Korsyka

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni2 200 + 400EURO

O wyprawie

Korsyka, to duża, górzysta wyspa należąca do Francji i położona na Morzu Śródziemnym.

Tu wiele szczytów osiąga wysokość ponad 2000 m n.p.m. Grzbiety górskie poprzecinane są pięknymi dolinami z górskimi jeziorami, a wybrzeża słyną z piaszczystych plaż i fantazyjnych klifów. W cały ten naturalno-przyrodniczy zestaw wpisują się ciekawe i niezwykle urokliwe miasteczka z historią sięgającą starożytności. Nasza wyprawa autokarowa z przeprawą promową z Włoch pozwoli poznać, poczuć, zobaczyć i doświadczyć ten cały korsykański klimat.

Jeżeli nie macie pomysłu na spędzenie pierwszych dni jesieni i chcecie skrócić sobie czas oczekiwania na jej najbardziej efektowne „złote odsłony” w polskich górach to zachęcamy wybrać się z nami na Korsykę! Ta największa francuska wyspa może poszczycić się wysokimi górskimi szczytami dochodzącymi do 2000 m, malowniczymi zatokami z rozległymi plażami, starymi miasteczkami ukrytymi w skalnych wąwozach oraz sięgającą starożytności historią. To wszystko tworzy niepowtarzalny klimat, którego doświadczymy w trakcie naszej dwutygodniowej wyprawy.

Korsyka jest wyspą górzystą, odpowiednią dla tych, którzy lubią trekkingi, górskie przygody, a jej wybrzeża to piękne plaże, łatwe szlaki turystyczne, czerwone granity i białe wapienie.  W celu wykorzystania tego niepowtarzalnego potencjału przygotowaliśmy dla Państwa 10 całodniowych górskich tras trekkingowych poprowadzonych w większości w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Zostały one zaplanowane w taki sposób, aby w trakcie naszego pobytu zwiedzili Państwo wszystkie części wyspy: północną, południową, wschodnią i zachodnią.

Na Korsykę dostaniemy się promem z włoskiego Livorno do Bastia. Podczas całego pobytu przejdziemy najpiękniejszymi szlakami na wyspie (w tym odcinkami słynnego szlaku GR 20, który przebiega przez całą wyspę w kierunku północ-południe i przecina ją wzdłuż linii wododziału), a pomiędzy szlakami będziemy przemieszczać się autokarem. Aby zwiedzanie tak dużego obszaru nie było dla Państwa zbyt uciążliwe i nie wiązało się ze spędzaniem kilku godzin w autokarze na dojazdach do miejsca zakwaterowania zaplanowaliśmy kilka miejsc noclegowych w różnych częściach wyspy. Pierwsze osiem noclegów będzie na wschodnim wybrzeżu, na południe od Bastii,  400 metrów od morza i plaży. Ta lokalizacja pozwoli nam zwiedzić środkową część Korsyki m.in.: najpiękniejsze korsykańskie doliny Tavignano i Rostonikę, Masyw Aguilles de Barella, kanion Scale di Santa Regina, położone w samym sercu wyspy miasto Corte (historyczna stolica Korsyki), czy położone na południu, na wapiennych klifach, miasteczko Bonifacio. Stąd zdobędziemy również Koronę Korsyki – Monte Cinto (2706 m) oraz nieco niższy Monte d’Oro (2389 m). Następnie przeniesiemy się na zachodnią część wyspy w pobliżu miasta Porto i stąd wyruszymy  na trekking do skalistego wąwozu Spelunca, zobaczymy słynne „pomarańczowe” formacje skalne Calanche i zdobędziemy Capu d’Orto (1294 m).

Program

1 DZIEŃ

Wyjazd w godzinach wieczornych z Wrocławia i Świdnicy. 

 

2 DZIEŃ

Przyjazd do Włoch. Nocleg w okolicach Livorno.

 

3 DZIEŃ

W godzinach porannych podróż promem z Livorno do Bastii. Czas trwania rejsu – około 4,5 godziny.

Na pokładzie promu do dyspozycji turystów są: restauracja z wyborem dań z karty, restauracja samoobsługowa, pizzeria, kafeteria, snack bar, taras słoneczny, strefa handlowa.

Zwiedzanie Bastii we własnym zakresie.

