Polskie Kresy Zachodnie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Polskie Kresy Zachodnie

  • Park Mużakowski - jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie
  • Park Narodowy Ujście Warty – europejski fenomen orrnitologiczny
  • Wspaniałe zamki i pałace – Czocha, Kliczków, Brody, Zagań
  • Fortyfikacje Międzyrzeckiego rejonu Umocnionego – polska „Linia Maginota”
  • Łagów i Pojezierze Łagowskie – unikatowe zabytki w wyjątkowym pejzażu
  • Cedynia – najdalej na zachód wysunięte miejsce w Polsce
  • Unikatowa przyroda rezerwatów Bielinek, Krzywy Las, arboretum w Glinnej
  • Nieforsowne spacery w pięknych krajobrazach
  • Regionalna kuchnia oraz wino i piwo z Ziemi Lubuskiej

Kiedy słyszymy słowo „kresy” od razu kojarzymy go ze wschodnimi obszarami państwa polskiego sprzed II wojny światowej. Jest to zrozumiałe, legenda kresowa bowiem tam się wytworzyła, stamtąd najsilniej na nas do dziś oddziałuje. Ale mamy też swoje Kresy Zachodnie – prawie zupełnie nieznane tereny pogranicza, ciągnące się wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry, od gór aż po morze… I są to równie atrakcyjne jak nasza „ściana wschodnia” – tak jak i na wschodzie żyły tu różne narody, przenikały kultury, a echa burzliwych dziejów zapisane są w licznych zabytkach, którymi usiane jest nasze zachodnie pogranicze.

Średniowieczne zamki, renesansowe rezydencje, pełne zagadek kościoły templariuszy i joannitów, pradawne grodziska i nowożytne twierdze, fascynujące obiekty militarne i ślady najnowszej historii – wszystko to oferują - i to w najlepszej jakości! – nasze Kresy Zachodnie… Dziedzictwo Polaków, Niemców i Łużyczan tworzy tu prawdziwy tygiel kulturowy, wcale nie zgorszy niż ten znany ze wschodnich rubieży naszego kraju. Czasami aż zastanawiający wydaje się być fakt, jak bardzo tereny te są niedocenione…

Również i przyroda tworzy tu wspaniałe dzieła, a niektóre z miejsc znane są w całym świecie ze swych wyjątkowych walorów. Oczywiście na pierwszym miejscu trzeba wspomnieć o zupełnie fascynującym rejonie ujścia Warty do Odry, gdzie rozległe tereny wzięły we władanie ptaki, chronione najmłodszym w Polsce parkiem narodowym, a popularnie nazywanym Rzeczpospolita Ptasią… Ale i inne miejsca zasługują na odwiedzenia – wspaniałe tereny Parku Mużakowskiego wpisanego na listę UNESCO, czyste wody jezior Pojezierza Łagowskiego czy Myśliborskiego, setki kilometrów kwadratowych lasów, tworzące potężne kompleksy Borów Dolnośląskich, Puszczy Wkrzańskiej czy zupełnie wyjątkowej Puszczy Bukowej.

A jeśli do tego dodamy jeszcze ciszę i spokój, jaką można spotkać tu na każdym kroku, niewielką urbanizację terenu, dobrą kuchnię i miejscowe wino i piwo – szybko może się okazać, że nasze Kresy Zachodnie to jeden z najatrakcyjniejszych terenów turystycznych w naszym kraju! I właśnie takim chcemy Wam go pokazać na naszej wyprawie – zobaczymy wszystko co najważniejsze w regionie. Od Sudetów po Zalew Szczeciński. Jeśli znacie już Piękny Wschód, najwyższa pora by odkryć Fascynujący Zachód.

Program

Dzień 1 Pełną parą na zachód!

