Batumi Raptor Count

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiady lub kolacje
TerminCena
8 dni1 950 + 350EURO

O wyprawie

Batumi Raptor Count | Gruzja

 • Nawet 100 000 ptaków drapieżnych dziennie!
 • Trzmielojady, kanie czarne, orzełki, myszołowy wschodnie...
 • ... orliki grubodziobe, orły stepowe, gadożery...
 • ... krogulce krótkonogie, kobczyki, pustułeczki...
 • Ponad 20 gatunków ptaków szponiastych
 • Park Narodowy Mtirala
 • Park Narodowy Kolkheti
 • Piękny ogród botaniczny Batumi
 • Batumi - stare miasto, bulwary

Hasło "BATUMI" przyspiesza bicie serca obserwatora ptaków - nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, w którym jednego dnia zobaczyć można nad głową nawet 70 000 trzmielojadów, 8 000 kań czarnych, setki orzełków, orlików, krogulców krótkonogich... A w ciągu kilku dni nawet 200 000 ptaków drapieżnych ponad 20 gatunków.

Duże ptaki szponiaste, których trasy przelotu uzależnione są od warunków umożliwiających korzystanie z prądów wznoszących (ptaki te niechętnie lecą lotem aktywnym) omijają duże akweny i łańcuchy górskie. Na trasie ze wschodniej Europy oraz z zachodnie Azji ptaki te lecą wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Czarnego i w okolicach Batumi natrafiają na wzniesienia Małego Kaukazu, co zmusza je do wędrówki bardzo wąskim korytarzem - tzw. "Batumi Bottle Neck" - "szyjka butelki". Ten zjawiskowy przelot dostrzegli badacze ptaków, którzy od 1977 roku zaczęli liczyć ptaki drapieżne (szponiaste) przelatujące nad Batumi. W ciągu kilku tygodni liczeń obserwowanych jest tam ponad MILION ptaków. Wizyta w regionie jest także okazją do spotkania z licznymi w tych stronach kraskami, żołnami, skowrończykami i wieloma innymi gatunkami.

Głównym punktem programu wycieczki są obserwacje prowadzone na punkcie liczenia ptaków drapieżnych Sakhalvasho położonym na obrzeżach Batumi, gdzie zespół Batumi Raptor Count (BRC) od lat prowadzi badania nad dynamiką migracji tej grupy ptaków. Zasadniczo przelot nasila się w okolicach godziny 9:00 rano, dlatego akurat po śniadaniu w naszej pobliskiej kwaterze będziemy przechodzić na wspomniany punkt. Każdy dzień jest nieco inny i oferuje inne doznania. Czasami w słoneczny dzień ptaków lecą dziesiątki tysięcy, ale na sporej wysokości, innym razem mżawka może zepchnąć "drapole" tuż nad obiektywy aparatów. Nigdy nie wiadomo w którym momencie trafi się jakaś rzadkość, taka jak trzmielojad czubaty, na którego mamy sporą szansę, jeśli będziemy wystarczająco wytrwale przeglądać stada nadciągających trzmielojadów. Bardzo licznie migrują kanie czarne, trzmielojady, krogulce krótkonogie, orzełki i żołny; możemy liczyć też na myszołowy wschodnie, gadożery, orliki i kraski. Codziennie będzie okazja do przeglądania błotniaków i nabierania wprawy w oznaczaniu błotniaka stepowego w różnych szatach, pod okiem doświadczonego przewodnika. Niewykluczone są spotkania z dużymi orłami, ścierwnikami, stadami turkawek, a przeglądanie lunetą powierzchni morza daje szansę na wypatrzenie burzyków śródziemnomorskich lub delfinów butlonosych.

Choć kluczową lokalizacją jest punkt Sakhalvasho, w trakcie naszego pobytu możliwe są piesze wędrówki za ptakami po okolicy. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest ujście rzeki Chorokhi, gdzie szanse na delfiny butlonose i burzyki śródziemnomorskie są znacznie większe. Wśród ptaków siewkowych rozejrzymy się za terekią, biegusem płaskodziobym, szczudłakami, orlicą, mewą armeńską, mewą cienkodziobą i rybitwą krótkodziobą, z kolei pośród czapli możemy liczyć na modronose i purpurowe. Okoliczne krzaki i otwarte przestrzenie oferują spotkania z zaganiaczami bladymi, ortolanami, trznadlami czarnogłowymi, dzierzbami czarnoczelnymi, skowrończykami krótkopalcowymi, pliszkami cytrynowymi czy białorzytkami płowymi. Jeżeli gdzieś poza Sakhalvasho ma trafić się jakaś rzadkość, to właśnie delta Chorokhi jest drugim genialnym ptasim hotspotem.

Wizyty w Parku Narodowym Mtirala i Ogrodzie Botanicznym w Batumi mogą zaowocować kowalikiem tureckim, świstunką kaukaską, a nawet świstunką gruzińską. Wszystkie wypady poza Sakhalvasho będziemy uzgadniać na miejscu w zależności od pogody i obecnych w okolicy ptaków, by zmaksymalizować nasze szanse na bliskie spotkania z egzotycznymi gatunkami. Wszystkie wycieczki poza Sakhalvasho są fakultatywne i dodatkowo płatne (gotówką na miejscu).

