Śladami Majów

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
22 dni4 900 + 1 960USD
22 dni4 900 + 1 960USD
22 dni4 900 + 1 960USD

O wyprawie

Belize, Gwatemala, Meksyk - Śladami Majów

 • Miasto Meksyk – tętniąca życiem stolica i centrum kultury Azteków
 • Piramidy Słońca i Kasiężyca w Teotihuacán (UNESCO)
 • Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe
 • Monte Albán (UNESCO) – dawne centrum kulturalne Mezoameryki
 • Skamieniałe wodospady Hierve El Agua
 • Kolonialna starówka w San Cristóbal de las Casas
 • San Juan Chamula – indiańska wioska w stanie Chiapas, której mieszkańcy nadal kultywują animistyczne obrzędy
 • Rejs łodzią w Kanionie Sumidero
 • Porośnięte dżunglą budowle Majów w Palenque (UNESCO)
 • Zagubione w środku dżungli miast Majów: Bonampak oraz Yaxchilan, do którego można dopłynąć tylko łodzią
 • Obserwacje flamingów, pelikanów, czapli i kormoranów w Rezerwacie Biosfery Celestún
 • Chitchén-Itzá (UNESCO) – prekolumbijskie miasto założone przez Majów i Tolteków
 • Plażowanie nad turkusowym Morzem Karaibskim w Tulum
 • Tikál (UNESCO) – najwspanialsze miasto Majów położone w sercu gwatemalskiej dżungli
 • Urokliwe, kolonialne miasteczko Antigua (UNESCO)
 • Trekking na wulkan Pacaya
 • Rejs po jeziorze Atitlan otoczonym potężnymi wulkanami

Pogranicze Meksyku, Belize i Gwatemali to kolebka prekolumbijskich cywilizacji. Odkryjemy tajemnicze ruiny dawnej stolicy imperium Majów zagubionej pośród tropikalnej roślinności. Powędrujemy między potężnymi piramidami, świątyniami, grobowcami dawnych władców. Odwiedzimy urocze kolonialne miasteczka, indiańskie wioski, w Gwatemali popłyniemy w rejs po jeziorze Atitlan wokół którego wznoszą się 3-tysięczne szczyty wulkanów, będzie też czas na odpoczynek nad turkusowym Morzem Karaibskim.

Mexico City i Teotihuacan

Mexico City, jedna z największych aglomeracji na świecie a jednocześnie fascynująca mieszanka kolonialnej architektury, starożytnych piramid, kwitnącej, żywej kultury rozwija się w otoczeniu ośnieżonych wulkanów. Tuż obok, na wysokości około 2300 m n.p.m. wyrasta kompleks piramid w Teotihuacán („miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”). Jest to jedno z najciekawszych  miast prekolumbijskiego Meksyku. Niegdyś Teotihuacán pełniło rolę centrum, istotnie wpływającego na życie regionu przez ok. 500 lat. Był to ośrodek kulturalny, złożony ze świątyń, pałaców i piramid, m.in. piramidy Słońca i Księżyca, wybudowanych między I a III w. n.e.

Świat Majów i Azteków

Spacerując wśród najpiękniejszych ruin w Monte Albán, Palenque, Uxmal, Chitchén-Itzá, Tulum w Meksyku, Lamanai w Belize czy Tikal w Gwatemali poznamy cząstkę tajemniczego świata, który rozwijał się tu w czasach prekolumbijskich. Odkryjemy ogromne piramidy, świątynie, grobowce, ukryte wśród tropikalnej roślinności lub położone na malowniczych klifach. Poznamy rytuały Majów, Azteków, Tolteków, Olmeków, Zapoteków i innych ludów zamieszkujących niegdyś te tereny.

Chiapas

Chiapas jest stanem zamieszkanym głównie przez Indian, gdzie grupy tubylcze stanowią około jednej trzeciej ludności. Wokół kolonialnego miasteczka San Cristóbal de las Casas przycupnęły niewielkie wioski, których mieszkańcom udało się zachować tradycje i obyczaje swoich przodków. W jednej z nich, San Juan Chamula będziemy mogli doświadczyć niesamowitego połączenia katolicyzmu z kulturą i dawnymi wierzeniami. Na posadzce miejscowego kościoła usianej gałązkami sosnowymi zasiadają całe rodziny i odprawiają rytuały z użyciem takich atrybutów jak żywa kura, alkohol i coca-cola. Za oświetlenie służą setki świec, których światło odbija się w lustrach otaczających figury katolickich świętych.

