Malta i Gozo - wyspy kobiet

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Malta i Gozo - wyspy kobiet

  • Malta, Gozo i Comino - wędrówki po wszystkich trzech wyspach archipelagu maltańskiego
  • Kosmopolityczna Valletta – mozaika kultur i ,,ciche miasto” Mdina – dawna stolica
  • Świątynie megalityczne oraz fortece rycerzy maltańskich
  • 2 dni na Gozo i Comino: wapienne klify, ukryte plaże, naturalne łuki skalne i laguny
  • Trasa wzdłuż Victoria Lines - Wielkiego Muru Maltańskiego
  • Odkrywanie smaków kuchni maltańskiej (fenek, bebbux, ftira i pastizzi)

Malta, Gozo i Comino – słońce, morze, historia

Według powiedzenia kobieta jest pełna sprzeczności, ale trafniej jest stwierdzić, że harmonijnie łączy w sobie przeciwieństwa. Jak Malta, która mimo że leży w sercu kultury śródziemnomorskiej, duszę ma z gruntu brytyjską. Ta mozaika angielskiej elegancji i południowej elan vital przyprawia o zawrót głowy. Wpływy dawnego kolonizatora przeplatają się tu z dziedzictwem Orientu, zupełnie niebrytyjską pogodą i egzotycznym krajobrazem. Na swoisty melting pot języków, tradycji i kultur złożyły się podboje Fenicjan i Rzymian, panowanie Bizancjum, najazdy Arabów, Normanów, francuskich Andegawenów, hiszpańskich Aragończyków, długi okres rządów rycerzy św. Jana, przybycie Napoleona i wreszcie trwająca przeszło 200 lat dominacja brytyjska.

Malta, najdalej na południe wysunięte państwo Europy, jest niewielkim, świetnie prosperującym, gęsto zaludnionym krajem. Ani pogoda, ani dystanse, ani nawet język nie stanowią przeszkody w jej odkrywaniu. Dzięki krótkim przejazdom (szerokość głównej wyspy to ok. 10 km a długość ok. 28 km), zyskamy dużo czasu na spacery. Podczas wyprawy odwiedzimy wszystkie trzy zamieszkałe wyspy maltańskie: Maltę, Gozo i Comino, na horyzoncie będziemy też wypatrywać mikro wysepek: Skały Grzyba i Filfli. Nasze wędrówki będą prowadzić wzdłuż postrzępionej, urozmaiconej zatokami i półwyspami linii brzegowej i po najpiękniejszych klifach Malty i Gozo.

Wyspy kobiet

Tym, co wyróżnia Maltę, są doskonale zachowane świątynie megalityczne, zaliczane do najstarszych budowli kamiennych na świecie. Z pewnością zasługują na miano megaatrakcji – wystarczy sobie uświadomić, że ich maltańscy budowniczowie, żyjący ok. 3600 a 2500 lat p.n.e., potrafili obrabiać gigantyczne monolity ważące ponad 50 ton, dysponując jedynie narzędziami z kamienia, kości i drewna! Co więcej, najstarsze maltańskie świątynie są starsze o ok. tysiąc lat od piramidy Cheopsa czy Stonehenge! Podczas wędrówek odwiedzimy świątynie Ġgantija na Gozo oraz Ħaġar Qim i Mnajdra na Malcie. Staniemy oko w oko z gigantami przeszłości i poczujemy moc niezwykle rozwiniętej cywilizacji, a przy okazji odkryjemy kobiecy charakter archipelagu.

Malta nie bez powodu nazywana jest wyspą kobiet. Terakotowe figurki postaci o obfitych kształtach, krągłych udach, ramionach i piersiach, a zarazem maleńkich stopach i dłoniach, odnalezione w ruinach megalitycznych sanktuariów, stanowią dowód kultu bogini płodnej natury w okresie cywilizacji świątyń. Są zmysłowe, powabne i pełne wdzięku. Niektórzy badacze skłaniają się do teorii, że kilka tysięcy lat temu na Malcie rządziły kobiety. Pozostałości świadczą, że zamieszkujące wyspy mieszkanki nie prowadziły wojen, ceniły natomiast piękne stroje (znały plisy na spódniczkach) i biżuterię, dbały o fryzury, być może miały też słabość do celebracji posiłków i obfitych biesiad, czego potwierdzeniem byłyby ich puszyste kształty… Kres megalitycznej kultury maltańskiej nastąpił gwałtownie i w tajemniczych okolicznościach. Pozostała tajemnicza energia, do której źródła spróbujemy się zbliżyć.

