MADERA trekkingi na wyspie wiecznej wiosny

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
12 dni2 800 + 540EURO

O wyprawie

MADERA trekkingi na wyspie wiecznej wiosny

Madera, wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, stanowiąca region autonomiczny Portugalii. Ze względu na swój klimat zwana jest Wyspą Wiecznej Wiosny. Średnie roczne temperatury przekraczają tu 20 stopni. Nazwa wyspy Ilha Madeira oznacza Wyspę Drewna. Lasy wawrzynowe porastające wyspę wpisane są na listę UNESCO. Wyspa oferuje niezwykłe szlaki poprowadzone wzdłuż kanałów nawadniających zwanych lewadami. Zapraszamy na trekkingi w najpiękniejsze rejony wyspy. Tylko z nami pełne 11 dni trekkingowych. 

Zapraszamy na trekkingową wyprawę na Wyspę Wiecznej Wiosny. Sezon na wędrówki panuje tu cały rok. Autorski i najbogatszy program na rynku pozwoli nam dotrzeć w najpiękniejsze i najciekawsze zakątki wyspy. Tylko u nas pełne 11 dni wędrówek i zwiedzania. Trasy krótkie, poprowadzone wzdłuż nawadniających kanałów zwanych lewadami, których jest tutaj ponad 3 tys. km. Lewady poprowadzone trawersami w dolinach i powodują, że trasy piesze niemal nie zmieniają wysokości. Prowadzą za to często długimi tunelami.

Mamy trasy typowo górskie w najwyższych partiach wyspy, gdzie szczyty osiągają ponad 1800 m.n.p.m. Dopełniają je szlaki nad samym oceanem wśród skalistych wybrzeży. Na wyspę dotrzemy samolotem, bezpośrednim lotem z Warszawy. Czas przelotu, to kilka godzin. Bilety lotnicze w cenie wycieczki. W cenie także bagaż podręczny i rejestrowany do 20 kg. Dla chętnych transfer ze Świdnicy i Wrocławia do Warszawy.

Program

1 DZIEŃ Środa 24.05.2023

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Wrocławia i Świdnicy na lotnisko do Warszawy. Popołudniu przelot na Maderę. Transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania.

Nocleg

2 DZIEŃ Czwartek 25.05.2023

Trekking

PONTA DE SAO LOURENCO – PÓŁWYSEP ŚW. WAWRZYŃCA, CZYLI SPACER NA KOŃCU WYSPY

Przed nami całodzienna trasa trekkingowa wiodąca przez najbardziej na wschód wysunięty kraniec wyspy. Będzie ona przebiegać przez efektowny i skalisty brzeg cyplu, który ma zupełnie innych charakter niż pozostała część Madery. Trasa przez Półwysep Świętego Wawrzyńca jest uznawana za najbardziej „widowiskową” na Maderze, a to za sprawą surowego i skalistego krajobrazu, w którym nie znajdziemy ani jednego drzewa, klifowych formacji skalnych wyrastających z Atlantyku oraz poszarpanych przez oceaniczne wody brzegów półwyspu. Na całej długości trasa prowadzi terenem otwartym, co oznacza że będzie nam towarzyszył półpustynny mikroklimat, brak cienia oraz silne wiatry. Nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest dość męcząca przez krótkie i strome podejścia oraz miejscami niebezpieczna, gdyż biegnie przy stromych zboczach, które wpadają wprost do Atlantyku. Rozpoczniemy ją na punkcie widokowym Miradouro da Ponta de São Vicente. Naszym celem będzie przejście na sam koniec półwyspu i zdobycie jego najwyższego wzniesienia – Pico do Furado. Ze szczytu otwiera się niezwykła panorama w stronę latarni morskiej na Ilhéu do Farola (najdalej na wschód wysuniętym punkcie Madery), Wyspy Desertas i Porto Santo. Po drodze czeka nas wiele widokowych atrakcji, w tym przejście najwęższym odcinkiem półwyspu oraz jedyne schronisko półwyspu, mała „oaza” – Casa do Sardinha otoczona palmami daktylowymi. Trasę zakończymy na parkingu w pobliżu zatoki Baia d’ Abra.

