Czarnogóra: Góry Przeklęte, Durmitor i Morze Adriatyckie

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
11 dni6 490

O wyprawie

Aktywny wyjazd do Czarnogóry: Góry Przeklęte, Durmitor i Morze Adriatyckie

 • Trekkingi w Górach Przeklętych i Durmitorze
 • Kanion Tary - najgłębszy kanion w Europie
 • Łódkami po Jeziorze Szkoderskim
 • Długie plaże Ulcinja
 • Zatoka Kotorska - odpoczynek nad Morzem Adriatyckim
 • Wino, rakija, ćevapčići i owoce morza

Zapraszamy na aktywne zwiedzanie Czarnogóry! Choć to kraj, który wydaje się nam niezwykle bliski, kryje w sobie wiele tajemnic. Odwiedzimy pasma górskie Durmitoru i Gór Przeklętych, adriatyckie wybrzeże z długimi piaszczystymi plażami, wiekowe miasteczka nad Zatoką Kotorską. Spróbujemy specjałów bałkańskiej kuchni, a także spróbujemy najlepszego wina i rakiji. Łódkami popływamy po Jeziorze Szkoderskim, a pontonami po rzece Tara w najgłębszym kanionie w Europie.

Wycieczka ma charakter trekkingowo-objazdowy. Wybierzemy się na kilka trekkingów na lekko - nasze bagaże zostaną w klimatycznych miejscach noclegowych. Program wycieczki jest skonstruowany tak, że kto chce w dzień trekkingowy odpocząć, będzie miał alternatywę plażowania bądź spokojnego spaceru bez wymagających przewyższeń. Trasy, które przejdziemy prowadzą przez dwa najpiękniejsze pasma górskie Bałkanów Zachodnich - Durmitor i Góry Przeklęte, a także przez Park Narodowy Lovćen.

Aktywna wycieczka do Czarnogóry to także zwiedzanie średniowiecznych zabytkowych miasteczek na Zatoką Kotorską. Odwiedzimy Herceg Novi, Kotor, Perast i dawną stolicę Czarnogóry - Cetinje. Tradycyjnie, podróżowanie po Bałkanach to także możliwość smakowania lokalnych specjałów kulinarnych, takich jak njeguški pršut, ćevapi, pljeskavica i rzecz jasna - owoce morza. Spędzimy czas wśród otwartych Czarnogórców, rozkoszując się smakiem świetnego lokalnego wina z widokiem szczyty gór oraz spokojnie falujące morze.

Zapraszamy na aktywną wycieczkę do Czarnogóry!

Program

CZARNOGÓRA AKTYWNIE, RAMOWY PROGRAM:

DZIEŃ 1

Bezpośredni przelot z Polski do Podgoricy. Po przylocie jedziemy nad krasowe Jezioro Szkoderskie. Wybierzemy się na rejs łódką po największym bałkańskim jeziorze, znanym przede wszystkim jako siedlisko wielu charakterystycznych gatunków ptaków, między innymi pelikanów, kormoranów małych i czapli. Zatrzymamy się również w winiarni, aby spróbować wina i rakiji, a także lokalnych przekąsek. Wieczorem powitalna kolacja w Podgoricy i spacer po mieście. Nocleg w hotelu.*

* Program dnia zostanie dostosowany do godzin przylotów.

DZIEŃ 2

Przejazd z Podgoricy do niewielkiej wsi Medjurijejce. Stamtąd wyruszamy na 10-kilometrowy, kilkugodzinny trekking wzdłuż ukrytej w kanionie rzeki Mrtvica. Kanion, w niektórych miejscach głęboki na ponad kilometr, oprócz niezwykłych walorów przyrodniczych, skrywa również historyczne tajemnice - tunele wykute przez armię jugosłowiańską, a także kamienny most zbudowany w połowie XIX wieku z polecenia księcia Daniła Petrovića-Njegosza. Po spacerze przejedziemy na nocleg do miejscowości Plav.

DZIEŃ 3

Góry Przeklęte - tajemnicze i zjawiskowo piękne pasmo górskie na pograniczu Czarnogóry i Albanii. Ze wsi Gusinje, wyruszamy na całodzienny trekking. Naszym celem będzie zdobycie jednego z dwóch szczytów - Očnjak lub Valušnica - z których rozciąga się wspaniały widok na masyw Karanfili i całe pogranicze. Dla tych, którzy zechcą spędzić dzień spokojniej - spacer doliną Grebaje. Wieczorem czeka nas relaks nad Jeziorem Plavsko.

DZIEŃ 4

Wcześnie rano wyjeżdżamy z Góry Przeklętych, aby górskimi serpentynami udać się do drugiego słynnego czarnogórskiego pasma - Durmitoru. Dojedziemy do słynnego łukowego mostu Đurđevića wiszącego wysoko nad kanionem rzeki Tary. Czas na rafting! Wsiadamy do pontonów, którymi spłyniemy najbardziej malowniczym odcinkiem kanionu przez Park Narodowy Durmitor. Wieczorem dotrzemy do miasteczka Žabljak.

