Umbria - zielone serce Włoch

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Umbria - zielone serce Włoch

 • Ojczyzna świętych i pustelników
 • Kamienne miasteczka na szczytach wzgórz
 • Zwiedzanie Perugii, stolicy regionu
 • Niespieszne spacery wśród perełek architektury i harmonijnych krajobrazów
 • Majestatyczne wodospady Marmore
 • Ukwiecone łąki w Górach Sybillińskich
 • Katedra w Orvieto (UNESCO) i Bazylika w Asyżu (UNESCO)
 • Degustacje miejscowych specjałów, wizyty w winnicach i tłoczni oliwy

Umbria to mniejsza siostra Toskanii. Kto pokochał toskańskie pejzaże i miasteczka, ten na pewno zachwyci się Umbrią. 

To kraina w samym środku Włoch, gdzie zielenią się lasy i winnice. Kraina ulotnych cieni, jak pisał Paweł Muratow. Ojczyzna świętych, przede wszystkim świętego Franciszka. Jego duch nieraz towarzyszy odwiedzającym Umbrię. Poznając ten region, warto podążać śladem "biedaczyny z Asyżu": wędrować od miasteczka do miasteczka, zachwycać się przyrodą. Będziemy więc dużo spacerować, doświadczać spokoju kamiennych miasteczek, wtapiających się w łagodny krajobraz. Bo Umbria to przede wszystkim kraina harmonii, którą i my postaramy się tu odnaleźć. Nie będziemy przy tym stronić od rozkoszy podniebienia. Spróbujemy lokalnej oliwy, nie odmówimy sobie miejscowego wina. W końcu degustacje wina należy, jak twierdził Zbigniew Herbert, traktować jako akt poznawczy.

Trasy piesze prowadzą wśród łagodnie falującego krajobrazu, gajów oliwnych i winnic, z widokami na miasteczka. 

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa w godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 Powitanie Włoch i dotarcie w okolice Asyżu

W drodze do Umbrii zatrzymamy się na krótki spacer po jednym z miasteczek północnych Włoch.

Następnie ruszymy w dalszą drogę do naszej bazy w okolicy Asyżu.

Dzień 3 Asyż Franciszka, spacer wśród oliwek i Trevi

Rano udamy się do rodzinnego miasta świętego Franciszka. Poznamy historię jego życia, podziwiając słynne freski Giotta. Spacerując po mieście spotkamy rodziców Franciszka oraz świętą Klarę. Następnie powędrujemy do znajdującej się na zboczach Monte Subasio pustelni Eremo delle Carceri. Nagrodą za wspinaczkę będzie prawdziwie franciszkańska atmosfera tego ukrytego pośród lasu zakątka.

Następnie pojedziemy w kierunku miasteczka Trevi. Jego pastelowe domy spływają po stromym wzgórzu, a okolice płyną oliwą – ta część Umbrii słynie z jej produkcji. Nasza trasa piesza poprowadzi do Trevi właśnie pośród oliwnych gajów.

Dzień 4 Odpoczynek nad jeziorem, średniowieczne Gubbio i wino

Rano odwiedzimy malutkie Castiglion del Lago - miasteczko z zamkiem, górującym nad Jeziorem Trazymeńskim. Ponieważ Umbria nie ma dostępu do morza, wizyta nad jeziorem jest tu najlepszą okazją do odpoczynku nad wodą.  

Potem udamy się do Gubbio - miasta, które chlubi się wspaniałym głównym placem, będącym jednocześnie tarasem widokowym. Natkniemy się tu również na ślady świętego Franciszka.

Gdy święty przybył do miasta, w okolicy grasował krwiożerczy wilk. Franciszek postanowił stanąć oko w oko z groźną bestią. Spotkawszy „brata wilka”, rozkazał mu, by nigdy więcej nic złego ludziom nie robił. Wilk usłuchał go, a w zamian mieszkańcy Gubbio zaczęli go dokarmiać. Gdy zmartwienie z wilkiem mieli już z głowy, mogli skupić się na upiększaniu swojego miasta, a efekty możemy podziwiać do dziś. Gubbio to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Italii.

