Terceira i Flores – nieodkryte wyspy Azorów

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni9 340 + 850EURO

O wyprawie

Terceira i Flores – nieodkryte wyspy Azorów

 • 11-dniowy objazd po 3 azorskich wyspach: Terceira, Flores, Corvo
 • Najpiękniejsze szlaki trekkingowe - odkryjemy tajemnice dziewiczych azorskich lasów i zachwycimy widokami na Ocean Atlantycki
 • Algar do Carvão – podróż do wnętrza ziemi, czyli wejście do środka komina wulkanicznego (jedna z dwóch takich okazji na świecie!)
 • Cascata do Poço do Bacalhau i Poço da Ribeira do Ferreiro – najpiękniejsze wodospady na Azorach
 • Niezwykłe widoki: stożki i kaldery wulkaniczne, zielone pastwiska ze szczęśliwymi azorskimi krowami, zróżnicowane wybrzeża, Ocean Atlantycki
 • Wycieczka na najmniejszą wyspę w archipelagu – raj dla miłośników przyrody i ornitologów
 • Wizyta na plantacji kawy i bananów
 • Kąpiele w naturalnych basenach skalnych
 • Zapoznanie z azorską historią wielorybnictwa i z tradycją azorskiej gitary – viola da terra
 • Przysmaki azorskiej kuchni: słynna terceirska alcatra i (jako opcja) prywatna kolacja z regionalnym stekiem i degustacją lokalnych likierów
 • Degustacja azorskiego wina
 • Wieczór z fado (opcja)
 • Rejs na oglądanie wielorybów i delfinów w ich naturalnym środowisku (opcja)

Azory to jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Europy. Mówi się o nich, że to wyspy zaginionej Atlantydy lub europejskie Hawaje. To wyspy, na których można odetchnąć pełną piersią wśród wulkanicznych wzgórz, soczystej zieleni i kojącego szumu oceanu. A przy tym zachwycają spokojem, nietkniętą przyrodą, niespotykaną kulturą i wyjątkową kuchnią. Podczas tego wyjazdu poznamy 2 nieodkryte jeszcze przez nas wyspy: Terceirę i Flores. Zajrzymy też na Corvo – najmniejszą zaludnioną wyspę Azorów. Wyjazd będzie aktywny, bo najlepiej odkrywać spacerując i nieśpiesznie wędrując. Będzie też nastawiony na doświadczenia, bo Azory się doświadcza!

Program

Dzień 1 Podróż na Azory

Przelot z Warszawy na Terceirę z min. 1 przesiadką. Transfer do hotelu, nocleg.

Dzień 2 Na zachodzie Terceiry: wino, naturalne baseny skalne i grill

Rano, po odpoczynku po podróży, odwiedzimy najpierw jeden z najpiękniejszych punkt widokowy na wyspie – Serra do Cume. Stamtąd będziemy podziwiać widok na największą kalderę na Azorach, Caldeira dos Cinco Picos, i słynną terceirską szachownicę pól. Poznamy fragment wulkanicznej oraz militarnej historii Azorów.

Wybierzemy się również na półwysep wulkaniczny Monte Brasil, skąd rozciąga się znakomity widok na stolicę wyspy – miasto Angra do Heroísmo – oraz na południową część wyspy. Dalej ruszymy na zachód.
Najpierw odwiedzimy plantację bananów i kawy. To największa plantacja kawy w Europie! Chętni mogą zatrzymać się w barze i napić się wytwarzanej na miejscu kawy i spróbować lodów z terceirskiej fabryki.

