kucharza i trzy posiłki dziennie w górach, większość wyżywienia poza górami
  • Zakwaterowanie w hotelach w Biszkeku, Karakol oraz tradycyjnych jurtach.
  • Gorące źródła w Altyn-Araszan
  • Wszystkie przejazdy wynikające z programu
  • Opłaty parkowe, pozwolenia i formalności
  • Ubezpieczenie
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Cena nie obejmuje:

  • Biletów lotniczych Warszawa – Biszkek – Warszawa (3600 zł – bilety znacznie zdrożały od początku wojny na Ukrainie, tańsze nie będą)
  • Wypożyczenia namiotu (30 Euro za osobę w dwuosobowym, 60 euro za jedynkę)
  • Wyżywienia oraz atrakcji niewymienionych w programie
  • Napiwków dla przewodnika, tragarzy i kucharza
  • Napojów alkoholowych i suwenirów

Wielkość grupy:

11-16 osób

Transport:

Do Azji Środkowej dostaniemy się samolotem. Na miejscu wszystkie przejazdy busem z kierowcą. Z gór zjeżdżamy sowiecką ciężarówką przerobioną na prawdziwie luksusowe auto terenowe. Większość wycieczki jednak transportem będą nasze nogi!

Zakwaterowanie:

W Karakol i Biszkeku śpimy w hotelu. W górach podczas trekkingu w namiotach. Wysoko w górach może być zimno, rekomendujemy porządny śpiwór. Polecamy wynajęcie na miejscu namiotów dwuosobowych REDFOX w cenie 30 euro za osobę.
Łącznie sześć nocy spędzimy w tradycyjnych jurtach.

Wyżywienie:

W górach idzie z nami kucharz i korzystamy z dobrodziejstw kuchni polowej. Zapewniamy trzy posiłki dziennie: śniadanie, prowiant na drogę oraz dwudaniową obiadokolację. Kto ma specjalne wymagania dietetyczne (dieta bezglutenowa, wegetariańska) może to zgłosić przy zapisie.

Typowe menu przy akcji górskiej:

  • Śniadanie: płatki z mlekiem lub jajka sadzone, ser, miód, chleb, kawa i herbata
  • Piknik w górach: Sałatka lub kanapki, owoce, kawa i herbata
  • Przekąska: ciasteczka, kawa i herbata
  • Obiadokolacja: zupa, drugie danie, ser, miód, chleb, kawa i herbata

Wizy i formalności:

Do Kirgistanu nie potrzebujemy wiz. Paszport musi być ważny pół roku od zakończenia wycieczki. Wszystkie formalności związane z działalnością górską i opłaty parkowe po naszej stronie.

Co zabrać:

  • Paszport
  • Apteczka osobista
  • Bielizna na zmianę
  • Bielizna termoaktywna
  • Buty trekkingowe (mocne)
  • Ciepła czapka i rękawiczki
  • Czołówka + baterie zapasowe
  • Kąpielówki
  • Kijki trekkingowe
  • Krem z filtrem
  • Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  • Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  • Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  • Lekkie spodnie membranowe
  • Namiot górski (istnieje możliwość wypożyczenia)
  • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  • Pieniądze na własne wydatki, napiwki i pamiątki (150-300 euro)
  • Plecak duży (ok. 80 litrów) – w góry pakujemy 17 kg, namiot osobno
  • Plecak górski – najlepiej 30-40 litrów
  • Pastylki do uzdatniania wody
  • Przybory toaletowe i ręcznik
  • Spodnie trekkingowe
  • Nieprzemakalny worek na plecak
  • Ciepły śpiwór (komfort minimum 0 stopni, najlepiej extrem do -23)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kirgistan – Przełęcze Tien-Szan pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.