La Palma - Zielona Wyspa Wulkanów

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni6 540 + 60EURO

O wyprawie

 • La Palma – najbardziej zielona wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich
 • "Szlakiem Wulkanów" - między czarno-czerwonymi stożkami wulkanów aż do oceanu
 • Górskie szlaki wyspy - różnorodne, zachwycające i bez tłumów
 • Zaczarowana północ - zapomniane wioski i wysokie klify
 • Podejście na Roque de los Muchachos – na najwyższy szczyt La Palmy
 • Rezerwat biosfery Los Tilos (UNESCO) - zielony kocioł La Palmy
 • Trekking przez potężny krater Caldera de Taburiente - palewa różnorodnych barw
 • W poszukiwaniu ciszy i relaksu - na plaży z czarnej lawy
 • Odwiedziny na Teneryfie: San Cristobal de la Laguna - kwintesencja hiszpańskiego stylu kolonialnego
 • Możliwość realizacji 2-tygodniowego wyjazdu po Wyspach Kanaryjskich: Teneryfa, Gomera, La Palma - połączenie programów "La Palma - Zielona Wyspa Wulkanów" oraz "La Gomera - na szlakach Wysp Kanaryjskich" (termin: 30 listopada - 14 grudnia 2024)

Wyspy Kanaryjskie – kraina wiecznej wiosny i jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych – kojarzy nam się z wypoczynkiem na wulkanicznych plażach, pięknym błękitem nieba oraz hotelowym lenistwem. Tymczasem Wyspy Kanaryjskie mają dużo więcej do zaoferowania. Jeśli zdecydujemy się odkryć prawdziwe oblicze Wysp Kanaryjskich czekają na nas majestatyczne nadatlantyckie urwiska, wulkaniczne pustynie, a zaraz obok piękna egzotyczna roślinność, niecodzienne formacje skalne, plaże o zróżnicowanym kolorze piasku, przepiękne panoramiczne widoki. Można powiedzieć, że jest to prawdziwy łyk egzotyki w pobliżu Europy. W trakcie pobytu czekają na nas dwie wyspy o bardzo odmiennych charakterach: Teneryfa i La Palma.

La Palma

„Tropikalny wiatr, dzika i wolna natura, właśnie tam chcę być!” Tak w wolnym tłumaczeniu śpiewa Madonna w słynnej piosence „La Isla Bonita”, a mieszkańcy La Palmy są przekonani, że śpiewa właśnie o ich wyspie, pięknej wyspie. Trudno się nie zgodzić z mieszkańcami La Palmy, gdyż rzeczywiście wyspa ta ma wiele pięknych i różnorodnych miejsc do odkrycia. La Palma jest znana jako najstromsza wyspa świata (biorąc po uwagę stosunek najwyższego szczytu do powierzchni wyspy) i również jako najbardziej zielona wyspa archipelagu kanaryjskiego. Również jej różnorodność jest zachwycająca - na małej powierzchni znajdziemy gęste, mgliste wawrzynowe lasy, czarne pustynie lawowe, górskie lasy sosnowe, wysokogórskie krajobrazy skalne, wąskie jary górskie oraz plantacje bananów i inne tereny uprawne. Za to nie znajdziemy tu większych miast ani kurortów. Wszystkie te cechy sprawiają, że La Palma, obok Gomery, Madery i archipelagiem Azorów, jest jedną z „kultowych” wysp na Atlantyku - dla miłośników przyrody i wędrówek w terenie. Znajdują się tu wyjątkowo zróżnicowane, widokowe trasy piesze, poprowadzone przez teren bardzo ciekawy geologicznie, z bogatą florą często endemicznych roślin. Bezchmurne niebo i słoneczny klimat przyczyniły się do powstania na La Palmie jednego z największych na świecie obserwatorium astronomicznego. Także UNESCO doceniło naturalny urok La Palmy, ogłaszając całą wyspę rezerwatem biosfery. Również główne miasto wyspy – Santa Cruz de la Palma doskonale wpisuje się w klimat wyspy. Także tutaj panuje spokój, na starych uliczkach z przepięknymi pałacami z hiszpańskiej epoki kolonialnej spotykamy dużo wyspiarzy i niewielu turystów. Idylliczne miasto jest bez wątpienia jedną z najładniejszych kanaryjskich stolic, także pod względem położenia, a całe centrum wraz z zabytkami objęte jest ochroną prawną.

Wyspa Zielona – raj dla miłośników przyrody

Wyspa La Palma do dziś nie została dotknięta przez turystykę masową, co pozwoliło po dziś dzień utrzymać na wyspie tradycjonalny kanaryjski charakter. Nadal nie powstało tutaj duże, międzynarodowe lotnisko, także nie ma tu większego miasta. Brak dużych kurortów nadmorskich zachęca miłośników przyrody do odwiedzania wyspy. La Palma jest najbardziej leśną wyspą Kanarów, aż 40% wyspy pokrywają lasy, jest to zdecydowanie więcej niż na pozostałych wyspach archipelagu. Między innymi z tego właśnie powodu wyspa wśród mieszkańców nazywana jest „La Isla Verde”, czyli wyspa zielona. Oprócz gęstych lasów wawrzynowych, można pospacerować po ogrodach owocowych czy starych gajach migdałowych. Pod względem przyrodniczym oraz geograficznym, pośród wszystkich Wysp Kanaryjskich, to właśnie La Palma często porównywana jest do Madery i również jest określana mianem „Wyspy Wiecznej Wiosny”.