Zobaczymy m.in. najważniejszy port rybny na wyspie – w São Mateus, wiosce rybackiej, gdzie nadal wiele osób trudni się rybołówstwem i gdzie nadal jest żywa historia wielorybnictwa na Azorach.
Pójdziemy na krótki szlak trekkingowy wśród soczyście zielonej, dziewiczej terceirskiej przyrody, z widokiem na ocean. Będziemy szli wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża wyspy, w okolicach znanej z pielgrzymek i z ostatniego wybuchu wulkanu podwodnego wsi Serreta. To krótki, ale niezwykle urokliwy szlak, ujmującymi wyjątkowym widokiem na ocean i nie zawsze oczywistymi ścieżkami wśród dawnych upraw winorośli.

Po południu wybierzemy się do serca wina na Terceirze – Biscoitos. Pójdziemy na spacer wśród lokalnych winnic i przekonamy się, w jaki sposób uprawiane są winorośle na Azorach. W planach również poczęstunek złożony z lokalnych przekąsek i degustacja azorskich win.

Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Długość trasy: ok. 2,5 km | Czas wędrówki: ok. 1,5-2,5 h

Dzień 3 Przelot na Flores

Po wymeldowaniu z hotelu wybierzemy się na spacer po mieście Praia da Vitória, słynącym z największych na Terceirze plaż. Następnie przejdziemy na lotnisko by zrealizować przelot na Flores. 

Po południu, po przylocie na Flores, wybierzemy się na szlak trekkingowy Ponta Ruiva – Baía da Alagoa, który wiedzie przez azorski las, z częściowym widokiem na ocean. Przejazd do hotelu na nocleg.

Suma podejść: ok. 120 m | Suma zejść: ok. 270 m | Długość trasy: ok. 3 km | Czas wędrówki: ok. 2-2,5 h

Dzień 4 Wycieczka na Corvo

Tego dnia wybierzemy się na wycieczkę łodzią na najmniejszą wyspę na Azorach – Corvo. Ta niezwykle malownicza wyspa ma zaledwie 17 km kw. i 400 mieszkańców.  W drodze na Corvo popłyniemy wzdłuż wybrzeża Flores, gdzie będziemy podziwiać liczne jaskinie i wodospady wpadające wprost do oceanu.

Na Corvo wybierzemy się na krótki spacer po kalderze. Po kalderze czas na obiad, a następnie spacer po jedynym miasteczku na wyspie, Vila do Corvo, ew. chwila odpoczynku na plaży. Powrót tą samą łódką.
Wieczorem chętni mogą się wybrać na kąpiel w naturalnych basenach skalnych w Santa Cruz das Flores.

Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Długość trasy: ok. 5 km (lub mniej, ok. 2 km – w zależności od chęci grupy) | Czas wędrówki: ok. 2,5 h

Dzień 5 Jeziora i północ Flores

Rano wybierzemy się na wycieczkę wśród słynnych jezior na Flores – odwiedzimy m.in. Lagoa Negra, Lagoa Comprida i Lagoa Funda. Zwiedzaniu busem będzie towarzyszył spacer pomiędzy jeziorami. Nie zabraknie też czasu na piknik (lunch box / przekąski piknikowe).

Po południu odwiedzimy północno-wschodnie i północne wybrzeże wyspy. Zatrzymamy się na najpiękniejszych punktach widokowych, m.in. koło latarni z widokiem na Corvo, koło pastwisk, na których wypasają się szczęśliwe azorskie krowy, i pójdziemy na krótki spacer pomiędzy dwoma z nich.

Na koniec pojedziemy na zachód wyspy, do Fajã Grande, gdzie chętnych czeka kąpiel w wodospadzie Cascata do Poço do Bacalhau, spotkanie ze specjalistą od tradycyjnej azorskiej gitary – viola da terra, który opowie nam o instrumencie i da krótki prywatny koncert, a także kąpiel w naturalnych basenach skalnych. W Fajã Grande pozostajemy aż do zachodu słońca. Po zachodzie słońca – transfer do hotelu.