Wyjazd z Warszawy o godzinie 9:00 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Trasa naszego przejazdu prowadzić będzie autostradą w kierunku Poznania  (możliwość dołączenia) i Ziemi Lubuskiej. Pierwszy postój urządzimy jeszcze w Wielkopolsce – zatrzymamy się w Wolsztynie, gdzie znajduje się unikatowy obiekt w skali całej Europy. Jest to stara parowozownia, w której do dziś obsługiwane są parowozy kursujące na regularnych liniach. Po odwiedzinach wśród starych lokomotyw czeka nas krótki spacer po centrum Wolsztyna. Stąd przejedziemy już na Ziemię Lubuską, którego najbardziej zachodnią część tworzy piękne Pojezierze Sławskie. Jego malowniczość będziemy mogli podziwiać w czasie krótkiego spaceru w okolicach wioski Święte. Wieczorem przejazd na nocleg w okolicach Żagania.

Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 50 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 2 Przez polskie Łużyce

Drugi dzień naszej wyprawy to odkrywanie piękna polskich Łużyc. Zanim przekroczymy Kwise i dotrzemy do tej malowniczej krainy zatrzymamy się przy malowniczym zamku w Kliczkowie. Krótki spacer zapozna nas z jego ciekawą bryłą i otaczającym parkiem. Stąd przejedziemy nad jezioro Leśniańskie – czeka nas dwugodzinny spacer jego brzegiem, aż do starej, zabytkowej zapory i elektrowni na Kwisie – najstarszego tego typu obiektu w Polsce! Kolejny punkt program tu słynny zamek Czocha, znany z niezwykle malowniczej bryły, tajemniczej historii i… wielu filmów kręconych na jego terenie. Po zwiedzeniu zamku przejazd w najdalej na południowy-zachód położony zakątek Polski – do „Worka Turoszowskiego”. Zatrzymamy się w Bogatyni, by podziwiać znakomicie zachowane drewniane domy przysłupowe – typowe dla Łużyc. Wieczorem powrót do hotelu. Dla chętnych wieczorny spacer po Żaganiu.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 3 Wśród lubuskich moren i winnic

Przedpołudnie trzeciego dnia wyprawy do wyjazd do jednego z najpiękniejszych w Europie zespołów parkowo-pałacowych – Parku Mużakowskiego. Jest on położony wśród morenowych wzgórz po obu brzegach granicznej Nysy – nasz spacer zaczniemy w Łęknicy, potem przejdziemy przez niemiecki fragment parku w okolicach Bad Muskau, podziwiając niesamowicie wkomponowane w krajobraz pałace, po czym wrócimy na polską stronę i tzw. drogą panoramiczną powrócimy do Łęknicy. Stąd przejedziemy na krótki spacer po centrum Zielonej Góry. Popołudniem dotrzemy w okolice Zielonej Góry, by zobaczyć tutejsze winnice i zakosztować lokalnego wina. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 3 godziny | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 8 km

Dzień 4 Lubuskie wędrówki pod słońcem i… pod ziemią

Kolejny dzień wyprawy przez Kresy Zachodnie rozpoczniemy od Kęszycy, skąd wyruszymy na krótki spacer wzdłuż wzniesień krawędzi Pojezierza Łagowskiego. Będziemy wędrować otwartym terenem, z dalekimi widokami i licznymi pozostałościami fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Dojdziemy do Pniewa, gdzie czeka nas zwiedzanie starych niemieckich bunkrów, ale tym razem pod ziemią! MRU to jedna z najlepiej zachowanych w Europie fortyfikacji sprzed II wojny światowej, nazywanej czasami polską „Linią Maginota” (mimo, że wybudowali ją Niemcy). Ostatnim punktem programu będzie malowniczy Łagów, którego ozdobą jest cudownie położony między dwoma jeziorami zamek Joannitów. Z wieży zamkowej rozpościera się cudowna panorama okolicy. Będzie też chwila na odpoczynek nad jeziorem. Wieczorem przejazd na nocleg w okolicach Sulęcina/Lubniewic.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 6 km

