Idzie wiosna od południa

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
6 dni2 250

O wyprawie

Idzie wiosna od południa

 • Węgierska puszta na wiosnę
 • Park Narodowy Hortobágy
 • Jezioro Nezyderskie - śródlądowe "morze" pełne ptaków
 • Obserwacje dropi na wiosennym tokowisku
 • Wyjazd w małej grupie

Wyjeżdżamy na spotkanie wiosny, która zbliża się do nas od południa. Na węgierskiej puszcie i nad Jeziorem Nezyderskim trwa wzmożony ruch migrujących ptaków, a także tych, które zostaną tu, by założyć gniazda. Nieopodal, na otwartych pustkowiach Małej Niziny Węgierskiej, kryją się pośród pól i nieużytków jedne z największych ptaków Europy - majestatyczne i czujne dropie.

Węgierska puszta

Na początek zobaczymy jak wygląda wiosenna przyroda na węgierskiej puszcie. Od wielu lat odwiedzamy ten rejon jesienią, podczas wyjazdu "Żurawie na puszcie", kiedy trwa jesienna wędrówka ptaków na południe. Wówczas podziwiamy mi.in. wielotysięczne stada żurawi, które upodobaly sobie na przystanek stawy w Parku Narodowym Hortobágy. Teraz będzie okazja do obsewacji w czasie, kiedy przyroda budzi się po "zimowym śnie", w okresie wiosennej migracji.

Jezioro Nezyderskie

Na austriacko-węgierskim pograniczu, w płytkiej niecce polodowcowej, leży Jezioro Nezyderskie. Powierzchnią w tym regionie konkuruje z nim tylko słynny Balaton. Wielki, płytki akwen tego "śródlądowego morza" w rocznym cyklu bardzo zmienia swoje oblicze. Zimą często zamarza po samo dno, latem wysycha nieraz do cna, wiosną tętni życiem ptaków przyciągniętych obfitością pokarmu i dogodnymi warunkami do założenia gniazda. Szerokie trzcinowiska, muliste zatoczki, cofająca się woda odsłaniająca żyzne dno, tworzą atrakcyjną dla ptaków mozaikę siedlisk podmokłych. Obecność szczudłaków, szablodziobów, warzęch upewnia nas, że trafiliśmy oto na południe Europy - 300 kilometrów od Polskiej granicy.

Mała Nizina Węgierska - ostoja dropia

Drop jest największym latającym ptakiem świata, jest także ptakiem bardzo rzadkim i niezwykle płochliwym. Dzięki wytrwałej i cierpliwej ochronie tego gatunku, na rozległych terenach rolniczych Moson w północno-zachodnich Węgrzech, na niewielkim obszarze udało się odtworzyć jego populację, która sięga już 150 osobników. Drop, choć jest ciężki i jest doskonałym piechurem, rozpostarłszy skrzydła wielkości orła potrafi też wytrwale latać. Jest jednak osiadły. Odwiedzimy jedną z najbliższych Polsce ostoi tego wymarłego już u nas ptaka.

Program

Dzień 1 Przejazd na Węgry

Wyjazd z Krakowa o godz. 10:00 i przejazd na Węgry do Parku Narodowego Hortobágy. Po drodze obserwacje ptaków.

Dzień 2 Obserwacje ptaków na węgierskiej puszcie

Obserwacje na puszcie na obszarze i w okolicy Parku Narodowego Hortobágy; wybierzemy się nad stawy Halasto. Będziemy wypatrywać podróżniczków powracających z zimowisk, czekają nas obserwacje wąsatek, ptaków wodno-błotnych w tym warzęchy i ibisa kasztanowatego. Odwiedzimy również wieże widokowe przy kolonii lęgowej gawronów i kobczyków.

Dzień 3 Nizina Panońska, przejazd na Jezioro Nezyderskie

Poranne obserwacje na puszcie w okolicy Patkos, potem przejazd przez Nizinę Panońską w stronę Jeziora Nezyderskiego. Po drodze postoje na obserwacje.

Dzień 4 Nad Jeziorem Nezyderskim

Eksploracja austriackiej i węgierskiej strony Jeziora Nezyderskiego, obserwacje ptaków. Samo jezioro jest miejscem niezwykłym; bardzo płytkie, o głębokości do 2 metrów i co ciekawe, jest to jezioro bezodpływowe! Szerokie trzcinowiska, muliste zatoczki, cofająca się woda odsłaniająca żyzne dno, tworzą atrakcyjną dla ptaków mozaikę siedlisk podmokłych. Obecność szczudłaków, szablodziobów, warzęch upewnia nas, że trafiliśmy oto na południe Europy. Nierzadkim widokiem są tu ptaki, które żerują w winnicach, zwłaszcza gęsi z młodymi; które są symbolem parku przyrodniczego Jeziora Nezyderskiego. Wokół jeziora, zwłaszcza po południowej węgierskiej stronie oraz zachodniej austriackiej, zobaczymy licznie winnice - znajdziemy też chwilę na degustację miejscowych win.

Dzień 5 Moson - ostoja dropia

Wizyta na terenach podmokłych Hansag, wieczorem wycieczka na tropienie dropi na otwartych przestrzeniech równiny Moson na Małej Nizinie Węgierskiej. W trakcie dnia odwiedzimy Sopron - malownicze węgierskie miasteczko.

Dzień 6 Powrót do Polski

Powrót do Polski. Po drodze obserwacje ptaków. Zatrzymamy się też w malowniczo położonym Mikulovie. Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus
 • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w pensjonaci
 • Wyżywienie: śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1 000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym

Liczba uczestników: 12 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Idzie wiosna od południa pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Węgry, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.