Bastia to główne miasto handlowe i przemysłowe na Korsyce, drugie (po Ajaccio) miasto na wyspie pod  względem liczby mieszkańców i stolica Górnej Korsyki. Bastia została założona w XIV wieku, ale jej początki sięgają II w p.n.e. Okres świetności miasta przypadł na XVI i XVII wiek, kiedy to zarządzali nią Genueńczycy. W Bastii znajduje się dworzec kolejowy, z którego można wyruszyć pociągiem na zwiedzanie Korsyki. Linia powstała w XIX w. i łączy miasto z Corte, dawną stolica wyspy. Znajduje się tutaj port morski, do którego przypływają statki handlowe oraz promy łączące Bastię z Marsylią i Livorno. Dzięki dostępowi do Morza Śródziemnego i długiej historii Bastia jest dużym ośrodkiem rekreacyjnym z plażą i kąpieliskami. Główne atrakcje miasta to: Plac św. Mikołaja (główny plac miejski), największy na wyspie kościół św. Jana Chrzciciela z XVII w. z barokowym wyposażeniem, Cytadela (XIV – XVII w.), Pałac Gubernatorów (w jego wnętrzu mieści się muzeum, które przybliża historię Bastii i Korsyki), Stary Port (oferuje duży wybór kawiarenek, lodziarni i restauracji), Schody w Jardin Romieu (łączą cytadelę z portem, są one miejscem licznych fotografii pamiątkowych z Bastii).

Przejazd na południe od Bastii, na wschodnią część wyspy, do miejsca zakwaterowania.

Zakwaterowanie. Nocleg.

 

4 DZIEŃ

Trekking I – DOLINA TAVIGNANO

Trekking w środkowej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Rozpoczniemy go i zakończymy w ukrytym w górach mieście Corte – historycznej stolicy Korsyki. Naszym celem będzie jedna z najpiękniejszych dolin wyspy – dolina Tavignano mająca postać głębokiego wąwozu otoczonego skałami. Wędrówkę doliną proponujemy w dwóch wersjach: krótszej – wzdłuż rzeki Tavignano lub dłuższej – przez słynny pomnik przyrody L’ Arche de Corte – naturalny łuk skalny znajdujący się na wysokości 1500 m nad Corte z widokiem na dolinę Tavignano.

WARIANT KRÓTSZY – Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy: 454 m, najwyższy punkt 785 m, koniec trasy 449 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 620 m, w dół 620 m.

WARIANT DŁUŻSZY – Długość trasy około 21 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 450 m, najwyższy punkt 1816 m, koniec trasy 455 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1650 m, w dół 1640 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

5 DZIEŃ

Trekking II – DOLINA RESTONICA

Trekking w środkowej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki i Rezerwatu przyrody masywu Monte Ritondu (Mont Rotondo). Wędrówkę rozpoczniemy w dolnej części wąwozu Restonica. Naszym celem będą dwa górskie korsykańskie jeziora położone w kotłach: jezioro Melo (1711 m) – ma 20 metrów głębokości i przez połowę roku pozostaje zamarznięte, oraz jezioro Capitello (1930 m) – najgłębsze jezioro Korsyki o głębokości 42 metrów.

Długość trasy około 7 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy: 1377 m, najwyższy punkt 1935 m, koniec trasy 1372 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 550 m, w dół 550 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

6 DZIEŃ

Trekking III – WYPRAWA NA DACH KORSYKI – MONTE CINTO (2706 m)

Trekking w środkowo-zachodniej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Celem trekkingu będzie najwyższy szczyt Korsyki – Monte Cinto (2706 m). Trasa w formie pętli (wejście i zejście tę samą drogą). Jest bardzo widokowa, ale też wymagająca kondycyjnie. Jest to trudna całodniowa wędrówka z całkowitym przewyższeniem prawie 1700 m. Na wielu odcinkach przechodzi przez miejsca eksponowane oraz obsypujące się piargi. Na trasie trekkingu przy dobrej pogodzie  ze szczytu podziwiać można panoramę gór kontynentalnej Europy od Marsylii po Rzym.

