Pura Vida! Kostaryka i Panama

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
14 dni4 450 + 1 360USD
Kostaryka
15 dni4 800 + 1 590USD
Kostaryka i Panama

O wyprawie

Pura Vida! Kostaryka i Panama

 • San Jose – stolica Kostaryki
 • Na styku płyt tektonicznych, czyli szlakiem wulkanów (Poas, Arenal)
 • Wizyta na plantacjach kawy
 • Przyroda Parku Narodowego Tortugero, Monteverde, Cahuita i Manuel Antonio
 • Możliwość kąpieli w źródłach termalnych
 • Dawka adrenaliny – zjazdy na linach, spacery wiszącymi mostami
 • Mnóstwo zieleni, przyrody, zachwycających widoków
 • Bogactwo fauny (ptaki, żaby, leniwce, małpy)
 • Ary żółtoskrzydłe w Parku Narodowym Carara
 • Relaks nad Oceanem Spokojnym – regeneracja sił przed powrotem do kraju
 • Kanał Panamski – jedna z najważniejszych dróg wodnych świata
 • Panama – wieżowce i trochę historii

Zapraszamy na fantastyczną wyprawę zielonym szlakiem od Morza Karaibskiego do Oceanu Spokojnego. Mnóstwo parków narodowych, zieleni, bogactwo fauny i flory. Poznamy lasy chmurowe, zobaczymy leniwca, krokodyla czy małpę. Spróbujemy świeżo palonej kawy. Przemierzymy szlaki w parkach narodowych, a ciśnienie podniesie nam nie tylko pyszna kostarykańska kawa ale zjazdy na linach pomiędzy drzewami! To atrakcja, która pozostaje w pamięci na długie lata. Będzie też chwila oddechu, co na naszych wyprawach jest rzadkością. Baterie będzie można naładować pod palmami nad Morzem Karaibskim oraz na plaży nad Oceanem Spokojnym.

Wyprawa idealna

Niewielkie kraje republik bananowych wciśnięte pomiędzy Ocean Spokojny a Morze Karaibskie skrywają w sobie masę atrakcji. Kostaryka to przede wszystkim bujna, tropikalna przyroda. Gdy dodamy sieć wulkanów pokrywających kraje Ameryki Środkowej, gorące źródła, rwące rzeki, piaszczyste karaibskie plaże, zjazdy na linach w lesie deszczowym, pyszne jedzenie, zabytki kolonialne, plantacje kawy czy unikalną faunę mamy gotowy przepis na wyprawę idealną. Na deser dla chętnych cud inżynierii – Kanał Panamski. Możliwość przedłużenia wyjazdu o wyspy archipelagu San Blas, zamieszkiwane przez malowniczych Indian Kuna.

Kostaryka - kraj rezerwatów

W lasach deszczowych i mglistych Kostaryki żyje ponad 500 tysięcy gatunków, dzięki czemu kraj zaliczany jest do jednego z tych o największej bioróżnorodności. Stanowi też rekord świata pod względem areału powierzchni chronionej - ponad ¼ kraju jest chroniona poprzez parki narodowe czy rezerwaty, dzięki czemu ekoturystyka jest jednym z głównych celów podróży. Pierwsze kroki to 1955 rok, kiedy wdrożono uchwałę o objęciu każdego z licznych wulkanów dwukilometrową otuliną. Obecnie Kostaryka posiada 20 parków narodowych, 9 parków krajobrazowych, 13 rezerwatów biologicznych, 12 rezerwatów leśnych i 25 stref ochronnych. Warto przy tym dodać, że Kostaryka to niewielki kraj, jest sześć razy mniejsza od Polski (wielkości województwa mazowieckiego i łódzkiego łącznie). 

