O wyprawie
Wyprawa na Spitsbergen: trekkingi na lekko bez namiotu
- Zielona Dolina Bjorndalen i krajobrazy Oceanu Arktycznego z ptasich
- Wyjście na górę Sarkofagen nad norweskim Longyearbyen
- Wspinaczka na Piramidę (937 m n.p.m.)
- Trekking wzdłuż wybrzeża do baz naukowych
- “Góra Stołowa” i lodowiec Jotunfonna w północnym Isfjordzie
- Nordenskiöldfjellet - najwyższa góra w okolicy Longyearbyen!
Zapraszamy na trekkingową wycieczkę na Spitsbergen! Arktyczne trekkingi na lekko* to wycieczka dedykowana dla wszystkich pasjonatów pieszych wędrówek, realizowana bez konieczności noszenia ciężkich plecaków z pełnym wyposażeniem biwakowym! Każdego dnia zaplanowany jest całodzienny trekking i powrót na noc do hotelu/pensjonatu w Longyearbyen oraz Piramidzie.
* "Na lekko" oznacza, że trekkingi są realizowane bez konieczności noszenia ciężkich bagaży z całym dobytkiem, namiotem itd. Lekkość nie odnosi się do intensywności trekkingu. Codzienne wędrówki nie są wprawdzie bardzo wymagające, ale wymagają jednak pewnej kondycji. Zwłaszcza, że na Spitsbergenie nie spotkamy wielu wydeptanych szlaków.
Przygotowane trasy są bardzo różnorodne. Prowadzą w dolinach i wąwozach, przez płaskowyże i spiczaste wierzchołki, przez rzeki i po lodowcach, nad brzegiem morza i wgłąb lądu. Poznamy Spitsbergen od każdej strony!
Naszymi bazami wypadowymi są: stolica Longyearbyen oraz byłe radzieckie miasto-widmo Piramida. Na zmianę będziemy wychodzić na całodzienne trekkingi i na nieco krótsze trasy. Wdrapiemy się na szczyty Sarkofagen, Pyramiden i Nordenskiöldfjellet. Wejdziemy w głąb doliny Bjørndalen, pójdziemy tundrą wzdłuż wybrzeża Billefjorden.
Wycieczka jest prowadzona przez doświadczonego przewodnika, wyposażonego w broń, na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym.
Zapraszamy na trekkingi na Spitsbergenie!
Program
RAMOWY PROGRAM ARKTYCZNYCH TREKKINGÓW NA LEKKO:
DZIEŃ 1-2
Przelot na Spitsbergen z przesiadką w Oslo. W zależności od przelotów, możliwe zwiedzanie Muzeum Ekspedycji Polarnych “Fram”. Kontynuacja przelotu na Spitsbergen. Zwiedzanie Longyearbyen, stolicy archipelagu Svalbard. Zajrzymy do miasteczka górników i do muzeum Arktyki. W drugiej części dnia rozgrzewkowy trekking na górę Sarkofagen (514 m n.p.m.), wznoszącą się nad miastem. Nocleg w Longyearbyen.
Dystans i przewyższenie: 8 km, +450 m, - 450 m
DZIEŃ 3
Całodzienny trekking letnią, arktyczną tundrą. Doliną Bjørndalen przejdziemy na szczyt zielonych "ptasich klifów". Przekroczymy rzekę, może uda się nam spotkać renifery i arktyczne lisy. Ze szczytu klifów zobaczymy panoramę Isfjordu i opuszczoną osadę górniczą Grumant. Nocleg w Longyearbyen.
Dystans i przewyższenie: 20 km, +600 m, - 600 m
DZIEŃ 4
Rano popłyniemy z Longyearbyen do byłego radzieckiego miasta-widma Pyramiden w północnej części Isfjordu. Trekking na górę Pyramiden (937 m n.p.m.). Strome podejście zrekompensują widoki na Petuniabuktę i lodowiec Nordenskiöldbreen. Nocleg w odnowionym byłym radzieckim hotelu Tulipan.
Dystans i przewyższenia: 10 km, + 950 m, - 950 m
DZIEŃ 5
Trekking w dzikie tereny na południe od Pyramiden. Całodzienna wyprawa ze zmieniającymi się jak w kalejdoskopie arktycznymi krajobrazami. Trekking wzdłuż Billefjordu na “Górę Stołową”, do lodowca Jotunfonna. Powrót nad dolinami rzek wpadających do Petuniabukty. Nocleg w Pyramiden.
Dystans i przewyższenia: 22 km, + 650 m, - 650 m
DZIEŃ 6
Zwiedzanie z przewodnikiem i spacery po mieście Piramida, wizyta w opuszczonym kinie, szkole, kompleksie sportowym. Trekking do stacji badawczych - trasą wzdłuż wybrzeża dojdziemy do Polskiej Stacji Polarnej "Petuniabukta". Powrót speedboat’em lub katamaranem do Longyearbyen na nocleg.
Dystans i przewyższenia: 10 km, + 150 m, - 150 m
DZIEŃ 7-8
Ostatni trekking na najwyższą górę w okolicy Longyearbyen - Nordenskiöldfjellet (1051 m n.p.m.). Czas wolny w Longyearbyen na zakupy pamiątek, ostatnie spacery. Dla chętnych wycieczka po certyfikat arktycznego morsa - żeby go otrzymać należy w całości zanurzyć się w Oceanie Arktycznym! Pożegnalna kolacja (we własnym zakresie). Przelot do Polski z przesiadką w Norwegii.
Dystans i przewyższenia: 16 km, + 1000 m, - 1000 m