Afrykańska odyseja

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
24 dni4 300 + 3 680EURO
+ bilet lotniczy

O wyprawie

Botswana, Namibia, RPA, Zimbabwe

 • Kapsztad i Góra Stołowa
 • Przylądek Dobrej Nadziei
 • Kanion rzeki Rybnej
 • Opuszczone miasteczko górnicze Kolmanskop, na wpół zasypane przez pustynię
 • Lüderitz - miasto na końcu świata
 • Pustynia Namib (UNESCO): kanion Sesriem, Martwa Dolina, wydma nr 45
 • Petroglify w Twyfelfontain (UNESCO)
 • Koczownicze plemię Himba
 • Kobiety Herero w wikoriańskich sukniach
 • Nocleg na farmie gepardów
 • Wybrzeże Szkieletów zwane przez portugalskich żeglarzy „bramą do piekieł”
 • Safari w parkach narodowych Etoszy i Chobe
 • Rejs po rzece Chobe
 • Największa śródlądowa delta - Okawango
 • Jeden z 7 cudów natury - Wodospady Wiktorii (UNESCO)

AFRYKAŃSKA PRZYGODA - SAMOCHODAMI TERENOWYMI PRZEZ CZTERY AFRYKAŃSKIE KRAJE!

Podczas podróży przez cztery kraje Afryki Południowej krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Soczysta zieleń wzgórz usianych rzędami winorośli ustępuje czerwieniącym się o zachodzie słońca wydmom, głębokim kanionom, trawiastym sawannom pełnym dzikich zwierząt. Wyprawę rozpoczniemy w malowniczym Kapsztadzie, a zakończymy przy Wodospadach Wiktorii – jednym z siedmiu cudów natury. Na naszej trasie ekscytujące safari w parkach narodowych – Etoszy i Chobe, wędrówka wśród olbrzymich wydm pustyni Namib, rejs tradycyjną łodzią mokoro po rozlewiskach Delty Okawango.

Pustynia Namib

W Namibii znajduje się jeden z najstarszych obszarów pustynnych na świecie - pustynia Namib. Nieokiełznane siły natury (aktywność tektoniczna oraz erozja rzeki) uformowały na jej terenie największy w Afryce wąwóz - Fish River Canion. Obejrzymy tu również wydmy o niebywałej wysokości (ponad 300 m). Podróżując dalej na północ przekroczymy zwrotnik Koziorożca i dotrzemy na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

Parki Narodowe: Etoszy i Chobe

W sercu Parku Narodowego Etoszy w Namibii leży słone jezioro. W porze deszczowej zasilane jest rzekami Ekuma i Oshigambo, a w suchej pokrywa się skorupami solnymi. Ludy zamieszkujące te okolice – Owambo, Hererowie, Buszmeni – nazywali je „jeziorem miraży” lub „miejscem, gdzie woda jest sucha”. W poszukiwaniu wody i pokarmu przemierzają te tereny olbrzymie stada antylop i zebr, żyrafy i słonie oraz idące ich tropem drapieżniki - lwy, hieny, gepardy, likaony. Jeszcze więcej dzikich zwierząt spotkamy w Parku Narodowym Chobe w Botswanie. Jest to jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Będziemy podziwiać piękne zachody słońca, obserwować olbrzymie stada słoni i wiele gatunków ptaków, a także wsłuchiwać się w odgłosy wychodzących na żer hipopotamów.

Delta Okawango

Ta największa na świecie śródlądowa delta jest sanktuarium afrykańskiej fauny i flory. Występujące tu w niezliczonej ilości ptactwo korzysta z obfitych zasobów wody i bujnej roślinności. Spływająca z wyżyn Angoli woda tworzy liczne rozlewiska, bagna, podmokłe wyspy porośnięte trawami i trzciną. Napotykając na nieprzebytą barierę stepowo-pustynnego obszaru Kalahari tworzy unikalny ekosystem.

Wodospady Wiktorii

Na pograniczu Zimbabwe i Zambii rzeka Zambezi tworzy największą wodną kurtynę na świecie (szeroką na 1700 m i wysoką na ponad 100 m). Lokalne plemię Kololo nazywało ją Mosi-oa-Tunya – „mgła, która grzmi”, a jej odkrywca, szkocki badacz i misjonarz, David Livingston miał ponoć powiedzieć: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Wodospady Wiktorii, nazwane na cześć królowej brytyjskiej, to jeden z siedmiu cudów natury. Spływające wielkie masy wody z hukiem rozbijają się o bazaltowe skały i mienią się w promieniach słońca wszystkimi barwami tęczy. Za wodospadem dolina rzeki zwęża się tworząc kanion o ścianach wysokich miejscami na 300 m. Przełomy, zakręty, nierówne dno, liczne progi i małe katarakty zamieniają spokojnie dotąd płynącą rzekę w wodną kipiel.

