Wycieczka po nieznanych szlakach Gruzji

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i kolacje
TerminCena
16 dni6 990

O wyprawie

Wycieczka po nieznanych szlakach Gruzji

  • Nieodkryte górskie regiony: Chewsuretia i Racza
  • Samochody terenowe na górskich przełęczach
  • Subtropikalne parki narodowe Adżarii
  • Słynne plantacje herbaty
  • Postindustrialne i postsowieckie relikty - od Cziatury do Rustawi
  • Pyszne tradycyjne potrawy i rodzinna atmosfera domowej supry

Nie byliście jeszcze w Gruzji i chcecie poznać ją od nietypowej, ciekawej strony? A może byliście już w Gruzji, widzieliście wszystki znane z przewodników miejsca, które trzeba zobaczyć i ciagle Wam mało?

Lubicie góry i wieś oraz historie zwykłych ludzi, ich tradycje i zwyczaje. Lubicie docierać w miejsca na krańcach mapy. Chcecie wędrować śladami mniejszości etnicznych w Gruzji. Macie ochotę zobaczyć architektoniczne pozostałości po Kraju Rad. Czas wędrować nieznanym ścieżkami Gruzji!

Chcemy Wam pokazać miejsca, które są dla nas ważne, a jednocześnie nieco zapomniane. Wyobraźcie sobie miasto, w którym zamiast typowej komunikacji publicznej istnieje sieć kolejek linowych. Pomyślcie, jak może wyglądać miejsce zaprojektowane przez architektów, którymi byli niemieccy więźniowie po II Wojnie Światowej. Jeśli lubicie postindustrialny i postsowiecki klimat, dostrzegacie piękno tam, gdzie większość widzi brzydotę, to ta wycieczka jest dla Was!

Pokażemy Wam góry, gdzie niemal nie ma turystów. Zajrzymy do pięknej górskiej synagogi, w której znaleźć można zakurzone księgi (wydane choćby w Krakowie). Poznamy cmentarz czeczeńskich mudżahedinów, którzy poświęcili się dla swojej ojczyzny podczas niedawnej wojny z Rosją. Odwiedzimy przesiedleńców, którzy musieli opuścić ukochane zbocza Kaukazu po wojnach z lat 90. Odwiedzimy też górali ze Swanetii, którzy przez Sowietów przesiedleni zostali na pustynię. Napijemy się wina, które uwielbiał Stalin, z winogron rosnących w mikroklimatycznym rejonie Raczy.

Tradycyjnie już, tak jak na pozostałych gruzińskich wycieczkach Barents.pl, będziemy mieszkać u lokalnych rodzin, przygotowanych na przyjmowanie gości. W ten sposób nie tylko ich wesprzemy, ale również będą oni dla nas bezcennym źródłem wiedzy o Gruzji, której nie ma nawet najlepszy pilot wycieczki (choć wiedzę i doświadczenie piloci mają ogromną).

Spróbujemy dziesiątek różnych potraw, charakterystycznych dla każdego regionu, pić będziemy gruzińskie wino i czaczę oraz słuchać mnóstwa historii skłaniających czasem do śmiechu, czasem do refleksji, a czasem do zadumy.

Poznamy miejscowości zamieszkane przez mniejszości etniczne - Ormian, Azerbejdżan, Kistów, Greków pontyjskich, Niemców, Turków meschetyjskich, Żydów górskich, Awarów czy Udynów.

Zobaczymy ślady sowieckości, o której pisała Swietłana Aleksijewicz w Czasach secondhandu. Poznamy wielokulturowy wymiar Gruzji, jednocześnie wędrując nieużywanymi szlakami wśród górskich przełęczy.

Program

DZIEŃ 1-2
Wylot z Warszawy wieczorem. Przylot do Tbilisi. Krótki odpoczynek i spacer po Starym Tbilisi. Pójdziemy w miejsca nieznane, opuszczone. Zobaczymy perły architektury sowieckiej, modernistyczne biurowce czy budynki użytkowe. Zobaczymy sowiecki dom ślubów o konstrukcji przypominającej statek kosmiczny. Wybierzemy się na niezwykły targ staroci i przejdziemy się po śladach tbiliskiego kosmopolityzmu w tzw. Dzielnicy Kolonialnej przy Mardżaniszwili. Tradycyjna gruzińska supra w dobrej restauracji.

DZIEŃ 3
Wstaniemy wcześnie rano i udamy się na wschód Gruzji do Parku Narodowego Lagodechi, zamieszkanego, między innymi, przez Awarów i Udynów. To miejsce, mocno związane z polskimi naukowcami, przyciąga dziką przyrodą i interesującymi szlakami. Dzień poświęcimy na delikatny trekking do jednego z najwyższych wodospadów Gruzji.

