Terenowe kursy rozpoznawania ptaków

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

  • 150 gatunków ptaków w ciągu sezonu!
  • Przyrodnicze perły Mazowsza, Podlasia i Ziemi Łódzkiej: naturalne doliny rzeczne, bagna, łąki...
  • Ostoje ptaków o randze europejskiej - obszary Natura 2000
  • Zbiorniki wodne - ważne ostoje ptaków migrujących i zimujących
  • Rozpoznawanie głosów

Terenowe kursy rozpoznawania ptaków n(wiosna i jesień 2023)

1 kwietnia 2023 (SZP-1) - powitanie wiosny - wycieczka do Doliny Przysowy i Słudwi oraz na stawy w Walewicach; gatunki: gęsi tundrowe, zbożowe i białoczelne, żurawie, siewki złote, brodźce, sokoły, rzepołuchy i wiele innych

15 kwietnia 2023 (SZP-2) - przedwiośnie na rozlewiskach Dolnego Bugu; gatunki: świstuny, płaskonosy, krakwy, cyranki, gęsi, łabędzie krzykliwe i czarnodziobe, siewki, brodźce, bataliony, bielik i wiele innych

13 maja 2023 (SZP-3) - pełnia wiosny na Bagnach Biebrzańskich: Brzostowo, Burzyn, Rutkowskie, Ruś - zależnie od sytacji ptasiej w Dolnym Basenie Biebrzy; gatunki: bataliony, łęczaki, kwokacze, brodźce, orliki, bieliki, błotniaki, ptaki śpiewające - i wiele innych - cały dzień spędzimy w "Ptasim raju" Biebrzańskich Bagien w najlepszym okresie pełni wiosny, kiedy w terenie 1 dnia można zobaczyć nawet 150 gatunków ptaków

20 maja 2023 (SZP-4) - zachód słońca na Bagnie Pulwy i Wydma Lucynowska - wędrówka pośród bezkresnych łąk, wrzosowiska i wydmy - gatunki: błotniaki, kuliki wielkie, lelki, lerki, trzciniaki, trzcinniczki, świerszczaki, słowiki i wiele innych

16 września 2023 (SZP-5) - Zbiornik Jeziorsko, rozległa, błotnista cofka; dziesiątki tysięcy ptaków; zapora na Warcie; gatunki: brodźce, sieweczki, bataliony, gęśi, kaczki, sokoły, krogulec i jastrząb, duża szansa na rzadkie gatunki.

Wszystkie wycieczki ruszają z parkingu przed Kinoteką pod PKiN od strony Alei Jerozolimskich, wycieczki trwają od 8 do 11 godzin zgodnie z opisem poszczególnych wycieczek. Gdyby z jakichś przyczyn autokar nie mógł wjechać na parking pod Kinoteką, to przed Kinoteką będzie czekał na grupę przewodnik, który zaprowadzi Państwa do autokaru. Przed wycieczką NIE WYSYŁAMY DODATKOWYCH INFORMACJI I NIE PODAJEMY TELEFONU PRZEWODNIKA. Prosimy o przybycie na zbiórkę 15 min. przed podaną godziną odjazdu.

Wyjazdy odbywają się niezależnie od warunków atmosferycznych. ZMIANA TERMINU lub REZYGNACJA Z WYJAZDU JEST MOŻLIWA DO 14 DNI PRZED WYJAZDEM. Jeżeli ktoś nie może jechać, możliwe jest przepisanie miejsca dla innego uczestnika.

Są to kilkugodzinne lub  całodniowe wyjazdy, w czasie których odbywamy niedalekie wędrówki piesze. Celem wycieczek są obserwacje i nauka rozpoznawania napotkanych ptaków.
Często rozstawiamy lunety i prowadzimy wytrwałe obserwacje z jednego miejsca. Na każdą wycieczkę warto, oprócz lornetki i lunety (będzie także luneta Horyzonów), zabrać ciepłe ubranie, prowiant i termos z gorącym napojem (nie planujemy postoju na posiłek). Cały dzień spędzamy w warunkach terenowych. Trasy piesze mają maksymalnie po ok. 2-4 kilometry zależnie od wycieczki; nie są przewidziane żadne trudne przejścia, zachęcamy jednak do zabrania kaloszy (polecamy wygodne i lekkie kalosze piankowe) lub traperów z nieprzemakalną membraną. Na wycieczkę można pojechać z nieco starszym dzieckiem, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wyjazd związany jest z długotrwałymi obserwacjami ptaków oraz koniecznością pokonania określonej marszruty. W związku z charakterem wyjazdu na wycieczkę nie można zabierać psów. Miejsce i godzina odjazdu podane są powyżej na stronie. Przed wyjazdem nie wysyłamy już dodatkowych informacji mailem. 

Program

Dzień 01.04 Dolina Przysowy i Słudwi - 1 kwietnia

Wyjazd z Warszawy spod PKiN o 7:30. Wycieczka do Doliny Przysowy i Słudwi - obserwacja spod kościoła w Złakowie Kościelnym, spacery po łąkach k. Złakowa, stawy w Walewicach lub Zbiornik Rydwan. Wycieczkę zaczniemy od wizyty przy kościele w Złakowie Kościelnym, skąd roztacza się piękny i rozległy widok na podmokłe łąki doliny Słudwi. Następnie przejdziemy do 2 km wzdłuż doliny z widokiem na łąki i rozlewiska Słudwi. Popołudniu wyruszymy nad jeden z kompleksów stawów rybnych koło Walewic i będziemy obserwować ptaki z grobli. Gatunki: gęsi tundrowe, zbożowe i białoczelne, siewki złote, brodźce, sokoły, rzepołuchy i wiele innych.  Powrót do Warszawy ok. 18:00.

