Dzikie rewiry Europy

Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
11 dni2 990
7 dni3 490

O wyprawie

Dzikie rewiry Europy

 • Obserwacje niedźwiedzi w fińskiej tajdze
 • Jezioro Saimaa, na którym żyje najrzadsza foka świata - nerpa fińska
 • Park Narodowy Linnansaari
 • Tajga w Parku Narodowym Hossa
 • Migrujące ptaki na bałtyckiej wyspie Hailuoto
 • 3 stolice: Helsinki, Tallinn, Ryga

W Fińskiej tajdze bije dzikie serce Europy. We wschodniej Finlandii, przy granicy z Rosją, a także po stronie rosyjskiej wędrują swobodnie największe drapieżniki Starego Kontynentu - niedźwiedzie, wilki, rosomaki. W wybranych miejscach w tajdze osadzone są wygodne i zakamuflowane czatownie, z których podziwiać można życie tych skrytych i budzących grozę ssaków. Nieraz niedźwiedzia od jego ofiary przepędzi wataha wilków; pod osłoną wieczoru do porzuconej padliny zbliża się czasem ostrożny rosomak. Na niebie na swoją kolej czekają orły przednie, bieliki i kruki. Z drzew dobiego głos zaniepokojonej sójki syberyjskiej...

Dzika tajga

W środkowej Finalndii do dziś przetrwała duża populacja drapieżników, które w pozostałych częściach Europy są bardzo rzadkie bądź wręcz wyginęły. Ssaki te nadal jest bardzo trudno spotkać, ale w specjalnie przygotowanych czatowniach można liczyć na udane obserwacje. Punkty obserwacyjne osadzone są w miejscach regularnie, co wieczór odwiedzanych przez niedźwiedzie i wilki, które pojawiają się tam niemal każdego dnia. Wilki i niedźwiedzie przemierzają duże przestrzenie i na pograniczu fińsko-rosyjskim odnajdują doskonałe warunki do życia w rytmie, w którym żyją od wieków i wciąż z dala od ludzi. W czatowniach pozostaniemy niedostrzeżeni przez zwierzęta, będąc jednocześnie bardzo blisko nich.

Foki z jeziora Saimaa

Mało kto wie, że śródlądowe, słodkowodne foki występują nie tylko w Bajkale, ale także na największym fińskim jeziorze Saimaa. Nerpa fińska jest najrzadszą foką świata i nawet na jeziorze Saimaa, gdzie występuje cała jej populacja, nie jest łatwo ją dostrzec. Nerpa fińska praktycznie nie wychodzi z wody, a licząca 300 osobników populacja kryje się po zakątkach złożonego niczym labirynt jeziora. Na wyspie Linnansaari na jeziorze zlokalizowany jest także jeden z najciekawszych fińskich parków narodowych, do którego się wybierzemy na krótką wędrówkę.

Hossa na 100-lecie Finlandii

Park Narodowy Hossa został utworzony w tym roku z okazji 100-lecia fińskiej państwowości. Nad jednym z jego jezior odnaleziono najstarsze w Finlandii naskalne malowidła liczące przeszło 4500 lat. Rzeźba terenu jest tu urozmaicona jeziorami, kanionami i ścianami dużych skał. Całość spowita jest lasami pachnącej żywicą tajgi.

Program

Dzień 1 Przejazd przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię

Wyjazd z Warszawy w godzinach wieczornych, przejazd nocny do Tallinna.

Dzień 2 Wydmy i torfowiska nad Zatoką Ryską, Tallinn

Poranny spacer i obserwacje przyrodnicze na wydmach i torfowiskach nad Zatoką Ryską. Przejazd do Tallinna, wieczorny spacer po mieście, zwiedzanie starówki, nocleg.

Dzień 3 Prom przez Zatokę Fińską, Helsinki

Przeprawa promem do Helsinek i spacer po mieście, przylot grupy lotniczej, przejazd na nocleg w stronę Oravi nad jeziorem Saimaa, skąd wyruszymy na wędrówki lub rejs po parku narodowym Linnansaari.

Dzień 4 Park Narodowy Linnansaari

Rano przeprawimy się na wyspę Linnansaari objętą parkiem narodowym Linnansaari. W czasie rejsów w obie strony wypatrywać będziemy nerpy fińskiej - najrzadszej foki świata, której cała populacja zamieszkuje jezioro Saimaa - największe jezioro Finlandii. Na wyspie powędrujemy szlakiem i kładkami przez malownicze torfowiska i podmokłe lasy. Wypartrywać będziemy między innymi rybołowów i dzięciołów białogrzbietych. Postaramy się dotrzeć aż do malowniczego punktu widokowego na jezioro Haukivesi. Ewentualnie tego dnia plan może ulec modyfikacji i zamiast lub oprócz wędrówek po wyspie zaproponujemy rejs po jeziorze Saimaa (rejsy lub przeprawa na wyspę są dodatkowo płatne).

Dzień 5 Obserwacje niedźwiedzi w fińskiej tajdze

Rano wyruszamy do Kuhmo, skąd wieczorem chętni wybiorą się do ukrytych w tajdze czatowni (atrakcja dodatkowo płatna), z których obserwować można życie dzikich niedźwiedzi brunatnych i wilków. W czatowniach spędzimy cały wieczór.

Dzień 6 Park Narodowy Hossa

Rano wyruszamy dalej na północ do ukrytych w tajdze skarbów przyrody i starożytnej kultury Parku Narodowego Hossa. Powędrujemy ścieżką przez tajgę i malowniczy kanion do jeziora, z którego wyrasta skała Värikallio. Do skały do niedawna można było jedynie dopłynąć. Teraz zaś prowadzi do niej kładka, dzięki której podziwiać można naskalne malowidła sprzed ponad 4500 lat. W tajdze spotkamy sójki syberyjskie, krzyżodzioby, sikory północne.

Dzień 7 Migrujące ptaki na wyspie Hailuoto

Rano wyruszamy do Oulu i na wyspę Hailuoto na północnym Bałtyku. Ten skrawek lądu jest ważnym przystankiem dla wielu gatunków ptaków migrujących przez Bałtyk na południe. Na wyspie zatrzymamy się na obserwacje ptaków i krótką, widokową wędrówkę pieszą.

Dzień 8 Obserwacje ptaków w okolicach Oulu, przejazd na południe

Rano wybierzemy się na obserwacje ptaków w okolicach Oulu. Odwiedzimy znany rezerwat przyrody Liminganlahti albo inne miejsce w okolicach Oulu, w którym w tych dniach pojawią się najciekawsze ptaki. Po południu przejazd na południe w stronę Helsinek.

Dzień 9 Wylot grupy lotniczej, prom do Tallina

Wylot grupy lotniczej do Polski. Przeprawa promem do Tallina.

Dzień 10 Wizyta w Rydze

Przejazd do Rygi i wieczorny spacer po mieście. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 11 Przyjazd do Warszawy

Przyjazd do Warszawy w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot W-wa-Helsinki-W-wa (PFI-2), autokar/bus, prom Tallinn-Helsinki-Tallinn (PFI-1)
 • Zakwaterowanie: 3-4-osobowe pokoje w hostelach lub domki campingowe
 • Opiekę przewodnika-przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Atrakcji dodatkowych:
  - wieczoru/nocy w czatowni, z której obserwuje się niedźwiedzie: ok. 90 EUR
  - przeprawy na wyspę Linnansaari: ok. 20 EUR

Liczba uczestników: 12 - 24 osoby

Zaliczka przy zgłoszeniu: 600 PLN (PFI-1), 1200 PLN (PFI-2)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dzikie rewiry Europy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.