Trzy stolice

Na trasie naszych wędrówek znajdą się trzy stolice. Odwiedzimy główne miasto na Gozo Victorię (Rabat), nad którym dominuje wyrastająca ze skalistego wzgórza cytadela (Il-Kastell) – dziś twierdza-muzeum z widokiem na okolice. Od czasów panowania Arabów do XIX w. miasto nosiło nazwę Rabat (z arab. „przedmieście”). Zmieniono ją dla uczczenia jubileuszu 60 lat panowania królowej Wiktorii. Victoria jest dziś najbardziej zaludnionym miastem Gozo, choć w samej cytadeli mieszka zaledwie kilkadziesiąt osób.

Wstąpimy też do Mdiny, która do czasu przybycia joannitów była gwarną stolicą Malty. Z centrum wyspy kontrolowała całą okolicę. Doskonale zachowana średniowieczna starówka Mdiny (L-Imdina) w porównaniu do większych miast na wyspie stanowi oazę spokoju. W labiryncie zaułków i zacienionych uliczek można poruszać się jedynie pieszo. Dlatego dawna stolica Malty nazywana jest Cichym Miastem. Z ufortyfikowanego przez Fenicjan już ok. 1000 lat p.n.e. wzgórza Mdina spogląda dziś w stronę Valletty ze stoickim spokojem. Rycerze zakonu św. Jana, dla których była zbyt odległa od portu, wprowadzili w niej niewiele zmian urbanistycznych, dzięki czemu zachowała arabsko-normański charakter.

W ostatnim dniu pobytu, zwiedzimy współczesną stolicę wyspy La Valletta, co będzie stanowiło prawdziwą wisienkę na torcie. Wpisana na listę UNESCO starówka skupia 320 zabytków na niewielkiej powierzchni, zaledwie 55 ha – to jeden z najbardziej skoncentrowanych historycznych obszarów na świecie. Została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury 2018 r. Kiedy Wielki Mistrz Jaen de la Valette wmurowywał kamień węgielny pod budowę La Valletty, ostatnią rzeczą, którą planował, było miasto eleganckich pałaców, jakim nam się jawi obecnie. Miała być ona fortecą ochraniającą dwa porty po obu stronach skalistego półwyspu. Stolica Malty jest nierozerwalnie związana z historią joannitów. Wizyta w Konkatedrze św. Jana z dziełami słynnego malarza Caravaggia – to absolutna konieczność dla wielbicieli sztuki.

Wielki Mur Maltański

Niewątpliwą atrakcją Malty jest widokowa trasa piesza wzdłuż Wielkiego Muru Maltańskiego – Victoria Lines, którą można przejść niemal całą północno-zachodnią część wyspy. Od 1887 r. oficjalnie nosi ona imię królowej Wiktorii, nadane z okazji diamentowego jubileuszu zwierzchniczki i do dziś jest symbolem dominacji brytyjskiej na Malcie. Zbudowany pod koniec XIX w. 12-kilometrowy pas umocnień z wieżami, w rzeczywistości nigdy nie został wykorzystany w celu obronnym. Najlepiej zachowany fragment fortyfikacji znajduje się na północ od Mdiny (Dwejra Lines) oraz w okolicy Mosty, słynącej z trzeciej co do wielkości kopuły kościoła w Europie.

Program

Dzień 1 Powitanie na Malcie

Wylot z Warszawy (Okęcie/Modlin), przelot na Maltę. Na przywitanie z Maltą wybierzemy się do położonej w północnej części Zatoki św. Pawła zacisznej miejscowości z malowniczym portem, osady rybackiej Xemxija. Jej nazwa oznacza słońce (xemx). Stąd wejdziemy na Szlak Dziedzictwa Kulturowego Xemxija. Na trasie archeologicznej czeka na nas wiele niespodzianek: rzymska droga, menhir, prehistoryczne domy wykute w skale, rzymskie ule, tysiącletnie drzewo chleba świętojańskiego, ruiny świątyni megalitycznej, termy rzymskie i prehistoryczne koleiny – wielka zagadka maltańskiej archeologii. Po wędrówce przepłyniemy na Gozo. Zakwaterowanie w hotelu.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Długość trasy: ok. 4 km

Dzień 2 Comino, świątynie Ġgantija i osada rybacka Ix-Xlendi

Po śniadaniu wyruszymy z portu w Mġarr na leżącą pomiędzy Maltą a Gozo wapienną wysepkę Comino. Zajmuje ona zaledwie 3,5 km² – nie sposób się na niej zgubić. Odwiedzimy tu słynną Błękitną Lagunę, rajski zakątek między zachodnim brzegiem Comino a wysepką Cominotto. Spacer po drogach Comino, która jest zamkniętym dla ruchu kołowego rezerwatem przyrody i oazą ptaków, gwarantuje piękne widoki na Maltę i Gozo. Prędzej czy później natkniemy się na jedyny na wyspie hotel, kapliczkę, wieżę oraz… (być może) na jej trzech stałych mieszkańców.

