Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni9 490

O wyprawie

Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii

 • Kautokeino, Karasjok - spotkania z fascynującą kulturą Saamów
 • Najdalej na północ wysunięta latarnia morska w Slettnes
 • Wizyta w Hamningberg, ostatniej wiosce rybackiej w tej części Europy
 • Vardø, historyczna wioska rybacka, streetart i palenie czarownic
 • Podróż promem Hurtigruten, z jacuzzi, wykładami i wizytami w portach
 • Wycieczka na Nordkapp

"Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko.Ilona Wiśniewska, Hen. Na północy Norwegii

Zapraszamy na niepowtarzalną wycieczkę objazdową do Norwegii. Przemierzając samochodem wybrzeże, dojedziemy i poznamy zakamarki Finnmarku. Towarzyszyć nam będzie surowy północny pejzaż i widoki jak z obrazów najznamienitszych mistrzów. Celem będzie poznanie miejsc krańcowych - takich, gdzie dalej już nic nie ma, gdzie kończy się znana nam cywilizacja i rozpoczyna nieznane, gdzie spotyka się więcej reniferów niż ludzi...

Poznamy też miejsca niecodzienne, z których każde skrywa swoją historię: w Tromsø żył Ibert Amundsen, a w Kifjordzie jest pochowany, Vardø to plener dla znanych street-artowców, Burfjord to początek Finnmarku z pięknymi widokami morza, w Altach znajdziemy malunki naskalne, Guovdageaidnu to stolica Saamów, a Karasjohk to ich największe miasto.

Dojedziemy do najbardziej na północ wysuniętej latarnii morskiej w Slettnes, zatrzymując się w uroczych, malutkich wioskach rybackich. Do Tromsø wrócimy promem, mijając z kolei od strony morza to, co widzieliśmy wcześniej z lądu. Zapraszamy na autorski wyjazd do Norwegii!

Program

DZIEŃ 1 GDAŃSK-TROMSØ

Wieczorny przylot do Tromsø, największego miasta północnej Norwegii, gdzie Ibert Amundsen spędził swoje ostatnie lata. Wieczorne zwiedzanie miasta i spacer na camping poza miastem, gdzie planujemy nocleg w chatkach, saunę i wypatrywanie zorzy polarnej.

DZIEŃ 2 TROMSØ–BURFJORD (210 KM)

Wyruszamy na północ samochodem drogą E6 i dojeżdżamy do campingu w Burfjord. Roztacza się stamtąd piękny widok na morze i góry. To tu kończą się drzewa i zaczyna Finnmark.

DZIEŃ 3 BURFJORD-GUOVDAGEAIDNU (200 KM)

Jedziemy do Alty, gdzie zobaczymy ważne dla północnych Norwegów malunki naskalne. Za Altą zatrzymamy się na Sennalandet, wspaniałym płaskowyżu, przez który poprowadzono drogę. Tam będzie można pozbierać jagody i bażyny, a jeśli pogoda pozwoli – ugotować obiad w naturze. Przejedziemy przez Maze, wioskę, którą Norwegowie chcieli zatopić budując tamę na rzece. Wieczorem dojedziemy do Guovdageaidnu, stolicy Kraju Saamów.

DZIEŃ 4 GUOVDAGEAIDNU-KARASJOHKA (130 KM)

Po śniadaniu pojedziemy do galerii Juhls na obrzeżach miasta. Potem odwiedzimy centrum duodji, czyli saamskiego rękodzieła. Spotkamy się z Jankiem i Anną, Polakiem i Saamką, którzy mieszkają w mieście i opowiedzą nam o kulturze Saamów. Wczesnym popołudniem ruszamy do Karasjohki [Karasjok], największego saamskiego miasta, gdzie odwiedzimy Sapmi Park, centrum kultury saamskiej. Dla chętnych możliwość przejechania się psim zaprzęgiem. Nocleg w miejscowym hotelu.

DZIEŃ 5 KARASJOHKA-KJØLLEFJORD (300 KM)

Z Kraju Saamów jedziemy malowniczą drogą na Półwysep Nordkyn, do wioski rybackiej, skąd pochodziła rodzina Amundsenów. Po drodze zatrzymujemy się w kilku kluczowych miejscach z Hen, nie spieszymy się. Jeśli pogoda pozwoli, wieczorem jedziemy do Kifjordu, tam, gdzie jest pochowany Ibert. Nocleg w Kjøllefjordzie, w budynku przerobionym ze starej przetwórni ryb (nazywa się Foldal).