Tikal - stolica imperium Majów

Wznoszące się ponad wierzchołkami drzew wilgotnej dżungli kamienne szczyty piramid wyznaczają obszar potężnego miasta Majów. Prawdopodobnie pierwsi osadnicy przybyli tutaj już w 700 r. p.n.e., a w momencie rozkwitu miasto zajmowało obszar 30 km² i było zamieszkane przez 100 tys. osób! Tikál został wzniesiony w samym sercu tropikalnej dżungli. Wędrując traktami dawnego imperium będziemy się wsłuchiwać w głośne nawoływania małp i piękne śpiewy egzotycznych ptaków.

Program

Dzień 1-2 Przelot do Meksyku
Przylot do Mexico City – jednej z największych aglomeracji na świecie. Zwiedzanie kolonialnej części miasta Meksyk – jednego z większych placów świata – Zocalo, Katedry oraz Templo Major. Jeżeli czas pozwoli wizyta w Muzeum Antropologicznym.

Dzień 3 Wycieczka do Teotihuacán (UNESCO) i Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe
Wycieczka do prekolumbijskiego Teotihuacán – w języku Azteków „miasto, gdzie rodzą się bogowie”. Wejście po stromych schodach na słynną Piramidę Słońca (trzecią co do wysokości na świecie) oraz Piramidę Księżyca usytuowaną na końcu głównej arterii miasta – Alei Zmarłych. Po południu zwiedzanie największego sanktuarium maryjnego na świecie – Bazyliki Matki Boskiej z Guadalupe. Wieczorem wyjazd autobusem do Oaxaca.

Dzień 4 Oaxaca (UNESCO) i stanowisko archeologiczne w Monte Albán (UNESCO)
Przyjazd do Oaxaca, zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie kolonialnej starówki oraz położonego wysoko w górach stanowiska archeologicznego w Monte Albán – dawnego centrum kulturalnego Mezoameryki stworzonego w VI w.p.n.e. przez Olmeków.

Dzień 5 Wodospady Hierve El Agua i wizyta w wytwórni mezcalu
Wycieczka do „skamieniałych wodospadów” Hierve El Agua. Możliwość kąpieli w bogatej w wapień wodzie, która spadając z 70 metrowej skały pozostawia wapienny osad o przepięknych kształtach. W drodze powrotnej wizyta w wytwórni mezcalu (narodowa wódka meksykańska robiona z agawy, często z zatopioną w butelce larwą) oraz podziwianie największego drzewa świata w Tule. Wieczorem wyjazd autobusem do San Cristóbal de Las Casas.

Dzień 6 San Cristóbal de las Casas
Przyjazd do San Cristóbal – kulturalnej stolicy stanu Chiapas. Zakwaterowanie w hotelu, zwiedzanie uroczego miasta z kolorowymi kamieniczkami, zakupy na targu pełnym indiańskiego rękodzieła.

Dzień 7 Kanion Sumidero i indiańska wioska San Juan Chamula
Rejs łodzią w Kanionie Sumidero, którego pionowe ściany wznoszą się na 900 metrów, a w wodzie pływają krokodyle. Wycieczka do indiańskiej wioski San Juan Chamula, gdzie obejrzymy kościół słynący z odprawianych wewnątrz obrzędów – połączenia wciąż żywych wierzeń animistycznych z religią katolicką.

Dzień 8 Wodospady Agua Azul i Misol Ha oraz stanowisko archeologiczne w Palenque (UNESCO)
Przejazd do Palenque, z postojami przy zagubionych w lasach tropikalnych stanu Chiapas wodospadach Agua Azul i Misol Ha. Po południu eksploracja porośniętych lasem tropikalnym budowli Majów w Palenque (UNESCO): Świątyni Inskrypcji, Świątyni Krzyża i Słońca oraz pozostałości kamiennego akweduktu.

Dzień 9 Bonampak i Yaxchilan** - miasta Majów ukryte w dżunglii
Całodzienna wycieczka** na pogranicze z Gwatemalą. Piesza eksploracja dżungli i zagubionych w niej miast Majów: Bonampak i Yaxchilan. W Bonampak zwiedzanie Templo de las Pinturas ze wspaniałymi freskami przedstawiającymi wojny, rytuały i święta Majów. Do Yaxchilan położonego na brzegu rzeki Usumacinta można się dostać tylko łodzią. Ukryte w ostępach lasu tropikalnego miasto zachwyci nas misternymi sztukateriami i ozdobami dachowymi. Wieczorem wyjazd autobusem do Meridy.

