Od winnic Piemontu po Cinque Terre

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Od winnic Piemontu po Cinque Terre

 • Łagodne wzgórza z winnicami i kamiennymi miasteczkami
 • Cinque Terre (UNESCO) – malownicze miasteczka na skalnym wybrzeżu
 • Piesze wędrówki pośród winnic w rejonie Langhe (UNESCO)
 • Zwiedzanie w rytmie slow, zgodnie z filozofią regionu
 • Ojczyzna pesto i Kolumba – Genua (UNESCO)
 • Degustacja wyśmienitych włoskich win (barolo, barbaresco)
 • Poszukiwanie trufli z profesjonalnym zbieraczem... i jego psem
 • Czar Włoskiej Riwiery – Portofino i klasztor San Fruttuoso
 • Vicenza – miasto renesansowej architektury (UNESCO)

Na niewielkim skrawku Włoch, w południowym Piemoncie i Ligurii, sąsiadują ze sobą łagodne wzgórza porośnięte winoroślą oraz widowiskowe wybrzeże, urodą konkurujące z Wybrzeżem Amalfitańskim. Nie brak tu tras pieszych prowadzących wśród winnic ani malowniczych miasteczek, ukrytych w niewielkich zatoczkach. To także rejon, w którym narodził się ruch slow food. Jest to wyraźna sugestia, że warto ten obszar zwiedzać niespiesznie. Będziemy się do niej stosować. 

Piemont

Trudno zdecydować, co jest w Piemoncie najważniejsze: wino, jedzenie, krajobrazy czy jakość życia. Piemont jest jednym z najważniejszych winnych regionów we Włoszech, a pewnie i na świecie. Wzgórza na południu regionu, zwane Langhe, tworzą pejzaż doskonały: miękkie pagórki pokryte są winnicami, a czasem ukoronowane do tego elegancką willą lub malutkim miasteczkiem. Piękno tutejszego pejzażu doceniło UNESCO, wpisując Langhe na listę światowego dziedzictwa. 

Piemont to także mekka wielbicieli dobrej kuchni. Najbardziej znane są białe trufle z Alby, nieprzyzwoicie drogie i niezwykle charakterystyczne. O truflach dowiemy się więcej od ich poszukiwaczy, sami weźmiemy też udział w poszukiwaniu tych cennych grzybów. Do listy regionalnych specjałów trzeba dodać orzechy laskowe i sery, czekoladę i vermouth. Oraz, oczywiście, wino  barolo popijane z widokiem na winnice lub lekkie moscato d'Asti, przynoszące orzeźwienie po wędrówce wśród piemonckich krajobrazów. 

Cinque Terre i Portofino

Troszkę dalej na południe ciągnie się Liguria  pas gór schodzących do morza. Gdzie tylko się dało, w niewielkich zatoczkach przycupnęły tu malownicze miasteczka. Ich pastelowe zabudowania pietrzą się na omywanych przez fale skałach. Najsłynniejsza piątka spośród nich, Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, określana jest mianem Cinque Terre. Urwiste, klifowe wybrzeże sprawiło, że dostęp do nich był możliwy tylko od strony morza  na lądzie zamiast dróg istniały jedynie wąskie, trudno dostępne ścieżki. Niezwykły krajobraz łączący strome zbocza z morzem, a także pracowitość i upór lokalnej ludności ukształtowały ten teren tak, że nie sposób się nim nie zachwycić. Choć dziś istnieją już nowocześniejsze szlaki komunikacyjne, nadmorskie ścieżki pozostają najbardziej widowiskowe. To właśnie nimi będziemy wędrować, ciesząc oczy widokiem morza i przyglądając falom, które rozbijają się o skały. W miasteczkach zaś znajdziemy czas na odpoczynek, regenerację sił i kąpiel w morzu. 

Odwiedzimy także ukryty w zatoczce klasztor San Fruttuoso, z którego benedyktyńscy mnisi mieli (i wciąż mają) widok na morze i kilka metrów spacerem na plażę. Zobaczymy również stolicę regionu  portową Genuę, ojczyznę pesto i Krzysztofa Kolumba. Zajrzymy w końcu do Portofino, jednej z najbardziej ekskluzywnych miejscowości wypoczynkowych we Włoszech. W tutejszych sceneriach kręcono wiele filmów, chętnie pojawiają się tu gwiazdy kina i znani artyści. Będziemy się rozglądać  kto wie, kogo spotkamy?