Nocleg

3 DZIEŃ Piątek 26.05.2023

Trekking

LEVADA DA RIBEIRA DA JANELA, CZYLI SZLAKIEM INŻYNIERYJNEGO GENIUSZU

Tym razem przeniesiemy się do północno-zachodniej części Madery, a nasza wędrówka przebiegać będzie jedną z największych atrakcji wyspy – Levada da Ribeira da Janela. Rozpoczniemy ją z płaskowyżu Paul da Serra, wędrując ścieżką Vereda do Galhano, która zaprowadzi nas do lewady da Ribeira da Janela. Lewada prowadzi do wyjątkowego wnętrza doliny Ribeira da Janela. Jej dnem płynie najdłuższa rzeka Madery – Ribeira da Janela. Po drodze znajduje się kilka tuneli, dlatego warto zaopatrzyć się w czołówkę, bądź latarkę. Przez całą wędrówkę towarzyszyć będzie nam woda: zobaczymy kanały, wodospady, cieki wodne, a to wszystko w fantastycznej scenerii, którą tworzy unikalna flora i fauna wyspy. Po trekkingu zjedziemy do miejscowości Porto Moniz. Nagrodą za trud wędrówki będzie wizyta w naturalnych basenach wulkanicznych wypełnionych krystalicznie czystą oceaniczną wodą. Przy sprzyjającej aurze, możliwość kąpieli. Jest to największa atrakcja miejscowości.

Nocleg

4 DZIEŃ Sobota 27.05.2023

Trekking

NA NAJWYŻSZY SZCZYT MADERY – Z PICO DO ARIEIRO NA PICO RUIVO (1862 m)

Kolejnego dnia trekkingu zapraszamy na iście królewską trasę na dach Madery uznawaną za najpiękniejszą górską ścieżkę na wyspie położoną w tzw. Centralnym Masywie Górskim. Trasa jest wyjątkowa, ponieważ łączy dwa najwyższe szczyty Madery: Pico Ruivo (1862 m) – najwyższy i trzeci najwyższy szczyt Portugalii i Pico do Arieiro (1818 m) – drugi najwyższy na wyspie z jedną z najpiękniejszych panoram w tej części Madery i widokiem na turbiny wiatrowe na płaskowyżu Paul da Serra. Trasa obejmuje tunele (m.in.: Pico do Gato o długości ponad 50 metrów) i strome podejścia oraz zejścia miejscami zabezpieczone metalowymi linami ze wspaniałymi widokami na szczyty gór. Po drodze spotkamy jaskinie wykute w tufie wulkanicznym, które służyły jako schroniska dla pasterzy oraz bydła. Odwiedzimy maderskie schronisko górskie Casa de Abrigo, skąd prowadzi krótkie wejście na szczyt Pico Ruivo.

Nocleg

5 DZIEŃ Niedziela 28.05.2023

Trekking

Z DOLINY CANICAL DO PORTO DA CRUZ I RUIN SAO JORGE

Nasza wędrówka prowadzić będzie z południa wyspy i okolic miejscowości Machico na północne wybrzeże do Porto da Cruz – małej i typowej miejscowości portowej znanej m.in. ze starej Fabryki Cukru. Trasa ta od wieków była używana przez miejscowych do podróżowania między tymi dwoma miejscowościami. Tak zwani borracheiro transportowali nią pieszo w workach z koziej skóry młode wino. Trasa trekkingu poprowadzić będzie początkowo wzdłuż lewady Caniçal, a następnie ścieżką Vereda da Larano do punktu widokowego Boca do Risco, z którego roztacza się widok na północne wybrzeże. Trasę będziemy kontynuować wąską trawersową ścieżką wzdłuż klifów i Oceanu Atlantyckiego. Zakończymy ją w miejscowości Porto da Cruz, w której będziemy mieli okazję zwiedzić Muzeum Engenhos do Norte (Destilaria e Museu Engenhos do Norte). Mieści się ono w dawnej destylarni i jest poświęcone historii produkcji rumu z trzciny cukrowej. Zwiedzanie jest połączone z degustacją i zakupami w firmowym sklepie. Przejazd do miejscowości São Jorge.