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 10 godzin. Początek trasy: 1038 m, najwyższy punkt 2631 m, koniec trasy 1057 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1700 m, w dół 1700 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

7 DZIEŃ

Trekking IV – BONIFACIO – MIASTO NA WAPIENNYCH KLIFACH

Trekking w najbardziej na południe wysuniętej części wyspy wzdłuż południowego wybrzeża. Celem wędrówki będzie jedno z najpiękniejszych i najbardziej na południe wysuniętych miasteczek Korsyki – Bonifacio zbudowane na wapiennych klifach. Dzieli się ono na Dolne Miasto i Górne Miasto. W pierwszym znajduje się przystań jachtowa, sklepy, restauracje i budynki mieszkalne. Największą atrakcją jest Górne Miasto zbudowane na wysokim klifie i zabezpieczone wysokim murem. Łatwa trasa spacerowa  z wieloma punktami  widokowymi połączona ze zwiedzaniem Bonifacio (we własnym zakresie). Przy dobrej pogodzie w trakcie drogi możliwość kąpieli nad morzem.

Długość trasy około 11 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy: 84 m, najwyższy punkt 104 m, koniec trasy 2 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 360 m, w dół 450 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

8 DZIEŃ

Trekking V – KLEJNOT KORSYKAŃSKICH GÓR – MASYW AIGUILLES DE BAVELLA

Trekking w południowo-wschodniej części wyspy w masywie Aiguilles de Bavella w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Masyw charakteryzuje się  poszarpanymi szczytami, dużymi ścianami skalnymi i sosnami powykręcanymi przez wiatr. Wędrówka w formie pętli została poprowadzona fragmentami szlaku GR 20. Rozpoczniemy ją i zakończymy na przełęczy Col de Bavella (1218 m). Trasa przebiegać będzie przez środek masywu słynący z siedmiu skalnych wież „igieł” z czerwonego granitu (Punta di l’Acellu (1588), Punta di l’ Ariettu (1591), La Punta di a Vacca (1611), La Punta u Pargulu (1780), La Punta Longa (1830), La Punta Alta (1850), La Punta Lola (1840)), które dawniej wyznaczały granicę między północną a południową Korsyką. Zdobędziemy jedną z nich i jedyną dostępną dla zwykłego turysty – La Punta di a Vacca (1611). 

Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy: 1217 m, najwyższy punkt 1673 m, koniec trasy 1216 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 870 m, w dół 880 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

9 DZIEŃ

Trekking VI – MONTE  D’ORO (2389 m)

Trekking w środkowej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Trasę rozpoczniemy w pobliżu miejscowości Vizzavona. Celem trekkingu będzie jeden z najwyższych i najspektakularniejszych szczytów Korsyki – Monte d’ Oro (2389 m) położony w Masywie Rotondo. Dzięki swojej wysokości i centralnemu położeniu jest jednym z głównych szczytów wyspy. Trasa trekkingu prowadzić będzie fragmentem północnej części szlaku GR 20. 

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 1170 m, najwyższy punkt 2341 m, koniec trasy 944 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1200 m, w dół 1400 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

10 DZIEŃ

Trekking VII – Z BAVELLI DO CONCA LEGENDARNYM SZLAKIEM GR 20

Trekking w południowej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Trasa trekkingu przebiegać będzie z przełęczy Bavella do Conca odcinkiem legendarnego szlaku Korsyki GR 20 uznawanego za najtrudniejszy i najbardziej wymagający szlak trekkingowy w Europie. Jest to, patrząc od północy, ostatni odcinek tego szlaku, który kończy się właśnie w Conca. Po drodze schronisko górskie Refuge d’i Paliri.

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 1209 m, najwyższy punkt 1209 m, koniec trasy 261 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 570 m, w dół 1500 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

11 DZIEŃ

Wykwaterowanie.

Trekking VIII – KANION SCALA DI SANTA REGINA 

Trekking w środkowej części wyspy w obszarze Regionalnego Parku Przyrodniczego Korsyki. Całodzienny trekking podzielony został na dwie części. W pierwszej części dnia będziemy wędrować przez efektowny Kanion Scala di Santa Regina (Schody Królowej Niebios), który do końca XIX wieku uważany był za miejsce najbardziej niedostępne na Korsyce. Po drodze most Ponte di l’Accia. Następnie z miejscowości Corscia przejedziemy w okolice Albertacce i udamy się na drugą część trekkingu. Naszym celem będzie polodowcowe jezioro Nino (1743 m) wypełniające najniższe obniżenie doliny rzeki Tavignano, której źródłowy ciek przepływa przez jezioro. Na trasie przejście odcinkiem szlaku GR 20.

Scala di Santa Regina – Długość trasy około 7 km. Czas przejścia około 3 godzin. Początek trasy: 511 m, najwyższy punkt 825 m, koniec trasy 643 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 410 m, w dół 280 m.

