Spitsbergen - wiosna w Arktyce

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
7 dni6 950

O wyprawie

Spitsbergen - wiosna w Arktyce

 • Ptaki Arktyki: alczyki, turkany, mewy modrodziobe
 • Ssaki: lisy polarne, renifery, wieloryby
 • Stolica Longyearbyen: bank nasion, muzeum Svalbardu
 • Opcjonalnie: Rejs na obserwację morsów
 • Opcjonalnie: Rejs do czoła lodowca i górniczego miasta Pyramiden

Spitsbergen - największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard, to najbliższa nam i najbardziej znana część Arktyki. Jej nazwa, nadana czterysta lat temu przez holenderskiego żeglarza Willema Barentsa, oznacza "krainę ostrych gór" - i świetnie oddaje niezwykły krajobraz tych ziem. Zbocza monumentalnych, sięgających nawet 1700 metrów nad poziom morza gór są wygładzone przez lodowce, które pokrywają znaczną część lądu. Schodząc do otaczających wyspę wód Oceanu Arktycznego tworzą charakterystyczny dla rejonów podbiegunowych widok sunących w błękitnej toni gór lodowych. Niskie temperatury i przypadające na zimowe miesiące ciemności sprawiają, że warunki do życia są tu bardzo trudne. Wizyta podczas arktycznej wiosny pokaże nam, jak wiele roślin i zwierząt mimo to potrafi znaleźć tu swą niszę ekologiczną.

Eksplozja życia

Każdej wiosny na svalbardzkie lęgowiska powracają tysiące wędrownych ptaków, m.in. płatkonogi szydło- i płaskodziobe, biegusy zmienne i morskie oraz piaskowce. Spotkamy także znane z najdłuższych w ptasim świecie wędrówek rybitwy popielate, które wyjątkowo odważnie bronią dostępu w pobliże swych gniazd. Na przybrzeżnych estuariach i w dolinach rzek liczne są kaczki i gęsi, m. in. edredony, turkany, gęsi krótkodziobe oraz bernikle białolice i obrożne. Na wybrzeżu będziemy mieli szansę zobaczenia północnych gatunków mew: polarnej, obrożnej, różowej, być może także modrodziobej. Podczas wędrówek orez rejsów możemy spotkać 4 gatunki wydrzyków. Odwiedzimy także wielotysięczną kolonę alkowatych, gdzie największą atrakcją będzie dla nas niewielki alczyk. Ze ssaków możemy zobaczyć renifery i lisy polarne (pieśce), a podczas rejsów także foki, morsy i białuchy. Wiosną mało prawdopodobne jest spotkanie z niedźwiedziem polarnym - mimo to podczas wycieczek nie będziemy zanadto oddalać sie od samochodu. Wiosną prawdziwą ozdobę surowego krajobrazu stanowią zaczynające kwitnienie rośliny - w tym będocy jednym z symboli regionu mak svalbardzki.

Góry i lodowce

Mając przed oczami surowy krajobraz Spitsbergenu trudno uwierzyć, że w dawnych epokach tereny te porastała bujna roślinność. W dzisiejszych czasach jedynym tego dowodem są pokłady węgla kamiennego oraz liczne skamieniałości. To właśnie węgiel był magnesem, który w XX wieku przyciągnął tu ludzi na większą skalę. Obecnie opłacalność wydobycia bardzo spadła - zobaczymy porzucone instalacje kopalniane, odwiedzimy również wyludnione poradzieckie miasto, w którym mieszkali górnicy. Z pokładu statku obejrzymy też błękitne klify schodzących do morza lodowców, a przy odrobinie szczęścia będziemy świadkami cielenia się lodowca, kiedy to polarną ciszę nagle zakłóca potężny huk walących się do morza mas lodu...

Program

Dzień 1 Przelot do Longyearbyen

Przelot do Longyearbyen, zakwaterowanie.

Dzień 2 Delta rzeki Longyear, miasteczko Longyearbyen

Poranna wyprawa w deltę rzeki Longyear. Obserwacje przyrodnicze fok oraz ptaków takich jak edredony, lodówki, mewy blade, polarne, trójpalczaste, wydrzyki ostrosterne. Być może uda się również zobaczyć mewy obrożne i różowe. Popołudniowe zwiedzanie Longyearbyen: muzeum Svalbardu, domu gubernatora, starego cmentarza i kościoła. Wyprawa w poszukiwaniu maku svalbardzkiego, który jest kwiatowym symbolem archipelagu.

