Ałtaj: Najładniejsze góry Syberii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Ałtaj: Najładniejsze góry Syberii

  • Kurajski i Czujski step przy granicy z Mongolią
  • Spotkanie z szamanami i tradycyjnymi pieśniarzami
  • Spacer do lodowca Duży Aktru (3000 m n.p.m.)
  • Kultura saunowania – syberyjska „bania” zamiast prysznica
  • Możliwość raftingu na rzece Katuń

Zapraszamy Was na czternastodniowy wyjazd w niezwykłe góry Syberii. Przygotowaliśmy dla Was wyprawę po rosyjskiej części Ałtaju, w czasie której odwiedzimy większość najważniejszych miejsc. Elementy objazdówki połączyliśmy z kilkoma pół dniowymi lub całodniowymi spacerami. Aby dotrzeć do miejsc trudniej dostępnych i rzadziej eksplorowanych będziemy kilkakrotnie korzystać z samochodów terenowych lub ciężarowych. Nasza podróż powiedzie przez główną drogę, łączącą Rosję i Mongolię. Jest to tzw. Trakt Czujski, z którego będziemy skręcać w mniej eksplorowane miejsca i rzadziej odwiedzane wioski. Dla zainteresowanych zorganizujemy fakultatywnie rafting na rzece Katuń.

Ałtaj (UNESCO) jest najbardziej zróżnicowanym regionem górskim Syberii. Ujrzysz tam nie tylko zaśnieżone 4-tysięczniki, lodowce czy też typową syberyjską tajgę, ale również brzozowe gaje, lasy, pastwiska i głębokie zielone doliny, na dnie których wiją się dzikie, rwące rzeki – idealne do uprawiania raftingu. Częścią Ałtaju są też stepy lub nietypowe formy skalne, takie jak skalne grzyby, czerwone skały czy też głębokie kaniony i wąskie szczeliny.

W tym miejscu nie tylko przyroda robi ogromne wrażenie, ale również historia ludzkiej egzystencji. Po całym regionie rozsiane są oznaki bytowania dawnych cywilizacji, takie jak stare grobowce, tzw. kurhany, które po dzisiejszy dzień skrywają wiele sekretów i tajemnic. Przykładem może być znaleziona niedawno mumia i artefakty księżniczki z Plato Ukok. W wielu miejscach znajdują się również naskalne ryciny z różnych czasów ludzkiej epoki.

Historia i tradycje są są przekazywane z pokolenia na pokolenie na wiele sposobów: przez postać szamana, który pełni rolę naturalnego uzdrowiciela, przez ludzi, którzy komunikują się z postaciami z wymiaru duchowego, bądź też przez tradycyjnych pieśniarzy, uprawiających gardłowy śpiew. Wg legendy ałtajscy pieśniarze są w stanie przesuwać skały poprzez wibracje swojego gardłowego śpiewu. Obywatele Ałtaju są głęboko wierzący. Nie wierzą jednak w tradycyjnego Boga, lecz w duchy, przyzraki i ałmysy. Rozmowa ze zwykłymi mieszkańcami Ałtaju na ten temat jest zawsze niezwykłym przeżyciem.

Program

DZIEŃ 1-2
Wylot z Warszawy, przelot do Barnaulu, stolicy Kraju Ałtajskiego. Przejazd do Górnoałtajska, stolicy Republiki Ałtaj. Kolacja i wypoczynek.

DZIEŃ 3
Zwiedzanie nowoczesnego muzeum Ałtaju, w którym mieści się legendarna mumia księżniczki Ukok oraz inne artefakty. Zapoznanie się z historią Ałtaju, ich mieszkańców oraz szamanów. Wyjazd na Trakt Czujski, górską drogę łączącą Ałtaj i Mongolię, zbudowaną przez więźniów z gułagu. Przejazd przez Przełęcz Siemińską.

DZIEŃ 4
Tego dnia wypoczniemy daleko od cywilizacji w wiosce Czuj-Oozy, oglądając przepiękne górskie pejzaże. Czeka nas tradycyjne ałtajskie jedzenie oraz półdniowy spacer do miejsca, gdzie rzeki Argut i Czuja wpływają do Katuni.

DZIEŃ 5
Przejazd dalej na wschód Traktem Czujskim. Zwiedzanie Kałbak-Tasz i podziwianie rycin oraz naskalnych malowideł. Dalsza podróż przez Czujski i Kurajski Step, wejście na "ostatnią górkę Ałtaju” z ciekawą nazwą Koniec geografii. I to już koniec górskich krajobrazów, dalej zaczyna się step, który kończy się dopiero w Mongolii. Obiad w knajpce "U Romana" w najbardziej wysuniętym na wschód miejscu naszej wycieczki - Kosz Agacz, wiosce położonej tuż przy granicy z Mongolią.

DZIEŃ 6
Przejazd samochodem ciężarowym Ził lub Ural przez rzeki i lasy do bazy górskiej Aktru. Kilkugodzinny nietrudny spacer do lodowca Mały Aktru.

DZIEŃ 7
Całodniowy trekking bez obciążenia do lodowca Duży Aktru, trasa z widokiem na zaśnieżone czterotysięczniki i lodowcowe masywy, do niebieskiego jeziora na wysokość 3000 m n.p.m.

