Gruzja - Jeziora Tobavarchkili

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Gruzja - Jeziora Tobavarchkili Nieznany Kaukaz z Miszą Nowakiem (12 dni)

Kraina: Samegrelo / Svaneti
Góry Megrelskie – Kaukaz Wysoki – Pasmo Egrisi

6-dniowa wędrówka w niezwykle urokliwym zakątku Gruzji. Prawdziwie dziewicza zachwycająca przyroda. Śnieżnobiałe lodowe szczyty, bujne soczysto zielone hale pełne kwiatów, turkusowe jeziora. Wspaniałe widoki na najwyższe szczyty gór Kaukazu
w tym na ten najwyższy w Europie – Elbrus. Oprócz tego ciepłe morze Czarne, fascynująca kultura pierwszych chrześcijan, niesamowite kaniony, pyszna kuchnia gruzińska i … znakomite wino.

Zapraszamy na wędrówkę do miejsca totalnie wyjątkowego i wielkiego piękna. Jeziora Tobavarchkhili – “srebrzyste” – usytułowane są w górach Megrelskich, w pasmo Egrisi. Dotrzeć do nich niełatwo, gdyż są “ukryte” na wysokości 2500-2650 metrów. Podchodzi się do nich stromymi ścieżkami, soczysto zielonymi zboczami pełnymi kwiatów. Nagrodą za trudy wędrówki
są śliczne jeziora o krystalicznie czystej wodzie i niesamowitym turkusowo błękitnym kolorze, niemal zawieszone na skalnych szczytach.

Podczas wędrówki zobaczysz spektakularne lasy, unikatową w skali Gruzji roślinność (klimat pod zwrotnikowo wilgotny), alpejskie łąki, wodospady, kaniony, jeziora i jaskinie. Poznasz takż tradycyjne życie gościnnych pasterzy.

Podczas trekkingu śpimy w namiotach. Wędrujemy na lekko, bagaż jest transportowany na koniach. Gotujemy sami na maszynkach gazowych.

Trudność:

Trekking wymagający ale bez trudności wspinaczkowych, obfituje w strome podejścia i zejścia. Wymagana jest bardzo dobra kondycja fizyczna, przygotowanie do całodziennego wysiłku i przejścia przez wysokie przełęcze (prawie 3000 m n.p.m.). Będziemy pokonywać strome stoki pokryte sypkimi piargami, a czasem boso przechodzić przez górskie potoki. Wędrujemy na lekko, niosąc tylko podstawowe rzeczy osobiste. Namioty i prowiant będzie transportowany na koniach.

Program

Dzień 1:

Wylot z Polski do Tbilisi. Przylot do Gruzji. Nocleg w hostelu na starym mieście.

Dzień 2:

Rano zakupy na bazarze. Po południu zwiedzanie stolicy Tbilisi. Spacer po starym mieście. Wyjazd kolejką na wzgórze / twierdzę Narikała. Zobaczymy najsłynniejsze cerkwie Tbiliskie i śmiałą, nowoczesną architekturę. Będziemy podziwiać wspaniała panoramę miasta ze wzgórza Mtacminda. Opcjonalnie wizyta w wesołym miasteczku. Nocleg w hostelu.

Dzień 3:

Przejazd busem do wioski Mukhuri. Następnie przesiądziemy się na ciężarówkę drwali (6 osiowy Kraz lub Kamaz), która zawiezie nas w pobliże obozowiska Natipuru 1900 m. Pokonanie 32-kilometrowego odcinka drogi zajmuje około 3 – 4 godziny. Będziemy jechać pięknym wąwozem rzeki Khobistskali. W zależności od wolnego czasu, odwiedzimy jaskinię Shurubumu i wodospad Ghunji.

Tbilisi – Mukhuri: 340 km. (6 godz.)
Jazda ciężarówką: 32 km. (3,5 godz.)
Dystans wędrówki: 1 km. (20 minut)
Różnica wysokości: Muhkuri – Natipuru: 270 m – 1900 m.