DZIEŃ 5

Całodzienny trekking w Durmitorze. W zależności od warunków pogodowych oraz sił, zdecydujemy się na jeden z dwóch wariantów. Naszym celem stanie się szczyt Prutaš (2401 m n.p.m.) lub dolina Škrčka, czasami zwana Rajską Doliną. Obie te trasy zapewnią nam niezapomniane widoki na główny masyw Durmitoru. Dla ceniących sobie spokój i nieprzemęczanie się alternatywna opcja spaceru od Czarnego Jeziora do jeziora Zminje. Nocleg w Žabljaku.

DZIEŃ 6

Rano zbieramy się do opuszczenia Durmitoru jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych Bałkanów - drogą P14 z Žabljaka do Plužine. Wielokrotnie będziemy się zatrzymywać, aby podziwiać wspaniałe widoki Alp Dynarskich. Zobaczymy najwyższe szczyty Durmitoru - Bobotov Kuk, Bezimeni Vrh czy Vrh Šljemena. Docieramy nad malowniczy kanion rzeki Pivy oraz zaporowe jezioro Pivsko. W zależności od czasu odwiedzimy wpisany w skały XVI-wieczny Monastyr Ostrog. Po południu dojazd do nadmorskiego Herceg Novi.

DZIEŃ 7

Herceg Novi. To piękne śródziemnomorskie miasteczko założone pod koniec XIV wieku przez bośniackiego bana Tvrtko Kotromanića, przez wieki było polem walki między Republiką Wenecką, Imperium Osmańskim oraz Habsburgami. Te wpływy widać w eklektycznej architekturze.  Trekking adriatyckim szlakiem pieszym południowego pasma Gór Dynarskich w okolicach Perastu. Dla chętnych odpoczynek na jednej z plaż Zatoki Kotorskiej. Nocleg w Herceg Novi.

DZIEŃ 8

Rano dotrzemy wzdłuż zatoki do Kotoru. Zwiedzanie jego pięknego centrum, które jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych twierdz w Europie (UNESCO). Dla chętnych, którzy preferują odpoczynek, przejazd do Cetyni. Dla pozostałych trekking z Kotoru do Cetyni przez teren Parku Narodowego Lovćen. Wspólny wieczorny spacer po miasteczku. Nocleg w Cetinje.

DZIEŃ 9

Spokojne poranne zwiedzanie dawnej stolicy Królestwa Czarnogóry. Zobaczymy między innymi Monastyr Cetyński oraz pozostałości secesyjnych budynków rządowych z przełomu XIX i XX wieku. Opcjonalnie, wizyta w mauzoleum Piotra Njegosza w Parku Narodowym Lovćen. Po południu wyruszymy Magistralą Adriatycką w okolice miasteczka Ulcinj tuż przy granicy z Albanią.

DZIEŃ 10

Po trudach aktywnej wycieczki po Czarnogórze, odpoczniemy na jednej z plaż pod Ulcinjem. Dla chętnych możliwy długi spacer plażą na sztuczną wyspę Ada Bojana, dla pozostałych przejazd. Wspólna pożegnalna kolacja w jednej z charakterystycznych restauracji na rzece Buna, wypływającej z jeziora Szkoderskiego.

DZIEŃ 11

Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.*

* Program dnia zostanie dostosowany do godzin przylotów.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO CZARNOGÓRY:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych​
 • opiekę polskojęzycznego pilota​
 • transport klimatyzowanym minibusem lub minivanem​
 • 10x zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie lub domu gościnnym​
 • 10x śniadanie
 • degustację wina nad Jeziorem Szkoderskim​
 • rafting na Tarze z lunchem​
 • bilety wstępu do parków narodowych​
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL​
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę​
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę​
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • kolacje oraz wyżywienie i napoje w ciągu dnia
 • bilety wstępów (poza tymi do parków narodowych) (ok. 50EUR)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 2000 PLN/os.

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach i domach gościnnych. Zwykle pokoje są dwuosobowe, choć istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach wieloosobowych.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Czarnogórska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. W każdym miejscu, w którym będziemy nocować, znajduje się baza restauracyjna. Pilot wyjazdu proponuje wspólne wyjście do miejsc serwujących lokalne specjały. Na bazarach istnieje możliwość zakupu lokalnych produktów. Ceny produktów spożywczych porównywalne do polskich.

TRANSPORT:

Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć komfortowy minibus z klimatyzacją.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 16.

POGODA:

Czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące na podróż do Czarnogóry. Nie jest upalnie, ale słonecznie i ciepło. W ciągu dnia temperatura wyniesie około 25°C. W górach oraz w nocy temperatura może spaść do około 13°C. Należy spodziewać się okresowego zachmurzenia, wiatru i przelotnych opadów deszczu, szczególnie w górach.

WYLOT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa (lub inne wskazane przy terminie wycieczki miejsce). Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Czarnogóra: Góry Przeklęte, Durmitor i Morze Adriatyckie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Czarnogóra. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.