Słoweńska jesień - fotowyprawa

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Słoweńska jesień - fotowyprawa

 • Plenery nad jeziorem Bled ze słynnym kościołem na wyspie
 • Jesienne pejzaże z Alpami w tle
 • Wąwozy, górskie jeziora i strumienie oraz ukryte wodospady
 • Średniowieczne miasteczko Skofja Loka i przypominający Wenecję Piran

Słoweńskie winnice, mozaiki pól ze szczytami Alp w tle, jezioro Bled ze słynnym kościołem na wyspie, ukryte wodospady i górskie strumienie w wąwozach, a także urocze miasteczka na wybrzeżu Adriatyku będą głównym, choć nie jedynymi atrakcjami fotowyprawy do kraju, gdzie nas dotąd nie było. Fotowyprawa do Słowenii to nasza propozycja na fotograficzny początek października!

Kapliczki na wzgórzach i miasteczka nad Adriatykiem

Wśród porannych i wieczornych plenerów nie zabraknie znaku firmowego Słowenii, jakim są samotne kapliczki i małe kościoły na wzgórzach. Wśród sesji “kościelno-pejzażowych” nie zabraknie oczywiście słynnego kościoła na wyspie na jeziorze Bled – bez wątpienia najbardziej popularnej fotograficznej scenerii Słowenii. Będziemy nad jeziorem Bled niejeden raz, aby maksymalnie wykorzystać fotograficzny potencjał tej scenerii. Zajrzymy też na wybrzeże Adriatyku, do uroczego miasteczka Piran – na zdjęcia, a także na kolację z owoców morza.

Słowenia to kraina wina, nie zabraknie więc zarówno plenerów wśród winnic, jak i sesji w piwnicach winiarni. Będzie też okazja do degustacji lokalnych win. A po degustacji zdjęcia robimy wyłącznie ze statywów! Podczas fotowyprawy do Słowenii czeka nas też kilka sesji wśród uroczych wodospadów i górskich strumieni. Najładniejsze z nich wypatrzył Piotr Skrzypiec, który mieszka i fotografuje w Słowenii, a podczas fotowyprawy będzie naszym przewodnikiem. Wody zresztą podczas tej fotowyprawy będzie sporo, bo będziemy fotografować także nad Jeziorem Bohinjskim.

Program

Dzień 1 W drodze do Bled

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 10). Do Słowenii jedziemy wygodnym busem.

Dzień 2 Słowenia o świcie i o zmierzchu

Pierwszy poranny plener, podczas którego będziemy fotografować samotny kościół na wzgórzu i odległe Alpy w tle. Po sesji wracamy na śniadanie, po którym odbędą się warsztaty fotograficzne, przygotowujące do fotografowania atrakcji czekających nas w następnych dniach. Po południu wybierzemy się do średniowiecznego miasteczka Skofja Loka, a zachód słońca będziemy fotografować nad jeziorem Bled.

Dzień 3 Kryształowa tafla i ostre szczyty

Ten dzień rozpoczniemy drugą, tym razem poranną sesją nad jeziorem Bled. Będziemy jednak fotografować z innego miejsca niż poprzedniego dnia. Po porannej sesji wracamy na śniadanie i warsztaty. Wczesnym popołudniem ruszamy na podbój Alp – aż do wieczora będziemy fotografować z przełęczy położonych na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m.

Dzień 4 Winnice Słowenii

Kolejny wczesny wyjazd i kolejny poranny plener wśród pięknych pejzaży Słowenii. Następnie powrót na śniadanie i spotkanie warsztatowe. Po południu wyjazd na sesję w winnicy.

Dzień 5 Pejzaże Słowenii

Po śniadaniu jedziemy na plener w wąwozie Vintgar, a kończymy dzień fotografowaniem nad Jeziorem Bohinjskim.