Przejazd do miejsca noclegowego w okolicach Porto.

Zakwaterowanie. Nocleg.

 

12 DZIEŃ

Trekking IX – WĄWÓZ SPELUNCA 

Trekking w zachodniej części wyspy. Wędrówka przebiegać będzie przez wąwóz Spelunca utworzony przez rzekę Porto, która uchodzi do morza w miejscowości Porto. Spelunca to zwężająca się, skalista dolina o charakterze kamiennego szlaku wzdłuż górskiego potoku. Przejdziemy najciekawszym fragmentem wąwozu ciągnącym się od miasteczka Evisa słynącego z jadalnych kasztanów i rosnącego w pobliżu lasu Aitone, w którym można podziwiać czarne sosny korsykańskie, do górskiej osady Ota. Atrakcją w tej okolicy są dwa stare mosty genueńskie: Pianella z XV w. i Zaglia z XVIII w. oraz dzikie świnie, które mogą towarzyszyć nam na szlaku. Wędrówkę zakończymy w miejscowości Porto. 

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy: 840 m, najwyższy punkt 840 m, koniec trasy 24 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 230 m, w dół 1050 m.

Przejazd do miejsca zakwaterowania. Nocleg.

 

13 DZIEŃ

Wykwaterowanie.

Trekking X – CALANCHE I CAPU D’ORTO (1294 m)

Trekking w zachodniej części wyspy w pobliżu Zatoki Porto, w sąsiedztwie której znajdują się słynne „pomarańczowe” formacje skalne Les Calanches. Trasę wędrówki rozpoczniemy i zakończymy w pobliżu miejscowości Piana uznawanej za jedną z najpiękniejszych wiosek Francji. Celem naszej wędrówki będzie jeden z najwyższych i najspektakularniejszych szczytów Korsyki – Capu d’Orto (1294 m). Panoramiczny widok ze szczytu obejmuje Porto, Calanche i Piana. Przy dobrej pogodzie zatrzymamy się na plaży (plażowanie i kąpiel przy zatoce Sagone).

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 482 m, najwyższy punkt 1273 m, koniec trasy 443 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 903 m, w dół 908 m.

Przejazd do miejsca noclegowego w okolicach Ajaccio.

Zakwaterowanie. Nocleg.

 

14 DZIEŃ

Wykwaterowanie.

Przejazd do Bastii. Przeprawa promem z Bastii do Livorno.

 

15 DZIEŃ

Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy w godzinach popołudniowych (ok. 16:00).

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • 12 noclegów (szczegóły w dziale Zakwaterowanie)
 • 10 trekkingów górskich
 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu
 • Przeprawa promowa (Livorno-Bastia, Bastia-Livorno)
 • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
 • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
 • Opłata klimatyczna
 • Media oraz sprzątanie końcowe
 • Pościel

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Wydatków własnych uczestników
 • Innych biletów wstępu (m.in. taxi w Corte ok. 15 euro)
 • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży
 • Opłaty za rezerwację miejsca w autokarze (50 zł od osoby).
DODATKOWE INFORMACJE
 • Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
 • Przeprawa promowa z Włoch na Korsykę (Livorno – Bastia).
 • Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty lub paszport.
 • Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
 • Możliwość rezerwacji miejsca w autokarze (dodatkowo płatne  – 50 zł od osoby).
 • Zakwaterowanie w apartamentach z aneksami kuchennymi.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niektórych punktów wycieczki z powodów zmiennych warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych okoliczności.
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Uczestnik nie musi brać udziału w każdym trekkingu. Może zdecydować o pozostaniu na miejscu i organizacji czasu we własnym zakresie.
ZAKWATEROWANIE I SZCZEGÓŁY CENY

W trakcie pobytu uczestnicy zakwaterowani będą:

 • 1 noc w hostelu w Livorno (przed przeprawą promową na Korsykę)
 • 8 nocy na wschodnim wybrzeżu wyspy, na południe od Bastii,  400 metrów od morza i plaży, w willach dla 8 i 10 osób (w willach znajdują się pokoje 2 osobowe z aneksem kuchennym)
 • 2 noce na zachodzie wyspy w okolicach miasta Porto (pokoje 2 osobowe z aneksem kuchennym)
 • 1 noc w hostelu w okolicach Ajaccio 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Korsyka pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.