Dookoła Islandii

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
10 dni8 790

O wyprawie

Dookoła Islandii

 • Spektakularne lodowce: Vatnajökull, Myrdalsjökull, Snæfellsjökull
 • Góry lodowe pływające po lagunach lodowcowych
 • Gejzery, fumarole, solfatary, gorące siarkowe błota
 • Wulkan Krafla, pola lawy, kratery i pseudokratery
 • Wspaniałe, huczące wodospady: Dettifoss, Selfoss, Goðafoss, Gullfoss i inne
 • Północnoamerykańskie gatunki ptaków: nury lodowce, sierpce, kamieniuszki
 • Nadmorskie kolonie ptaków: maskonury, alki, nurzyki, fulmary
 • Tropienie polarnych drapieżników: lisa polarnego, białozora, drzemlika
 • Morskie safari na obserwacje wielorybów
 • Reykjavik - stolica Islandii

Niezwykłość Islandii polega na kontraście surowego, północnego klimatu z aktywnością wulkaniczną związaną z jej położeniem w czynnej tektonicznie strefie Grzbietu Atlantyckiego. Wulkany, gorące źródła, bulgoczące błota, lodowce, wodospady i świeża zieleń łąk w połączeniu z bogatym światem ptaków i morskich ssaków pozostawiają niezatarte wspomnienia! Z nikim innym nie poznasz Islandii tak jak z nami - od 2003 roku orgaznizujemy przyrodnicze wyjazdy na Islandię prowadzone przez przyrodników i pasjonatów, którzy bardzo dobrze poznali tę niezwykłą wyspę ognia, lodu i nieokiełznanej dzikiej przyrody.

Wśród wulkanów i lodowców

Wybuch wulkanu pod lodowcem powoduje gwałtowne, katastrofalne powodzie. Na Islandii obejrzymy efekt takiego zjawiska - olbrzymi kanion, przez który płynie niewielka dziś rzeka Jökulsá. W czasie objazdu dookoła całej wyspy na każdym kroku napotykać będziemy dowody drzemiącej pod ziemią energii: pola lawowe, gejzery, dymiące rozpadliny. Wejdziemy na stożek krateru, aby zajrzeć do jego wnętrza, a wieczorem odpoczniemy zażywając kąpieli w gorących źródłach. Po wizycie w kolorowym Reykjavíku pojedziemy podziwiać cuda natury w Parku Narodowym Skaftafell - bujną zieleń dolin otoczonych różnobarwnymi skałami, malownicze wodospady, i górującą ponad wszystkim śnieżnobiałą czapę największego z europejskich lodowców - Vatnajökull. Wrażeń dopełni spacer nad Lodowcową Laguną z pływającymi po niej błękitno-białymi górami lodowymi.

Życie na lądzie i morzu

Pełne ryb wody północnego Atlantyku są źródłem pożywienia dla niezliczonych ptaków morskich zasiedlających klifowe wybrzeża zarówno Wysp Owczych, jak i Islandii. Mewy, alki, nurzyki i pocieszne maskonury można tam oglądać i fotografować z bardzo bliska. Z obfitości pokarmu korzystają też ssaki morskie: kilka gatunków wielorybów (w tym największe zwierzę żyjące na Ziemi - płetwal błękitny!), delfiny, foki i drapieżne orki, których będziemy wypatrywać z brzegu i z pokładu statków. Nad jeziorem Mývatn zaobserwujemy ptaki nie występujące nigdzie w Europie poza Islandią, m.in. kamieniuszkę, gągoła północnego, nura lodowca. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy polowanie największego z sokołów - białozora. Wśród wulkanicznych skał podziwiać będziemy pionierską roślinność - mchy, porosty i różnobarwne arktyczne krzewinki.

Program

Dzień 1 Przelot do Reykjaviku

Przelot z Polski na Islandię do Keflaviku - międzynarodowego portu lotniczego pod Reykjavikiem. Miasto wylotu z Polski podamy bliżej terminu wyjazdu. Przejazd na nocleg. W miarę wolnego czasu po przylocie punkt widokowy, z którego dostrzec można wysepkę Eldey, na której jeszcze w XIX wieku żyły ostatnie osobniki europejskiego pingwina - alki olbrzymiej.

Dzień 2 Park Þingvellir i tundra, gejzery i wodospad Gullfoss

Rano wyruszymy do Parku Narodowego Þingvellir, który położony jest na granicy płyt kontynentalnych. Na powierzchni ziemi utworzyły się tam głębokie szczeliny tworzące między innymi malowniczy wąwóz Almannagjá. Następnie odwiedzimy słynny gejzer Strokkur i wodospady Gullfoss.

Dzień 3 Eksplorację półwyspu Snæfellsnes, ptasie klify i kolumny bazaltowe

Cały dzień poświęcimy na eksplorację półwyspu Snæfellsnes. Snæfellsnes jest jak Islandia w miniaturze - znajduje się tu najmniejszy islandzki lodowiec, wiele form wulkanicznych, bazaltowe klify i wielkie kolonie ptaków. Na bazaltowych klifach gnieżdżą się mewy trójpalczaste, alki, nurzyki i fulmary. Powędrujemy ścieżką pośród bazaltowych form nad samym oceanem. Spojrzymy na potężne klify Londrangar. Chętni wyruszą tego dnia także na rejs na obserwacje wielorybów.