Dzień 6 Ruszamy nad nad Adriatyk, a po drodze Lubljana

Zaczynamy sesją o wschodzie słońca, a potem jedziemy w kierunku Adriatyku. Zanim tam dotrzemy czeka nas spacer po Lubljanie. Zatrzymamy się też na sesję w wąwozie Rakov škocjan. Wieczorem odbędzie się fotografowanie uroczych uliczek miasteczka Piran. Powrót na nocleg.

Dzień 7 Powrót do kraju

Po śniadaniu i odpoczynku ruszamy do Polski, wieczorem przyjazd do Katowic, a następnie do Krakowa.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autobusem (wyjazd z Krakowa o godz. 9:00 i Katowic o 10:00)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu ***, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego (400 PLN)
 • Wyżywienie: 6 śniadań, 5 kolacji
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz omawianie i analizowanie fotografii wykonanych w czasie pleneru
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów realizacji programu (min. biletów wstępu, busy na miejscu, przewodnik, 1 kolacja) - ok. 250 EUR
 • Wyżywienia poza wymienionym

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN


Czym jest fotowyprawa?

Fotowyprawa to dobrze zorganizowana podróż, której celem jest nie tylko oglądanie jednych z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Ziemi, ale także – a właściwie przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, aby uzyskać piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, a nie tak jak to jest na masowych wycieczkach – fotki znanych i modnych miejsc, które jednak na zdjęciach nie wyglądają dobrze, bo pora wykonania zdjęcia była nieodpowiednia, a podróżnik się spieszył. My się nie spieszymy i czekamy na dobre światło w najładniejszych miejscach. Podróżujemy, aby fotografować. Podróżujemy i fotografujemy w grupie podobnych miłośników rejestrowania piękna. Nawet jeśli w jakimś momencie nie fotografujemy, to większość dyskusji kręci się wokół rejestrowania obrazów – sprzętu, technik, estetyki. Atmosfera za każdym razem jest wspaniała – jak zawsze, gdy zbierze się grupa pasjonatów.

Czym się różni fotowyprawa od wyjazdu turystycznego?

Fotowyprawa jest tak zaplanowana, żebyśmy mogli zwiedzić najładniejsze miejsca przy najlepszym świetle. Nie wszystkie znane miejsca są fotogeniczne i na odwrót – niekiedy wizualny potencjał ma teren omijany przez masową turystykę. Fotowyprawa podporządkowana jest fotografowaniu także w kwestii doboru miejsc, w których będziemy się zatrzymywać. W trakcie trwania całej fotowyprawy pomocą uczestnikom służy instruktor fotografii. Na fotowyprawie nie spieszymy się. Zawsze jest czas, żeby rozstawić statyw, starannie ustalić ekspozycję, sprawdzić parę wariantów kompozycji, popróbować nowych technik, porozmawiać o ustawieniach. Nie ma poganiania – za wyjątkiem sytuacji, gdy musimy zdążyć na samolot. Priorytetem jest fotografia: jeśli widzimy interesującą scenerię, to zatrzymujemy się i fotografujemy, niezależnie od tego, czy mieliśmy tu w planie postój, czy nie. Także – niezależnie od tego, czy zbliża się czas kolacji, zapada zmrok itp. W Maroku spontanicznie zatrzymaliśmy się na moście, by fotografować wschód Księżyca nad górami Atlas. (A dokładnie: autobus zatrzymał się za mostem, a my pieszo wróciliśmy na most – zatrzymywanie autobusu na moście to nie jest dobry pomysł, a bezpieczeństwo zawsze ma bezwzględny priorytet). W Etiopii mieliśmy nieplanowaną sesję na... wysypisku śmieci, gdzie uczestnicy zapragnęli fotografować stada sępów i marabutów. Fotowyprawy są dla fotomaniaków: jeśli uczestnicy chcą się zatrzymać i robić zdjęcia – zatrzymujemy się. Czas przejazdów i zwiedzania jest tak zorganizowany, aby w najatrakcyjniejszych miejscach być wówczas, gdy jest tam najlepsze do fotografowania światło. Często więc wstajemy przed wschodem słońca, aby przy pierwszych promieniach dnia z aparatami być przy którymś z lokalnych cudów. Ostatnie minuty dnia, przy pięknie zachodzącym słońcu, to też czas zarezerwowany na fotografowanie. Posiłki są... w międzyczasie, podobnie jak przejazdy, obiadkolacje często jemy dopiero po zmroku. Jedzenie, transport i noclegi są ważne, ale na fotowyprawach są zawsze podporządkowane fotografowaniu.

