Diamenty Namibii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Diamenty Namibii

 • Pustynia Namib (UNESCO): kanion Sesriem, Sossusvlaai, wydma nr 45
 • Wybrzeże Szkieletów zwane przez portugalskich żeglarzy „bramą do piekieł”
 • 200-tysięczna kolonia uchatek karłowatych na Cape Cross
 • Spitzkoppe - Matterhorn Afryki
 • Petroglify w Twyfelfontein (UNESCO)
 • Safari w rezerwacie Palmwag
 • Wioski plemienia Herero
 • Koczownicze plemię Himba
 • Wodospady Epupa na granicy z Angolą
 • Safari w Parku Narodowym Etoszy
 • Nocleg na farmie gepardów
 • Spacery po płaskowyżu Waterberg

Odkryj z nami największe atrakcje Namibii! Będziemy podziwiać bezkresne, nieskażone cywilizacją krajobrazy, wysokie wydmy Pustyni Namib oświetlone zachodzącym słońcem, ukryte wśród skał malunki Buszmenów. Poznamy plemię Himba, które jako jedno z nielicznych w Afryce żyje jak przed wiekami. Odwiedzimy farmę gepardów, kolonię uchatek karłowatych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, a w poszukiwaniu dzikich zwierząt wyruszymy na ekscytujące safari w Parku Narodowym Etoszy.

Diamnetowy boom

Niezamieszkałe wybrzeże Namibii było przez marynarzy nazywane Wybrzeżem Szkieletów. Przez długi czas nikt nie wiedział, że właśnie pod tymi piaskami ukryte są wielkie pokłady diamentów. Przez miliony lat Orage River wpływająca do Atlantyku, przynosiła na plażę diamenty z głębi lądu. Dopiero w 1908 r. pracownik zatrudniony przy budowie kolei jako pierwszy podniósł z ziemi błyszczący kamyk i tak rozpoczął się istny diamentowy szał. W przeciągu kilku miesięcy na namibijskie wybrzeże ściągnęły rzesze poszukiwaczy szczęścia i powstała jedna z najnowocześniejszych kopalni diamentów.

PN Etoszy, Pustynia Namib

Olbrzymie tereny Parku Narodowego Etoszy przemierzają liczne stada antylop i zebr, żyrafy i słonie oraz idące ich tropem drapieżniki - lwy, hieny, gepardy, likaony. Jest to największy w Namibii i jeden z największych parków w Afryce. W Namibii znajduje się również jeden z najstarszych obszarów pustynnych na świecie - pustynia Namib. Obejrzymy tu wydmy o niebywałej wysokości (ponad 300 m), które o zachodzie słońca nabierają intensywnie pomarańczowej barwy. Podróżując na północ kraju przekroczymy zwrotnik Koziorożca, dotrzemy na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i do wspaniałych wodospadów Epupa przy granicy z Angolą.

Himba, Herero, Buszmeni

Piękne kobiety Himba są wizytówką Namibii. Swój dzień rozpoczynają od półgodzinnego okadzania ciała i smarowania się mieszanką ochry, tłuszczu i roślin. Dzięki temu ich skóra nabiera czerwonawego koloru. Półnagie kobiety Himba zobaczymy zarówno w tradycyjnych wioskach, jak i w supermarketach w stolicy kraju. Konkurować z nimi mogą jedynie kobiety z drugiego namibijskiego plemienia - Herero. Do dziś noszą wiktoriańskie suknie i chusty na głowach zaplecione tak aby tworzyły krowie rogi. Dla Herero bowiem najpiękniejszym zwierzęciem jest właśnie krowa i ich strój ma nawiązywać do tego ideału urody.