DZIEŃ 4
Mając po prawej stronie pasmo Wysokiego Kaukazu, dotrzemy do jednego z najciekawszych kulturowo miejsc kraju - Wąwozu Pankisi. W czasie wojen rosyjsko-czeczeńskich był on schronieniem dla uciekinierów z bombardowanej Czeczenii, ale też bazą dla partyzantów. Obecnie ludzie wiodą tu spokojne, wiejskie życie. Kistowie wyznają łagodny, tolerancyjny odłam islamu – sufizm, choć w ostatnich latach pojawiły się również nastroje salafickie i wahhabickie. Udamy się na spacer po okolicy, odwiedzimy miejscowe meczety i cmentarze. Kolacja podczas której spróbujemy tradycyjnych czeczeńskich potraw. Po kolacji posłuchamy niezwykłego koncertu czeczeńskiej muzyki.

DZIEŃ 5
Przeniesiemy się do jednej z najbardziej niezwykłych krain w Gruzji – Tuszetii. Aby do niej dotrzeć, będziemy musieli pokonać jedną z najbardziej malowniczych dróg w całej Gruzji. Po drodze miniemy przełęcz Abano na wysokości niemal 3000 m.n.p.m. Dotrzemy do niezwykłej wioski Omalo, pełnej charakterystycznych wież obronnych. Mając z każdej strony widok na pasmo Wysokiego Kaukazu, będziemy mieli okazję odpocząć podczas spacerów po polanach Tuszetii.

DZIEŃ 6
Kontynuujemy zwiedzanie niezwykłej Tuszetii. Chodząc górskimi ścieżkami oraz przemieszczając się samochodami terenowymi, odwiedzimy opuszczone twierdze, domy i kościoły. Możliwa będzie też konna przejażdżka. Wieczorem rozpalimy ognisko i przy tradycyjnym baranim szaszłyku będziemy napawać wzrok setkami gwiazd na czystym niebie.

DZIEŃ 7
Dziś czeka nas długi przejazd z odległej Tuszetii na zachód Gruzji. Przejedziemy przez Saczchere, skąd pochodzi Bidzina Iwaniszwili, najbogatszy człowiek w kraju. To niezwykłe miejsce, gdzie domy mają niebieskie dachy ufundowane przez miliardera, a mieszkańcy korzystają z nowego szpitala. Dotrzemy do Cziatury, miasta połączonego siecią kolejek linowych zbudowanych w latach 50-tych przez niemieckich jeńców i klasztoru Kacchi umiejscowiony na szpiczastej, wysokiej skale. Noc spędzimy w Zestafoni – również postindustrialnym miasteczku, słynącym w czasach sowieckich z metalurgii, miejscu urodzenia Borisa Akunina, słynnego rosyjskiego autora kryminałów.

DZIEŃ 8
Rano udamy się do Bagdati, zapomnianej miejscowości, gdzie zobaczymy dom rodzinny i galerię twórczości poety i artysty Włodzimierza Majakowskiego. Potem, ponownie czekają na nas industrialne klimaty – odwiedzimy górnicze miasteczko Tkibuli pośród gór i jezior. Wśród plantacji herbaty odpoczniemy nad brzegiem jeziora Szaori. To nie koniec atrakcji tego dnia. Odwiedzimy tez ważną dla Gruzinów cerkiew Nikorcminda i największą synagogę na Kaukazie w Oni. W tej niezwykłej miejscowości spędzimy noc.

DZIEŃ 9
Dzień rozpoczniemy od spaceru po niezwykłych trasach wokół wioski Gebi, za którą rozciąga się grań oddzielająca Gruzję od rosyjskich Osetii Północnej i Kabardyno-Bałkarii. Wczesnym popołudniej opuścimy Leczchumi, zawrócimy i przejedziemy przez dziką i rzadko odwiedzaną przez turystów Raczę. Pierwsze skojarzenie ze słowem „wino” w gruzińskim kontekście przywołuje Kachetię. Jednak jest jeszcze jedno miejsce znane, nie tylko na Kaukazie, z produkcji wybornego wina. To winny mikroregion Chwanczkara, położony wysoko w górach nad rzeką Rioni słynie z półsłodkiego wina wielbionego np. przez Józefa Stalina i Winstona Churchilla. Spotkamy się z lokalnymi producentami, którzy tajniki wytwarzania wina przekazują sobie od pokoleń.

DZIEŃ 10
Przejazd do wielkiego sowieckiego uzdrowiska w Ckaltubo, które po wojnie abchaskiej w połowie lat 90., stało się domem dla gruzińskich uchodźców z separatystycznej republiki. Odwiedzimy wieś Gordi, gdzie staniemy nad pięknym wodospadem Kinkcza. Następnie przejedziemy przez niezwykłe tereny Imeretii i Gurii, by wieczorem dotrzeć do Kwariati, eukaliptusowej oazy nad Morzem Czarnym.

DZIEŃ 11
Dzień odpoczynku i trekkingu w Kwariati i okolicach – kąpiele w morzu i pyszny górski pstrąg prosto z rusztu. Dla chętnych wycieczka do niezwykłego Parku Narodowego Maczachela i Parku Narodowego Mtirala. Nocne zwiedzanie gwarnego Batumi, gdzie nowoczesność łączy się z historią. My zobaczymy jednak inną stronę Batumi - rozpadające się dziedzictwo sowieckości.