Drugą częścią dnia będzie krótka widokowa trasa na północnym wybrzeżu Madery w okolicach miejscowości São Jorge. Niemal cała ścieżka prowadzić będzie wzdłuż brzegu starym brukowanym traktem i zaprowadzi nas do ruin klasztoru São Jorge, gdzie znajduje się słynna brama z widokiem na ocean. Dla chętnych przejście drewnianymi kładkami do starej przystani.

Nocleg

6 DZIEŃ Poniedziałek 29.05.2023

Trekking

ZIELONE SERCE MADERY – CALDEIRA VERDE I INFERNO

Fascynująca trasa lewadą do Zielonego i Piekielnego Kotła w sercu Madery długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ będzie przypominała wizytę w dżungli. Trekking rozpoczniemy z miejscowości Pico da Pedras łatwym szlakiem do Queimadasgdzie będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne schronisko (Casa de Abrigo das Queimadas) reprezentujące cechy typowej lokalnej zabudowy z dachem krytym strzechą. Z Queimadas będziemy kontynuować wędrówkę lewadą Caldeirao Verde położoną na terenie Parku Leśnego Queimadas porośniętego dębami, klonami, drzewami wawrzynowymi i wysokopiennymi eukaliptusami. Obszar ten zalicza się do ścisłych rezerwatów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Lewada poprowadzi nas wąwozem do Zielonego Kotła (Caldeirao Verde) o pionowo wznoszących się ścianach i stumetrowym wodospadzie, a następnie do Piekielnego Kotła (Inferno), zdecydowanie większego i wyższego. Trasa ta należy do najbardziej fascynujących tras lewadami na Maderze. Atrakcję szlaku stanowią wodospady, tunele i kaniony. Trekking zakończymy w miejscowości Ilha, do której zejdziemy ścieżką Vereda da Ilha.

Nocleg

7 DZIEŃ Wtorek 30.05.2023

Trekking

DOLINA ZAKONNIC Z ENCUMEADY PRZEZ PICO GRANDE

Trekking rozpoczniemy z przełęczy Encumeada. Jest to jedno z nielicznych miejsc na Maderze, z którego z jednego punktu można podziwiać jednocześnie zarówno północne jak i południowe wybrzeże. Będziemy wędrować w kierunku wschodnim szlakiem Vereda da Encumeada, a potem na południe do Pico Grande (1654 m) – wybitnego i jednego z najtrudniejszych szczytów Madery, którego zdobycie może budzi skojarzenie z alpejskimi trasami górskimi. Wejście jest dość wymagające i przewidziane jest jedynie dla chętnych uczestników. Ze szczytu schodzimy ścieżką prowadzącą ostro w dół do Curral das Freiras, czyli Doliny Zakonnic. W tym odciętym od świata zakątku miały w XVI w. szukać schronienia zakonnice z klasztoru Santa Clara z Funchal w trakcie najazdu piratów. Istnieje też teoria, że sama dolina jest kraterem potężnego wulkanu. Dolina Zakonnic słynie z kasztanowych lasów oraz związanego z nimi jedynego przysmaku – kasztanów jadalnych. Tutejsze restauracje oferują kasztanowe posiłki i likiery, cukiernie kasztanowe ciasto, a na straganie możemy zakupić pieczone kasztany. 