DZIEŃ 8
Powrót samochodem ciężarowym do Kuraje. Po drodze oglądanie kurhanów. Przejazd przez skalną bramę „Krasnye Vorota” do Ułaganu. Kilkugodzinny spacer przez prawdziwą syberyjską tajgę wokół trzech jezior.

DZIEŃ 9
Przejazd samochodami terenowymi na Pazyryckie kurhany - grobowce scytyjskich królów i zjazd z głębokiej przełęczy Katu-Jaryk do doliny rzeki Czułyszman. Nocleg w domkach w turbazie niedaleko Teleckiego jeziora.

DZIEŃ 10
Spacer przez ałtajską wioskę Balykczy, możliwość jazdy na koniach, zwiedzanie „Kamiennych grzybów” i wodospadu w Uczar.

DZIEŃ 11
Transport "katierem" przez Teleckie jezioro, po drodze zwiedzanie wodospadu. Wieczorem dojazd do Czemału.

DZIEŃ 12
Wypoczynek, zwiedzanie przepięknych okolic Czemału, dla chętnych rafting na rzece Katuń.

DZIEŃ 13
Przejazd do Barnaułu. Zwiedzanie miasta, bulwaru i górskiej historycznej Apteki. Spacer po niewielkiej, historycznej części miasta. Możliwość wycieczki statkiem po rzece Ob (z muzyką i lokalnym piwem). Dla chętnych wieczór w nietypowym klubie ITAR-TASS.

DZIEŃ 14
Powrót do Polski wieczorem.

 

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony ze wszystkim opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport minibusem, samochodem terenowym i ciężarowym, łódką przez jezioro

• zakwaterowanie w hotelu w Barnaułu*** i w domach gościnnych, turbazach lub lokalnych domach u miejscowych ludzi

• częściowe wyżywienie (7x śniadanie i obiadokolacje)

• 8x "bania" - syberyjska sauna

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniowa biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

• pomoc przy organizowaniu wizy

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza do Rosji: ok. 500 PLN (dla chętnych organizujemy wspólnie)
• bilety wstępu: ok 50 USD
• częściowe wyżywienie: szacowany koszt jedzenia w miastach 5-10 USD/dzień
• fakultatywne wycieczki (rafting, przelot helikopterem nad Ałtajem itd.)

WYŻYWIENIE:
Zapewniamy proste śniadania i obiadokolacje w miejscu domowego zakwaterowania (7x śniadanie i 7x obiadokolacje). Dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia we własnym zakresie. Możliwość zakupu produktów w sklepach lub lokalnym bistro. Ceny jak w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:
Będzie zróżnicowane. W Barnaułu w hotelu *** w pokojach 2-osobowych. W czasie wyjazdu noclegi będą w domach u miejscowych gospodarzy, domkach (chatkach), pensjonatach, aułu (ałtajska letnia kuchnia) lub górskim alpłagierze w pokojach 2-osobowych (50%) i wieloosobowych (50%). Infrastruktura zakwaterowania jest słabo rozwinięta. Pokoje są proste, zazwyczaj bez wyposażenia.

WYPOSAŻENIE SANITARNE:
We wszystkich miejscach oprócz Barnaułu toaleta jest wspólna dla kilku pokoi, w niektórych miejscach do dyspozycji tylko „wychodek”. W górach nie istnieje klasyczny prysznic z ciepłą wodą. Zamiast tego jest syberyjska „bania”. Drewniany domek, często pachnący drzewem, w środku czysto, ciepło i dwa wiadra z gorącą i zimną wodą bez ograniczeń. Kąpiel oddzielna dla mężczyzn i kobiet.

TRANSPORT:
Większość drogi będziemy podróżować rosyjską marszrutką „Gazela” bez klimatyzacji lub terenowym samochodem UAZik. W górach będziemy się przemieszczać terenowym samochodem ciężarowym, dostosowanym do transportu osób ZIŁ lub URAL. Przez jezioro popłyniemy "katierem".

PIESZE SPACERY:
Nasze biuro jest biurem aktywnej turystyki - dlatego w trakcie wyjazdu będziemy mieli możliwość spędzić kilka dni na łonie natury: w syberyjskiej tajdze, w wysokich zaśnieżonych górach przy lodowcu, lub na czerwonym, niekończącym się stepie, czy też w przepięknych, kolorowych dolinach. Spacery nie są trudne technicznie i oprócz całodniowego wyjścia w Aktru nie są też trudne fizycznie. Trekkingi są tylko dla chętnych i kto nie chce, nie musi w nich uczestniczyć.

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem wylotu jest Warszawa. W razie zainteresowania innym miejscem wylotu (Praga, Berlin lub inne większe lotnisko) prosimy o kontakt mailowy w celu potwierdzenia.

UWAGA:
Wyjazdy do byłego ZSRR wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd dla nas będzie przepięknym, niepowtarzalnym wrażeniem. Niektóre punkty programu i kolejność dni mogą się zmienić.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 15.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ałtaj: Najładniejsze góry Syberii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.