Zima w Kolei Transsyberyjskiej

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Zima w Kolei Transsyberyjskiej: 9298 km z Moskwy do Władywostoku w śniegu

  • Fascynująca, zimowa podróż słynną trasą na "koniec świata"
  • Rosyjska kultura: od Moskwy, przez Syberię, po Daleki Wschód
  • Prawosławne cerkwie, tatarskie meczety, buddyjskie klasztory
  • Refleksje o życiu z widokiem na zaśnieżoną przestrzeń Syberii

Pociąg, gorąca herbata, ciekawe rozmowy, zimowy krajobraz za oknem: stepy, miasta, rzeki, tajga, góry. Nie ma chyba nic bardziej romantycznego lub filozoficznego! Głowa się wtedy oczyszcza, myśl odświeża, odzyskuje się energię i perspektywę patrzenia.
Jest jedno miejsce na świecie, gdzie można na jednym bilecie przemierzyć aż 9298 km, długim szlakiem szerokich torów. To Rosja - Transsyberyjska Magistrala, cud światowego budownictwa, stan umysłu i codzienne życie milionów ludzi. Podróż Transsibem to wyprawa dla miłośników kolei, ale też wszystkich chętnych na nietypową przygodę. Pociąg zamienia się w dom.

Czas przejazdu z Moskwy do Władywostoku wynosi 164 godziny (to prawie 7 dni!) - bez przerwy. Podróż wiedzie przez dwa kontynenty, czasami z szybkością aż 140 km/godz. Koleją Transsyberyjską przejedziemy przez 89 miast, przekroczymy 16 dużych rzek i pokonamy 7 stref czasowych. Przejedziemy najdłuższym mostem przez rzekę Amur (który mierzy 2568 metrów!) i brzegiem największego na świecie rezerwuaru wody pitnej, zobaczymy jedyny w swoim rodzaju dworzec - cały zbudowany z marmuru. Na pewien czas pociąg zamieni się w dom.

Całą podróż pokonamy rosyjskimi pociągami i będziemy pili gorącą herbatę lub kawę w nieskończonej ilości. Po drodze kilka razy wysiądziemy, by zobaczyć najciekawsze miejsca na trasie i poczuć syberyjski mróz na policzkach. Przejedziemy regionami zamieszkanymi przez różne narodowości, spróbujemy przysmaki regionalnych kuchni – rosyjskiej, tatarskiej, mongolskiej, chińskiej.

Program

KOLEJ TRANSSYBERYJSKA ZIMĄ, RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 (niedziela)

Poranny przelot do Moskwy. Zwiedzanie stolicy Rosji - w zależności od możliwości czasowych (Plac Czerwony, GUM, Park Zaryade, stacje metra). Wieczorem wyjazd pociągiem z Dworca Kazańskiego.

DZIEŃ 2 (poniedziałek)

Pierwszym przystankiem będzie Kazań, centrum Republiki Tatarstanu. Zwiedzimy centrum historyczne, miejscowy Kreml oraz meczet Kul Szarif i Sobór Zwiastowania. Spróbujemy specjałów tatarskiej kuchni: эчпочмак (eczpoczmak) i чак-чак (czak-czak). Następnie ruszymy w dalszą podróż.

DZIEŃ 3 (wtorek)

Dojazd do Jekaterynburga (poprzednio Swierdłowsk), miasta niedaleko granicy Europy i Azji. Zobaczymy tam Cerkiew Na Krwi, która wybudowana została na miejscu, gdzie bolszewicy zamordowali carską rodzinę w 1918 roku. Jeśli czas pozwoli zajrzymy do Centrum Jelcyna, instytucji upamiętniającej pierwszego prezydenta Rosji. Kolejnym pociągiem pojedziemy dalej.

DZIEŃ 4 (środa)

Pociąg zatrzymuje się w Nowosybirsku, największym mieście Syberii, położonym nad rzeką Ob. Przejdziemy się po centrum, zjemy obiad w jednej z knajpek w zrewitalizowanej części miasta. Zwiedzimy lokalne muzeum. Na dalszą drogę zaopatrzymy się w cukierki i czekoladki w jednej z największych fabryk słodyczy w Rosji.

DZIEŃ 5 (czwartek)

Wysiadamy w Krasnojarsku. Tym razem zamienimy zwiedzanie miasta na spacer po rezerwacie przyrody Stołby. Nazwa rezerwatu odnosi się do kształtów znajdujących się tam ostańców, których wysokość sięga 90 m. Krasnojarsk znany jest także z zabawnych pomników, w tym “Wujek Wasia - pijak” - zobaczymy czy wciąż stoi.

DZIEŃ 6-7 (piątek-sobota)

Dojeżdżamy do Irkucka, gdzie na dłuższą chwilę opuścimy pociąg. Zakwaterujemy się w mieście na dwie noce. Zobaczymy centrum z oryginalnymi, drewnianymi domkami, wybrzeże rzeki Angary. Pojedziemy także do skansenu Talcy, gdzie zapoznamy się z drewnianą architekturą obwodu irkuckiego. Dotrzemy do Listwianki i zwiedzimy muzeum jeziora Bajkał (limnologiczne) z akwarium, w którym żyją foki bajkalskie, tzw. nerpy. Na targu rybnym spróbujemy słynnego omula i gołomianki, nad którą badania prowadził Benedykt Dybowski.

