Program
1 DZIEŃ WYLOT
Wylot z Warszawy przez Moskwę (lub inny europejski port lotniczy) do Kirgistanu.
2 DZIEŃ BISZKEK - ZWIEDZANIE
Przylot na lotnisko Manas, transfer do Biszkeku. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek i lunch. Popołudniowe zwiedzanie miasta: Plac Zwycięstwa, Budynek Opery i Baletu, Muzeum Sztuk Pięknych, Park Dębowy, Muzeum Michaiła Frunze, Bulwar Erkindik, Galeria Sztuki na wolnym powietrzu, Plac Centralny Ala-Too, pomnik Czyngis Ajtmatowa, Stary Rynek, pomnik Lenina, Park Panfilov, Biały Dom, Pomnik Rewolucji, Budynek Filharmonii, Pomnik Manasa, barwny bazar Osz. Dla ochłody będziemy próbować lokalnych specjałów jak Kwas, Maksim, czy Iran. To wszystko w cieniu majestatycznych gór Ala Archa. Obiad i powrót do hotelu.
3 DZIEŃ PARK NARODOWY ALA ARCHA
Rano przejedziemy do Parku Narodowego Ala-Archa. Położony zaledwie 45 km od stolicy park powstał w 1976 roku i zajmuje około 2280 hektarów. Ala-Archa tłumaczy się z języka kirgiskiego jako „pstrokaty (lub jasny) jałowiec". Tutaj czeka nas łatwa wędrówka do wodospadu w wąwozie. Piknik i podziwianie widoków. Wieczorem powrót do Biszkeku. Kolacja w restauracji.
4 DZIEŃ ISSYK-ATA - BASENY MINERALNE, KOMPLEKS ARCHITEKTONICZNY BURANA TOWER
Dziś przejedziemy do doliny Chong-Kemin w regionie Chuy - niewielkiego, lecz niezwykle malowniczego parku narodowego. Na powierzchni 500 hektarów można tu podziwiać zadziwiającą różnorodność krajobrazów - od półpustynnego po lodowiec. Po drodze zatrzymamy się w Issyk-Ata, aby skorzystać z kąpieli w basenie mineralnym. Następnie odwiedzimy kompleks architektoniczny Burana Tower (X-XI wiek, ważny punkt na Wielkim Jedwabnym Szlaku), pozostałość po starodawnym mieście Balasagun, które znajdowało się na tym obszarze w czasach chanatu Karachanidów (X-XIII w.). Wykopaliska wykazały, że podwójne mury osady obejmowały obszar 30 km², w tym fortecę, wiele warsztatów, bazary, czy łaźnię. Woda dostarczana była tu akweduktem z sąsiedniego kanionu. Gdy rządy Karachanidów zostały zakończone przez inwazje mongolskie, Balasagun powoli zaczął popadać w ruinę, ostatecznie stając się miastem duchów w XV wieku.
Burana Tower to najbardziej widoczna pozostałość starego miasta. Zbudowana w XI w. wieża uważana jest za minaret. Pierwotnie był on dwukrotnie większy od obecnego liczącego 24,6 metra. Według historyków górna połowa została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w XV w.
Lunch w pobliżu Burany u rodziny kirgiskiej. Przyjazd do Chong-Kemin. Zakwaterowanie w lokalnym pensjonacie.
5 DZIEŃ PETROGLIFY W CHOLPON-ATA, MUZEUM RUKH-ORDO, KARAKOL
Po śniadaniu przejazd do Karakol (około 5-6 godzin). Po drodze zatrzymamy się w Cholpon-Ata, aby odwiedzić galerię petroglifów na świeżym powietrzu (5 km od Cholpon-Ata, kierując się w góry) i kompleks wystaw o tematyce kulturalno-religijnej Rukh-Ordo. Zjemy tam również lunch. Przyjazd do Karakol po południu, zwiedzanie miasta: wizyta w meczecie Dungan i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Obiad. Zakwaterowanie w pensjonacie.
6 DZIEŃ WYCIECZKA DO ALTYN-ARASHAN, GORĄCE ŹRÓDŁA
Po śniadaniu w pensjonacie przejazd do wioski Ak-Suu, skąd rozpoczniemy trekking do gorących źródeł Altyn-Arashan. Postój na lunch, a następnie czas wolny na spacer po okolicy. Dla chętnych kąpiel w gorących źródłach.
Kolacja i nocleg w obozie jurt.
7 DZIEŃ PIESZO I NA KOŃSKIM GRZBIECIE: TREKKING NA PRZEŁĘCZ ALA-KUL
Dziś czeka nas intensywny dzień - trudy wynagrodzą nam oszałamiające widoki na strzeliste szczyty i turkusowe alpejskie jezioro Ala-Kul. Po wczesnym śniadaniu wsiądziemy na konie i podjedziemy do punktu początkowego szlaku turystycznego Keldike (Około 2,5 godziny spokojnej jazdy konnej - nie są wymagane żadne umiejętności jeździeckie, konie są łagodne, nieco mniejsze od naszych i przyzwyczajone do jazdy nawet z niedoświadczonym pasażerem na grzbiecie. Alternatywnie można ten odcinek przebyć pieszo). Tam zostawimy swoje wierzchowce i rozpoczniemy trekking do przełęczy Ala-Kul, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Ala-Kul. W tej niesamowitej scenerii zatrzymamy się na obiad.