Trasa piesza w ciągu dnia przebiega po raczej płaskim terenie | Długość trasy: ok. 4 km | Czas wędrówki: ok. 2,5 h

Dzień 6 Szlak trekkingowy, lokalny lunch i wodospady

Dziś wybierzemy się na wędrówkę wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. W trakcie zjemy tradycyjny lunch w lokalnej restauracji. Na koniec trekkingu będzie czas na zapatrzenie się na Poço da Ribeira do Ferreiro – słynne wodospady wpadające do jeziora ukrytego wśród soczystej zieleni. Po trekkingu transfer do hotelu.

Suma podejść: ok. 450 m | Suma zejść: ok. 600 m | Długość trasy: ok. 12 km | Czas wędrówki: ok. 6 h

Dzień 7 Muzeum Wielorybnictwa. Pożegnanie z Flores. Lot na Terceirę

Rano wymeldowanie z hotelu. Tego ranka wybierzemy się do Muzeum Wielorybnictwa i zapoznamy się z historią wielorybnictwa na Azorach. Następnie będzie czas na samodzielny spacer po Santa Cruz das Flores i ostatnie kąpiele w naturalnych basenach skalnych na najbardziej na zachód wysuniętej wyspie Azorów. Popołudniu przelot na Terceirę i transfer do hotelu.

Dzień 8 Szlak trekkingowy Mistérios Negros, naturalne baseny skalne i prywatny grill

Tego dnia rano wybierzemy się na szlak trekkingowy na obszarze ostatniej erupcji lądowej na Terceirze - Mistérios Negros. W samym sercu wyspy, wśród soczyście zielonej, dziewiczej terceirskiej przyrody, można się poczuć jak w dżungli! Czasem trzeba będzie przejść pod gałęzią, czasem wdrapać się na skałę, czasem poświęcić buty trekkingowe i wejść w błoto, żeby zobaczyć któryś z wyjątkowych widoków. Przygotujcie się na prawdziwą przygodę!

Popołudnie spędzimy nad naturalnymi basenami skalnymi, które zostały stworzone przez lawę z jednej z erupcji. Chętni będą mogli popływać w Oceanie Atlantyckim (jeśli ktoś ma maskę do snorkelingu, niech ją zabierze, może się przydać!), pójść na spacer wzdłuż oceanu, usiąść na brzegu, pooddychać świeżym oceanicznym powietrzem i posłuchać fal lub zaopatrzyć się w lokalne słone lub słodkie przekąski oraz świeże owoce i warzywa.

Tego dnia nie zabraknie dodatkowych wrażeń łączących wiele zmysłów. Wieczorem chętnych czeka bowiem prywatny grill na świeżym powietrzu (opcja dodatkowo płatna ok. 40 EUR/os.). Szef kuchni zaserwuje regionalny befsztyk (dla wegetarian: hamburger wegetariański) z pieczonymi ziemniakami i tradycyjną sałatką paprykową. Na deser degustacja słynnych azorskich likierów na bazie aguardente, które najlepiej smakują w dobrym towarzystwie.

Suma podejść: ok. 120 m | Suma zejść: ok. 120 m | Długość trasy: ok. 5 km | Czas wędrówki: ok. 3 h

Dzień 9 Szlak trekkingowy Baías da Agualva i wulkany

Rano wybierzemy się na szlak trekkingowy na północnym wybrzeżu Terceiry, w okolicach zatoki Agualva. Będziemy iść przez niewielką fajã, wśród upraw inhame'u, czyli pochrzynu chińskiego, poprzez endemiczne zarośla i ścieżki z widokiem na niezwykłe klify wulkaniczne. Czasem po ścieżce, czasem po kamieniach – nie będzie czasu na nudę! Po szlaku w lokalnej restauracji będzie czekał na nas tradycyjny obiad – słynna terceirska alcatra.

