Macedonia – Góry, Kultura, Kuchnia

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Macedonia – Góry, Kultura, Kuchnia (10 dni)

Ten program to był hit 2020 roku, nie może go zabraknąć w naszym kalendarzu wyjazdów również w tym roku!

Mieszkańcy Macedonii śmieją się, że od zmiany nazwy kraju na Macedonia Północna dołączyli do rodziny państw skandynawskich i będą mieli zimą więcej śniegu. My możemy na naszej wycieczce oczekiwać przede wszystkim słońca, gościnności mieszkańców, szerokich widoków na pustych górskich szlakach, wielu spotkań z historią tej starożytnej ziemi oraz wspaniałej kuchni.

Program przygotowaliśmy wspólnie z Metodim Czilimanowem, archeologiem i jednym z najlepszych górskich przewodników w kraju. Nasz pomysł polega na tym, by połączyć wejścia na najpiękniejsze góry w kraju – Korab, Magaro, Pelister, Medenicę z odkrywaniem macedońskiej kultury.

Obcując ze wspaniałymi zabytkami (odwiedzimy cerkwie z pięknymi ikonostasami, dostojne klasztory, malowany meczet, antyczne ruiny, tradycyjne górskie wioski) poznamy bogatą historię tego miejsca, a podczas spotkań z mieszkańcami przy fantastycznym jedzeniu, kieliszku rakiji i na bazarach dowiemy się wiele o dzisiejszej Macedonii, jej urokach i problemach. I oczywiście dowiemy się komu podoba się, a komu nie podoba nazwa kraju i dlaczego.

  • Pięć górskich wycieczek, w tym wejście na najwyższy szczyt kraju – Golem Korab (2764 m)
  • Odwiedzimy wszystkie trzy parki narodowe w Macedonii Pólnocnej
  • Zwiedzamy Skopje – najdziwniejszą stolicę w Europie i starożytną Ochrydę
  • Spotkania z kulturą: św. Neum, ruiny antycznego miasta w Stobi, bigorski monastyr św. Jana Chrzciciela, malowany meczet w Tetovie
  • Mozaika kultur i języków: Macedończycy, Albańczycy, Torbesze, Mijacy…
  • Fantastyczna kuchnia i wino (każdą wycieczkę projektujemy tak jakby miał jechać z nami Robert Makłowicz)
  • Mała, kameralna grupa i ogarnięci przewodnicy

Stopień trudności:

Trudności techniczne i ekspozycja niewielkie. Wędrujemy na lekko w terenie podobnym do naszych Tatr Zachodnich. Wszystkie noce śpimy w rodzinnych hotelikach, pensjonatach i apartamentach. Wycieczki trwają około 8 godzin i maksymalnie jest do przejścia ok. 18 km.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka?

Jeśli lubisz chodzić po górach na lekko, nie spotykać zbyt wielu ludzi na szlakach, cieszą cię zróżnicowane krajobrazy, chętnie śpisz w klimatycznych górskich schroniskach, ale co jakiś czas wolisz zejść na dół, pochodzić po ładnych starówkach, wyjść na dobry obiad, spędzić noc w wygodnym łóżku, posłuchać ciekawych historii, zakupić suweniry i zakochać się w nowym miejscu – nasza Macedonia to wycieczka dla Ciebie!

Przewodnicy:

Program przygotowaliśmy wspólnie z Metodim Czilimanowem, archeologiem i jednym z najlepszych górskich przewodników w kraju.

Program

Dzień 1. Zakopane – Belgrad

Spotykamy się wcześnie rano w Zakopanem i wyruszamy na Bałkany. Naszym pierwszym przystankiem jest stolica Serbii, gdzie zatrzymujemy się na noc.

Dzień 2. Skopje. Najdziwniejsza stolica Europy.

Jedziemy do Macedonii Północnej. Zwiedzamy stolicę kraju – Skopje. To jedno z najciekawszych miast na Bałkanach, swój niecodzienny wygląd zawdzięcza spektakularnemu programowi renowacji starego miasta dzięki któremu wzbogaciło się o zupełnie nową, antyczną starówkę i setki pomników. Nie zapomnimy również o prawdziwych zabytkach (odwiedzimy malutką Cerkwię „Święty Spas” z przepięknym ikonostasem), o Čaršiji – orientalnej dzielnicy targowej i wspaniałym bazarze. Wieczorem wychodzimy na kolację powitalną (i tak zwane „nie tylko”) do ulubionej knajpy macedońskich ludzi gór w dzielnicy Debar Maalo.

Dzień 3. Vodno, Kanion Matka i Galičnik

Pierwsza wycieczka górska. Zdobywamy górujący nad Skopje szczyt Vodno z wielkim krzyżem będącym jednym z symboli miasta (w nocy świeci przypominając zwariowanym macedońskim kierowcom, żeby zwolnili) i idziemy szlakiem aż na dno Kanionu Matka. Stąd jedziemy na nocleg do wspaniałego miejsca – wsi Galičnik. Tę położoną wysoko w górach wieś zamieszkiwali kiedyś Mijacy, jedna z najmniej znanych a najciekawszych mniejszości etnicznych na Bałkanach. Dziś wieś jest niemal zupełnie opuszczona, a po Mijakach pozostały tylko piękne, tradycyjne domy, cisza i spokój. Nocleg w rodzinnym pensjonacie.

