Już lecą - kierunek Afryka

Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
8 dni4 300

O wyprawie

Już lecą - kierunek Afryka | Hiszpania

 • Obserwacje dużych stad wędrownych bocianów białych, trzmielojadów i innych ptaków lecących do Afryki.
 • Najbardziej znane miejsce wędrówek ptaków w Europie - wzgórza Cazalla pod Tarifą.
 • Możliwość poznania wielu gatunków ptaków drapieżnych w locie, takich jak: gadożer, sęp płowy i kasztanowaty, ścierwnik, orzełek włochaty i południowy, kania czarna i ruda i inne.
 • Obserwacje takich gatunków jak: jerzyk blady, żołna.
 • Fotografowanie ptaków wędrujących z niewielkiej odległości od obserwatora z obserwatorium Cazalla.
 • Ciekawe tereny ornitologiczne - La Janda, okolice Facinas i Benalup.
 • Przepiękne lasy korkowe La Janda.

Cieśnina Gibraltarska to cieśnina łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim, oddzielająca Afrykę od Europy, położona pomiędzy dzisiejszym Marokiem i Ceutą (posiadłością hiszpańską) a Hiszpanią i Gibraltarem (posiadłością brytyjską). Odwieczny szlak migracji ptaków pomiędzy Afryką a Europą, tutaj corocznie przelatują tysiące ptaków z kilkudziesięciu gatunków. Nie ma chyba nikogo, kto interesuje się ptakami i nie słyszał o przelotach ptaków wąskim przewężeniem Cieśniny Gibraltarskiej, zwanej przez miejscowych El Estrecho.

Jesienią przelatują tędy z Europy do Afryki tysiące ptaków z kilkudziesięciu gatunków, m.in.: 2.300 bocianów czarnych, 120.000 bocianów białych, 15.000 trzmielojadów, 150.000 kani czarnych, 1.700 ścierwników, 15.000 gadożerów, czy 15.000 orzełków. Wszystko to można zaobserowować w miejscu zwanym Cazalla Bird Observatory.

Głównym celem wyprawy są obserwacje ptaków wędrownych z punktu, z którego roztacza się widok na odległą o 14 kilometrów Afrykę. Miejsce to znajduje się kilka kilometrów za miejscowością Tarifa (w kierunku na Algeciras) i jest zwane jest przez miejscowych Cazalla. Przelot obserwuje się z zadaszonego obserwatorium, położonego na szczycie jednego z licznych wzgórz. Szczyt przelotu przypada na godziny między 10:00 a 12:00 w południe. W kolejnych dniach odwiedzimy rozległe tereny otwarte La Janda w okolicy Facinas i Benalup. Będziemy także poszukiwać ibisa grzywiastego.

Program

Dzień 1 Przelot do Malagi

Przelot na trasie Warszawa – Malaga. Przejazd na nocleg w okolice Gibraltaru.

Dzień 2 Obserwacje przelotu ptaków Cieśniną Gibraltarską w miejscowości Cazalla

Obserwacje kilkudziesięciu gatunków ptaków, przelatujących niekiedy w olbrzymich stadach do Afryki. Po południu - vamos a la playa! Poznamy plaże pod Tarifą, słynne na całą Hiszpanię z powodu swojej "piaszczystości".

Dzień 3-4 Dalsze obserwacje przelotu ptaków Cieśniną Gibraltarską w miejscowości Cazalla

Obserwacje kilkudziesięciu gatunków ptaków drapieżnych, m.in.: sępów płowych i kasztanowatych, trzmielojadów, orzełków południowych, błotniaków, a także innych gatunków, np. żołn.

Dzień 5 Obserwacje ornitologiczne w okolicy La Janda

W okolicy La Janda będziemy przebywać w terenie otwartym, dawniej podmokłym, a obecnie znacznie osuszonym, który jest znany ptakom od lat. Tutaj zatrzymują się gatunki ptaków związanych z terenami otwartymi na odpoczynek i żerowanie przed przekroczeniem Cieśniny Gibraltarskiej. W tym dniu będziemy także penetrować obszary lasów korkowych. 

Dzień 6 Poranna wizyta w Los Lances - najdalej na południe wysuniętą plażę Costa de la Luz

Uchodzące do oceanu rzeki Rio de la Jara i Rio de la Vega tworzą tu atrakcyjne siedlisko dla wodnego ptactwa. Płytka laguna, znajdującą się tuż za właściwą plażą, jest dobrze widoczna z zadaszonego schronu do obserwacji ptaków. Po południu wyruszymy na poszukiwania lęgowego w okolicy La Janda rzadkiego gatunku ptaka, ibisa grzywiastego.

Dalsze obserwacje będziemy prowadzić w okolicy Facinas i Benalup. Wrażenie robią tutaj spore ilości bocianów białych, ibisów kasztanowatych i czapli złotawych. Rozległe tereny otwarte są atrakcyjną stołówką dla ptaków drapieżnych, m.in.: sokoła wędrownego, błotniaków łąkowych, błotniaków stawowych, gadożera, trzmielojada. Tutaj też poszukamy stad góropatwy czerwonej i zobaczymy dzierzby rudogłowe.

Dzień 7 Kolejny dzień obserwacji przelotu ptaków Cieśniną Gibraltarską w miejscowości Cazalla

Obserwacje kilkudziesięciu gatunków ptaków w olbrzymich stadach przelatujących do Afryki.
Popołudniowy przejazd do Malagi. Wieczorne zwiedzanie miasta i nocleg.

Dzień 8 Przylot do Polski

Wylot z Malagi. Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Malaga-Warszawa
 • Transport w Hiszpanii (bus/van)
 • Zakwaterowanie: 2-3-osobowe pokoje w hotelach ze śniadaniami
 • Fachowe przewodnictwo przyrodnicze
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 100 EUR)
 • Usług lokalnego przewodnika-ornitologa (20 EUR)

Liczba uczestników: 7 - 8 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Już lecą - kierunek Afryka pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.