Program
1 DZIEŃ
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 11:00.
Dla chętnych transfer z Wrocławia do Warszawy (wyjazd z Wrocławia ok. 5:00).
Przylot do Funchal w godzinach wieczornych (z przesiadką w Lizbonie).
Transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania.
Nocleg.
2 DZIEŃ
Trekking 1: PONTA DE SAO LOURENCO – PÓŁWYSEP ŚW. WAWRZYŃCA, CZYLI SPACER NA KOŃCU WYSPY POŁĄCZONY Z WIZYTĄ NA WZGÓRZU MONTE W FUNCHAL
Przed nami trasa trekkingowa wiodąca przez najbardziej na wschód wysunięty kraniec wyspy. Będzie ona przebiegać przez efektowny i skalisty brzeg cyplu, który ma zupełnie innych charakter niż pozostała część Madery. Trasa przez Półwysep Świętego Wawrzyńca jest uznawana za najbardziej „widowiskową” na wyspie, a to za sprawą surowego i skalistego krajobrazu, w którym nie znajdziemy ani jednego drzewa, za to zobaczymy klifowe formacje skalne wyrastające z Atlantyku. Na całej długości trasa prowadzi terenem otwartym, co oznacza że będzie nam towarzyszył półpustynny mikroklimat, brak cienia oraz silne wiatry. Nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest dość męcząca przez krótkie i strome podejścia oraz miejscami niebezpieczna, gdyż biegnie przy stromych zboczach, które wpadają wprost do Atlantyku. Naszym celem będzie przejście na sam koniec półwyspu i zdobycie jego najwyższego wzniesienia – Pico do Furado. Po drodze czeka nas wiele widokowych atrakcji, w tym przejście najwęższym odcinkiem półwyspu oraz jedyne schronisko półwyspu, mała „oaza” – Casa do Sardinha otoczona palmami daktylowymi.
Następnie przejedziemy do stolicy wyspy – Funchal i udamy się na położone nad nią wzgórze Monte z panoramą oraz widokiem na Ocean Atlantycki. Naszym pierwszym celem będzie Kościół Nossa Senhora poświęcony Matce Bożej – patronce Madery. Jest on najliczniej odwiedzanym obiektem sakralnym na wyspie. Ciekawostką obiektu jest znajdująca się w nim kaplica z grobowcem Karola I Habsburga – ostatniego cesarza Austrii, który zmarł tutaj na wygnaniu w 1922 r. Cesarz został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2004 r. i był to ostatni błogosławiony, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze.
Z kościoła udamy się do Monte Palace Tropical Garden – tropikalnego ogrodu botanicznego. Zajmuje on powierzchnię ponad 70 000 m ² i mieści ogromną kolekcję egzotycznych roślin pochodzących z całego świata. Ogród jest bardzo rozległy i ma wyznaczone trasy do zwiedzania i podzielony jest tematycznie. Monte Palace Tropical Garden znajduje się w rękach Fundacji Joe Berardo stworzonej przez portugalskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki José Berardo, który połączył inspirację wschodem z portugalskimi płytkami ceramicznymi azulejos. Egzotyczne rośliny przeplatają się z dziełami sztuki orientu z portugalską ceramiką, afrykańską sztuką i współczesną rzeźbą z historii Portugali oraz małą architekturą w postaci fantazyjnych mostków, pagód, smoków, rzeźb i posągów. Na terenie ogrodu znajduje się muzeum z afrykańskimi rzeźbami oraz kolekcja minerałów z całego świata.
Nocleg
3 DZIEŃ
Trekking 2: LEVADA DA RIBEIRA DA JANELA, CZYLI SZLAKIEM INŻYNIERYJNEGO GENIUSZU
Trekking w północno-zachodniej części Madery, w trakcie którego po raz pierwszy wędrować będziemy jedną z maderskich lewad. Ich zadaniem jest transport wody deszczowej z północy na południe wyspy. Wędrówkę rozpoczniemy ścieżką z płaskowyżu Paul da Serra, która zaprowadzi nas do lewady – Levada da Ribeira da Janela, a ta z kolei do wyjątkowego wnętrza doliny. Jej dnem płynie najdłuższa rzeka Madery – Ribeira da Janela. Po drodze znajduje się kilka tuneli, dlatego warto zaopatrzyć się w czołówkę, bądź latarkę. Przez całą wędrówkę towarzyszyć będzie nam woda: zobaczymy kanały, wodospady, cieki wodne, a to wszystko w fantastycznej scenerii, którą tworzy unikalna flora i fauna wyspy. Po trekkingu zjedziemy do miejscowości Porto Moniz. Nagrodą za trud wędrówki będzie wizyta w naturalnych basenach wulkanicznych wypełnionych krystalicznie czystą oceaniczną wodą. Przy sprzyjającej aurze, możliwość kąpieli. Jest to największa atrakcja miejscowości.