Dzień 4:

Przejscie do małego jeziora Tobavarchkhili – Okhoje.
Dystans wędrówki: 9 km. (6 godz.)
Różnica wysokości: 1900m – 2750m – 2545m.

Dzień 5:

Wędrówka do wielkiego jeziora Tobavarchkhili. Mamy do pokonania przełęcz, która łączy duże i małe jeziora Tobavarchkhili. Rozbijamy obóz na dwie noce. Trasa tego dnia jest krótka i mamy czas aby podziwiać niezwykłe piękno tej górskiej krainy.

Dystans wędrówki: 4km. (3 godz.)
Różnica wysokości: 2545m -2900m -2650m

Dzień 6:

Ten dzień będzie poświęcony na eksplorację niezwykłej okolicy. Będziemy się poruszać po najwyższych szczytach i przełęczach masywu. Zrobimy spacer do pozostałych kilku jezior ukrytych za graniami. Wyjdziemy na grań nad jeziorem. Z tego miejsca można zobaczyć najwyższe szczyty Kaukazu Wysokiego w tym Elbrusa. Dla bardziej doświadczonych wspinaczka na Chitagvala (3225 m), skalistą górę nad wielkim jeziorkiem Toba. Po południu powrót do obozu.

Dystans: ok 3 – 5 km. (3-5 godz.)
Różnica wysokości: 2650m – 2800m – 2650m.

Dzien 7:

Po śniadaniu spacer pięknymi ścieżkami w kierunku szałasów pasterzy. Po drodze odwiedzamy piękny wodospad Toba. Jeśli napotkamy pasterzy będzie opcja spróbować tradycyjnychgórskich specjałów takich jak elarji, gebzhalia, sulguni. Obóz założymy nad brzegiem rzeki Magany.

Dystans: 5 km. (2-4 godz.)
Różnica wysokości (wysokości): 2650 m – 2130m.

Dzień 8:

Po śniadaniu spacerujemy malowniczą doliną, bogatą w endemiczne gatunki drzew i roślin niespotykanych nigdzie indziej w Gruzji. Biwakujemy u zbiegu rzek Magany i Jalaray.

Dystans: 9 km. (4-5 godz.)
Różnica wysokości (wysokości): 2130 m. -1000m.

Dzień 9:

Tego dnia przejdziemy na letnie pastwiska, zwane „Kirnakhona”. Będziewmy podziwiać urokliwą dolinę Kolkheti. Do wioski Skuri zjedziemy ciężarówką drwali. Dalej przesiądziemy się do vana i przejedziemy do nadmorskiego miasteczka – kurortu Anaklia, gdzie odpoczniemy nad brzegiem morza Czarnego. Nocleg w pensjonacie.

Dystans: 11 km. (6 godz.)
Różnica wysokości (wysokości) 1000m -1250m. -1750m.
Jazda samochodem ciężarowym: około 18 km. (1 godzina);
Podróż minivanem: 65 km. (1.30 godziny)

Dzień 10:

Relax nad morzem Czarnym w kurorcie Anaklia. Dla chętnych zwiedzanie ciekawej okolicy. Moża się wybrać na: rejs po jeziorze zapory Inguri – jednej z największych hydroelektrowni świata, rejs po kanionnie Gadechili/ Martvili, kąpiel w gorących źródłach Nokalakhevi.

Dzien 11:

Transfer do Tbilisi. Spacer po Tbilisi. Kolacja pożegnalna.

Dzień 12:

Wylot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

  • opiekę doświadczonego polskiego lidera / przewodnika
  • noclegi w trakcie imprezy, tj. noclegi w hostelu w Tbilisi i w kwaterach w górach
  • posiłki – w miastach śniadania oraz prowiant w trakcie trekingu (podczas wędrówki
    gotujemy na własnych maszynkach);
  • gaz do gotowania
  • wszystkie transfery.
  • najem koni oraz lokalnego przewodnika/koniarza do transportu prowiantu i namiotów
  • apteczkę
  • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie obejmuje:

  • przelotów na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa ok. 1800 zł
  • lunche i obiadokolacje w miastach, poza górami, pożegnalna uczta/supra w liczona w
    cene .
  • “Szturm żarcie” na trekkingu typu kabanosy, batony energetyczne, żele.
  • napojów orzeźwiających i alkoholowych
  • wydatków o charakterze osobistym, ewentualnego nadbagażu (samolot)
  • biletów wstępu do muzeów, klasztorów i innych atrakcji ujętych w programie

Zakwaterowanie

W Tbilisi zapewniamy wygodny hostel, pokoje 2 – 3 – 4 osobowe. W górach śpimy w namiotach. Uczestnicy powinni zorganizować sobie własny namiot po konsultacjach z organizatorem. Musi być dobrej jakości z tropikiem – gdyż w górach tych często pada deszcz.

Wyżywienie

Zapewniamy obfite śniadania oraz prowiant w trakcie wędrówki górskiej. W górach gotujemy na własnych maszynkach. W Tbilisi i Anaklii obiadokolacje (ilość: 2) oraz wszystkie lunche we własnym zakresie. Szacowany koszt ok 25/30 lari/os. W ostatnim dniu wyprawy przed wylotem zapraszamy na pyszna supre – wliczone w cenę imprezy.

Liczba uczestników

8–15 osób

Bilety lotnicze

Pomożemy przy zakupie i rezerwacji biletów regularnych linii lotniczych po wcześniejszej przedpłacie ze strony uczestnika. Istnieje możliwość całkowicie samodzielnego dojazdu uczestników na miejsce imprezy.

Ubezpieczenie

Uczestnikom wyprawy zapewniamy ubezpieczenie KL i NNW.

Wiza

Obowiązek wizowy został zniesiony dla obywateli państw Unii Europejskiej.

Paszport

Polacy mogą wjechać na teren Gruzji na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Uprawniają one do przebywania w Gruzji do 360 dni.

Szczepienia

Trzeba być zaszczepionym na COVID19 lub być ozdrowieńcem. Warto też zadbać o typowe szczepienia takie jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica i tężec.

Czas lokalny

W okresie naszych wypraw (czas letni w Polsce) różnica czasu pomiędzy Warszawą a Tbilisi wynosi 2 godziny (w Gruzji jest później).

Waluta

Obowiązująca w Gruzji waluta to lari (GEL) = 100 tetri. Pieniądze można bez problemu wypłacić w Tbilisi w bankomacie lub wymienić USD lub EUR w kantorze. Kurs GEL jest stosunkowo zmienny, ale zasadniczo nie przekracza 1,3 PLN za 1 GEL.

Elektryczność

W Gruzji obowiązuje napięcie 230 V, 50 Hz. Prąd jest dostępny w większości miejsc, gdzie będziemy (nawet w górach). Gniazdka standardowe, jak w Polsce.

Telefonia komórkowa

W Gruzji działa w tej chwili kilku operatorów komórkowych, zasięg występuje niemal w całym kraju. W górach zasięg tylko na początku i na końcu trekkingu.

Pogoda

Klimat w rejonach, które odwiedzamy, jest latem cieplejszy i bardziej wilgotny niż nasze rejony górskie. W dolinach – gorąco, w górach – im wyżej, tym chłodniej ale też ciepło. Chociaż noce mogą być chłodniejsze. Trzeba się liczyć z dużymi opadami deszczu. W Tbilisi będzie upalnie, w górach temperatura w dzień ok. 20 / 25 st. C przy słonecznej pogodzie.

Bezpieczeństwo

Trekking poprowadzony jest przez tereny bardzo bezpieczne. Nie toczą się tam żadne działania wojenne. Mieszkańcy Gruzji są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, a zwłaszcza do Polaków. Mamy tam zupełnie wyjątkowy status – wszędzie jesteśmy mile widziani i chętnie, szczodrze goszczeni. Jest bezpiecznie, a kradzieże i rozboje niemal nie występują. Policja przyjazna i bardzo chętna do pomocy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Gruzja - Jeziora Tobavarchkili pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.