DZIEŃ 6 PÓŁWYSEP NORDKYN

Jedziemy do wiosek rybackich Mehamn i Gamvik, odwiedzamy najbardziej na północ wysuniętą latarnię morską w Slettnes, wykąpiemy się w morzu na białej plaży niedaleko latarni. Po powrocie możemy wybrać się do opuszczonej wioski rybackiej Skjøtningbergu pieszą trasą, skąd roztacza się wspaniały widok. Nocleg w Kjøllefjordzie.

DZIEŃ 7 KJØLLEFJORD-VARDØ (330 KM)

Jedziemy na Półwysep Varanger, do Vardø, czyli tam, gdzie zaczyna się Norwegia, znani street-artowcy malują budynki w centrum i gdzie mieszkają najbardziej otwarci ludzie Północy. Tu zobaczymy miejsce, gdzie palono czarownice, napijemy się piwa w pubie, w którym bywali Amundsen (ten Amundsen) i Nansen, pójdziemy do kawiarni zwanej piekarnią.

DZIEŃ 8 VARANGER

Rano jedziemy spektakularną drogą do Hamningbergu, ostatniej wioski rybackiej w tej części Europy, po drodze mijamy hotel Pøbela i zostawiamy mu tam pozdrowienia. O 17-tej wyruszymy w drogę powrotną promem Hurtigruten.

DZIEŃ 9 WYBRZEŻE FINNMARKU OD STRONY MORZA

Płyniemy Hurtigrutą, korzystamy z jej uroków (jacuzzi na pokładzie, wykłady, zawijanie do portów). Możliwość wykupienia wycieczki na Nordkapp ”Śniadanie na Przylądku Północnym”, organizowanej przez Hurtigrutę. W środku dnia statek przybija na kilka godzin do Hammerfestu, niegdyś najważniejszego portu północy. Przypływamy do centrum Tromsø o 23.45. Tego samego wieczora w ramach dodatkowych atrakcji Hurtigruta zaprasza na koncert w Ishavskatedralen, lodowej katedrze w Tromsø. Nocleg w Tromsø.

DZIEŃ 10 TROMSØ-OKOLICE

Wjedziemy kolejką na górę, skąd widać całą wyspę. Pójdziemy na spacer górskimi ścieżkami, z których roztacza się piękny widok na fiord. Chętni pójdą na lekki trekking na Tromsdalstinden (1238 m n.p.m), najwyższy szczyt okolicy, na który mieszkańcy Tromsø mówią po prostu „Tinden”. Nocleg w Tromsø.

DZIEŃ 11 TROMSØ-GDAŃSK

Zwiedzanie Tromsø. Ostatniego dnia przejdziemy się po mieście Iberta Amundsena, zajrzymy do odwiedzanej przez niego kawiarni, pójdziemy nad jezioro Prestvannet i będziemy mieli czas na zakupy. Po południu wylot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany (10 kg) i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • transport minibusem na trasie Tromsø-Vardø
 • transfer statkiem wycieczkowym Vardø-Tromsø
 • zakwaterowanie (2x w Tromsø, 2x w Kjøllefjord, 4 x w trasie, 1x na statku)
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • bilety wstępu do zabytków

ZAKWATEROWANIE:

Nocować będziemy w ciekawych, lokalnych hotelach i hostelach (6x), na campingu (2x) oraz na promie (1x).

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie we własnym zakresie. W cenie wyjazdu są śniadania w hotelach oraz na promie.

TRANSPORT:

Pierwszą część trasy po północnej Norwegii będziemy się poruszali komfortowym minibusem. Drogę powrotną z Vardø przepłyniemy statkiem wycieczkowym Hurtigruten.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8.

POGODA:

Północny skrawek Norwegii nie jest najcieplejszym miejscem na Ziemi. Możemy liczyć na 10°C z odchyleniami około 5°C w każdą stronę. Może oczywiście wiać, padać, mżyć i być mgliście, ale może też świecić przepiękne słońce.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Gdańsk. Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu (za możliwą dopłatą).

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.