Wulkan Arenal

Park Wulkanu Arenal i inne rezerwaty położone wzdłuż granicy Parku Narodowego są jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Ameryce Środkowej. Szlaki w Parku Wulkanu Arenal i innych pobliskich rezerwatach Arenal są na ogół niezbyt uciążliwe - idealne na spokojną i pouczającą wędrówkę. Ta część wulkanu Arenal została zniszczona przez lawę w 1968 roku, dlatego niektóre obszary są bardzo słabo porośnięte. Wędrówka z przewodnikiem szlakiem 1968 zapewnia doskonałe możliwości fotografowania i wspaniałe widoki na imponujący wulkan Arenal, nieskazitelnie czyste jezioro Arenal i wygasły wulkan Cerro Chato. Wybraliśmy odpowiedni szlak, aby móc lepiej obserwować dziką zwierzynę. Na każdej trasie znajdują się fragmenty terenów zalesionych, gdzie przewodnik będzie próbował wypatrzeć ptaki, małpy i inne zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Program

Dzień 1 Przelot do Kostaryki

Wylot z Polski. Przylot do Kostaryki. Zakwaterowanie.

Dzień 2 San Jose, wulkan Poas i plantacja kawy

Podróż w kierunku Centralnego Pasma Górskiego na plantację kawy Doka Coffee. Zapoznamy się z procesem produkcji, przetwarzania kawy, zbiorami, zakładem przetwórczym i paleniem ziaren. Później rozpoczniemy wycieczkę do wulkanu Poas. W miarę jak będziemy wspinać się w kierunku wulkanu, zauważymy zmianę temperatury i roślinności. Po drodze plantacje kawy, farmy paproci, kwiatów i truskawek, co tworzy piękny krajobraz. Na szczycie będziemy podziwiać imponujący główny krater z siarkowymi fumarolami, poznamy różne ekosystemy tego pięknego parku narodowego. Po wizycie na wulkanie udamy się do Ogrodu Wodospadów La Paz, gdzie znajduje się spektakularny wodospad w środku lasu deszczowego. W parku odwiedzimy także galerię kolibrów, serpentarium, ptaszarnię, ogród motyli i żabiarnię. Powrót do San José.

Dzień 3 W podróży nad Morze Karaibskie. Park Narodowy Tortugero

Przejazd na wybrzeże Morza Karaibskiego w kierunku Parku Narodowego Tortugero. Podróż rozpoczniemy wcześnie rano z San Jose. Przejazd przez Park Narodowy Braulio Carrillo, gdzie można podziwiać piękne widoki i bogatą roślinność. Po drodze zatrzymamy się na śniadanie w restauracji, gdzie można podziwiać ogród motyli z różnorodnymi tropikalnymi kwiatami. Po śniadaniu kontynuujemy podróż do Caño Blanco, przejeżdżając obok plantacji bananów. Park pozbawiony jest dróg kołowych, stąd dostać się tam można jedynie motorowymi łodziami. Zakwaterowanie w jednym z lodge na terenie parku, otoczonym bujną, nadmorską roślinnością i palmami kokosowymi. Po południu spacer po okolicy oraz czas wolny na korzystanie z basenu i baru.

Dzień 4 Odkrywanie flory i fauny Parku Tortugero

Odkrywanie dziewiczej przyrody Parku Narodowego Tortugero, założonego w celu ochrony różnych gatunków żółwi: zielonych, skórzastych i szylkretowych, które w okresie lęgowym* znoszą tu jaja. Wędrówka po parku w poszukiwaniu iguan, małp, krokodyli, leniwców, papug czy tukanów. Pływanie w canoe po kanałach parku w poszukiwaniu odgłosów ptaków i kolejnych okazów fauny i flory. Nocleg na terenie parku.

*Okres lęgowy żółwi zielonych: lipiec – październik. Okres lęgowy żółwi skórzastych i szylkretowych: od marca do lata. Poza tymi miesiącami żółwie pływają w morzu, nie schodzą na ląd, więc nie ma możliwości ich zobaczenia.

Dzień 5 Park Narodowy Cahuita

Park Narodowy Cahuita to jeden z najpiękniejszych regionów kraju. Jego główną atrakcją są białe piaszczyste plaże jak z pocztówki, tysiące kołyszących się palm, spokojne morze o krystalicznie czystej wodzie i żywa rafa koralowa. Wycieczka obejmuje wędrówkę szlakiem Parku Narodowego o długości od 9 do 11 km. Okazja do relaksu na rajskich plażach i popływania w spokojnej wodzie Morza Karaibskiego.