Zejście do miejsca, w którym czekają konie i powrót do Altyn-Arashan.
8 DZIEŃ WYCIECZKA DOLINĄ ALTYN ARASHAN
Po śniadaniu wyruszymy na spacer z kurortu Altyn Arashan w dół przez Arashan Gorge do wioski Ak-Suu (4 godziny), skąd odbierze nas kierowca. Trasa przebiega malowniczą doliną dostarczając niesamowitych estetycznych wrażeń - naszym oczom ukaże się m.in. ośnieżony szczyt Palatka (5260 m n.p.m.). Nocleg w pensjonacie.
9 DZIEŃ SKALNE CUDA: WĄWÓZ JETI-OGUZ, KANIONY SKAZKA
Po śniadaniu wyruszymy do wioski Bokonbaevo. Po drodze zatrzymamy się, aby odwiedzić wąwóz Jeti-Oguz (wąwóz Siedmiu Byków) - przebiegający przez formację skalną z czerwonego piaskowca, przypominającą grzbiety tych zwierząt. Obiad zjemy u kirgiskiej rodziny w wiosce Chyrak. Następnie udamy się do kanionów Skazka (w tłumaczeniu z rosyjskiego 'Bajka'), gdzie czeka nas prawdziwa uczta dla oka – procesy erozji nadały czerwonej skale fantastyczne kształty. Po przybyciu do wioski Bokonbaevo zakwaterowanie w obozie jurtowym Bel-Tam. Kolacja i nocleg jurcie.
10 DZIEŃ JEZIORO ISSYK KUL: WYCIECZKA DO PUNKTU WIDOKOWEGO, RELAKS
Po śniadaniu przejazd do miejsca rozpoczęcia dzisiejszego trekkingu - naszym celem będzie punkt widokowy na jezioro Issyk-Kul. Issyk-Kul, "Kejnot Korony Tienszan", to 6232 m² lśniącego, błękitnego raju. Drugie co do wielkości słone jezioro na świecie, którego nazwa w języku kirgiskim oznacza „Gorące Jezioro” - choć otaczają je spektakularne ośnieżone szczyty, jego woda nigdy nie zamarza. Handlarze z Jedwabnego Szlaku zatrzymywali się tutaj, aby odzyskać siły po wyczerpującej wędrówce przez przełęcze Tienszan. Nadal jest to najpopularniejsze miejsce odpoczynku w Kirgistanie- zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Zatrzymamy się tu na piknik na dziko, a po drodze zobaczymy petroglify. Trekking w dół, do miejsca, gdzie będzie czekał na nas samochód. Powrót do obozu, czas wolny - możliwość popływania w jeziorze.
Kolacja i nocleg w obozie jurt.
11 DZIEŃ SZLAKAMI NOMADÓW: JEZIORO SON-KUL
Poranny przejazd do obozu jurt Jaychi, gdzie obejrzymy pokaz tradycyjnego polowania z orłami. Następnie kontynuujemy podróż nad jezioro Son-Kul („Ostatnie jezioro”). Położone na wysokości 3016 m n.p.m., jest niedostępne w miesiącach zimowych (zamarza wtedy ponad metrowym lodem), a nawet latem warunki pogodowe mogą się tutaj szybko zmieniać. Son-Kul lśni jak wspaniały szafir na bujnym, zielonym płaskowyżu górskim, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych terenów letniego wypasu. Nomadzi wędrują po wyżynach do tego jeziora od czasów starożytnych ze swoim bydłem. Niektórzy pozostawili tajemnicze aranżacje kamienne. To niesamowite miejsce, w którym można doświadczyć życia na jailoo - letnim pastwisku. Obiad w domu lokalnej rodziny, zatrzymamy się też w wiosce Kochkor.
Przyjazd nad jezioro Son-Kul, zakwaterowanie w obozie jurt.
12 DZIEŃ WŚRÓD NOMADÓW: RELAKS NAD JEZIOREM SON-KUL/WYCIECZKA KONNA
Dzień wolny aby odpocząć ciesząc się orzeźwiającym i zasłużonym odpoczynkiem nad jeziorem. Obserwujemy i / lub uczestniczymy w codziennym życiu pasterzy: dojenie klaczy, wytwarzanie tradycyjnych kirgiskich produktów mlecznych, takich jak kymyz (sfermentowane mleko klaczy) lub airan (kwaśny, gęsty produkt mleczny), hodowla bydła. Zjemy tutaj pyszny lunch, przespacerujemy się brzegiem jeziora.
Dla chętnych – fakultatywna całodzienna wycieczka konna.
13 DZIEŃ PRZEJAZD DO BISZKEKU, POŻEGNALNA KOLACJA Z WYSTĘPEM FOLKLORYSTYCZNYM
Poranny wyjazd do Biszkeku (6 godzin w drodze). Lunch w kawiarni. Pożegnalna kolacja w restauracji z koncertem folklorystycznym.
14 DZIEŃ POWRÓT
Wyjazd z hotelu. Transfer na lotnisko w nocy, lub wcześnie rano. Przelot do Polski.