Nocleg
4 DZIEŃ
Trekking 3: LARANO. Z DOLINY CANICAL DO PORTO DA CRUZ I RUIN SAO JORGE
Nasza wędrówka prowadzić będzie z okolic miejscowości Machico w stronę północnego wybrzeża do Porto da Cruz – małej i typowej miejscowości portowej znanej m.in. ze starej Fabryki Cukru. Trasa ta od wieków była używana przez miejscowych do podróżowania między tymi dwoma miejscowościami. Tak zwani borracheiro transportowali nią pieszo w workach z koziej skóry młode wino. Trasa trekkingu poprowadzić będzie początkowo wzdłuż lewady Caniçal, a następnie ścieżką Vereda da Larano do przełęczy Boca do Risco, z której roztacza się widok na północne wybrzeże. Trasę będziemy kontynuować wąską trawersową ścieżką wzdłuż klifów i Oceanu Atlantyckiego. Zakończymy ją w miejscowości Porto da Cruz, w której będziemy mieli okazję zwiedzić Muzeum Engenhos do Norte (Destilaria e Museu Engenhos do Norte). Mieści się ono w dawnej destylarni i jest poświęcone historii produkcji rumu z trzciny cukrowej. Zwiedzanie jest połączone z degustacją i zakupami w firmowym sklepie. Przejazd do miejscowości Sã Jorge.
Drugą częścią dnia będzie krótka widokowa trasa na północnym wybrzeżu Madery w okolicach miejscowości São Jorge. Niemal cała ścieżka prowadzić będzie wzdłuż brzegu starym brukowanym traktem i zaprowadzi nas do ruin klasztoru São Jorge, gdzie znajduje się słynna brama z widokiem na ocean.
Nocleg
5 DZIEŃ
Trekking 4: DOLINA ZAKONNIC Z ENCUMEADY PRZEZ PICO GRANDE
Trekking rozpoczniemy z przełęczy Encumeada. Jest to jedno z nielicznych miejsc na Maderze, z którego z jednego punktu można podziwiać jednocześnie zarówno północne jak i południowe wybrzeże. Będziemy wędrować w kierunku wschodnim szlakiem Vereda da Encumeada, a potem na południe do Pico Grande (1654 m) – wybitnego i jednego z najtrudniejszych szczytów Madery. Wejście na sam wierzchołek jest dość wymagające i tylko dla chętnych. Ze szczytu schodzimy ścieżką prowadzącą ostro w dół do Curral das Freiras, czyli Doliny Zakonnic. W tym odciętym od świata zakątku miały w XVI w. szukać schronienia zakonnice z klasztoru Santa Clara z Funchal w trakcie najazdu piratów. Istnieje też teoria, że sama dolina jest kraterem potężnego wulkanu. Dolina Zakonnic słynie z kasztanowych lasów oraz związanego z nimi jedynego przysmaku – kasztanów jadalnych. Tutejsze restauracje oferują kasztanowe posiłki i likiery, a cukiernie kasztanowe ciasto.
Nocleg
6 DZIEŃ
FUNCHAL. MERCADO DOS LAVRADORES
Przed trekkingiem odwiedzimy targ w Funchal – Mercado dos Lavradores. Zobaczymy tu stoiska z egzotycznymi rybami i owocami morza. Znajdziemy tu także stragany z tropikalnymi roślinami, kwiatami i sadzonkami do zakupienia. Egzotyczne owoce i warzywa. Sklepiki z regionalnymi alkoholami i pamiątkami. Będzie możliwość zakupów.
Trekking 5: VEREDA DOS BALCOES I LEVADA DO FURADO
Wędrówkę rozpoczniemy z Ribero Frio – małej górskiej wioski położonej na północno-zachodnich stokach Madery w otoczeniu gęstych baśniowych lasów, słynącej z hodowli pstrągów z systemem basenów ustawionych pod gołym niebem. Pierwsza część trekkingu to krótki spacer prowadzący wzdłuż lewady szlakiem Vereda dos Balcões, który zaprowadzi nas na punkt widokowy Miradouro dos Balcões. Z ambony widokowej Balcões rozpościera się widok na dolinę Ribera da Metade, a przy dobrej widoczności oferuje ona jeden z najpiękniejszych widoków na centralny masyw górski i najwyższe szczyty wyspy: Pico do Arieiro, Pico do Gato, Pico das Torres i Pico Ruivo. Trekking kontynuować będziemy wzdłuż słynnej lewady do Furado, jednej z najstarszych na wyspie, przez rodzimy las wawrzynowy i w otoczeniu bujnej roślinności subtropikalnego górskiego lasu oraz przełomów skalnych i tuneli. Wędrówkę zakończymy na przełęczy Portela.