Dzień 6 Wybrzeże Karaibskie. Transfer do La Fortuna. Źródła termalne.

Powrót łodziami do portu, gdzie oczekuje na grupę autobus. Dalsza podróż w kierunku północnej niziny wokół wulkanu Arenal i do miasta La Fortuna. Wieczorny relaks w gorących źródłach termalnych (wycieczka płatna ok. 70 USD).

Dzień 7 Wulkan Arenal

La Fortuna to miejscowość położona tuż obok Parku Narodowego Wulkanu Arenal. Wiszące Mosty Arenal w Parku Mistico to piękny, przyjazny dla środowiska projekt przyrodniczy położony w pobliżu wulkanu Arenal, po którym można spacerować. Jest to jeden z najlepszych spacerów przyrodniczych w La Fortuna w Kostaryce. Znajdują się tu szlaki i mosty, które pozwalają zbliżyć się do ptaków, kwiatów i bujnej roślinności prastarego lasu deszczowego. To idealna wycieczka dla miłośników przyrody odwiedzających Kostarykę! Trasy są przeznaczone dla wszystkich poziomów zaawansowania i mają łączną długość około 3,5 km. Na szlaku będziemy podziwiać różnorodność flory i fauny typowej dla lasów tropikalnych, a także będzie okazja by zobaczyć wiele różnych gatunków ptaków i roślin. Trwający około 2,5 godziny spacer w głąb lasu wzdłuż kilku odcinków wiszących mostów z widokiem na baldachim drzew, po łatwych, bezpiecznych i pięknych szlakach z widokiem na wulkan Arenal. Będziemy podziwiać dziką przyrodę, przechodząc przez 15 różnych mostów, z których 6 to mosty wiszące.

Dzień 8 Przejazd do Monteverde. Zjazdy na linach pomiędzy drzewami

Przejazd do Monteverde. Monteverde to jedna z najbardziej wyjątkowych wiosek w całej Kostaryce. Panuje tu małomiasteczkowa, wiejska atmosfera, a wielu kowbojów przechadza się po centrum Santa Elena, głównym ośrodku ekoturystycznym.

Bardziej zielono być nie może - okolice Monteverde położone na licznych wzgórzach to największe skupisko lasów mglistych w Kostaryce. Sama nazwa Monteverde w tłumaczeniu znaczy Zielone Wzgórza. Mgła i chmury zasłaniają las, tak że trudno dojrzeć korony wysokich drzew.

Tego dnia grupę czeka spora dawka adrenaliny! Trasę w lesie chmurowym pokonamy nie pieszo, ale latając pomiędzy drzewami. I to dosłownie. Przemierzymy dystans ok. 4 km zjeżdżając na 13 linach zawieszonych pomiędzy drzewami. Jedna z nich ma – uwaga – 1 kilometr długości!!! To całkowicie bezpieczna rozrywka, dostępna dla osób w każdym wieku i zapewnia wyjątkowe doświadczenia, które zapamiętamy na zawsze!

Dzień 9 Monteverde

Odkryjemy niezwykły rezerwat Monteverde Cloud Forest pod okiem ekspertów podczas wędrówki z przewodnikiem. Przemierzymy kilka szlaków w poszukiwaniu ptaków i ssaków. Wycieczka jest w zasadzie spacerem przyrodniczym, podczas którego można poznać niezwykłą różnorodność flory i fauny oraz wiele wyjątkowych relacji, jakie łączą wiele gatunków rosnących w lasach mglistych.

Dzień 10 Rzeka Tarcoles – krokodyle i kajmany

Przejazd w okolice Parku Narodowego Carara. Po południu relaksująca wycieczka łodzią po rzece Tarcoles. Poznanie ekosystemu lasów namorzynowych i mieszkańców rzeki i okolic: krokodyli amerykańskich, kajmanów, jaszczurek bazyliszek, iguan i licznych gatunków ptaków, m.in.: szmaragdzik namorzynowy, muchołap panamski, królówka.

