O wyprawie
Islandia - na szlakach interioru
- Kolorowe pejzaże: czerwone kratery, zielone klify, niebieskie wzgórza, czarne plaże
- Niesamowite wodospady: Gullfoss, Svartifoss, Skogafoss, Seljalandsfoss
- Landmannalaugar - teczowe góry
- Rozległe lawowe pustynie
- Vatnajökull - największy lodowiec Europy
- Park Narodowy Thorsmörk
- Najmłodsza góra świata (miejsce erupcji w 2010 r)
- Kąpiele w gorących źródłach
- a dla chętnych Fagradalsfjall - erupcja wulkanu rozpoczęła się w marcu 2021
Trasa wyprawy prowadzi przez niezwykłe krajobrazy dzikich, surowych, islandzkich wyżyn ze spektakularnymi lodowcami w tle. Czeka nas spotkanie z bogatą florą i fauną arktyczną, lodowcami, gorącymi źródłami i gejzerami. Zobaczymy formacje bazaltowych kolumn i rozległe koryta lodowcowych rzek. Szlak wędrówki zaprowadzi nas przez islandzkie płaskowyże, gdzie będziemy podziwiać jęzory największych lodowców Europy, czarne pustynie, kolorowe kaniony. Przemierzymy też pełną zieleni krainę południowego wybrzeża z jej wodospadami oraz wysokimi klifami wystającymi ponad czarne plaże. Nad naszymi głowami przelatywać będą kolorowe maskonury i nurzyki – ptasi gospodarze nadmorskich klifów.
Landmannalaugar
Krajobrazowa „Perła Islandii” - wulkaniczny region Landmannalaugar – będzie celem pierwszej części naszej wyprawy. To barwna kraina pełna tętniących i parujących gorących źródeł, zachęcających do kąpieli. Jeszcze do niedawna podziwiać mogli te „kolorowe góry” wyłącznie wytrwali wędrowcy z ciężkimi plecakami, przygotowani do niewygód noclegów w skromnych schroniskach i namiotach. Teraz, dzięki specjalnym autobusom przystosowanym do jazdy po wymagających terenach wyżynnych, poznamy najpiękniejsze szlaki islandzkiego interioru bez konieczności zabierania na plecy pełnego ekwipunku. Powędrujemy przez tereny mieniące się wszystkimi kolorami tęczy, ze szczytu Bláhnjúkur (dosłownie „niebieskiego szczytu”) naszym oczom ukaże się rozległa panorama barwnych islandzkich wzniesień. Stąd przez kolejne dni wyruszać będziemy na widoczne w oddali lodowce, w tym największy w Europie lodowiec Vatnajökull. W regionie Skaftafell zdobędziemy jeden ze szczytów i spojrzymy na niezwykłą panoramę wokół lodowca, którego powierzchnia jest ponad dwukrotnie większa niż łączna powierzchnia wszystkich lodowców alpejskich.
Potężne wulkany, huczące wodospady
Pod potężnymi masami islandzkich lodowców drzemią liczne wulkany, wśród nich wulkan Bárðarbunga, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2014 roku. Udamy się również do Lakagigar - miejsca największej erupcji wulkanicznej współczesnej historii świata. Wspaniały widok na ten ogromny teren powulkaniczny będziemy mieli ze szczytu wulkanu Laki. Nasz szlak powiedzie nas dalej wzdłuż malowniczej południowej linii brzegowej, przez ptasie klify Dyrhólaey z koloniami barwnych maskonurów i alek, miasteczko Vik, aż pod stopy lodowca Eyjafjallajökull, gdzie staniemy na najmłodszej górze świata, powstałej przy erupcji w roku 2010, która zablokowała ruch lotniczy w całej niemal Europie. Naszym oczom ukaże się ponownie największy lodowiec Europy, a tuż obok zupełnie inny, rajski krajobraz parku narodowego Thorsmörk. Trafimy tam, wędrując słynnym szlakiem przez przełęcz Fimmvörduhals, przemieszczając pustynię wulkaniczną, mijając po drodze liczne wodospady.
Program
Dzień 1 Przelot z Warszawy do Reykjavíku
Przelot z Warszawy do Reykjavíku.
Dzień 2 Reykjavik i "Golden Circle"
Wycieczka w okolicach Reykjaviku - "Golden Circle": Park Narodowy Þingvellir, obszar geotermalny Geysir i wodospady Gullfoss. Późnym popołudniem krótki spacer po Reykjavíku. Wieczorem czas wolny - możliwość ze skorzystania z kąpieli w gorących źródłach (baseny) lub samodzielne zwiedzanie miasta.
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 3 Rezerwat Fjallabak, malownicze jezioro Frostastadavatn
Przejazd w interior do regionu Landmannalaugar. Po drodze zrobimy krótki przystanek na uzupełnienie prowantu na najbliższe dni. Następnie przejedziemy dalej na miejsce nocelegu, gdzie zakwaterujemy się w schronisku, a późnej udamy się na eksplorację rezerwatu Fjallabak (Fjallabak Nature Reserve). Powędrujemy przez barwnie położone jezioro Frostastadavatn do Ljótipollur - niebieskie jezioro położone w czerwonym kraterze.