W czym fotowyprawa jest podobna do wyjazdu turystycznego?

Fotowyprawa jest zorganizowana. Nie trzeba się zastanawiać gdzie dzisiaj będziemy jeść i spać, nie trzeba szukać transportu ani pilnować godzin przesiadek. Nie trzeba znać egzotycznych języków ani zawiłości miejscowej biurokracji. Od tego wszystkiego są przewodnicy i biuro podróży Horyzonty, którzy zawczasu przygotowuje całą logistykę, a później pilnuje, żeby wszystko zagrało. Uczestnik ma się cieszyć wyjazdem i fotografią.

Dla kogo przeznaczona jest fotowyprawa?

Dla każdego, kto chce nie tylko „zaliczyć” egzotyczne miejsca, ale także je pięknie i niebanalnie sfotografować. Także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności fotograficzne. Zainteresowanie fotografią, a nawet lekkie „zakręcenie” na punkcie robienia zdjęć jest mile widziane, a nawet wskazane. Fotowyprawa odbywa się w fotograficznym tempie – co oznacza, że w atrakcyjnych miejscach będziemy spędzać znacznie więcej czasu niż typowa wycieczka turystyczna. Dla „normalnego” turysty może to zbyt wolno i zbyt nudno. Powiedzmy to wprost: to nie są wyprawy dla „normalnych” turystów, tylko dla tych, którzy zawsze się zżymali, że wycieczka już pędzi dalej, a oni by jeszcze chcieli zostać chwilę i pofotografować, albo przynajmniej lepiej poznać zwiedzane miejsce i wczuć się w jego atmosferę.

Co musi umieć uczestnik fotowyprawy?

Nic nie musi umieć. Naprawdę. Na fotowyprawach mamy zarówno zaawansowanych fotograficznie uczestników, jak i zupełnie „zielonych”. I staramy się, aby dla każdego był to wyjazd owocny i udany. Do dyspozycji uczestników jest instruktor fotografii – który pomaga, doradza, wyjaśnia, inspiruje i motywuje. Prezentuje techniki fotograficzne, koryguje błędy, zwraca uwagę na fotograficzne zagrożenia. Jest do dyspozycji, gdy uczestnicy mają wątpliwości lub problemy. Nie ma pytań związanych czy to z samym fotografowaniem, obsługą aparatu czy też z kwestiami edycyjnymi lub estetycznymi, których nie wypada lub nie należy zadawać. Pytać można zarówno o funkcje aparatu, metody radzenia sobie z pomiarem ekspozycji w konkretnych miejscach, jak i o sprawy związane estetyką, a nawet etyką i prawem. Instruktor służy swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno w czasie trwania samej fotowyprawy, jak i po niej – jeśli więc jakieś pytania przyjdą do głowy później lub pojawią się problemy związane z obróbką przywiezionych zdjęć, można te problemy spisać i wysłać mailem.

Czy trzeba być fotografem, by uczestniczyć w fotowyprawie?

Nie, nie trzeba. Można nawet jechać bez aparatu. Jednak trzeba być przygotowanym na to, że tempo i organizacja wyjazdu będzie dostosowana do fotoamatorów. Jeśli natomiast ktoś zawsze chciał nauczyć się fotografować, tylko nie miał wcześniej czasu lub okazji (albo obu), to fotowyprawa będzie stanowiła doskonałą okazję, aby połączyć zwiedzanie z nauką posługiwania się aparatem fotograficznym. Przez 9 dni (tyle przeciętnie trwa fotowyprawa) dostępni będą instruktorzy, gotowi odpowiedzieć na każde, najbardziej nawet banalne pytanie, i wytłumaczyć wszystkie kwestie techniczne lub estetyczne, które wydają się trudne lub niezrozumiałe. Sporo wiedzy i doświadczenia można zdobyć przez rozmowę i wspólne fotografowanie z innymi uczestnikami, wśród których często trafiają się bardzo dobrzy fotografowie.