Dzień 4 Skała Hvitserkur i kolonia fok w Osar

Poranna wizyta pod Kirkjufell - ta "góra ikona" to krajobrazowa wizytówka Islandii. Krótka wędrówka na krater Eldborg lub wizyta przy kolumnach bazaltowych Gerðuberg. Przejazd do Osar, z którego rozpościera się rozległy widok na zatokę Oceanu Lodowatego z kolonią fok pospolitych. Nieopodal znajduje się słynna skała Hvítserkur w kształcie "pijącego łosia".

Dzień 5 Husavik - rejs na wielryby i muzeum przyrodnicze

Z Osar ruszamy do Húsavík, skąd chętni wypłyną na rejs na obserwacje wielorybów. W zatoce Oceanu Akrtycznego, nad którą położony jest Húsavík, spotkać można najwieksze zwierzęta, które kiedykolwiek żyły na Ziemi: płetwale błękitne, płetwale karłowate, humbaki. Na pobliskiej skale znajduje się wielka kolonia maskonurów. W Húsavík znajduje się także interesujące muzeum przyrodnicze, posiadające między innymi wypchany okaz wymarłej w XIX wieku alki olbrzymiej - europejskiego pingwina. Po drodze tego dnia staniemy także przy spektakularnym wodospadzie Goðafoss.

Dzień 6 Jezioro Mývatn - wędrówki pośród kraterów

Objazd jeziora Mývatn. Zatrzymamy się przy labiryncie lawowym Dimmuborgir - w czasie spaceru wśród formacji zakrzepłej lawy rozejrzymy się za pojawiającym się tam często największym sokołem Europy białozorem. Chętni wejdą na krater Hverjall, z którego roztacza się rozległy widok na jezioro. Zatrzymamy się także przy pseudokraterach i nad niewielkimi zatoczkami malowniczego jeziora. Odwiedzimy geotermalny obszar z solfatarami i fumarolami i pole lawy pod wulkanem Krafla.

Dzień 7 Dettifoss - islandzka Niagara

Tego dnia objedziemy wschodnie wybrzeże Islandii. Dotrzemy do największego islandzkiego wodospadu Dettifoss w wielkim kanionie Jökulsárgljúfur. Po drodze zatrzymamy się na niegościnnym, tundrowym płaskowyżu prośniętym pionierskimi roślinami - lepnicą bezłodygową, dębikiem ośmiopłatkowym, skalnicą. Ten surowy płaskowyż posłużył amerykańskim kosmonautom do ćwiczeń przed lądowaniem na księżycu.

Dzień 8 Lodowcowa laguna, największy lodowiec Europy

Przemierzając południowe wybrzeże, zatrzymamy się nad błętkitnymi wodami laguny lodowcowej, w której pływają cielące się z lodowca lodowe góry. To jeden z najbardziej oszałamiających widoków, jakie można zobaczyć na Islandii - wielkie masy błękitnego lodu odbijają się w wodach olbrzymiego jeziora, w tle widać potężny lodowiec. Na pobliską plażę morze wyrzuca krystalicznie czyste bryły lodu, które do oceanu wyrzuca lodowcowa rzeka. Odwiedzimy także wspaniałe skalne formy klifów Dyrhólaey z koloniami maskonurów i czarną plażę Reynisfjara. Tego dnia po jednej z lagun lodowca możliwy będzie krótki rejs.

Dzień 9 Wodospad Seljalandfoss, Reykjavik

Pojedziemy pod wodospad Seljalandfoss - to dosyć szczegółny wodospad - można bowiem niemal suchą nogą przejść za jego kaskadą. Po południu tego dnia zajrzymy do centrum najbardziej na północnej stolicy świata - Reykjaviku. Wieczorem lub nad ranem wylot do Polski.

Dzień 10 Przelot do Polski

Przylot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie: domki campingowe i schroniska, pokoje 2-3 osobowe (8 lub 9 noclegów zależnie od rozkładu lotów)
 • Przelot z Polski do Keflaviku i z powrotem (miasto wylotu zostanie podane bliżej terminu wyjazdu)
 • Transport: wynajem 9-osobowego vana (bez kosztów paliwa, opłat drogowych i parkingowych)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Kosztów paliwa, opłat drogowych, parkingów - 150 EUR od osoby (zbierane przez przewodnika)
 • Rejsu łodzią na obserwacje wielorybów (ok. 80-90 EUR) i innych ewentualnych atrakcji fakultatywnych
 • Wszystkich ewentualnych obowiązkowych szczepień i testów na Covid19

Liczba uczestników: 6 - 8 osób (możliwa realizacja 2 grup równoległych - każda grupa podróżuje osobnym samochodem i ma swojego przewodnika)

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Islandii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Islandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.