Program

Dzień 1-2 Przelot do Afryki, zwiedzanie Windhuk i przejazd w kierunku pustyni Namib (UNESCO)

Przylot do stolicy Namibii. Przejażdżka po Windhuk, wymiana pieniędzy, zakupy.
Opuszczamy Windhuk i wyruszamy w drogę do Sesriem na pustyni Namib. Już pierwszego dnia wyprawy zobaczymy dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy za sobą nowoczesne miasto, jakim jest Windhuk, dla zapierających dech w piersiach widoków spotykanych po drodze. Ten nieskażony cywilizacją krajobraz to niesamowita, nieograniczona niczym przestrzeń ciągnąca się aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni pozwala nam podziwiać widoki, których nie zobaczymy nigdzie indziej.
Wieczorem dojeżdżamy do lodge Namib Desert. Pierwsza wspólna kolacja z ogniskiem i milionem gwiazd.

Dzień 3 Park Narodowy Namib-Naukluft: kanion Sesriem, Sossusvlaai, wydma nr 45

Wyruszamy do Sesriem, którego nazwa pochodzi od pobliskiego kanionu. Popołudniu wjedziemy dżipami w głąb Parku Narodowego Namib-Naukluft do "Martwego Bagna" (Sossusvlaai), z którego sterczą kikuty wyschniętych drzew. Jest to najczęściej fotografowany widok w Namibii. Będziemy go podziwiać w promieniach zachodzącego słońca. W drodze powrotnej wejdziemy na szczyt najwyższej wydmy Świata - Dune 45.

Dzień 4 Przejazd przez pustynię Namib nad Atlantyk

Pustynię Namib będziemy przemierzać drogami szutrowymi. Podczas podróży spotkamy dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy. Będziemy zatrzymywać się na punktach widokowych, a jako że nasza wyprawa to "off the beaten track" to także od czasu do czasu będziemy zjeżdżać z utartych turystycznych szlaków. Pierwszym takim miejscem będzie ZEBRA PAN. Odcinek, na którym spotkamy pustynne zwierzęta a przy odrobinie szczęścia także sępy.
Po drodze na wybrzeże Atlantyku przekroczymy zwrotnik Koziorożca. Na wieczór dotrzemy do Swakopmund - namibijskiego kurortu nadmorskiego.

Dzień 5 Swakopmund - miasteczko nad Oceanem Atlantyckim

Zwiedzanie kolonialnego miasteczka Swakopmund, spacery po piaszczystej plaży, odpoczynek. Dla chętnych rejs w poszukiwaniu wielorybów, delfinów, fok, pelikanów** lub safari na pustyni Namib w poszukiwaniu "Little Five" (żmija karłowata, gekon, kameleon, jaszczurka oraz pająk biała dama)**.

Dzień 6 Kolonia uchatek na Cape Cross i góra Spitzkoppe

Przejazd wzdłuż słynnego z silnych prądów i zdradliwych mielizn Wybrzeża Szkieletów. Nie bez powodu zwane przez portugalskich żeglarzy „bramą do piekieł”. Do dziś przybrzeżne płycizny straszą rdzewiejącymi szkieletami okrętów. Pierwszy przystanek będzie tuż przed Henties Bay, gdzie zobaczymy wrak statku, który osiadł tam całkiem niedawno. Kolejny przystanek to Cape Cross z dwustu tysięczną kolonią uchatek karłowatych. Cape Cross jest znany również z krzyża postawionego tu przez portugalskiego odkrywcę Diago Cao w 1486 roku. Zostawiamy chłodne wybrzeże i wyruszamy wgłąb lądu. Nocleg zaplanowaliśmy w Spitzkoppe, które jest nazywane Matternhornem Afryki, ponieważ wyglądem przypomina najpiękniejszy szczyt Alp. Mimo że wznosząca się na wysokość 1800 m n.p.m. Spitzkoppe nie jest najwyższą górą w Namibii, to ze względu na zdumiewącą sywetkę jest najbardziej znaną górą tego kraju. Położona w środku niekończącej się równiny jest widoczna z bardzo daleka.