Dzień 11 Park Narodowy Carara

Wiecznie zielony las parku narodowego Carara, o bardzo dużej wilgotności, obejmuje obszar ok. 50 km², w tym dorzecze Tarcoles. Bliskie położenie od San Jose (90 km) i mnogość insektów oraz ptaków powoduje, że to najpopularniejszy kierunek dla miłośników ptaków. Obszar ten ma duże znaczenie, ze względu na największą w Kostaryce populację ar żółtoskrzydłych (scarlet macaw). Na szlakach parku wypatrywanie kolejnych gatunków ptaków.

Przejazd do Manuel Antonio nad Ocean Spokojny. Po południu czas wolny.

Dzień 12 Park Narodowy Manuel Antonio

Odkryjemy nieskazitelne naturalne piękno słynnego na całym świecie Parku Narodowego Manuel Antonio, pełnego egzotycznych gatunków dzikich zwierząt, takich jak małpy, leniwce, ptaki, gady i motyle. Malownicza, 3,5 km trasa zaprowadzi nas na jedną z plaż uznanych przez magazyn Forbes za najpiękniejszą na świecie. Podczas tego odświeżającego, 20-minutowego postoju na plaży można podziwiać bujny las deszczowy za plecami, białe, piaszczyste plaże poniżej oraz krystalicznie czystą, błękitną wodę.

Pierwotny las, w którym hasają kapucynki i leniwią się trójpalczaste leniwce, schodzi piękną piaszczystą plażą wprost do Oceanu Spokojnego. Gniazdują tutaj ptaki wodne, spotkać można węże, żaby lub wejść na „krabową” ścieżkę. Po południu będzie czas na zanurzenie zmęczonych kości w wodach oceanu a potem wygrzanie ich na złotej plaży.

Dzień 13 Przejazd do San Jose. Wylot do Polski (WKO-3) lub Panamy (WKO-4)

Przejazd do San Jose.

Wylot z Kostaryki do Polski - grupa wracająca do kraju (WKO-1/3).

Wylot z Kostaryki do Panamy – grupa przedłużająca pobyt o Panamę (WKO-2/4). Nocleg w Panama City.

Dzień 14 Przylot do Polski (WKO-3) lub Kanał Panamski (WKO-4)

Grupa WKO-1/3 | Przylot do Warszawy.

Grupa WKO-2/4 | Zwiedzanie Panamy. Poranna wizyta w Miraflores Locks Visitor Centre, przy śluzach Kanału Panamskiego gdzie obserwować będziemy podnoszenie i opuszczanie statków. To genialna techniczna konstrukcja, działająca bez użycia pomp tylko dzięki grawitacji. Dzięki śluzom i sztucznemu kanałowi statki przedostają się od Oceanu Atlantyckiego do Spokojnego. Zwiedzanie pięknej starówki Casco Viejo, wycieczka z historią w tle po odrestaurownym centrum z kolonialnymi domami, pięknymi katedrami i placami. Transfer na międzynarodowe lotnisko Tocumen i wylot do Europy.

Dzień 15 Przylot do Polski (WKO-4)

Grupa WKO-2/4 | Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 •  Transport lokalny: autobus na całej trasie, łodzie motorowe
 •  Zakwaterowanie: 12 (WKO-1/3) lub 13 (WKO-2/4) noclegów w hotelach (pokoje 2-osobowe)
 •  Wyżywienie: 12 (WKO-1/3) lub 13 (WKO-2/4) śniadań
 •  Opiekę pilota
 •  Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 •  Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 •  Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 •  Przelot na trasie: Warszawa - San Jose - Panama (WKO-2/4) - Warszawa (ok. 4500 - 7000 PLN)
 •  Wyżywienia poza wymienionym (ok. 350-400 USD)
 •  Biletów wstępu: ok. 150 USD
 •  Atrakcji fakultatywnych: kąpiel w źródłach termalnych z kolacją ok. 70 USD, nocna wycieczka Monteverde - ok. 30 USD
 •  Napiwków: ok. 30 USD

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu 1260 USD (WKO-1/3) lub 1490 USD (WKO-2/4) płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pura Vida! Kostaryka i Panama pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA ŚRODKOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.