DZIEŃ 8 (niedziela)

Tego dnia trafimy do Słudzianki, gdzie znajduje się jedyny na świecie dworzec zbudowany z marmuru. Wieczorem wsiądziemy znów do pociągu i ruszymy do stolicy Buriacji.

DZIEŃ 9 (poniedziałek)

Ułan Ude - to stolica Republiki Buriacji. Zobaczymy największą głowę Lenina i historyczne centrum. Niedaleko miasta znajduje się centrum rosyjskiego buddyzmu - Dacan Iwołgiński, w którym “urzęduje” śpiący lama, tam też udamy się z wizytą.

DZIEŃ 10-11 (wtorek-środa)

Kolejny przystanek to Czyta, miasto, w którym zobaczyć można wpływy różnych kultur. Zwiedzimy muzeum Kolei Zabajkalskiej oraz poznamy historię dekabrystów, dla których Czyta, w XIX w., stanowiła miejsce zsyłki. Następnie ruszymy w podróż i spędzimy w pociągu niemal 2 doby.

DZIEŃ 12 (czwartek)

Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez Birobidżan - stolicę Żydowskiego Obwodu Autonomicznego, oraz przez Chabarowsk, gdzie znajduje się most kolejowy na linii Kolei Transsyberyjskiej nad rzeką Amur, budowany na początku XX w., m.in. przez Polaka. W jednym z tych miast zatrzymamy się na chwilę.

DZIEŃ 13-14 (piątek-sobota)

Docieramy do celu naszej podróży! Władywostok na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Zwiedzimy centrum miasta, w tym ulicę Świetlańską - najważniejszą ulicę XIX i początku XX w. - gdzie mieszkał polski pisarz S. Saliński. Zaopatrzymy się w miejscową czekoladę z owocami morza. Spojrzymy na zacumowane w zatoce statki. Jeśli czas pozwoli udamy się do miejscowego oceanarium na Wyspie Rosyjskiej, na którą prowadzi największy na świecie podwieszany most.

DZIEŃ 15 (niedziela)

Powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

  • bilet lotniczy Warszawa-Moskwa-Warszawa z wszystkimi opłatami
  • krajowy przelot Władywłostok-Moskwa z wszystkimi opłatami
  • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
  • transfer między lotniskami w Moskwie i Władywostoku
  • wspólny transport pociągiem, miejscowymi busami, wynajętymi marszrutkami i łodzią
  • nocleg: 10x w pociągu i 4x w hostelu w pokojach wieloosobowych (liczba dni może ulec zmianie, w zależności od rozkładu jazdy rosyjskich pociągów)
  • opiekę polskojęzycznego pilota
  • pakiety informacyjne i mapy
  • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
  • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
  • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
  • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

  • wiza do Rosji (ok 500 PLN)
  • wyżywienie
  • opłaty za przechowalnie bagażów i prysznice
  • bilety wstępu
  • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

Uwaga! W przypadku wprowadzenia/utrzymania ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 14 dni od dnia odwołania wycieczki


ROSYJSKIE POCIĄGI:

Podróżowanie rosyjskimi pociągami jest komfortowe nawet na długich dystansach. Rosyjskie pociągi jeżdżą po szerokich torach, dlatego są większe. Wagony sypialne są wyposażone tak jak nasze – w wagonie są cztery łóżka, stolik, lampka i pomieszczenie na bagaże. Podróżnymi opiekuje się steward lub stewardessa. Przez cały czas do dyspozycji jest samowar z gorącą wodą i toaleta. W przedziale jest gniazdko na 220 V które czasami nawet działa :-)

WIZA:

Dla chętnych uczestników pośredniczymy w wyrobieniu wizy grupowej.

ZAKWATEROWANIE:

W pociągach Kolei Transsyberyjskiej będziemy głównie podróżować w wagonach kupiejnych. Może się jednak zdarzyć (w przypadku braku wolnych miejsc), że któryś z odcinków pokonamy w wagonach plackartnych - co pozwoli nam na poznanie specyfiki jazdy po Rosji. Istnieje możliwość zakupu miejsca w 2-osobowych wagonach sypialnych (kupiejne), lecz nie we wszystkich pociągach jest to możliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że przedziały 2-osobowe są w innym wagonie, oddzielonym od reszty grupy. Zakwaterowanie w miastach (w Moskwie, w Irkucku, we Władywostoku) jest organizowane w czystych i sprawdzonych hostelach.

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie uczestnicy organizują sami ze wsparciem pilota. W Rosji sklepy są dobrze zaopatrzne, na dworcach jest dużo punktów gastronomicznych, aby dokupić brakujące produkty. Dostępne są miejscowe specjalności. Dworcowe „cafe“ lub „bistro“ oferują podstawowe rosyjskie jedzenie – barszcz, grieczkę, smażoną rybę, kotlety itd. Słynne babuszki coraz rzadziej sprzedają pierożki i inne smakołyki. 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15.

POGODA:

Nasza podróż odbywać się będzie w czasie, kiedy na Syberii jeszcze króluje zima. Świat za oknem będzie zaśnieżony i chłodny, ale w wagonach będzie bardzo cieplutko. Średnia temperatura w pociągu to około +24°C.

UWAGA:

Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

INNE:

Termin wyjazdu może przesunąć się o dzień-dwa.

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu, od rozkładu jazdy pociągu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zima w Kolei Transsyberyjskiej pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.