Po południu wybierzemy się na wycieczkę wulkaniczną. Wejdziemy do tunelu Gruta do Natal, którym kiedyś płynęła lawa, a gdzie dziś można poznać liczne formacje lawowe. W Furnas do Enxofre przespacerujemy się wśród pachnącego siarką miejsca wtórnej aktywności wulkanicznej na Terceirze. W końcu odwiedzimy Algar do Carvão – wulkan stanowiący unikat na skalę światową, który można zwiedzać od środka i podziwiać i strukturę wulkanu, i wyjątkowe stalaktyty z amorficznej krzemionki.

Suma podejść: ok. 180 m | Suma zejść: ok. 180 m | Długość trasy: ok. 4 km | Czas wędrówki: ok. 2,5 h

Dzień 10 Wieloryby, Angra do Heroísmo i fado

Przed południem chętni wypłyną na wycieczkę statkiem na oglądanie wielorybów i delfinów w ich naturalnym środowisku. Opcja dodatkowo płatna ok. 65 EUR/os. Przy odrobinie szczęścia mamy szansę zobaczyć np. kaszalota, humbaka czy delfina szarego. Przy większej dawce szczęścia – nawet i płetwala błękitnego!

Ważne: wycieczka na oglądanie wielorybów i delfinów trwa ok. 3h. Osoby z chorobą morską powinny się na wszelki wypadek zaopatrzyć w leki – dostępne w każdej aptece.
Osoby niezainteresowane wycieczką na wieloryby i delfiny mają czas wolny.

Po południu wybierzemy się na piesze zwiedzanie Angra do Heroísmo – urokliwej, ciekawej historycznie i kulturowo stolicy wyspy, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na koniec dnia wszystkich chętnych czeka wyjątkowe doświadczenie! Udamy się bowiem do niewielkiej tawerny, gdzie wystąpią na żywo muzycy fado! Fado to tradycyjna portugalska muzyka, która opowiada o saudade, czyli tęsknocie za tym, co minęło i już nie wróci lub nigdy się nie wydarzy. Pysznej kolacji i koncertowi będą towarzyszyć rozmowy o mentalności Portugalczyków, historii fado oraz tym, czy saudade to faktycznie nieprzetłumaczalne słowo. Opcja dodatkowo płatna ok. 35 EUR/os.

Osoby niezainteresowane koncertem zostają w hotelu lub mogą się wybrać na spacer po mieście.

Dzień 11 Powrót do Polski

Transfer na lotnisko, wylot z Azorów. Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Terceira - Warszawa, przelot wewnętrzny Terceira - Flores - Terceira
 • Transport na miejscu (autokar lub bus, transfery lotniskowe, łódź na/z Corvo)
 • Zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu 3* (Terceira), 4 noclegi w hotelu 2* (Flores), 4 noclegi w hotelu 4* (Terceira); pokoje 2-osobowe
 • Wyżywienie: 10 śniadań, 5 obiadów/lunchy (w dniach 2, 4, 5, 6, 9)
 • Koszty realizacji programu: zapoznanie z tradycją azorskiej gitary – viola da terra, bilety wstępu do Gruta do Natal, Algar do Carvão i Muzeum Wielorybnictwa, degustacja azorskiego wina
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Opiękę lokalnego przewodnika na Flores
  Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Tradycyjnej prywatnej kolacji: regionalny stek z degustacją lokalnych likierów (dzień 8) - ok. 40 EUR/os.
 • Wycieczki statkiem na obserwacje wielorybów i delfinów (dzień 10) - ok. 65 EUR/os.
 • Kolacji z koncertem fado (dzień 10) - ok. 35 EUR/os.
 • Zwyczajowych napiwków i wydatków własnych

Liczba uczestników: 14 - 22 osoby

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4000 PLN

Dopłatę do pełnej kwoty należy uregulować do 60 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu 850 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży EUR mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na podany rachunek w EUR.

Ze względu na konieczność potwierdzenia rezerwacji na Azorach, zgłoszenia na wyjazd przyjmowane są do 30 kwietnia 2024 roku. Po tym terminie dodatkowe miejsca mogą nie być dostępne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Terceira i Flores – nieodkryte wyspy Azorów pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.