Dzień 3 Dolina Adventdal i fiord Adventfjord

Obserwacje przyrodnicze w dolnej części doliny Adventdal, w delcie rzeki oraz na wodach Adventfjordu. W delcie w okresie przelotów spotkać można 70 gatunków wędrownych ptaków, w tym 23 gatunki ptaków siewkowatych, które zatrzymują się tutaj w okresie wędrówki na północ. Miejsce to od maja do lipca jest terenem lęgowym rybitw popielatych i płatkonogów: szydłodziobego i płaskodziobego. Spotkamy tutaj również lodówki, edredony, biegusy morskie, sieweczki obrożne. Czasami spotyka się tutaj zalatujące mewy kanadyjskie. Czerwiec to również okres, gdy zalatują tutaj z lodowców mewy modrodziobe. Rozległa górna część podmokłej doliny to miejsce występowania bogatej flory i fauny. Miejsce gniazdowania: nurów rdzawoszyich, gęsi krótkodziobych, płatkonogów szydłodziobych i płaskodziobych, sieweczek obrożnych, wydrzyków ostrosternych, biegusów morskich, turkanów. Dolina jest miejscem treningu i hodowli psów używanych do zaprzęgów zimą. Kilka takich specjalnych miejsc uda nam się odwiedzić. Dodatkową atrakcją będzie wjazd na punkt widokowy, z którego rozciąga się rozległy widok na okolice Longyearbyen - przy dobrej widoczności zobaczymy wszystkie z odwiedzanych miejsc.

Dzień 4 Laguna Hotellneset, ujście rzeki Bjørndalselva, światowy bank nasion

Obserwacje przyrodnicze wokół lagun Hotellneset. Jest to miejsce występowania kilku gatunków ptaków blaszkodziobych: bernikli białolicych, cyraneczek, rożeńców, czernic. Gniazdują tutaj ponadto płatkonogi płaskodziobe, piaskowce, biegusy zmienne i morskie. Cała okolica rozbrzmiewa głosem atakujących ze wszystkich stron rybitw popielatych, których kolonia lęgowa corocznie liczy 150 par. Spacer w ujściowym odcinku rzeki Bjørndalselva. Jest to miejsce występowania bogatej flory i fauny. Gniazdują tutaj śnieguły i biegusy morskie, zobaczyć można również zalatujące z pobliskiej kolonii alczyki oraz żerujące ptaki siewkowate. Po zakończeniu obserwacji przejazd do tzw. światowego banku nasion, z którego rozciąga się widok na Isfjord.

Dzień 5 Wyprawa statkiem do miasta górniczego Pyramiden, lodowiec Nordenskjölda

Dla chętnych fakultatywna wyprawa statkiem na drugą stronę Isfjordu do poradzieckiego miasta górniczego Pyramiden, zwiedzanie opustoszałej osady. Po drodze czoło lodowca Nordenskjölda oraz obserwacje przyrodnicze (ptaki, foki, bywa, że niedźwiedzie polarne, morsy i białuchy) wokół jęzorów lodowców schodzących do fiordu. Osoby, które nie płyną mogą wybrać się na inny rejs lub do innych ciekawych miejsc w obrębie Longyearbyen.

Dzień 6 Rejs na obserwację morsów, powtórka najciekawszych miejsc

Dla chętnych fakultatywna wyprawa łodzią do klifu Fuglefjella. To miejsce gniazdowania symbolu ornitologicznego Archipelagu Svalbard: alczyka. Gniazdują tu też maskonury i nurniki. W drodze powrotnej odwiedzimy położone nad fiordem zabudowania dawnej osady Hiorthamn. Tego dnia odwiedzimy ponownie najciekawsze miejsca obserwacji ptaków, poszukamy mewy modrodziobej, będziemy mieli ponownie okazję do fotografowaia z bliska arktycznych kaczek turkana i edredona. Wieczorem lub rano kolejnego dnia wylot do Polski.

Dzień 7 Przelot powrotny do Polski

Przelot powrotny do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport na miejscu wynajętym vanem
 • Zakwaterowanie: 2-osobowe pokoje w hostelu
 • Wyżywienie: śniadania
 • Fachowe przewodnictwo przyrodnicze
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu do Longyearbyen (ok. 3400 PLN)*
 • Rejsów: 
  - łodzią na obserwacje morsów (ok. 1890 NOK)
  - statkiem do osady Pyramiden i lodowca Nordenskjölda (ok. 2200 NOK)
 • Wyżywienia poza śniadaniami

*Bilet lotniczy można wykupić dopiero po potwierdzeniu wyjazdu - samodzielnie lub za pośrednictwem biura. Wyjazd może zostać odwołany w przypadku nie zebrania się minimalnej liczby Uczestników, dlatego nie należy wykupywać biletów przed jego potwierdzeniem.

Liczba uczestników: 7-10 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Spitsbergen - wiosna w Arktyce pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.