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa w późnych godzinach popołudniowych. Nocny przejazd do Włoch. Istnieje możliwość dołączenia do grupy w Katowicach lub Bielsku-Białej.

Dzień 2 Spacer po Vicenzy i powitanie z Piemontem

W drodze do Piemontu zatrzymamy się w Vicenzy – spokojnym mieście, słynącym z renesansowej architektury Andrei Palladia. Stworzył on własny styl, nazwany palladiańskim, który inspirował dziesiątki architektów na przestrzeni wieków. Dziś jego budynki w Vicenzy wpisane są na listę UNESCO. Po spacerze i odpoczynku w nastrojowym centrum miasta ruszymy w dalszą drogę.

Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu w Piemoncie.

Dzień 3 Alba, spacer wśród winnic i degustacja win

Dzień rozpoczniemy od wizyty w Albie. To niegdyś niepodległe państwo-miasto jest dziś jedną z gastronomicznych stolic Italii. Specjalnością miasteczka są białe trufle. W jednym ze sklepików ulokowanych w historycznym centrum miasteczka spróbujemy miejscowych przysmaków.

Następnie udamy się na spacer wśród winnic rejonu Langhe. To tu wytwarza się słynne barolo. Dotrzemy do uroczego miasteczka Neive, górującego nad morzem winorośli.

Na koniec dnia zajrzymy do jednej z miejscowych winnic i przekonamy się, dlaczego barolo i barbaresco cieszą się takim uznaniem i bywają nazywane królewską parą.

Dzień 4 Wędrówka przez wzgórza Langhe i poszukiwanie trufli

Dzień spędzimy w sercu rejonu słynącego z wina. W trakcie wędrówki wśród wzgórz będziemy chłonąć harmonię krajobrazu, w którym połacia winnic poprzetykane są kamiennymi miasteczkami. Dotrzemy do malutkiego Barolo, które dało nazwę słynnemu winu.

Odkryjemy też tajniki poszukiwaczy trufli – weźmiemy udział w "polowaniu na trufle", a po jego zakończeniu spróbujemy różnych przysmaków aromatyzowanych tymi niezwykłymi grzybami.

Dzień 5 Pożegnanie z Piemontem i wizyta w Genui

Tego dnia przejedziemy z winnego i truflowego Piemontu do nadmorskiej Ligurii.

Dzień spędzimy w Genui. Niegdyś potęga na Morzu Śródziemnym, dziś jest wciąż jednym z najważniejszych portów Europy, ale i prężnym ośrodkiem kultury. W czasie spaceru po mieście zobaczymy dom Krzysztofa Kolumba, zanurzymy się w labiryncie uliczek starego miasta oraz zwiedzimy imponującą katedrę San Lorenzo. A w miejscowych knajpkach będzie można spróbować oryginalnego pesto.

Wieczorem przejedziemy na nocleg do hotelu na wybrzeżu Morza Liguryjskiego.

Dzień 6 Spacery na Wybrzeżu Liguryjskim

Będziemy spacerować i poznawać Wybrzeże Liguryjskie. Najpierw przepłyniemy promem z Rapallo do San Fruttuoso. To wspaniale położony klasztor, do którego przylega... plaża. Po kąpieli wyruszymy trasą prowadzącą wzdłuż wybrzeża pośród makii do Portofino – jednej z najbardziej ekskluzywnych małych miejscowości wypoczynkowych we Włoszech. Potem popłyniemy do ślicznej nadmorskiej Santa Margherita Ligure na krótki spacer, a następnie wrócimy promem do Rapallo.

Dzień 7 Park Narodowy Cinque Terre

Odwiedzimy Park Narodowy Cinque Terre. To jeden z najbardziej widowiskowych fragmentów włoskiego wybrzeża. Wśród nadmorskich klifów kryją się tu małe miasteczka, malowniczo wkomponowane w krajobraz. Między nimi biegną trasy piesze, z których rozciągają się niezapomniane widoki. Dzień spędzimy na wędrówkach między miasteczkami, a w nich będzie czas na eksplorowanie, odpoczynek i kąpiele.

Dzień 8 Wypoczynek i wyjazd do Polski

Pierwszą połowę dnia przeznaczymy na wypoczynek na plaży, a po południu ruszymy w drogę powrotną do kraju.

Przejazd nocny.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach ***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji - dopłata 300 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie: (bilety wstępu, bilety promowe, degustacje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy) - ok. 100 EUR

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Od winnic Piemontu po Cinque Terre pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.