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 350 m, ok. 14 km
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 4 Kolorowe góry Landmannalaugar
Całodzienna wędrówka górska przez słynne "kolorowe góry" ("niebieski szczyt", "płonący szczyt", "pomarańczowy szczyt") wokół Landmannalaugar. Wieczorem możliwość kąpieli w gorących źródłach w Landmannalaugar.
Czas wędrówki: ok. 4-6 godzin | Suma podejść: ok. 600-900 m, 8-14 km (zależnie od wariantu trasy)
Dzień 5 Nieodkryte perełki interioru: Eldgjá i wodospad Ófærufoss
Górską trasą Fjallabak dostaniemy się do przepięknej, ale wciąż mało znanej, „tylnej” części parku narodowego Vatnajökull. Udamy się tu na wędrówkę przez niecodzienne krajobrazy przez wąwóz Eldgjá (wędrówka do wodospadu Ófærufoss i miejsca widokowego i wieczorem dojeżdżamy do położonego urokliwie pod wodospadem Sistrafoss pensjonatu w miasteczku Kirkjubaejarklaustur. Powrót do cywilizacji, tu jest sklep spożywczy!!
Czas wedrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 300 m, ok. 5 km
Dzień 6 Kratery Lakagigar
Szereg kraterów Lakagígar: Wycieczka całodniowa – busem i pieszo przez bardzo dzikie tereny, stworzone przez największe erupcje wulkaniczne w najnowszej historii świata. Na trasie zwiedzimy wąwóz Fjardrárgljúfur, wodospad Fagrifoss i przejdziemy przez dwa najładniejsze kratery. Na szczyt Laki zaprowadzi nas łatwa ścieżka górska z góry roztacza się niezwykła panorama na lodowiec Vatnajökull i pustynię lawową.
Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 400 m, ok. 10 km
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 7 Lodowiec Vatnajökull
Dzisiejszy dzień spędzimy na wędrówkach pod największym lodowcem Europy. Po przyjeździe do Skaftafell (najbardziej znanej część parku narodowego Vatnajökull), czeka nas piękna wędrówka górska z widokami na lodowiec, bazaltowy wodospad Svartifoss („czarny wodospad“). Podejście pod szczyt Kristinartindar 1126 m n.p.m., aby zobaczyć również lodowiec z góry.
Czas wędrówki: ok. 6-7 godzin | Suma podejść: ok. 950 m, ok. 18 km
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 8 Miasteczko Vik
Pięknie położone nad czarną plażą miasteczko Vik. Najlepsze widoki na Vík i okoliczne lodowce będziemy mieli ze ścieżki wzdłuż malowniczych klifów. Duża szansa spotkania maskonurów.
Czas wędrówki: ok. 2-3 godzin | Suma podejść: ok. 250 m, ok. 7 km
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 9 PN Þorsmörk, szczyt Valahnukur, wodospad Seljalandsfoss
Piesza całodniowa wędrówka od wodospadu Skogafoss przez przełęcz Fimmvörduháls (1116 m n.p.m.) do zielonego raju - Parku Narodowego Þorsmörk. Po drodze będziemy mijać aż 20 dużych wodospadów, czarno-biała pustynię lawową, liczne ciekawe formacje skalne oraz staniemy na najmłodszej górze świata, powstałej w 2010 r. przez erupcje wulkanu Eyjafjallajökull. Wieczorem czeka nas imponujące zejście w dobrym wieczornym świetle do „zielonego królestwa”, jakim jest nazywane Þorsmörk. Jest to wyjątkowe miejsce odbiegające od surowego charakteru interioru, jako oaza zieleni ochroniona przez wulkany pokryte lodowcami.
Czas wędrówki: ok. 9-10 godzin | Suma podejść: ok. 1200 m, ok. 28 km
Alternatywa: Kto nie będzie się czuł na siłę przejść tyle kilometrów tym wyjątkowym szlakiem, może wówczas dojechać naszym wynajętym busem do schroniska w Þorsmörk. Tam czeka cała sieć oznakowanych pięknych tras do samodzielnej eksploracji, na przykład trasa z łatwym do zdobycia szczytem Valahnukur (627 m n.p.m.), skąd rozciąga się panorama przez cały park narodowy.
Wieczorem zatrzymy się przy wodospadzie dla romantyków, jakim jest Seljalandsfoss.
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 10 Obszar geotermalny Hveragerdi
Obszar geotermalny Hveragerdi – wędrówka do kolorowej gorącej rzeki w dolinie Reykjadalur („parująca dolina”), a dla chętnych czas na bardzo przyjemną kąpiel w gorącej rzece. Odwiedzimy też Eyrarbakki, zapomnianą wioskę rybacką, która jeszcze 100 lat wcześniej była głównym portem Islandii.
Wieczorem wybierzemy się na spacer w okolicach obszaru geotermalnego "Gunnuhver", dotrzemy także do latarni morskiej na południowo-zachodnim przylądku półwyspu Rejkjanes.
Wieczorem wylot do Warszawy.
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Suma podejść: ok. 350 m, ok. 12 km
Wyżywienie: śniadanie
Dzień 11 Powrót do Polski
Przylot do Warszawy.