Nocleg

8 DZIEŃ Środa 31.05.2023

Trekking

VEREDA DOS BALCOES I LEVADA DO FURADO

Wędrówkę rozpoczniemy z Ribero Frio – małej górskiej wioski położonej na północno-zachodnich stokach Madery w otoczeniu gęstych baśniowych lasów, słynącej z państwowej hodowli pstrągów z systemem błękitnych basenów ustawionych pod gołym niebem i Miradouro dos Balcões – jednego z najbardziej znanych punktów widokowych Madery. Do punktu zaprowadzi nas szlak Vereda dos Balcões prowadzący wzdłuż lewady. Dla nas będzie to jeden z najkrótszych spacerów na Maderze (ok. 1,5 km). Z ambony widokowej Balcões rozpościera się widok na dolinę Ribera da Metade, a przy dobrej widoczności oferuje ona jeden z najpiękniejszych widoków na centralny masyw górski i najwyższe szczyty wyspy: Pico do Arieiro, Pico do Gato, Pico das Torres i Pico Ruivo. Trekking kontynuować będziemy wzdłuż słynnej lewady do Furado, jednej z najstarszych na wyspie, przez rodzimy las wawrzynowy i w otoczeniu bujnej roślinności subtropikalnego górskiego lasu oraz przełomów skalnych i tuneli. Wędrówkę zakończymy na przełęczy Portela.

Nocleg

9 DZIEŃ Czwartek 1.06.2023

Trekking

WIDOKOWY SZLAK LEVADAMI DO MOINHO I LEVADA NOVA POŁĄCZONY Z WIZYTĄ W FUNCHAL

Trasa w formie pętli prowadzić będzie dwoma równoległymi maderskimi lewadami: Levadą Moinho i Levadą Nova zaczynającymi się w Lombada da Ponta do Sol położonym malowniczo na górskim grzbiecie rozciągającym się od morza w głąb wyspy. Rozpoczniemy ją od lewady dolnej (Levada Moinho), a wrócimy lewadą górną (Levada Nova). Ta druga jest bardziej wymagająca i bogata w atrakcje turystyczne. Czekają tu na nas kaskady, tunele oraz przejście pod wodospadem, który spektakularnie spada nad lewadą.

Z Ponta do Sol przejedziemy do stolicy wyspy – Funchal i udamy się na położone nad nią wzgórze Monte z panoramą oraz widokiem na Ocean Atlantycki. W trakcie przejazdu przez stolicę będą nam towarzyszyły tzw. fajãs, czyli wykute w skale tarasy obsadzone bananowcami.

Naszym pierwszym celem będzie Kościół Nossa Senhora poświęcony Matce Bożej – Nossa Senhora – patronce Madery. Jest on najliczniej odwiedzanym obiektem sakralnym na wyspie. Ciekawostką obiektu jest znajdująca się w nim kaplica z grobowcem Karola I Habsburga – ostatniego cesarza Austrii, który zmarł tutaj na wygnaniu w 1922 r. Cesarz został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2004 r. i był to ostatni błogosławiony, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze.

Z kościoła udamy się do Monte Palace Tropical Garden – tropikalnego ogrodu botanicznego. Zajmuje on powierzchnię ponad 70 000 m ² i mieści ogromną kolekcję egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Ogród jest bardzo rozległy i ma wyznaczone trasy do zwiedzania i podzielony jest tematycznie. Monte Palace Tropical Garden znajduje się w rękach Fundacji Joe Berardo stworzonej przez portugalskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki José Berardo, który połączył inspirację wschodem z portugalskimi płytkami ceramicznymi azulejos. Egzotyczne rośliny przeplatają się z dziełami sztuki orientu z portugalską ceramiką, afrykańską sztuką i współczesną rzeźbą z historii Portugali oraz małą architekturą w postaci fantazyjnych mostków, pagód, smoków, rzeźb i posągów. Na terenie ogrodu znajduje się muzeum z afrykańskimi rzeźbami oraz kolekcja minerałów z całego świata.