Dzień 10  Rezerwat Biosfery Rio Lagartos
Przyjazd do Valladolid. Wycieczka nad Zatokę Meksykańską do Rezerwatu Biosfery Rio Lagartos, słynącego z dużej ilości flamingów, pelikanów, czapli, kormoranów i innych ptaków wędrownych. W skład rezerwatu wchodzą lasy namorzynowe, plaże, wydmy, selva, bagna (petenes), trzcinowiska oraz laguny przybrzeżne. Rejs łodzią** w poszukiwaniu krokodyli. Powrót do Valladolid. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 Ruiny Majów i Tolteków w Chitchén-Itzá (UNESCO)
Zwiedzanie słynnych ruin Majów i Tolteków w Chitchén-Itzá (UNESCO). Dowiemy się m.in. jak przy pomocy świątyni Kukulcana Majowie mierzyli czas i poznamy reguły rytualnej gry w piłkę przechadzając się po najlepiej zachowanym boisku – Juego de Pelota. Przejazd na wybrzeże.

Dzień 12 Tulum - miasto Majów położone na klifowym wybrzeżu
Odpoczynek na bajkowych plażach nad Morzem Karaibskim w Tulum, wycieczka do położonego na klifowym brzegu miasta Majów. Tulum było zarazem portem i twierdzą ochraniającą morskie szlaki handlowe. Zwiedzanie Zamku, Świątyni Fresków i Świątyni Zstępującego Boga.

Dzień 13-14 Odpoczynek nad Morzem Karaibskim
Plażowanie w karaibskim raju. Przejazd na granicę z Belize.

Dzień 15-16 2-dniowa wycieczka na Caye Caulker w Belize
Dwudniowa wycieczka na rajską wyspę Caye Caulker. Dla chętnych poranna wycieczka na rafę koralową z możliwością snorklingu**. Przejazd do miasteczka Flores położonego na wyspie Peten Itza w Gwatemali – bazy wypadowej do najwspanialszego miasta Majów – Tikál

Dzień 17 Tikál - niezykłe miasto Majów położone w sercu bezkresnej dżungli (UNESCO)
Całodzienne zwiedzanie największego w Gwatemali miasta Majów słynnego Tikál. Spacer pomiędzy wyrastającymi ponad wierzchołkami drzew piramidami świątynnymi i wspaniałymi pałacami. Ze szczytu jednej z nich będziemy obserwować chylące się ku zachodowi słońce i wsłuchiwać się w odgłosy dżungli.

Dzień 18 Przelot do Gwatemala City i rejs po jeziorze Atitlán
Przelot do stolicy Gwatemali. Przejazd nad otoczone potężnymi wulkanami jezioro Atitlán, rejs na drugą stronę jeziora, nocleg.

Dzień 19 Kolonialne miasteczko Antigua (UNESCO)
Przejazd do miasteczka Antigua, nad którym górują trzy wulkany, w tym jeden aktywny. W mieście, w którym zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym, odnaleźć można wiele zachowanych budowli w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku. W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto jest znane z bardzo uroczystych procesji w okresie świąt wielkanocnych.

Dzień 20 Wulkan Pacaya** i spacery po Antigua
Dla chętnych piesza wycieczka na wulkan Pacaya**, gdzie (w zależności od aktualnej sytuacji) można zobaczyć płynącą lawę. Popołudniu zwiedzanie i spacer brukowanymi uliczkami Antigua

Dzień 21 Przejazd do stolicy Gwatemali i wylot do Europy
Powrót do Guatemala City. Wylot do Europy.

Dzień 22 Przylot do Polski
Przelot z Guatemala City do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przelot wewnętrzny Flors-Gwatemala City
 • Transport na miejscu: przejazdy autobusem rejsowym, minibusem, komunikacją miejską, taksówkami
 • Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Bilet lotniczy*: Warszawa-Meksyk, Gwatemala City-Warszawa (ok. 4500 PLN, aranżujemy bilety dla klientów)
 • Wyżywienia: ok. 400 USD
 • Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników: ok. 140 USD
 • Napiwków dla miejscowych przewodników: ok. 30 USD
 • Opłat wjazdowych i wyjazdowych z Meksyku, Belize, Gwatemali: ok. 65 USD
 • Atrakcji dodatkowych wg programu

**Atrakcji opcjonalnych:
- rejs łódką w kanionie Sumidero: ok. 15 USD
- wycieczka do Bonampak i Yaxchilan: ok. 45 USD
- rejs w Rezerwacie Biosfery Rio Lagartos: ok. 30 USD
- wycieczka po wyspie Caye Caulker z możliwością snorklingu: ok. 70 USD
- wycieczka na wulkan Pacaya: ok. 20 USD

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyprawy: 1000 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt. Drugą część ceny wyjazdu: 980 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

* Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za naszym pośrednictwem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Śladami Majów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Meksyk, AMERYKA ŚRODKOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.