Dzień 15.04 Dolina Dolnego Bugu - przedwiośnie - 15 kwietnia

Wyjazd z Warszawy spod PKiN o 7:30. Wycieczka na rozlewiska Bugu w okolicach Popowa Kościelnego. Zależnie od sukcesu obserwacji możliwy przejazd w kolejne miejsce. Gatunki: świstuny, płaskonosy, krakwy, cyranki, gęsi, łabędzie krzykliwe i czarnodziobe, siewki, brodźce, bataliony, bielik i wiele innych   Powrót do Warszawy ok. 18:00.

Dzień 13.05 Bagna Biebrzańskie - pełnia wiosny - 13 maja

Wyjazd z Warszawy spod PKiN o 7:30. Pojedziemy na Bagna Biebrzańskie - do wybranych miejsc z listy: Brzostowo, Burzyn, Rutkowskie, Ruś - zależnie od sytacji ptasiej w Dolnym Basenie Biebrzy - gatunki: bataliony, łęczaki, kwokacze, brodźce, orliki, bieliki, błotniaki, ptaki śpiewające - i wiele innych. Powrót do Warszawy ok. 19:00.

Dzień 20.05 Bagno Pulwy i Wydma Lucynowska - 20 maja

Wyjazd z Warszawy spod PKiN o 15:30 Wycieczka na Bagno Pulwy i  Wydmę Lucynowską, gdzie mamy szansę usłyszać, a może nawet zaobserwować lelki. Gatunki: błotniaki, kuliki wielkie, lelki, lerki, trzciniaki, trzcinniczki, świerszczaki, słowiki i wiele innych Powrót do Warszawy ok. 00:00.

Dzień 16.09 Zbiornik Jeziorsko - 16 września

Wyjazd z Warszawy spod PKiN o 7:30. Wycieczka nad zbiornik Jeziorsko - odwiedzimy jeden z najciekawszych zbiorników wodnych w Polsce pod względem występowania ptaków, zajrzymy nad tzw. "cofkę" oraz będziemy wypatrywać ptaków z tamy. Gatunki: brodźce, sieweczki, bataliony, gęsi, kaczki, sokoły, krogulec i jastrząb, duża szansa na rzadkie gatunki. Powrót do Warszawy ok. 19:00

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (można dojechać na umówione miejsce samodzielnie, ale nie wpływa to na cenę wycieczki)
  • Fachowe przewodnictwo przyrodniczo-ornitologiczne
  • Luneta obserwacyjna do dyspozycji grupy
  • UWAGA: Prosimy o uważne przeczytanie informacji o wycieczkach - przed wyjazdem nie wysyłamy dodatkowych informacji

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (prosimy zabrać prowiant i napoje)

Liczba uczestników: 15 - 45 osób

Przy zgłoszeniu należy wpłacić pełną kwotę za wyjazd (115 PLN: SzP-1, SZP-2 i SZP-4 lub 130 PLN: SZP-3 i SzP-5). Własny dojazd na miejsce nie powoduje obniżenia ceny wycieczki.

Wycieczki ruszają sprzed Kinoteki pod PKiN od strony Alei Jerozolimskich i  trwają od 8 do 11 godzin. Uwaga! Podane godziny powrotu do Warszawy są orientacyjne - zależne od sytuacji na drodze, pogody (przy złej pogodzie możemy wrócić wcześniej), a także od innych zdarzeń od nas niezależnych. Przed wycieczką nie wysyłamy dodatkowych informacji i nie podajemy telefonu do przewodnika. Prosimy o punktualne przybycie na zbiórkę.

Wyjazdy odbywają się niezależnie od warunków atmosferycznych. Zmiana terminu lub rezygnacja z wyjazdu jest możliwa do 14 dni przed wyjazdem. Po tym terminie potrącamy pełną opłatę za wyjazd, można natomiast wskazać inną osobę, która będzie uczestniczyła w wycieczce.

Są to kilkugodzinne wyjazdy, w czasie których odbywamy niedalekie wędrówki piesze, których celem są obserwacje i nauka rozpoznawania napotkanych ptaków. Na każdą wycieczkę warto, oprócz lornetki, zabrać maseczkę na twarz, ciepłe ubranie, prowiant i termos z gorącym napojem (nie planujemy postoju na posiłek!). Cały dzień spędzamy w warunkach terenowych. Trasy piesze mają po ok. 3-4 kilometrów zależnie od wycieczki, nie są przewidziane żadne trudne przejścia, ani wędrówki po terenie podmokłym (nie trzeba zabierać kaloszy). Na wycieczkę można pojechać z nieco starszym dzieckiem, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wyjazd związany jest z długotrwałymi obserwacjami ptaków oraz koniecznością pokonania określonej marszruty. W związku z charakterem wyjazdu na wycieczkę nie można zabierać psów.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Terenowe kursy rozpoznawania ptaków pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Inne, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.