Program
Dzień 1-2 Przelot do Gambii
Wylot z Warszawy. Przylot do Banjul, przejazd do hotelu.
Dzień 3 Rezerwat Abuko
Wizyta w rezerwacie Abuko, na terenach porośniętych wiecznie zielonym lasem. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Gambii i miejsce występowania wielu gatunków zwierząt, w tym rzadkich ptaków jak turako fioletowy i turako zielony. Wodne oczka w rezerwacie to nie tylko doskonałe miejsce do obserwacji dzikich krokodyli nilowych - w przeciwieństwie do krokodyli "hodowanych" w świętych stawach - ale też rybaczka wielkiego, największego zimorodka Afryki - wielkości naszej wrony siwej! Obserwacje na moście nad strumieniem Kotu. Pełno tu kulonów rzecznych, rybaczków srokatych, wokół uwijają się kraski płowogłowe, abisyńskie i kreskowane, od czasu do czasu przeleci także warzęcha afrykańska czy ibis czczony. Wczesny ranek to najlepszy moment by zobaczyć krasówkę afrykańską. Na odległym o kilkaset metrów od rezerwatu polu golfowtym Fajara poszukamy czajek płowych, szponiastych i czarnoczubych, sierpodudków purpurowych i hałaśników kreskowanych. Czas wolny umożliwi skorzystanie z innych atrakcji Gambii - słońca, plaży i oceanu!
Dzień 4 Rezerwat ptaków Tanji
Zwiedzanie rezerwatu przyrody Tanji na wybrzeżu atlantyckim. Rezerwat ma wiele do zaoferowania ze względu na położenie nad strumieniem wpadającym do oceanu. Mamy tu mozaikę biotopów - od mulistego strumienia, poprzez sawannę, zarośla mangrowe do lasów, nadmorskiej laguny, solnisk i wydm. Wśród ptaków, jakie możemy zobaczyć, należy wymienić: chwastówkę grubodzioba, wąsaczka żółtoczelnego, sawankę kusą, sieweczkę białoczelną oraz rybitwy: wielkodziobą, królewską i bengalską. Będą również mewy, a wśród nich mewa szarogłowa. Wizyta w porcie rybackim pełnym kolorowych łodzi i oryginalnych wędzarni ryb. Camping Marakisa to miejsce wymarzone dla fotografików, gdyż do rozlokowanych pojników zlatuje około 20 gatunków ptaków, w tym błyszczaki purpurowe.
Dzień 5 Przylądek Cape Point
Obserwacje i zwiedzanie rozległych plaż i lagun przylądka Cape Point. Obserwacje zimorodków i ptaków wodno-błotnych. Targowisko w miejscowości Serrekunda.
Dzień 6 Wyprawa w głąb lądu, Jangjang Burreh
Przejazd do Banjul i dalej północnym brzegiem rzeki Gambia w głąb lądu. Przeprawa rzeczna do Jangjang Burreh (Georgetown). Przeprawa promowa w najszerszym miejscu rzeki Gambii (13 km), przejazd oraz kilkugodzinna wyprawa łodzią po rzece, po drodze rezerwat szympansów. Wieczorek z muzyką plemion lokalnych.
Dzień 7 Przejazd do Senegalu, PN Niokolo-Koba
Przejazd przez dzikie tereny pogranicza Gambii i Senegalu w okolice Parku Narodowego Nikolo-Koba.
Dzień 8 Rzeczna wyprawa po rzece Gambia
poranku rozpocznie się kilkugodzinna wyprawa niewielką łodzią po rzece Gambia na obserwacje hipopotamów, krokodyli nilowych oraz rzadkich ptaków, takich jak pijawik i perkołyska afrykańska.
Dzień 9 Safari w PN Niokolo-Koba
Safari - zwiedzanie odkrytym samochodem terenowym sawanny Parku Narodowego Nikolo-Koba. Wizyta w kanionach rzeki Gambia, obserwacje żołn szkarłatnych, koronnika czarnego i żabiru afrykanskiego.
Dzień 10 W drodze do Gambii, Basse
Powrót do Gambii. Atrakcyjny ornitologicznie camping w Basse nad rzeką Gambia, wizyta na targowisku w Senegalu.
Dzień 11 Przejazd do Tendaby, kolonie marabutów
Przejazd do Tendaby. Wizyta w koloni lęgowej marabutów.
Dzień 12 Tendaba - rejs po rzece Gambia, rezerwat Baobolong
Tendaba - poranna wycieczka łodziami po rzece Gambia i jej meandrach. Podczas spływu łodziami do rezerwatu Baobolong obserwacje charakterystycznych dla lasów namorzynowych ptaków, takich jak: łowce kameruńskie, zimorodki srokate i malachitowe oraz czaple: rafowe, nadobne, białe, złotawe, czarnonogie. Właśnie tutaj mamy też największe szanse na zobaczenie czapli olbrzymiej, oraz tajemniczej i ulotnej perkołyski afrykańskiej. Wolne popołudnie.
Dzień 13 Piesze wycieczki w okolicach Tendaby i suchego jeziora
Zwiedzanie Tendaby i suchego jeziora. Poranną wycieczkę rozpoczynamy pieszo udając się na pobliskie pola ryżowe i nadrzeczne namorzyny sąsiadujące z naszym "obozowiskiem". Wśród gatunków, jakie można tam spotkać będzie perlica - hodowana na polskich wiejskich podwórkach, ponadto turkaweczka czarnogardła i czarnodzioba, kaniuk, pustułka ciemna i sokół afrykański. Po południu ruszymy na pobliskie polowe lotnisko, gdzie wśród polujących krasek abisyńskich, przemykających chyłkiem po trawie frankolinów zbrojnych, spróbujemy wypatrzeć afrykańskie drapieżniki, takie jak wojownik długoczuby czy jastrzębiak ciemny.
Dzień 14 Kotu - obserwacje nad lagunami i polami ryżowymi
Przejazd do Kotu. Wizyta nad lagunami i polami ryżowymi Kotu - pożegnanie z ptakami Gambii. Podczas ostatnich obserwacji mogą się pojawić dzierzyki szkarłatne, ptaki poniekąd bardzo pospolite, ale trudne do wypatrzenia.
Dzień 15 Wylot do Polski
Przejazd na lotnisko do Banjul, wylot do Polski.
Dzień 16 Przylot do Warszawy