Wschodnia Teneryfa

Teneryfa to najbardziej zróżnicowana wyspa archipelagu, wyspa o wielu twarzach. Także tu można odnaleźć niesamowitą przyrodę i zapatrzeć się na olbrzymią górę jaką jest Teide - najwyższy szczyt Archipelagu Wysp Kanaryjskich i także najwyższy szczyt całej (!) Hiszpanii. Nawet podczas naszych wędrówek po sąsiedniej wyspie – La Palmie, w oddali będzie można ujrzeć ten masywny szczyt. We wschodniej części Teneryfy zachwycają gwarne miasta. Znajduje się tu stolica Santa Cruz de Tenerife - miasto pełne życia i kanaryjskiego temperamentu. Santa Cruz połączony jest nowoczesnym tramwajem z San Cristobál de La Laguna, dawną stolicą wyspy z okresu hiszpańskiego kolonializmu. Znajduje się tu mnóstwo zabytków takich jak okazałe pałace w typowej dla archipelagu architekturze. Ten zabytkowy ośrodek jest kwintesencją kanaryjskiego stylu, wdzięku i atmosfery (wpisany na UNESCO).

Program

Dzień 1 Przelot na Teneryfę

Przelot z Warszawy na Teneryfę. Zakwaterowanie w hotelu na południu wyspy.

Dzień 2 Wulkaniczna pustynia z lawy i winnic

Przelot na La Palmę. Zakwaterowanie w głównym miasteczku wyspy - Santa Cruz de la Palma. Jeszcze tego samego dnia wybierzemy się na półdniową wędrówkę na południowy cypel wyspy. Znajduje się tam obszar, który bardzo przypomina księżycowy krajobraz. Tutejsza pustynia wulkaniczna stanowi duży kontrast do pozostałych zielonych zakątków wyspy. Dziś odkryjemy geologicznie najnowsze tereny Hiszpanii - czarny krajobraz zdewastowany przez erupcje wulkanu Teneguía z 1971 roku. Była to ostatnia erupcja na terenie Hiszpanii. Dziś stoki wulkanu są pokryte czarną lawą, a na niektórych stokach rośnie słynne słodkie wino malvasía. Powędrujemy z krateru wulkanu San Antonio (centrum informacyjne) przez krater Teneguía do samego morza, które osiągniemy przy latarni morskiej Faro de Fuencaliente. Tu zwiedzamy jedne z najciekawszych salin świata – w basenach z czarnych skał wydobywa się jaskrawą białą sól morską.

Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 700 m | Długość trasy: ok. 8 km | Czas wędrówki: ok. 3 godzin

Dzień 3 Roque de los Muchachos – na najwyższy szczyt La Palmy

Dziś wybieramy się na szlak, który łączy ze sobą najwyższe szczyty La Palmy. Zanim rozpoczniemy wędrówkę, wyjedziemy busem na wysokość 1900 m n.p.m. by dopiero stamtąd ruszyć na szlak. Przez las kanaryjskich sosen, nieco stromym szlakiem, zdobywamy pierwszy szczyt - Pico de la Nieve (2239 m n.p.m.). Stojąc na obrzeżach potężnego krateru po raz pierwszy naszym oczom ukaże się panorama na cały park narodowy, a w oddali dojrzymy sąsiednie wyspy: Teneryfę, La Gomerę, El Hierro. Dalej wędrujemy przez kilka kilometrów przyjemnym, łatwym szlakiem po krawędzi kaldery de Taburiente. Po drodze z wielu punktów widokowych można zajrzeć do wnętrza kaldery, głębokiej na prawie kilometr. Z samego szczytu (2426 m n.p.m.) widok jest równie zachwycający. Blisko szczytu znajduje się największe obserwatorium astronomiczne półkuli północnej – astronomowie doceniają wyjątkowo czyste, bezchmurne nieba tego regionu. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy sanktuarium Las Nieves w pobliżu Santa Cruz de la Palma.

Suma podejść: ok. 800 m | Suma zejść: ok. 200 m | Długość trasy: ok. 12 km | Czas wędrówki: ok. 5-6 godzin

Dzień 4 Zaczarowana północ wyspy

Dzień rozpoczniemy od wspólnego spaceru przez starówkę stolicy La Palmy – Santa Cruz de la Palma. Zwiedzimy słynne typowe balkony kanaryjskie i lokalny bazar z owocami tropikalnymi - mercado. Zajrzymy też do zabytkowego kościoła parafialnego El Salvador w typowym kanaryjskim stylu. Popołudniu wybierzemy się na północ wyspy. Tutejsze wioski należą do rzadziej odwiedzanych, na tej i tak spokojnej wyspie. Od kilkuset lat połączone są tradycyjnym, pieszym szlakiem GR 130 "Camino Real", czyli szlakiem królewskim. My pokonamy odcinek tego szlaku pomiędzy wioskami La Palmita, Gallegos i Franceses. Niektóre wioski położone są na urwiskach, nad stromymi wąwozami czy tuż nad samym Atlantykiem. Z pewnością będzie to przyjemna wędrówka.

Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 800 m | Długość trasy: ok. 8 km | Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin

Dzień 5 W parku narodowym Caldera de Taburiente

Trekking całodniowy w samym sercu pięknej wyspy. To co można zobaczyć wewnątrz tej kaldery wulkanicznej trudno opisać słowami – fantazyjne formacje skalne, wielobarwne strumyki i wodospady, boski górski las sosnowy – po prostu trzeba to zobaczyć! Terenowymi samochodami dostaniemy się do punktu widokowego Los Brecitos. Początkowo nasz szlak wiedzie łagodnie przez pięknie pachnący kanaryjski las sosnowy. Po drodze zwiedzamy centrum informacyjne przyrody parku narodowego. Następnie zaczynamy schodzić przez jeden z najpiękniejszych wąwozów świata – Barranco de las Angustias. Po wędrówce zatrzymamy się w przyplażowej miejscowości Tazacorte na zachodnich wybrzeżach – dla chętnych okazja na kąpiel w morzu.
Dla chętnych możliwość zorganizowania kolacji w winnicy wykutej w skałę wulkaniczną (dodatkowo płatne 18 EUR z napojami).

Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 13 km | Czas wędrówki: ok. 6 godzin

Dzień 6 Zielony kocioł – przygoda w dżungli

Wybieramy się tam, gdzie najbardziej zielona wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich mieni się wieloma odcieniami zieleni – do gęstego, górskiego lasu rezerwatu biosfery Los Tilos (UNESCO). Terenowymi samochodami dostaniemy się na wysokość 1300 m n.p.m. Rozpoczyna się tu dziki szlak do najpotężniejszych źródeł na wyspie – Marcos i Cordera. Dostaniem się do nich tylko szklakiem przez mglisty las, cały czas wzdłuż kanału irygacyjnego (lewada). Na tej trasie przechodzimy także przez 13 wąskich tuneli, przez które płynie kanał – najdłuższy z nich ma ok. 200 m. Schodzimy przez gęsty las do centrum informacyjnego parku, po drodze mijając jeszcze punkt widokowy Espigón Atravesado. Popołudniu odwiedzimy baseny morskie na skalistych wybrzeżach w okolicach San Andrés.

Wycieczka do rezerwatu biosfery Los Tilos jest opcjonalna (dodatkowo płatna 30 EUR). Ze względu na charakter wycieczki, gdzie szlak prowadzi przez wąskie tunele, czasami blisko przepaści, wędrówka ta przeznaczona jest dla osób z brakiem lęku wysokości i klaustrofobii.

Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 17 km | Czas wędrówki: ok. 5 godzin

Osoby, które nie realizują wycieczki do rezerwatu biosfery Los Tilos mogą spędzić dzień w Santra Cruz de la Palma lub na plaży w Cancajos.

Dzień 7 Przelot na Teneryfę i La Laguna

Dzień rozpoczniemy od wspólnego spaceru przez starówkę stolicy La Palmy – Santa Cruz de la Palma. Zwiedzimy słynne typowe balkony kanaryjskie i lokalny bazar z owocami tropikalnymi. Następnie dostaniemy się z powrotem na sąsiednią wyspę – Teneryfę. Po przylocie zwiedzimy dawną stolicę Teneryfy – San Cristobal de la Laguna (w skrócie La Laguna) z pięknymi pałacami i kościołami w hiszpańskim stylu kolonialnym z XV wieku. Ten zabytkowy ośrodek (UNESCO) jest kwintesencją kanaryjskiego stylu, wdzięku i atmosfery. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w północnej części wyspy.

Dzień 8 Pożegnanie z Wyspami Kanaryjskimi

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Teneryfa - Warszawa, przelot wewnętrzny Teneryfa - La Palma - Teneryfa
 • Transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadamiami (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Koszty uczestnictwa w programie: bilety wstępu, atrakcje fakultatywne, zwyczajowe napiwki - ok. 15 EUR
 • Opcjonalnej wycieczki do rezerwatu biosfery Los Tilos - 30 EUR

Liczba uczestników: 12 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Pierwsza część ceny: 6540 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 60 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Możliwość realizacji 2-tygodniowego wyjazdu po Wyspach Kanaryjskich: Teneryfa, Gomera, La Palma - połączenie programów "La Palma - Zielona Wyspa Wulkanów" oraz "La Gomera - na szlakach Wysp Kanaryjskich" (termin: 30 listopada - 14 grudnia 2024; cena 9840 PLN + 120 EUR). Osoby zainteresowane połączeniem programów, prosimy o kontakt z biurem przed dopełnieniem formalności.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej La Palma - Zielona Wyspa Wulkanów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.