Nocleg
7 DZIEŃ
Trekking 6: NA NAJWYŻSZY SZCZYT MADERY – Z PICO DO ARIEIRO NA PICO RUIVO (1862 m) I Z WIZYTĄ W SANTANIE
Kolejnego dnia trekkingu zapraszamy na iście królewską trasę na dach Madery uznawaną za najpiękniejszą górską ścieżkę na wyspie położoną w tzw. Centralnym Masywie Górskim. Trasa jest wyjątkowa, ponieważ łączy dwa najwyższe szczyty Madery: Pico Ruivo (1862 m) – najwyższy i trzeci najwyższy szczyt Portugalii i Pico do Arieiro (1818 m) – drugi najwyższy na wyspie. Trasa obejmuje tunele (m.in.: Pico do Gato ) i strome podejścia oraz zejścia miejscami zabezpieczone metalowymi linami ze wspaniałymi widokami na szczyty gór. Po drodze spotkamy jaskinie wykute w tufie wulkanicznym, które służyły jako schroniska dla pasterzy oraz bydła. Odwiedzimy maderskie schronisko górskie Casa de Abrigo, skąd prowadzi krótkie wejście na szczyt Pico Ruivo. Wędrówkę zakończymy na przełęczy Achada do Teixeira, gdzie odpoczniemy w miejscowym schronisku.
SANTANA
W drodze powrotnej odwiedzimy niewielkie miasteczko Santana położone na północno-wschodnim wybrzeżu Madery słynące z tradycyjnych „trójkątnych” i kolorowych domków krytych strzechą zwanych Casas de Colmo. Te wyjątkowe konstrukcje są tradycyjnymi domami wiejskimi i stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli wyspy.
Nocleg
8 DZIEŃ
WYCIECZKA OBJAZDOWA PO PÓŁNOCNEJ I ZACHODNIEJ CZĘŚCI WYSPY
W trakcie wycieczki objazdowej po wyspie odwiedzimy:
SEIXAL – mała miejscowość na północnym wybrzeżu wyspy słynąca z plaży Porto de Abrigo do Seixal pokrytej czarnym, wulkanicznym piaskiem i otoczonej zielonymi zboczami. Największą atrakcją miejscowości są naturalne baseny powstałe w dawnym kraterze wulkanu.
RIBEIRA DA JANELA – punkt widokowy, który oferuje widoki na morski krajobraz charakteryzujący się obecnością dużych formacji skalnych, które wznoszą się w oceanie. Na szczycie jeden z tych wysepek skała przedstawia otwór przypominający okno (janela).
ACHADAS DA CRUZ – maleńka miejscowość w północno-zachodniej części wyspy, z której pojedziemy „w dół” klifu do Fajã da Quebrada Nova jedną z najbardziej stromych kolejek linowych w Europie (kolejka znajduje się na wysokości 400 m). Cena kolejki ok. 5 euro.
PONTA DO PARGO – to najbardziej na zachód wysunięty punkt widokowy Madery i latarnia morska położone na szczycie klifu, wznoszącego się na wysokości 312 m. Punkt oferuje wspaniałe widoki na ogromny ocean i surowy krajobraz przybrzeżny z imponującymi klifami, rozciągający się od latarni morskiej Ponta do Pargo po Achadas da Cruz.
PAUL DE MAR – To miniaturowe miasteczko położone nad samym oceanem. Posiada kilka uliczek i mały port w zatoce. Tu będzie możliwość zjedzenia obiadu w jednej z miejscowych restauracji
W trakcie przejazdu wzdłuż północnego wybrzeża będzie można podziwiać wysokie wodospady i starą, karkołomną i nieuczęszczaną drogę nr 101.
Nocleg
9 DZIEŃ
Trekking 7: LAS FANAL, WODOSPAD RISCO I LEWADA 25 ŹRÓDEŁ
Dzień rozpoczniemy od krótkiego trekkingu przez Las Fanal położony na górskim płaskowyżu. Jest to przyrodniczy fenomen w skali światowej zaliczany do tzw. pierwotnych lasów wawrzynowych i reliktów trzeciorzędowych, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Robi niesamowite wrażenie, ponieważ najwyższe drzewa osiągają do 20 metrów wysokości i mają bardzo fantazyjne kształty. Las Fanal stanowi najstarszy fragment zachowanego pierwotnego lasu na Maderze. Obecnie takie lasy, poza Maderą, możemy spotkać jedynie na Wyspach Kanaryjskich, archipelagach Azorów i w Maroku. Największy ich obszar występowania znajduje się na Maderze – jest to prawie 15 000 ha co stanowi około 16% powierzchni wyspy.