DZIEŃ 12
Przejazd przez jedną z najpiękniejszych dróg Gruzji, pośród Gór Adżarskich. Zwiedzanie wiosek muzułmańskich Adżarów, które słyną z drewnianych meczetów. Zobaczymy sowieckie konstrukcje kontrastujące z dziką przyrodą. Możliwość przejażdżki kolejką linową łączącą dwa oddzielone głęboką doliną części wioski Chulo. Nocleg na przełęczy Goderdzi ponad 2000 m.n.p.m.

DZIEŃ 13
Wcześnie rano pokonamy pozostały odcinek górskiej trasy, by opuścić Adżarię i dostać się do jednego z najrzadziej odwiedzanego regionu Gruzji – Samcche-Dżawachetii. Zaczniemy podróż od odwiedzin Abastumani, położonego pośród gór i wiecznie zielonych lasów sowieckiego obserwatorium astronomicznego. Następnie przejedziemy do Achalcyche nad którym góruje twierdza Rabati. My jednak swoje kroki skierujemy gdzie indziej – w góry wokół miasta, a konkretnie do odciętego od świata kościoła Safara, gdzie zachowały się być może najpiękniejsze freski w Gruzji. Pod wieczór dotrzemy do w okolice Wardzi (UNESCO), punktu obowiązkowego w każdej wycieczce do Gruzji - dla chętnych - zwiedzanie. Dla wszystkich - możliwość skorzystania z niecodziennych siarkowych łaźni. Nocleg w urokliwym pensjonacie w wąwozie rzeki Mtkwari, skąd zobaczymy ruiny wiosek niegdyś zamieszkanych przez Turków meschetyjskich.

DZIEŃ 14
Dzień "mniejszości etnicznych".Niezwykły przejazd przez chyba najrzadziej odwiedzany region Gruzji – Dżawachetię. Ten region zamieszkany przez Ormian, sprawia wrażenie niemal opuszczonego. Odwiedzimy Achalkalaki i Ninocmindę, najważniejsze ośrodki ormiańskie w Gruzji. Po drodze miniemy dwa największe gruzińskie jeziora – Parawani i Calkę. Możemy tam odwiedzić To region z kolei zamieszkany przez pontyjskich Greków. Przez górskie przełęcze przedostaniemy się do kolejnego regionu Dolnej Kartlii, zamieszkanego przez kolejną mniejszość etniczną, tym razem Azerbejdżan. Dotrzemy do miejscowości Bolnisi, gdzie zaskoczą nas nazwy wiosek zapisane w niemieckim alfabecie gotyckim To tu uciekali XVII i XVIII stuleciu, prześladowani niemieccy radykalni protestanci. Stąd też pochodzi jeden z symboli Gruzji – krzyż na planie kwadratu. Noc spędzimy w Bolnisi.

DZIEŃ 15
Dmanisi - jedna z najstarszych śladów osadnictwa ludzkiego na Kaukazie. To tu znaleziono w latach 80. tzw. homo georgicus, najstarszego hominida poza Afryką, datowanego na 1,800,000 lat. Rano zwiedzimy kilkuwarstwowy gród z jego centralnym punktem – wykopaliskami archeologicznymi. Następnie wyruszymy w stronę Tbilisi. Przed samym miastem zboczymy nieco z drogi, aby zobaczyć industrialne Rustawi, które góruje nad półpustynią swoimi sowieckimi blokowiskami i pustymi fabrykami. To miasto industrialne, niegdyś jedne z najważniejszych na Kaukazie Południowym. Z Rustawi udamy się do Udabno. Przejedziemy przez pustynię do tej niezwykłej osady przesiedleńców z górskiej Swanetii. Noc spędzimy w kultowym miejscu założonym przez Polaków.

DZIEŃ 16
Udamy się na lotnisko w Tbilisi. Przylot do kraju rano.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanymi samochodami terenowymi

• zakwaterowanie w domach u miejscowych gospodarzy (pokoje 2-4 osobowe)

• wyżywienie (śniadanie i kolacja)

• wizyta w lokalnej winiarni w mikroregionie Chwanczkara (Khvanchkara)

• koncert gruzińskiej i czeczeńskiej muzyki tradycyjnej

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów i kościołów (około 15 EUR).
• Dodatkowe wyżywienie (około 50 EUR).

TRANSPORT:
Większą część trasy pokonamy w minibusie wyposażonym w klimatyzację. W miejscach gdzie nie istnieje dobra infrastruktura drogowa poruszać się będziemy autami terenowymi lub minibusem dostosowanym do tego typu dróg (bez klimatyzacji).

ZAKWATEROWANIE:
Będziemy mieszkać u lokalnych rodzin, które przygotowane są na przyjecie turystów. Warto jednak pamiętać, że miejsca do których jedziemy nie posiadają w zasadzie infrastruktury turystycznej. Pokoje dwu, czteroosobowe – toaleta i łazienka wspólna na korytarzu.

WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri). W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji - tam wyżywienie indywidualne. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 16.

KLIMAT:
Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 25 - 30 stopni, spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. Na wschodzie Gruzji (m.in. Tbilisi) klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w lipcu - sierpniu może sięgać ponad 30 stopni.

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Tbilisi oraz Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka po nieznanych szlakach Gruzji pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.