Dzień 4. Góry Bistra. W odwiedzinach u Mijaków

Zdobywamy szczyt Medenica (2163 m). Piękna górska trasa po połoninach z szerokimi widokami na wszystkie strony, a przede wszystkim na masyw Korabu, który będzie naszym jutrzejszym celem. Popołudniu udamy się do klimatycznego klasztoru Bigorskiego św. Jana Chrzciciela. Schodzimy na nocleg do wyjątkowego pensjonatu połączonego z restauracją kultywującą pamięć o tradycjach Mijaków.

Dzień 5. Golem Korab (2764 m) – Najwyższy szczyt Macedonii Północnej i Albanii

Co tu dużo opisywać. Zdobywamy najwyższy szczyt Macedonii Północnej oraz Albanii. Wspaniała góra, wspaniałe wysoki, jedna z naszych ulubionych wycieczek na Bałkanach. Na noc jedziemy nad Jezioro Ohrydzkie do starożytnej Ochrydy odpocząć trochę od szumu lasu, ciszy i spokoju.

Dzień 6. Magaro (2255 m). Granią ponad Jeziorami

Wycieczka w Parku Narodowym Galičica. Wyjeżdżamy wysoko w góry i wychodzimy na szczyt Magaro, najwyższy w paśmie oddzielającym Jezioro Ohrydzkie od Jeziora Prespa i oferującym niemal „norweskie” widoki (w końcu to Macedonia Północna) na oba jeziora. Wieczorem zwiedzamy zabytki i wąskie uliczki na starówce w Ochrydzie.

Dzień 7. Pelister (2601 m) – Mały Olimp

Wyprawa na najwyższy szczyt Gór Baba i trzeci co do wysokości szczyt Macedonii Północnej – położony przy granicy z Grecją i nazywany „Małym Olimpem” Pelister. Po drodze lasy sosny rumelijskiej, polodowcowe jeziora i mnóstwo kwiatów. Na nocleg schodzimy do miejscowości Bitola i z pewnością skorzystamy z uroków jej najbardziej znanego deptaku, ulicy Širok Sokak.

Dzień 8. Wino i Archeologia

Zwiedzamy ruiny starożytnego miasta Stobi – prawdziwy archeologiczny raj, a następnie nie spuszczamy z tonu i odwiedzimy winiarnię Popova Kula, gdzie będzie możliwość skosztowania i zakupu macedońskich win. Na sam koniec świętujemy sukces wyprawy w Skopje. Jeżeli jest ładna pogoda i mamy jeszcze siłę – pójdziemy w góry. Zależy od chęci, zainteresowań i zapału grupy.

Dzień 9. Skopje

Po porannym spacerze i zakupach żegnamy się z Macedonią Północną i wyruszamy do Belgradu. Jeśli ktoś będzie miał ochotę zakupić trochę ubrań z Turcji możemy zatrzymać się na bazarze w Šuto Orizari, romskiej dzielnicy Skopje znanej z doskonałego filmu „Księga Rekordów Szutki”. Nocleg w Belgradzie.

Dzień 10. Powrót do Polski

Powrót do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport
  • Wszystkie noclegi (rodzinne pensjonaty, tam gdzie można – pokoje dwuosobowe)
  • Przewodnictwo i pilotaż
  • Powitalna kolacja w Skopje
  • Ubezpieczenie i składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (z wyjątkiem kolacji powitalnej i niektórych śniadań)
  • Bilety wstępu do parków narodowych i obiektów historycznych
  • Napoje, suweniry i inne zakupy
  • Dojazd do i powrót z Zakopanego
  • Lot na trasie Warszawa – Skopje – Warszawa (dotyczy tych, którzy zdecydowali się na taką opcję)

Wyżywienie:

W cenie wycieczki nie ma wyżywienia, ale w dużej części obiektów dostaniemy śniadania. Na kolacje wychodzimy do naszych ulubionych macedońskich restauracji, gdzie za niewielkie pieniądze można rozkoszować się jedną z najciekawszych i najbardziej różnorodnych kuchni na Bałkanach. Prowiant na górskie wycieczki będzie można zakupić na miejscu – w sklepach i bazarach. Ceny są niższe niż w Polsce a jakość warzyw – nieporównywalna.

Transport:

Jedziemy busem z Zakopanego. Bus z kierowcą towarzyszy nam przez całą wyprawę.
Chętni mogą dolecieć na własną rękę z Warszawy do Skopje.

Zakwaterowanie:

W Belgradzie – hotel, w Skopje – apartament, w pozostałych miejscach klimatyczne, rodzinne pensjonaty. Pokoje w miarę możliwości dwuosobowe. Nie potrzeba śpiwora.

Wizy i formalność:

Koniecznie weźcie ważny paszport!

Co zabrać ?

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kąpielówki
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe

Śpiwór nie jest konieczny.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Macedonia – Góry, Kultura, Kuchnia pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Macedonia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.