Dzień 5 „Polskie Pompeje”, „Polskie Carcassonne” i Rzeczpospolita Ptasia

Tego dnia czeka nas kilka atrakcji, z których najsłynniejszą jest Park Narodowy Ujście Warty. W widłach Warty i Odry znajduje się rozległy kompleks kanałów, bagien i mokradeł, przypominający trochę Bagna Biebrzańskie. Jest to jedno z najbogatszych stanowisk awifauny w Polsce, głównie ptaków wodnych, a wśród nich dzikich gęsi, które na przelotach tworzą tu ogromne stada – rekordowe liczyło prawie 200 tys. osobników! Nawet jeśli nie zobaczymy tak wielkich stad dzikiego ptactwa, spacer ścieżką przyrodniczą przez tą prawdziwą Rzeczpospolita Ptasią będzie wielką atrakcją. Stąd wyruszymy do Kostrzyna, gdzie zwiedzimy starą twierdzę, która do 1945 roku stanowiła centrum sporego miasta. Uległo ono zagładzie i nie zostało odbudowane – z dawnej wspaniałości zachowały się tylko gdzie niegdzie fundamenty, progi i schody dawnych domów… Stąd to barwne porównanie do Pompei. Ostatnim punktem programu będzie spacer wokół kompletnie zachowanych murów miejskich średniowiecznego Ośna Lubuskiego, czyli „Polskiego Carcassonne”. Wieczorem powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 10 m | Suma zejść: ok. 10 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 6 Gdzie templariusze i piastowska granica

W naszej wędrówce wzdłuż Nysy i Odry pora odwiedzić miejsce najbardziej wysunięte w Polsce na zachód. Zanim tam dotrzemy, zatrzymamy się najpierw w Chwarszczanach, by obejrzeć tajemniczy, XIII-wieczny kościół templariuszy, a potem także popatrzyć na dolinę Odry z wysokiej krawędzi wysoczyzny w Gozdowicach, gdzie znajdowała się główna kwatera polskich wojsk forsujących Odrę w 1945 roku. Jadąc w stronę znanej każdemu polakowi Cedyni zatrzymamy się na chwilę w Osinowie Dolnym, gdzie znajduje się obelisk wskazujący zachodni kraniec Polski… Potem czekają nas odwiedziny pomnika na polach słynnej bitwy cedyńskiej. Po południu zatrzymamy się w malowniczej Chojnej, słynącej z gotyckich fortyfikacji i kościoła. Na koniec dnia  zatrzymamy się w Gryfinie przy słynnym „Krzywym Lesie” – jednej z największych przyrodniczych atrakcji Pomorza Zachodniego Wieczorem przejazd na nocleg w okolice Szczecina.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 80 m | Suma zejść: ok. 80 m | Dystans: ok. 6 km

Dzień 7 Przez puszcze na kraniec Polski

Powoli nasza wyprawa na zachodnie rubieża Polski zbliża się do końcam, ale zanim to nastąpi czeka nas jeszcze kilka atrakcji. Najpierw ruszymy by obejrzeć wspaniały kompleks dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu. Niedaleko stamtąd znajduje się na skraju Puszczy Bukowej ciekawe Arboretum w Glinnej. Spacerując pomiędzy egzotycznymi drzewami i krzewami, zajrzymy także na chwilę do Puszczy Bukowej. Kolejny punkt programu to krótki odpoczynek w Stargardzie połączony ze zwiedzaniem centrum miasta. Na sam koniec dnia będzie okazja do popacerowania po Szczecinie. Powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 1,5 godzin | Suma podejść: ok. 10 m | Suma zejść: ok. 10 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 8 Powrót do Warszawy

Ostatni dzień to powrót do Warszawy. Po drodze zatrzymamy się jednak na chwilę w podpoznańskim Kórniku, gdzie będzie okazja odpocząć w połowie drogi i pospacerować po parku dendrologicznym otaczającym malowniczy zamek. Możliwość odłączenia się w Poznaniu. Przyjazd do Warszawy planowany około godziny 19-tej.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar (wyjazd z Warszawy lub Poznania)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW do 10 000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 7 kolacji za dopłatą 290 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (biletów wstępu, degustacja, przewodnik lokalny, opłaty klimatyczne) - ok. 160 PLN

Liczba uczestników: 20 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Polskie Kresy Zachodnie pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.