Szwajcaria - u stóp Matterhornu

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni4 080

O wyprawie

Szwajcaria - u stóp Matterhornu

 • Wędrówki po Alpach Berneńskich i Walijskich: zielone łąki, ośnieżone czterotysięczniki, krystaliczne górskie jeziora, panoramiczne widoki, przejazdy kolejkami
 • Matterhorn – jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na świecie
 • Eiger North Face – perła Grinderwaldu z historią alpinizmu w tle
 • Aletsch (UNESCO) – największy lodowiec Alp
 • Jezioro Czterech Kantonów, Jezioro Thun, Jezioro Brienz – malownicze alpejskie jeziora
 • Zermatt i Interlaken – szwajcarskie kurorty

Można by powiedzieć, że Alpy Szwajcarskie to kwintesencja tego co w górach najlepsze! W jednym miejscu czekają nas wędrówki przez zielone łąki porośnięte alpejską roślinnością, panoramiczne widoki na bezkres górskich szczytów, odpoczynek przy krystalicznie czystych górskich jeziorach czy po prostu cisza i spokój otaczającej nas przyrody. Do tego nie brakuje pionierskich rozwiązań komunikacyjnych w postaci licznych kolejek linowych czy pociągów, które od ponad wieku wywożą turystów na górskie szlaki. Szwajcaria zachwyca nas swoją różnorodnością i daje nieograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu. Zapraszamy Was na wędrówkę w najpopularniejszych szwajcarskich regionach: Jungfrau, Interlaken i Zermatt by z bliska poznać Alpy Berneńskie i Alpy Walijskie. 

Matterhorn i Eiger – górskie perły Szwajcarii

Gdyby zapytać, który szczyt jest tym najbardziej znanym na świecie, pewnie większość z nas bez większego zastanowienia odpowiedziałaby - Matterhorn. Ten górski olbrzym w kształcie piramidy górujący nad Zermatt uważany jest za najczęściej fotografowany szczyt na świecie.  I nie ma co się dziwić, gdyż jego sylwetka jest bardzo charakterystyczna i trudno go pomylić z innym szczytem. Ten wyjątkowy kształt kusił też wspinaczy, którzy podejmowali liczne próby jego zdobycia uskutecznione w 1865 roku. My pewnie też skusimy się na ten kształt i „dotkniemy” piramidy zjadając czekoladkę Toblerone – i niech to będzie nasze zdobywanie Matterhornu.

Północna ściana Eigeru to drugi szczyt, który od wieków budzi szacunek i respekt wspinaczy z całego świata. Prawie każdy alpinista na świecie słysząc Eiger wie, że ma do czynienie z górą wyjątkową, która przez długi czas uznawana była za niemożliwą do zdobycia. Niejeden śmiałek próbował wspiąć się od północy na Eiger i niestety niejeden tego nie dokonał. Ta potężna, prawie że pionowa ściana wznosząca się ponad zielonymi łąkami Grindelwaldu, została zdobyta dopiero w 1938 roku. My podczas naszego wyjazdu nie planujemy zdobywania północnej ściany, lecz skupimy się na wędrówkach po Alpach Berneńskich z widokiem na Eiger, Jungfrau i Mönch – Wielką Trójkę Oberlandu.

Alpejska Kraina Jezior i Lodowców

Szwajcaria uznawana jest za wodny rezerwuar Europy i nie ma co się dziwić, gdyż liczba jezior sięga tutaj ponad 7000, a poza tymi największymi jak Genewskie czy Bodeńskie, szereg mniejszych co chwilę napotkamy na górskich szlakach. Obecne ukształtowanie terenu jest spuścizną po epoce lodowcowej, która utworzyła ten malowniczy krajobraz gór, lodowców i jezior. W trakcie wyjazdu podpatrzymy lodowiec Aletsch – największy w Alpach (UNESCO) czy pospacerujemy po grzbietach otaczających jeziora Thun i Brienz. To właśnie te krystaliczne podgórskie jeziora tworzą tzw. Wrota Oberlandu, czyli połyskliwą granicę oddzielającą wyżynne tereny środkowej Szwajcarii od wysokich pasm alpejskich, zajmujących południe kraju. Na brzegach jezior powstało wiele zamków i warowni, które kiedyś strzegły bezpieczeństwa na szlakach kupieckich, a dziś stanowią niemałą atrakcję turystyczną i malowniczo wpisują się w krajobraz. Podróżując po środkowej Szwajcarii nie sposób ominąć Jeziora Czterech Kantonów miejsca bardzo istotnego dla historii Szwajcarów. To tutaj zawiązały się początki państwowości czy urodził się legendarny bohater narodowy Wilhelm Tell.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Szwajcarii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice Dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia w Katowicach (ok. 9:30). Późnym wieczorem dojazd na nocleg w Austrii lub w Niemczech.