Program

Dzień 1-2 Przelot do Afryki

Przylot do Kapsztadu, zwiedzanie kolonialnej części miasta - Company's Gardens, Parlament, Zamek Dobrej Nadziei, Long Street, Waterfront.

Dzień 3 Przylądek Dobrej Nadziei

Wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei, którego opłynięcie dawało niegdyś nadzieję na dotarcie na Daleki Wschód. Piesza eksploracja klifowego wybrzeża, widoki na bezkresny, wzburzony Ocean i piaszczyste zatoki.

Dzień 4 Wjazd kolejką na Górę Stołową i degustacja wina w lokalnej winnicy

Wjazd kolejką linową na słynną Górę Stołową (1086 m n.p.m.), skąd roztaczają się wspaniałe widoki na Kapsztad i Zatokę Stołową**. Przejazd w kierunku północnym do usianych winnicami gór Cederberg. Degustacja wina z lokalnej winnicy**

Dzień 5 Przejazd do Namibii

Przejazd w kierunku granicy z Namibią. Po drodze różnorodne krajobrazy – kwitnące łąki Namaqua i pustynny Richtersweld.

Dzień 6 Rzeka Orange i kanion rzeki Fish

Spływ kajakami rzeką Orange** – obserwacje fauny i flory. Po przekroczeniu granicy przejazd do Kanionu Fish River w Namibii – największego kanionu Afryki i jednego z większych na świecie.

Dzień 7 Lüderitz - najbardziej odcięty port świata

Wyjazd do najstarszego miasta Namibii. Trasę uatrakcyjnią nam dzikie konie w rejonie Aus. Lüderitz to najbardziej odcięty port świata. Zobaczymy tam osiemnastowieczną architekturę niemiecką, zjemy pyszne owoce morza oraz odwiedzimy miasto duchów Kolmanskop.

Dzień 8 Pustynia Namib (UNESCO)

Przejazd na najstarszą pustynię Afryki. Namib to niesamowite morze piasku – największe wydmy osiągają ponad 300 m wysokości!

Dzień 9 Park Narodowy Namib-Naukluft

O świcie wspinaczka na Wydmę nr. 45 z której roztacza się widok na bezkres pomarańczowej pustyni. Przejazd dżipami w głąb Parku Narodowego Namib-Naukluft do "Martwego Bagna", z którego sterczą kikuty wyschniętych drzew - jest to najczęściej fotografowany widok w Namibii. Pustynię Namib będziemy przemierzać drogami szutrowymi. Podczas podróży spotkamy dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy. Będziemy zatrzymywać się na punktach widokowych, a jako że nasza wyprawa to "off the beaten track" to także od czasu do czasu będziemy zjeżdżać z utartych turystycznych szlaków. Na wieczór dotrzemy nad Atlantyk do Swakopmund - namibijskiego kurortu nadmorskiego. Po drodze przekroczymy Zwrotnik Koziorożca.

Dzień 10 Swakopmund - miasteczko nad Oceanem Atlantyckim

Zwiedzanie kolonialnego miasteczka Swakopmund, spacery po piaszczystej plaży, odpoczynek.

Dzień 11 Wybrzeże Szkieletów i malunki naskalne w Twyfelfontein (UNESCO)

Przejazd wzdłuż słynnego z silnych prądów i zdradliwych mielizn Wybrzeża Szkieletów. Nie bez powodu zwane przez portugalskich żeglarzy „bramą do piekieł” – do dziś przybrzeżne płycizny straszą rdzewiejącymi szkieletami okrętów. Wycieczka w poszukiwaniu malunków naskalnych ludu San w Twyfelfontein. Nocleg na campie.

Dzień 12 Wioska Himba i farma gepardów

Przejazd na północ Namibii na tereny zamieszkane przez trwającą od setek lat w swojej tradycji grupę etniczną Himba. Kobiety Himba wcierają w skórę mieszankę ochry, tłuszczu i ziół co zastępuje im mycie a także ujędrnia ciało i zabezpiecza je przed palącym słońcem. Nocleg na farmie opiekującej się gepardami, gdzie można pogłaskać oswojone „koty” a także uczestniczyć w karmieniu na wpół dzikich gepardów.

Dzień 13-14 2-dniowe safari w Park Narodowy Etoszy

dzień 1 - Przejazd do największego w Namibii Parku Narodowego Etoszy. Popołudniowe safari po parku, gdzie żyje 114 gatunków ssaków i 340 gatunków ptaków! Jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można spotkać czarne nosorożce. Nocleg na campie z widokiem na wodopój dla dzikich zwierząt.
dzień 2 - Poranne i popołudniowe safari. Będziemy się starali wypatrzeć czterech przedstawicieli wielkiej piątki Afryki: lwa, słonia, lamparta i nosorożca (piątego - bawoła afrykańskiego - zobaczymy podczas safari w PN Chobe w Botswanie). Drugi nocleg na campie na terenie parku.