Nocleg

10 DZIEŃ Piątek 2.06.2023

Trekking

LAS FANAL, WODOSPAD RISCO I LEWADA 25 ŹRÓDEŁ

Dzień rozpoczniemy od krótkiego trekkingu przez Las Fanal położony na górskim płaskowyżu Paul da Serra w północno-zachodniej części wyspy. Jest to przyrodniczy fenomen w skali światowej zaliczany do tzw. pierwotnych lasów wawrzynowych i reliktów trzeciorzędowych, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Robi niesamowite wrażenie, ponieważ najwyższe drzewa osiągają do 20 metrów wysokości i mają bardzo fantazyjne kształty. Las Fanal stanowi najstarszy fragment zachowanego pierwotnego lasu na Maderze. Obecnie takie lasy, poza Maderą, możemy spotkać jedynie na Wyspach Kanaryjskich, archipelagach Azorów i w Maroku. Największy ich obszar występowania znajduje się na Maderze – jest to prawie 15 000 ha co stanowi około 16% powierzchni wyspy. Przejazd do Rabaçal.

Trekking rozpoczniemy z miejsca zwanego Rabaçal. Trasa wędrówki przebiegać będzie doliną Rabaçal obejmującej teren, na którym znajduje się prastary las laurowy i wrzosowiska, wodospady oraz źródła naturalne. Rozpoczniemy ją schodząc z płaskowyżu Paul de Serra w zieloną dolinę popularnym szlakiem wzdłuż lewady do Alecrim. Po dotarciu do schroniska Rabaçal wyruszymy w stronę wodospadu Risco – odwiedziny tego miejsca są obowiązkowym punktem programu po Maderze, a wodospad należy do największych na wyspie. Woda spada tu z wysokości ponad 100 metrów po gładkiej ścianie i uspokaja się po kolejnych 100 metrach poniżej szlaku. Wędrówkę będziemy konturować szlakiem wzdłuż lewady do małego jeziorka – skalnego kotła, do którego ze wzgórz spływa woda z 25 źródeł, a następnie przejdziemy długim około 1,5 km tunelem transportującym wodę na południe Madery.

Nocleg

11 DZIEŃ Sobota 3.06.2023

PAUL DO MAR

Kilkugodzinna trasa okrężna prowadzić będzie zachodnim wybrzeżem Madery, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Rozpoczniemy ją z miejscowości Prazeres, z której zejdziemy po klifie krętą ścieżką w dół między tarasami i działkami rolniczymi do niezwykle urokliwej i malowniczej miejscowości rybackiej położonej nad oceanem, na południowym zachodzie Madery – Paul do Mar. Przez miejscowość przejdziemy wzdłuż wybrzeża, a następnie czekać na nas będzie strome podejście z punktami widokowymi i w towarzystwie opuncji i agaw, do miejscowości Faja de Ovelha. Dalej stromym szlakiem w górę dojdziemy do lewady Nova wzdłuż której rozciąga się las eukaliptusowy. Lewada ta należy do najdłuższych na Maderze. Zaprowadzi nas ona do miejscowości Prazeres, z której rozpoczynaliśmy wędrówkę. 

Nocleg

12 DZIEŃ Niedziela 04.06.2023

Rano wykwaterowanie

Trekking

Z CAMARA DE LOBOS DO FUNCHAL

Ostatniego dnia przejdziemy łatwą trasą wzdłuż południowego wybrzeża promenadą z miejscowości Câmara de Lobos do stolicy wyspy – Funchal.