Program

Dzień 1 Przelot do Gruzji

Wylot z Warszawy i przelot do Gruzji (do Kutaisi, Batumi lub Tbilisi).

Dzień 2-3 Batumi Raptor Count - obserwacje i nauka rozpoznawania

Po śniadaniu wyjdziemy na główny punkt liczenia przelotu ptaków w Sakhalvasho. Na tym punkcie w pogodne dni w środku września obserwowane są "dywanowe" przeloty kań czarnych i trzmielojadów, a także myszołówów wschodnich, orzełków, orlików, 4 gatunków błotniaków, krogulców krótkonogich. Nierzadko na niebie pojawia się orzeł stepowy, a także raróg bądź trzmielojad czubaty. Punkt obserwacji będzie blisko naszych kwater i każdej chwili będzie można wrócić i odpocząć. Wieczorem podsumujemy obserwacje i cechy, po których rozpoznajemy poszczególne gatunki. W każdy pogodny dzień nad głowami obserwatorów przelatują nawet dziesiątki tysięcy ptaków szponiastych należące nawet do 20-22 gatunków. Dla chętnych w przerwie obserwacji zorganizujemy krótką wycieczkę do pobliskiego ogrodu botanicznego w Batumi*.

Dzień 4 Park Narodowy Mtirala

Rano chętni pojadą na krótką wędrówkę do Parku Narodowego Mtirala*. Przejdziemy doliną rzeki Chakvistavi do wodospadu. Po południu wracamy na punkt liczenia i obserwacji wielkich przelotów. Niektórzy obserwatorzy z pewnością nie zechcą opuścić czatowni obserwacyjnej, nad którą w każdej chwili może pojawić się bardzo rzadki trzmielojad czubaty, raróg, raróg górski lub jeden z orłów.

Dzień 5 Park Narodowy Kolkheti

Rano chętni wybiorą się na wycieczkę do Parku Narodowego Kolkheti* na rejs motorówką w poszukiwaniu ptaków, żółwi i pięknych krajobrazów wielkiego jeziora i rzeki. Wystartujemy z siedziby Parku Kolkheti na obrzeżach Poti. Po południu wrócimy na punkt liczenia Sakhalvasho - obserwacji przelotu "drapoli" nigdy dość ;-) - w końcu to jedyne takie miejsce na świecie.

Dzień 6 Batumi Raptor Count - dalsze obserwacje i nauka rozpoznawania

Od przedpołudnia zasiądzimy na dobrze nam znanym punkcie obserwacji w Sakhalvasho z lunetami i aparatami. Bez trudu rozpoznamy z daleka trzmielojada, kanię czarną, orzełka. Wypatrywać będziemy także rzadszych gości a także uczyć się rozpoznawać trudniejsze gatunki - orliki, błotniaki. Postaramy się odwiedzić także trudniej dostępny drugi punkt obserwacji w pobliskim Shuamta. Tego lub innego wieczora chętni wybiorą się na spacer po starym Batumi i po czarnomorskiej promenadzie (dojazd do Batumi dodatkowo płatny).

Dzień 7 Batumi Raptor Count - ostatni dzień

Środek tego dnia, podobnie jak każdego dnia wyjazdu, spędzimy obserwując spektakularny przelot dużych i średniej wielkości ptaków szponiastych. Na obserwacje rezerwujemy więcej dni, bowiem przelot jest ściśle zależny od pogody - w deszczowe dni ptaki nie lecą. Za to przy pierwszym rozpogodzeniu przelot rusza ze zdwojoną siłą - lecą ptaki, które kilka dni czekały na pogodę. W słoneczny dzień nad Sakhalvasho notowanych jest nawet 100 tysięcy ptaków drapieżnych.

Dzień 8 Przelot do Polski

Przelot do Polski. Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: transfer z lotniska i na lotnisko w Gruzji
 • Zakwaterowanie: kwatery agroturystyczne obok punktów liczenia ptaków
 • Wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje - kuchnia gruzińska
 • Opiekę przewodnika-ornitologa
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przelot z i do Polski (Warszawa, Gdańsk, Katowice) - Gruzja (Kutaisi, Batumi, Tbilisi) - ok. 2200-2600 PLN
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Ew. testów lub szczepień na covid-19 zgodnie z aktualnymi wymogami
 • *Wycieczek do PN Mtirala, Kolkheti (po ok. 20 EUR + koszt ew. rejsu)
 • *Wycieczki do Batumi, do ogrodu botanicznego, innych (po ok. 15 EUR + bilet do ogrodu)
 • Ewentualnych napiwków: ok. 20 EUR

Liczba uczestników: 6 - 12 osób

Zaliczka: 1000 PLN

Pierwsza część ceny: 1950 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część 350 EUR należy przekazać przewodnikowi na zbiórce na pokrycie kosztów na miejscu w imieniu uczestnika.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Batumi Raptor Count pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiady lub kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.