Program
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch
Wyjazd z Krakowa w godzinach wieczornych (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do grupy w Katowicach lub Bielsku-Białej.
Dzień 2 Zwiedzanie Treviso i przejazd do hotelu
W drodze do Umbrii zatrzymamy się w Treviso, mieście nieopodal Wenecji. Są tu kanały, przyjemny plac oraz prosecco, które pochodzi właśnie z tego regionu.
Po wizycie w Treviso ruszymy w dalszą drogę do naszej bazy w okolicy Asyżu.
Dzień 3 Asyż Franciszka, spacer wśród oliwek i Trevi
Rano udamy się do rodzinnego miasta świętego Franciszka. Poznamy historię jego życia, podziwiając słynne freski Giotta. Spacerując po mieście spotkamy rodziców Franciszka oraz świętą Klarę. Następnie powędrujemy do znajdującej się na zboczach Monte Subasio pustelni Eremo delle Carceri. Nagrodą za wspinaczkę będzie prawdziwie franciszkańska atmosfera tego ukrytego pośród lasu zakątka.
Następnie pojedziemy w kierunku miasteczka Trevi. Jego pastelowe domy spływają po stromym wzgórzu, a okolice płyną oliwą – ta część Umbrii słynie z jej produkcji. Nasza trasa piesza poprowadzi do Trevi właśnie pośród oliwnych gajów.
Dzień 4 Odpoczynek nad jeziorem, średniowieczne Gubbio i wino
Rano odwiedzimy malutkie Castiglion del Lago - miasteczko z zamkiem, górującym nad Jeziorem Trazymeńskim. Ponieważ Umbria nie ma dostępu do morza, wizyta nad jeziorem jest tu najlepszą okazją do odpoczynku nad wodą.
Potem udamy się do Gubbio - miasta, które chlubi się wspaniałym głównym placem, będącym jednocześnie tarasem widokowym. Natkniemy się tu również na ślady świętego Franciszka.
Gdy święty przybył do miasta, w okolicy grasował krwiożerczy wilk. Franciszek postanowił stanąć oko w oko z groźną bestią. Spotkawszy „brata wilka”, rozkazał mu, by nigdy więcej nic złego ludziom nie robił. Wilk usłuchał go, a w zamian mieszkańcy Gubbio zaczęli go dokarmiać. Gdy zmartwienie z wilkiem mieli już z głowy, mogli skupić się na upiększaniu swojego miasta, a efekty możemy podziwiać do dziś. Gubbio to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Italii.
Przed wieczorem zatrzymamy się w jednej z umbryjskich winnic, gdzie przy kieliszku Torgiano bądź Assisi DOC podzielimy się wrażeniami z kończącego się dnia.
Dzień 5 Wodospady Marmore, degustacja oliwy, katedra w Orvieto
Dzień zaczniemy od wypadu do wodospadów Marmore. Spadająca z wysokości 165 metrów kaskada została stworzona przez człowieka (a dokładniej starożytnych Rzymian) i jest najwyższym tego typu wodospadem w Europie. Będziemy podziwiać ją z tarasów widokowych i prowadzących wokół ścieżek oraz dowiemy się, jaki związek mają wodospady z patronem zakochanych, świętym Walentym.
Następnie przejedziemy do tłoczni oliwy. Weźmiemy udział w degustacji, a specjaliści od oliwy odkryją przed nami tajniki i obalą pewne mity dotyczące "zielonego złota".
Na koniec dnia odwiedzimy Orvieto, w którego centrum stoi (lub „rozdziera przestrzeń i przyprawia o zawrót głowy”, jak pisał Herbert) wspaniała katedra. Po uniesieniach architektonicznych można zejść do wnętrza ziemi: zobaczyć widowiskową studnię św. Patryka albo podziemne, wykute w skale miasto. Lub po prostu przysiąść w kawiarni i delektować się miejscowym winem Orvieto Classico.
Dzień 6 Spello w kwiatach, ojczyzna św. Benedykta i wędrówka przez płaskowyż
Rano odwiedzimy Spello - klasyczne umbryjskie miasteczko. Jego uliczki pną się po wzgórzu, domy zbudowano z kamienia, a dachy pokryto tradycyjną dachówką. Jest tu malowniczo i sielsko, czuje się wieki historii, ale co jest w Spello wyjątkowego? Co roku odbywa się tu konkurs na najpiękniej ukwiecony zaułek i wielu mieszkańców przyjmuje za punkt honoru udekorowanie swego podwórka roślinnością.
Następnie przejedziemy w bardziej górzyste rejony. Zatrzymamy się w Nursji - rodzinnym mieście świętego Benedykta, słynącym też ze znakomitych wędlin.
Potem ruszymy wyżej, na płaskowyż Castelluccio. Późną wiosną pokrywa się on dywanem kwiatów. Maki, fiołki, narcyzy i wiele innych gatunków wybuchają kolorami tworząc stale zmieniające się barwne kompozycje. Dołącza do nich jeden z podstawowych składników używanych w tutejszej kuchni – kwitnąca na żółto soczewica. Będziemy wędrować ścieżkami płaskowyżu, sycąc oczy tym naturalnym spektaklem.
Dzień 7 Spacer z Bevagnii do Montefalco z winem w tle
Tego dnia oddamy się dolce vita, spacerom i degustacjom oraz odwiedzimy dwa pełne uroku miasteczka. Po wizycie w Bevagnii wyruszymy pieszo w kierunku Montefalco. Nadwątlone siły odbudujemy w czasie degustacji wina. Okolice są bowiem ojczyzną znakomitego Sagrantino oraz wytwarzanego z podsuszonych winogron, słodkiego Sagrantino Passito. Oba wina otrzymuje się ze szczepu o tej samej nazwie, rosnącego tylko w Umbrii. W Montefalco znajdziemy czas na eksplorowanie zaułków i podziwianie widoków (nie na darmo miasteczko nazywane jest Balkonem Umbrii).
Dzień 8 Wizyta w Perugii
Na koniec pobytu w Umbrii odwiedzimy Perugię - stolicę regionu. Perugia to nie tylko zabytki architektury i wspaniałe kolekcje malarstwa. To także energia miasta zamieszkanego w dużym stopniu przez studentów, Corso Vanucci - główny deptak, na którym toczy się miejskie życie, klimatyczne zaułki oraz doskonała kuchnia w lokalnych restauracjach.
Późnym popołudniem wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
Dzień 9 Powrót do Polski
Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.