Dzień 7 Malunki naskalne w Twyfelfontein (UNESCO), safari w rezerwacie Palmwag

Wizyta w Twyfelfontein (UNESCO), gdzie będziemy podziwiać naskalne rysunki Buszmenów. Popołudniowe safari w maloniczym rezerwacie Palmwag. Rezerwat słynie z największej populacji czarnych nosorożców w Afryce, ale żeby je spotkać trzeba mieć trochę szczęścia.

Dzień 8 Wioski ludu Herero

W drodze na północ Namibii zaczną pojawiać się malownicze wioski ludu Herero. Kobiety tego plemienia do dziś noszą wiktoriańskie suknie i chusty na głowach zaplecione tak aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero. Wieczorem dojedziemy do Opuwo, gdzie będziemy spali w pięknej lodge.

Dzień 9 Wizyta w wiosce plemienia Himba w Opuwo, wodospady Epupa

Poranna wizyta w wiosce Himba. Wioski Himba w północnej część kraju różnią się od tych spotykanych gdzie indziej. Nasza wizyta nie będzie zaplanowana. Nikt też na nas nie będzie czekał. Po prostu poszukamy odpowiedniej wioski, w której zostaniemy przyjęci. Popołudniu wyruszamy do wodospadów Epupa. Jest to bajkowe miejsce leżące z dala od turystycznych szlaków. Będziemy mijać malownicze wioski, coraz częściej spotykać przepiękne kobiety Himba i zatrzymywać się na zdjęcia przy olbrzymich baobabach. Rzeka Kunene jest otoczona różnorodnym drzewostanem i skałami, a przy czerwonym świetle zachodzącego słońca tworzy przepiękny krajobraz. W rzece żyją krokodyle.

Dzień 10-12 Safari w Parku Narodowym Etoszy

Przejazd do największego w Namibii parku narodowego - PN Etoszy. Popołudniowe safari po parku. Żyje tutaj 114 gatunków ssaków i 340 gatunków ptaków! Noclegi na campach z widokami na wodopoje dla dzikich zwierząt.

Dzień 13 Wizyta na farmie gepardów

Nocleg na farmie opiekującej się gepardami, gdzie można pogłaskać oswojone „koty” a także uczestniczyć w karmieniu na wpół dzikich gepardów.

Dzień 14 Płaskowyż Waterberg

Spacer na Płaskowyżu Wateberg, który wznosi się na wysokość 400 metrów ponad otaczający horyzont. Będziemy podziwiać piękne zielone krajobrazy, zupełnie nietypowe dla reszty Namibii.

Dzień 15-16 Powrót do Polski

Wylot z Windhuk do jednego z europejskich portów. Powrót do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Windhuk-Warszawa
 • Transport: samochody 4x4
 • Noclegi: 5 noclegów w komfortowych lodge, 8 noclegów w namiotach na łóżkach typu "kanadyjka"
 • Wyżywienie: śniadania, kanapki w ciągu dnia i obiadokolacje przygotowywane przez miejscowego kucharza w kuchni obozowej
 • Sprzęt kempingowy
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz miejscowego przewodnika/kierowcy
 • Wstępy do Parków Narodowych
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki na TFG: 13 PLN, TFP: 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia: tylko podczas pobytu w Windhuk i Swakopmund (ok. 40 EUR)
 • dodatkowych zakupów, przekąsek, napojów itp (ok. 30-50 EUR)
 • Wizy do Namibii (ok. 450 PLN)
 • Napiwków dla miejscowych przewodników i kierowcy (40 EUR)
 • Dodatkowych atrakcji wg programu

Liczba uczestników: 6 - 14 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1320 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży Euro mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Atrakcje opcjonalne, na koszt uczestnika:

 • rejs w poszukiwaniu wielorybów, delfinów, fok, pelikanów - ok. 60 EUR
 • safari na pustyni Namib w poszukiwaniu "Little Five" - ok. 50 EUR
 • wioska plemienia Damara - ok. 7 EUR

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Diamenty Namibii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Namibia, AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.