Przed wieczorem zatrzymamy się w jednej z umbryjskich winnic, gdzie przy kieliszku Torgiano bądź Assisi DOC podzielimy się wrażeniami z kończącego się dnia.

Dzień 5 Wodospady Marmore, degustacja oliwy, katedra w Orvieto

Dzień zaczniemy od wypadu do wodospadów Marmore. Spadająca z wysokości 165 metrów kaskada została stworzona przez człowieka (a dokładniej starożytnych Rzymian) i jest najwyższym tego typu wodospadem w Europie. Będziemy podziwiać ją z tarasów widokowych i prowadzących wokół ścieżek oraz dowiemy się, jaki związek mają wodospady z patronem zakochanych, świętym Walentym.

Następnie przejedziemy do tłoczni oliwy. Weźmiemy udział w degustacji, a specjaliści od oliwy odkryją przed nami tajniki i obalą pewne mity dotyczące "zielonego złota".

Na koniec dnia odwiedzimy Orvieto, w którego centrum stoi (lub „rozdziera przestrzeń i przyprawia o zawrót głowy”, jak pisał Herbert) wspaniała katedra. Po uniesieniach architektonicznych można zejść do wnętrza ziemi: zobaczyć widowiskową studnię św. Patryka albo podziemne, wykute w skale miasto. Lub po prostu przysiąść w kawiarni i delektować się miejscowym winem Orvieto Classico.

Dzień 6 Spello w kwiatach, ojczyzna św. Benedykta i wędrówka przez płaskowyż

Rano odwiedzimy Spello - klasyczne umbryjskie miasteczko. Jego uliczki pną się po wzgórzu, domy zbudowano z kamienia, a dachy pokryto tradycyjną dachówką. Jest tu malowniczo i sielsko, czuje się wieki historii, ale co jest w Spello wyjątkowego? Co roku odbywa się tu konkurs na najpiękniej ukwiecony zaułek i wielu mieszkańców przyjmuje za punkt honoru udekorowanie swego podwórka roślinnością.

Następnie przejedziemy w bardziej górzyste rejony. Zatrzymamy się w Nursji - rodzinnym mieście świętego Benedykta, słynącym też ze znakomitych wędlin.

Potem ruszymy wyżej, na płaskowyż Castelluccio. To miejsce całkiem odmienne od typowych umbryjskich pejzaży - łąki i pola soczewicy obramowane majestatycznymi górami. Będziemy wędrować ścieżkami płaskowyżu, sycąc oczy tym naturalnym spektaklem, a także urządzimy tu sobie piknik.

Dzień 7 Spacer z Bevagnii do Montefalco z winem w tle

Tego dnia oddamy się dolce vita, spacerom i degustacjom oraz odwiedzimy dwa pełne uroku miasteczka. Po wizycie w Bevagnii wyruszymy pieszo w kierunku Montefalco. Nadwątlone siły odbudujemy w czasie degustacji wina. Okolice są bowiem ojczyzną znakomitego Sagrantino oraz wytwarzanego z podsuszonych winogron, słodkiego Sagrantino Passito. Oba wina otrzymuje się ze szczepu o tej samej nazwie, rosnącego tylko w Umbrii. W Montefalco znajdziemy czas na eksplorowanie zaułków i podziwianie widoków (nie na darmo miasteczko nazywane jest Balkonem Umbrii).

Dzień 8 Wizyta w Perugii

Na koniec pobytu w Umbrii odwiedzimy Perugię - stolicę regionu. Perugia to nie tylko zabytki architektury i wspaniałe kolekcje malarstwa. To także energia miasta zamieszkanego w dużym stopniu przez studentów, Corso Vanucci - główny deptak, na którym toczy się miejskie życie, klimatyczne zaułki oraz doskonała kuchnia w lokalnych restauracjach.

Późnym popołudniem wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 5 kolacji - dopłata 450 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacje, opłaty wjazdowe i klimatyczne, lokalni przewodnicy) - ok. 90 EUR

Liczba uczestników: 25 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Umbria - zielone serce Włoch pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.