Batumi Raptor Count

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni3 450 + 250EURO

O wyprawie

Batumi Raptor Count | Gruzja

 • Nawet 100 000 ptaków drapieżnych dziennie!
 • Trzmielojady, kanie czarne, orzełki, myszołowy wschodnie...
 • ... orliki grubodziobe, orły stepowe, gadożery...
 • ... krogulce krótkonogie, kobczyki, pustułeczki...
 • Ponad 20 gatunków ptaków szponiastych
 • Park Narodowy Mtirala
 • Park Narodowy Kolkheti
 • Piękny ogród botaniczny Batumi
 • Batumi - stare miasto, bulwary

Hasło "BATUMI" przyspiesza bicie serca obserwatora ptaków - nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, w którym jednego dnia zobaczyć można nad głową nawet 70 000 trzmielojadów, 8 000 kań czarnych, setki orzełków, orlików, krogulców krótkonogich... A w ciągu kilku dni nawet 200 000 ptaków drapieżnych ponad 20 gatunków.

"W swych wędrówkach przeszliśmy wiele miast / Wiele mórz i rzek, wiele gór wśród gwiazd
Ale miasto, o którym śpiewamy dziś / Milsze jest, bo z nim wiążą się nasze sny...

Batumi, ech Batumi... " - to słynna piosenka z lat '60, która przenosi nas myślami nie tylko do innej epoki, ale także do mało znanych stron - herbacianych pól zachodniej Gruzji. Po tych polach nie ma już prawie śladu, ale przyroda tego regionu ma bardzo dużo do zaoferowania. Na nadmorskich stokach koło Batumi znajdują się punkty obserwacyjne, z których obserwować można spektakularny przelot ptaków drapieżnych.

Duże ptaki szponiaste, których trasy przelotu uzależnione są od warunków umożliwiających korzystanie z prądów wznoszących (ptaki te niechętnie lecą lotem aktywnym) omijają duże akweny i łańcuchy górskie. Na trasie ze wschodniej Europy oraz z zachodnie Azji ptaki te lecą wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Czarnego i w okolicach Batumi natrafiają na wzniesienia Małego Kaukazu, co zmusza je do wędrówki bardzo wąskim korytarzem - tzw. "Batumi Bottle Neck" - "szyjka butelki". Ten zjawiskowy przelot dostrzegli badacze ptaków, którzy od 1977 roku zaczęli liczyć ptaki drapieżne (szponiaste) przelatujące nad Batumi. W ciągu kilku tygodni liczeń obserwowanych jest tam ponad MILION ptaków. Wizyta w regionie jest także okazją do spotkania z licznymi w tych stronach kraskami, żołnami, kalandrami i wieloma innymi gatunkami.

Informacje o liczeniu ptaków drapieżnych w Batumi: Batumi Raptor Count

Program

Dzień 1 Przelot do Gruzji

Wylot z Warszawy i przelot do Gruzji (do Kutaisi, Batumi lub Tbilisi).

Dzień 2-3 Batumi Raptor Count - obserwacje i nauka rozpoznawania

Po śniadaniu wyjdziemy na główny punkt liczenia przelotu ptaków w Sakhalvasho. Na tym punkcie w pogodne dni w środku września obserwowane są "dywanowe" przeloty kań czarnych i trzmielojadów, a także myszołówów wschodnich, orzełków, orlików, 4 gatunków błotniaków, krogulców krótkonogich. Nierzadko na niebie pojawia się orzeł stepowy, a także raróg bądź trzmielojad czubaty. Punkt obserwacji będzie blisko naszych kwater i każdej chwili będzie można wrócić i odpocząć. Wieczorem podsumujemy obserwacje i cechy, po których rozpoznajemy poszczególne gatunki. W każdy pogodny dzień nad głowami obserwatorów przelatują nawet dziesiątki tysięcy ptaków szponiastych należące nawet do 20-22 gatunków. Dla chętnych w przerwie obserwacji zorganizujemy krótką wycieczkę do pobliskiego ogrodu botanicznego w Batumi*.

Dzień 4 Park Narodowy Mtirala

Rano chętni pojadą na krótką wędrówkę do Parku Narodowego Mtirala*. Przejdziemy doliną rzeki Chakvistavi do wodospadu. Po południu wracamy na punkt liczenia i obserwacji wielkich przelotów. Niektórzy obserwatorzy z pewnością nie zechcą opuścić czatowni obserwacyjnej, nad którą w każdej chwili może pojawić się bardzo rzadki trzmielojad czubaty, raróg, raróg górski lub jeden z orłów.

Dzień 5 Park Narodowy Kolkheti

Rano chętni wybiorą się na wycieczkę do Parku Narodowego Kolkheti* na rejs motorówką w poszukiwaniu ptaków, żółwi i pięknych krajobrazów wielkiego jeziora i rzeki. Wystartujemy z siedziby Parku Kolkheti na obrzeżach Poti. Po południu wrócimy na punkt liczenia Sakhalvasho - obserwacji przelotu "drapoli" nigdy dość ;-) - w końcu to jedyne takie miejsce na świecie.

Dzień 6 Batumi Raptor Count - dalsze obserwacje i nauka rozpoznawania

Od przedpołudnia zasiądzimy na dobrze nam znanym punkcie obserwacji w Sakhalvasho z lunetami i aparatami. Bez trudu rozpoznamy z daleka trzmielojada, kanię czarną, orzełka. Wypatrywać będziemy także rzadszych gości a także uczyć się rozpoznawać trudniejsze gatunki - orliki, błotniaki. Postaramy się odwiedzić także trudniej dostępny drugi punkt obserwacji w pobliskim Shuamta. Wieczorem chętni wybiorą się na spacer po starym Batumi i po czarnomorskiej promenadzie (dojazd do Batumi dodatkowo płatny).

Dzień 7 Batumi Raptor Count - ostatni dzień

Środek tego dnia, podobnie jak każdego dnia wyjazdu, spędzimy obserwując spektakularny przelot dużych i średniej wielkości ptaków szponiastych. Na obserwacje rezerwujemy więcej dni, bowiem przelot jest ściśle zależny od pogody - w deszczowe dni ptaki nie lecą. Za to przy pierwszym rozpogodzeniu przelot rusza ze zdwojoną siłą - lecą ptaki, które kilka dni czekały na pogodę. W słoneczny dzień nad Sakhalvasho notowanych jest nawet 100 tysięcy ptaków drapieżnych.

Dzień 8 Przelot do Polski

Przelot do Polski. Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty Warszawa lub Gdańsk - Gruzja (Kutaisi lub Batumi) - Warszawa lub Gdańsk
 • Transfer z lotniska i na lotnisko
 • Zakwaterowanie: kwatery agroturystyczne obok punktów liczenia
 • Wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje - kuchnia gruzińska
 • Opiekę przewodnika-ornitologa
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Testów lub szczepień na covid-19 zgodnie z aktualnymi wymogami
 • *Wycieczek do PN Mtirala, Kolkheti (po ok. 10-15 EUR + koszt ew. rejsu)
 • *Wycieczki do Batumi, do ogrodu botanicznego, innych (po ok. 7-10 EUR + bilet do ogrodu)
 • Ewentualnych napiwków: ok. 15 EUR

Liczba uczestników: 8 - 12 osób

Zaliczka: 1500 PLN

Pierwsza część ceny: 3450 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część 250 EUR należy przekazać przewodnikowi na zbiórce na pokrycie kosztów na miejscu w imieniu uczestnika.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Batumi Raptor Count pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.