Dzień 15 Caprivi Strip

Przejazd przez tzw. Caprivi Strip – wąski pas terytorium Namibii od północy graniczący z Angolą i Zambią, a od południa z Botswaną. Nocleg nad rzeką, gdzie czasem pojawiają się hipopotamy.

Dzień 16 Przejazd do Botswany

Przekroczenie granicy z Botswaną. Przejazd wzdłuż rzeki Okawango do słynnej delty kończącej bieg w piaskach pustyni Kalahari - największej na świecie śródlądowej delty.

Dzień 17-18 Delta Okawango

Eksploracja Delty Okawango na tradycyjnych łodziach mokoro oraz piesze wycieczki po wyspach wśród rozlewisk rzeki. Drugiego dnia rano powrót do miejscowości Maun. Po południu dla chętnych widokowy lot nad deltą**.

Dzień 19 Kasane

Przejazd w pobliże styku czterech krajów: Botswany, Namibii, Zimbabwe i Zambii. Kasane nad rzeką Chobe jest bazą wypadową do jednego z najwspanialszych parków narodowych Afryki - Chobe. Żyją tutaj niezliczone ilości słoni, hipopotamów a także bawołów. Nocleg na campie, kolejna możliwość delektowania się odgłosami dzikiej przyrody.

Dzień 20 Safari w Parku Narodowym Chobe

Poranne safari w Parku Chobe, brunch oraz czas na relaks. Popołudniowe safari stateczkiem po rzece Chobe. Obserwacja słoni, hipopotamów, ptactwa i wielu innych zwierząt ściągających nad wodę.

Dzień 21-22 Wodospady Wiktorii (UNESCO)

Przejazd do granicy z Zimbabwe i do miejscowości Viktoria Falls, tuż obok słynnych wodospadów. Podziwianie jednego z siedmiu cudów natury - szerokich na prawie dwa kilometry i wysokich na ponad 100 m Wodospadów Wiktorii**. Drugiego dnia czas na dodatkowe atrakcje – rafting na Zambezi, spływ kajakiem, widokowe loty nad Wodospadami Wiktorii lub skok na bungy z mostu łączącego Zambię z Zimbabwe w głąb kanionu na którego dnie pędzą spienione wody Zambezi lub oglądanie Wodospadów Wiktorii ze strony zambijskiej**.

Dzień 23-24 Powrót do Polski

Przelot do Johannesburga i dalszy lot do Europy. Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: samochody terenowe, busy, taksówki
 • Noclegi: w Kapsztadzie, Swakopmund i Victoria Falls - hotele lub domek na campingu, pozostałe w namiotach
 • Wyżywienie: posiłki przygotowywane przez miejscowego kucharza w kuchni obozowej
 • Sprzęt kempingowy
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz miejscowego przewodnika/kucharza
 • Wstęp do Parków Narodowych Etoszy i Chobe
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Kapsztad i Victoria Falls-Warszawa (ok. 4500 zł, aranżujemy bilety dla klientów)
 • Wyżywienia: tylko podczas pobytu w Kapsztadzie, Swakopmund i Victoria Falls (ok. 120 USD)
 • Wizy do Namibii i Zimbabwe (ok. 450 zł + ok. 30 USD)
 • Napiwków dla miejscowych przewodników i kierowcy (60 USD)
 • Dodatkowych atrakcji: wjazd kolejką na Górę Stołową, degustacja wina w Cederbergu, wyprawa kajakiem na Orange River, wstępu na Wodospady Wiktorii, wycieczki na zambijską stronę Wodospadów Wiktorii, innych wg programu.

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka: 4300 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu 3680 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży EUR mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w EUR podany w zakładce kontakt.

Atrakcje opcjonalne, na koszt Uczestnika:

wjazd kolejką na Górę Stołową - ok. 25 USD
degustacja wina w Cederbergu - ok. 10 USD
kajaki na Rzece Orange (min. 4 osoby) - ok. 40 USD
rejs w poszukiwaniu wielorybów, delfinów, fok, pelikanów - ok. 60 EUR
safari na pustyni Namib w poszukiwaniu "Little Five" - ok. 50 EUR
lot widokowy nad wybrzeżem i pustynią Namib (2h15min) - ok. 350 EUR
lot widokowy nad Deltą Okawango (45min) - ok. 140-200 USD (w zależności od ilosci os.)
Wodospady Wiktorii:
wstęp na Wodospady Wiktorii - ok. 30 USD
rafting na Zambezi - ok. 120 USD
rejs o zachodzie słońca - ok. 40 USD
lot helikopterem nad wodospadami - ok. 150 USD
skok na bungy - ok. 160 USD
wycieczka do Zambii - ok. 110 USD + koszt wizy do Zambii

Wykaz atrakcji ma charakter orientacyjny, dostępność w/w atrakcji do potwierdzenia na miejscu z lokalnymi agencjami. Niektóre atrakcje mogą wykluczać udział w innych w tym samym dniu.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Afrykańska odyseja pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.