Dzień 2 Jezioro Czterech Kantonów

Po śniadaniu kontynuujemy przejazd do Szwajcarii, a pierwszym postojem na naszej trasie będzie słynne Jezioro Czterech Kantonów. Powędrujemy na szczyt Bürgenstock (1128 m n.p.m.), a następnie zajrzymy do schroniska z tarasem widokowym, z którego roztacza się prawdziwie niebiański widok na Jezioro Czterech Kantonów i Lucernę. A to nie jedyna atrakcja tego miejsca! To właśnie tutaj zlokalizowana jest winda Hammetschwand – najwyższa w Europie zewnętrzna winda. Popołudniu przejazd na nocleg w okolice Interlaken.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 600 m | Suma zejść: ok. 300 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 3 Niederhorn

Śniadanie. Dziś ruszymy na szlak poprowadzony przy jeziorze Thunersee. Trasę rozpoczniemy w niewielkiej wiosce Habkern skąd podejdziemy na główny grzbiet. Widokowa trasa doprowadzi nas na szczyt Niederhorn (1963 m n.p.m.). Po drodze, poza widokami na turkusową wodę jeziora Thun, można dostrzec zaśnieżone szczyty wielkiej trójki Berneńskiego Oberlandu: Eiger, Mönch i Jungfrau, które prezentują się tak samo wspaniale, jak spotkany przy szlaku koziorożec czy świstak. Po takiej wędrówce czeka nas chwila odpoczynku w restauracji na szczycie Niederhorn. Zejście do miejscowości Beatenberg. Powrót na nocleg.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1000 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 4 Z widokiem na północną ścianę Eiger

Śniadanie. Będąc w regionie Jungfrau nie można nie ujrzeć północnej ściany Eigeru, góry tak symbolicznej dla alpinistów. My jednak nie planujemy jej zdobywania, lecz zaspokoimy się widokami na North Face, choć atrakcji i tak nie zabraknie. A zaczniemy dzień od wyjazdu zębatą kolejką na Schynige Platte by wspinając się popatrzeć na jeziora Thun i Brienz czy Interlaken - jeden z popularniejszych ośrodków turystycznych w Szwajcarii. Po chwili spędzonej na Schynige Platte wyruszymy na południe grzbietem przez Faulhorn (2681 m n.p.m.) i jezioro Bachsee by stamtąd dotrzeć już spokojną, spacerową trasą na First (2167 m n.p.m.). Krótki spacer po zawieszonym nad klifem szklanym moście z widokiem na północną ścianę Eigeru i schodzimy do Grinderwald - zielonej wioski położnej u stóp Eigeru. Dla chętnych ze szczytu First istnieje możliwość zjazdu kolejką (koszt biletu ok. 30 CHF).

Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 750 m | Suma zejść: ok. 1500 m | Długość trasy: ok. 21 km

Dzień 5 Via Alpina

Śniadanie. Dziś przejdziemy fragmentem czerwonego szlaku Via Alpina łączącego Monako i Triest o łącznej długości 2631 km. My zrealizujemy jednodniowy odcinek z Griesalp do Kanderground. Pierwszy etap prowadzi na przełęczy Hohtürli (2774 m n.p.m.) do wyjątkowego świata lodowców na północnym krańcu Blüemlisalp. Drugi etap to zejście do uroczego jeziora Oeschinen, gdzie czeka nas krótki relaks w otoczeniu wysokich szczytów i turkusowego jeziora.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1350 m | Suma zejść: ok. 1600 m | Długość trasy: ok. 16 km

Dzień 6 Przełęcz Grimselpass

Śniadanie. Dziś opuszczamy region Jungfrau oraz Interlaken by przejechać w Alpy Pennińskie, a tam już czeka na nas Matterhorn – słynna góra Szwajcarów. Zanim jednak tam dotrzemy udamy się na przełęcz Grimselpass (2165 m n.p.m.) by powędrować w otoczeniu granitowych skał i sztucznych jezior z potężnymi zaporami w kierunku szczytu Sidelhorn (2764 m n.p.m.). Może też znajdziemy jakiś minerał, w końcu to teren o największym nasyceniu minerałami w całej Szwajcarii. Popołudniu przejazd na nocleg do doliny Mattertal w której leży Zermatt – słynny szwajcarski kurort.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 650 m | Suma zejść: ok. 850 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 7 Aletsch - Szwajcarskim Szlakiem Lodowcowym

Po śniadaniu przejedziemy do miejscowości Fiesch, skąd kolejką wagonikową wyjedziemy na Fiescheralp (2212 m n.p.m.). Z tego miejsca rozpoczniemy naszą wędrówkę szwajcarskim szlakiem lodowcowym z widokiem na największy w Alpach lodowiec – Aletsch (UNESCO) o długości 23 km. Widokowa trasa prowadzi wzdłuż lodowca, a w tle można dostrzec liczne czterotysięczniki Alp Berneńskich.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Długość trasy: ok. 15 km

Dzień 8 U stóp Matterhornu

Dziś udamy się do Zermatt by z bliska popatrzeć na Matterhorn. Przemierzymy fragment jednego z klasycznych panoramicznych szlaków biegnących powyżej Zermatt. Po krótkim podejściu złapiemy oddech przy restauracji Edelweiss, która będzie też naszym pierwszym punktem widokowym na miasto jak i otaczające nas góry. Ruszymy dalej by łagodnie, lecz konsekwentnie zdobywać wysokość i dojść do Höhbalmen. A tam można usiąść i popatrzeć w stronę Matterhornu, który zdaje się być już na wyciągnięcie ręki. Powrót do Zermatt najkrótszym szlakiem. Popołudniową porą przyjdzie nam się pożegnać z Alpami szwajcarskimi i ruszyć w kierunku Polski.

Opcja bez trekkingu – możliwość spędzenia tego dnia w Zermatt (spacery, zakupy, muzeum Matterhorn).

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 1200 m | Suma zejść: ok. 1200 m | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych. Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelach 2** (pokoje 2-3 osobowe), 4 noclegi w hostelu (pokoje 4-osobowe)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość zamówienia pakietu 3 kolacji za dopłatą 320 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (opłat klimatycznych, kolejek, transportu lokalnego, parkingów, ew. biletów wstępu) - ok. 130 CHF

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

Istnieje możliwość połączenia wyjazdu z programem "Alpy Szwajcarskie". Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szwajcaria - u stóp Matterhornu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.