Jaki sprzęt fotograficzny jest potrzebny na fotowyprawie?

Zdecydowanie zalecamy zabranie ze sobą aparatu dającego pełną kontrolę fotografowi – a więc z trybem manualnym (mile widziany również priorytet przysłony), z ręczną kontrolą czułości ISO, balansu bieli i sposobu zapisu zdjęć (RAW lub wysokiej jakości JPEG). Nie musi to być lustrzanka (choć wszystkie lustrzanki spełniają te warunki), ale bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt pozwolą również efektywnie uczestniczyć w fotowyprawie. Drugim silnie zalecanym narzędziem jest statyw. W miarę możliwości finansowych porządny, a nie plastikowy szmelc z supermarketu, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby noszenie go nie było zbyt męczące. Trzeba zabrać odpowiednią liczbę kart pamięci, aby starczyło ich na półtora tygodnia intensywnego fotografowania lub – mniej zalecana opcja – zabrać ze sobą notebooka, aby archiwizować zdjęcia w trakcie wyjazdu. Wariant z notebookiem jest bardziej uciążliwy i mniej bezpieczny, a nawet wówczas wskazane jest zabranie kart pamięci na co najmniej 3 dni fotografowania. Koniecznie trzeba też zabrać akumulatory, które pozwolą na co najmniej dwa dni intensywnego używania aparatu. Program niektórych fotowypraw może przewidywać np. noclegi na pustyni lub w górskim obozowisku bez dostępu do prądu. Nawet jeśli jednak program fotowyprawy nie przewiduje atrakcji – lepiej być zabezpieczonym przed awarią sieci energetycznej, co może się zdarzyć w każdym kraju. Dobór obiektywów, filtrów, lamp błyskowych i innych akcesoriów zależy od upodobań i preferencji uczestnika. Nie jest niezbędne dokupywanie żadnego sprzętu, jeśli ma się aparat z trybem manualnym, odpowiedni zapas kart i baterii oraz statyw. Owszem, dodatkowe obiektywy czy filtry (zwłaszcza polaryzacyjny i filtry szare) poszerzają możliwości fotograficzne, ale da się zrobić udane zdjęcia nawet zaawansowanym kompaktem. Przed każdą wyprawą instruktorzy przygotowują informację jakiego typu sytuacje fotograficzne czekają uczestników oraz jaki sprzęt może być przydatny. Można ponadto zasięgnąć bezpośrednio opinii instruktorów.

Czy taka formuła się sprawdza?

Sprawdza się doskonale od 2011 roku, jesteśmy więc przekonani, że i teraz świetnie się sprawdzi :)

UBEZPIECZENIE W TRAKCIE WYJAZDU

W trakcie wyjazdu uczestnicy ubezpieczeni są w ramach pakietu "Bezpieczne Podróże" w wariancie Travel (zakres standard) w T.U. Signal Iduna na poniższe sumy:

KL - Koszty Leczenia - do 20 000 EUR
NNW - Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków - do 15 000 PLN
BP - Bagaż Podróżny - do 1000 PLN

MSZ - INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Przed dokonaniem zgłoszenia na wyjazd zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Znajdą tam Państwo informacje dotyczące aktualnych ostrzeżeń dla podróżujących w danym kraju, jak również informacje dotyczące:

 • wymaganych dokumentów podróży
 • bezpieczeństwa
 • zdrowia i zalecanych szczepień
 • przepisów celnych

DOWÓD OSOBISTY LUB PASZPORT

Na tę wycieczkę zabierz koniecznie WAŻNY dokument tozsamości - dowód osobisty lub paszport. Musi być on ważny do momentu zakończenia imprezy!

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Słoweńska jesień - fotowyprawa pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.