Câmara de Lobos jest drugą co do wielkości miejscowością na wyspie, która swoją sławę zawdzięcza osobie Winstona Churchilla. O miejscowości zrobiło się głośno po wizycie byłego premiera Wielkiej Brytanii w dniu 8 stycznia 1950r. Malarz hobbysta z cygarem w kąciku ust miał zwyczaj siedzieć przed sztalugami w nazwanym jego imieniem punkcie widokowym nad portem i utrwalać na płótnie prezentującą się pod nim malowniczą scenerię. W Câmara de Lobos zwiedzimy jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości – Cabo Girao – punkt widokowy na klifie położony na wysokości 589 m n.p.m. i wybudowany w postaci stalowo-szklanego tarasu ze szklaną podłogą. Pod stopami rozpościera się widok na urwisko i ocean. W pobliżu punktu znajdują się sklepiki, w których będzie można zakupić pamiątki.

W Funchal zwiedzimy wznoszący się nad dzielnicą portową Park św. Katarzyny (znany jako Park Miejski), na terenie którego poza bogatą roślinnością znajdują się trzy obiekty związane z historią wielkich odkryć geograficznych Portugalczyków (licząca ponad 400 lat kaplica św. Katarzyny ufundowana przez portugalskich żeglarzy, pomnik Henryka Żeglarza uznawanego za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego i pomnik Krzysztofa Kolumba). Miłośnikom piłki nożnej i miłośniczkom męskich wdzięków proponujemy wizytę w Muzeum Cristiano Ronaldo. Obecnie w placówce prezentowanych jest ponad 120 eksponatów związanych z jego życiem i karierą. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa – piłkarz urodził się na Maderze. Ronalda w muzeum nie spotkamy, ale w trakcie naszego pobytu w Funchal będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Gwiazdą światowego futbolu, ponieważ ma on tu niemal status bóstwa i postawiono mu pomnik! Po piłkarskich atrakcjach przeniesiemy się do jednej z najstarszych winiarni Madeira w Funchal – Blandy’s Wine Lodge, w której mieści się muzeum. Będziemy mieli możliwość zobaczenia XVII-wiecznej prasy do tłoczenia wina oraz kolekcji maszyn i przyborów pochodzących z różnych epok używanych do przechowywania, sprzedaży i eksportowania tego słynnego trunku. Na zakończenie zwiedzania będzie możliwość zrobienia egzotycznych zakupów na targu Mercado dos Lavradores. Znajdziemy tu stragany z tropikalnymi owocami i warzywami, sklepiki z regionalnymi alkoholami i pamiątkami, a także targ ryb i owoców morza.

W godzinach popołudniowych przelot z Funchal do Warszawy.

W nocy transfer do Wrocławia i Świdnicy.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Transfer busem z Wrocławia na lotnisko w Warszawie i z powrotem
 • Bilety lotnicze Warszawa – Funchal i z powrotem 
 • Bagaż podręczny, dodatkowy bagaż pokładowy do 10 kg i bagaż rejestrowany do 20 kg
 • Transport na terenie wyspy
 • 11 noclegów w apartamentach z pokojami 2 i 3 osobowymi
 • 11 dni trekkingów górskich
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG 14,- zł i UFG 10,- zł
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Innych biletów wstępów
 • Wyżywienia

DODATKOWE INFORMACJE

 • Madera to wyspa należąca do Portugalii, znajduje się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Obowiązującą walutą jest Euro.
 • Dojazdy na trasy piesze i przemieszczanie się po wyspie, za pomocą wynajętych aut i lokalnej komunikacji.
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie. Zakwaterowanie w przestronnych obiektach posiadających aneksy kuchenne.
 • Istnieje możliwość spożywania posiłków w lokalnych restauracjach.
 • Zaopatrzenie w produkty żywnościowe w lokalnych marketach.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkukilometrowych tras.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Duża część tras prowadzi wzdłuż kanałów nawadniających (lewad), gdzie ścieżki bywają śliski i mokre. Często ścieżki te wraz z lewadami przechodzą przez nieoświetlone tunele (przejścia w pozycji wyprostowanej), dlatego konieczne jest zabranie na trasę czołówki.
 • Wyposażenie uczestnika powinno zawierać niezbędne elementy jak na jednodniową wędrówkę.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej MADERA trekkingi na wyspie wiecznej wiosny pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.