Po odwiedzeniu lasu Fanal przejdziemy do miejsca zwanego Rabaçal. Dolina Rabaçal obejmuje teren, na którym znajduje się prastary las laurowy i wrzosowiska, wodospady oraz źródła naturalne. Pierwszą atrakcją na szlaku będzie małe jeziorko – skalny kocioł, do którego ze wzgórz spływa woda z 25 źródeł, potem dotrzemy do wodospadu Risco – odwiedziny tego miejsca są obowiązkowym punktem programu po Maderze, a wodospad należy do największych na wyspie. Woda spada tu z wysokości ponad 100 metrów po gładkiej ścianie i uspokaja się po kolejnych 100 metrach poniżej szlaku. Następnie dotrzemy do schroniska Rabaçal, w którym odpoczniemy. Trasę zakończymy wędrówką długim ponad kilometrowym tunelem transportującym wodę na południe Madery.
Nocleg
10 DZIEŃ
Trekking 8: ZIELONE SERCE MADERY – CALDEIRAO VERDE I INFERNO
Fascynująca trasa lewadą do Zielonego i Piekielnego Kotła w sercu Madery długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ będzie przypominała wizytę w dżungli. Trekking rozpoczniemy z miejscowości Pico da Pedras łatwym szlakiem do Queimadas, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne schronisko (Casa de Abrigo das Queimadas) reprezentujące cechy typowej lokalnej zabudowy z dachem krytym strzechą. Z Queimadas będziemy kontynuować wędrówkę lewadą Caldeirao Verde położoną na terenie Parku Leśnego Queimadas porośniętego dębami, klonami, drzewami wawrzynowymi i wysokopiennymi eukaliptusami. Obszar ten zalicza się do ścisłych rezerwatów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Lewada poprowadzi nas wąwozem do Zielonego Kotła (Caldeirao Verde) o pionowo wznoszących się ścianach i stumetrowym wodospadzie, a następnie do Piekielnego Kotła (Inferno), zdecydowanie większego i wyższego. Trasa ta należy do najbardziej fascynujących tras lewadami na Maderze. Atrakcję szlaku stanowią wodospady, tunele i kaniony. Trekking zakończymy w miejscowości Ilha, do której zejdziemy ścieżką Vereda da Ilha.
Nocleg
11 DZIEŃ
Ostatni dzień maderskiej przygody poświęcimy na zwiedzanie stolicy – Funchal oraz okolic oraz krótki trekking.
FUNCHAL I CABO GIRAO
W Funchal zwiedzimy wznoszący się nad dzielnicą portową Park św. Katarzyny (znany jako Park Miejski), na terenie którego poza bogatą roślinnością znajdują się trzy obiekty związane z historią wielkich odkryć geograficznych Portugalczyków (licząca ponad 400 lat kaplica św. Katarzyny ufundowana przez portugalskich żeglarzy, pomnik Henryka Żeglarza uznawanego za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego i pomnik Krzysztofa Kolumba). Miłośnikom piłki nożnej i miłośniczkom męskich wdzięków proponujemy wizytę pod Muzeum Cristiano Ronaldo, gdzie znajduje się pomnik piłkarza. Będziemy mieli możliwość odwiedzenia jednej z najstarszych winiarni Madeira w Funchal – Blandy’s Wine Lodge, w której mieści się muzeum (wśród eksponatów XVII-wieczna prasa do tłoczenia wina oraz kolekcja maszyn i przyborów pochodzących z różnych epok używanych do przechowywania, sprzedaży i eksportowania tego słynnego trunku).
Następnie przejedziemy busem na jedną z największych atrakcji turystycznych Madery, Cabo Girao – punkt widokowy na klifie położony na wysokości 589 m n.p.m. i wybudowany w postaci stalowo-szklanego tarasu ze szklaną podłogą. Pod stopami rozpościera się widok na urwisko i ocean. W pobliżu punktu znajdują się sklepiki, w których będzie można zakupić pamiątki.
Trekking 9: SZLAK LEWADAMI DO MOINHO I LEVADA NOVA
Busem przejedziemy do miejscowości Lombada da Ponta do Sol położonej malowniczo na słonecznym górskim zboczu. Tu zrobimy dwugodzinny trekking. Trasa w formie pętli prowadzić będzie dwoma równoległymi maderskimi lewadami: Levadą Moinho i Levadą Nova. Rozpoczniemy ją od lewady dolnej (Levada Moinho), a wrócimy lewadą górną (Levada Nova). Ta druga jest bardziej wymagająca i bogata w atrakcje turystyczne. Czekają tu na nas kaskady, tunele oraz przejście pod wodospadem, który spektakularnie spada nad lewadą.
12 DZIEŃ
Wykwaterowanie w nocy przed godzinią 1:00.
Transfer na lotnisko.
Przelot z Funchal do Warszawy z międzylądowaniem w Lizbonie.
Przylot do Warszawy w godzinach południowych (ok. 17:00).
Dla chętnych transfer z Warszawy do Wrocławia.
Powrót do Wrocławia ok. 21:00.