Po powrocie na Gozo wyruszymy poznać wpisane na listę UNESCO, największe i najlepiej zachowane megalityczne świątynie na archipelagu maltańskim, jak sugeruje ich nazwa (ġgantija – gigantyczne) – Świątynie Ġgantija. Wierzono, że ogromne kamienie, z których są zbudowane, podniosła w jedną noc i jedną ręką kobieta-gigant Sansuna (drugą kołysała dziecko). Po zwiedzaniu obszaru archeologicznego przejedziemy słynącej z wyrobu pięknych koronek wioski Sannat, skąd wyruszymy na spacer wzdłuż klifów Ta’Saguna do osady rybackiej nad Zatoką Xlendi. Nazywana „zatoką kobiet” – w XIX w. dam odwiedzana była przede wszystkim przez samotne damy – dziś urzeka także mężczyzn.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 3 „Perełka Gozo” – Zatoka Dwejra

Czeka nas dzień pełen wrażeń w Zatoce Dwejra! To perełka zachodniego odcinka klifowego wybrzeża Gozo. Strzeżona przez wieżę Dwejra, chroniona przez kapliczkę św. Anny, zamknięta jest przez wyrastający z morza na 60 m monolit – Skałę Grzyba (przy tej okazji poznamy fascynującą historię „grzybka maltańskiego”). Magicznej atmosferze Dwejry nie oparli się twórcy serialu „Gra o Tron”, którzy nakręcili tu kilka scen do odcinków pierwszej serii. Podczas wędrówki, wśród scenerii niczym z filmu fantasy, zatrzymamy się nad Wewnętrznym Morzem – płytką laguną otoczoną klifami, połączona z otwartym morzem wąskim prześwitem w skalnym półwyspie. Tworzy ona spokojną przystań dla miejscowych rybaków, do których należą ustawione wokół zatoczki małe składy na łodzie z kolorowymi drzwiami. Powrót na nocleg do hotelu na Gozo.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 4 Półwysep Marfa i Park Narodowy Mistral

Po śniadaniu pożegnamy się z Gozo i przepłyniemy na Maltę. Przejedziemy na półwysep Marfa, o kształcie ogona delfina, który macha w kierunku Gozo i Comino. Morze oblewające mało zaludniony półwysep jest krystalicznie czyste dzięki nieustannej wymianie wody przez prądy krążące w Południowym Kanale Comino. Postrzępione wybrzeże oferuje możliwość długich spacerów wśród dzikiej przyrody i zejścia do pięknych plaż. Dojdziemy do wysuniętego daleko na zachód cypla Ras il-Qammieħ, gdzie będziemy mogli poczuć się dosłownie jak na krańcu świata. W opuszczonej okolicy stoi jedynie nieużywana stacja radarowa, ale nieobecność świadectw cywilizacji rekompensuje poczucie piękna i potęgi otaczającej nas przyrody. Półwysep osiągający tu wysokość 129 m n.p.m. oferuje wspaniałe widoki na skaliste wybrzeże i bezkresny morski horyzont.

Następnie wyruszymy na wędrówkę trasą wzdłuż klifów przez wietrzny Park Mistral, pierwszy park narodowy Malty, który rozciąga się między ukrytymi plażami Złotej Zatoki i Zatoki Kotwic. Ta ostatnia znana jest przede wszystkim z zachowanej do dziś kolorowej scenografii do filmu o marynarzu Popeye’u. Przejazd do hotelu na Malcie.

Czas wędrówki: ok. 5 godzin | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 5 „Ciche miasto” Mdina, Ogrody Buskett i Klify Dingli

Tego dnia zagubimy się w labiryncie zaułków "Cichego Miasta” Mdiny. Będziemy zwiedzać, błądząc jej zaułkami i przyglądając się detalom architektonicznym: kołatkom do drzwi, będących małymi dziełami sztuki użytkowej, barokowo wykończonym balkonom i uroczym kapliczkom. Następnie dojdziemy na skraj fortyfikacji, do punktu panoramicznego z widokiem na rozległą równinę. Podczas spaceru zobaczymy m.in. Ogrody Fosy Mdiny, Bramę Główną, Katedrę św. Pawła, która według tradycji powstała w miejscu willi namiestnika rzymskiego Publiusza, późniejszego biskupa, w której przyjął on św. Pawła. Po degustacji najlepszych na Malcie pastizzi w dawnej arabskiej dzielnicy Rabat pojedziemy do Ogrodów Buskett, największego zalesionego obszaru Malty. Wyruszymy tam na wędrówkę trasą oferującą różnorodne widoki, roślinność i ciekawostki archeologiczne, jak najbardziej znany na Malcie, rozległy wapienny płaskowyż, pocięty serią tajemniczych, wyżłobionych w skale kolein – Clapham Junction. Dotrzemy do opadających wprost do morza z wysokości 250 m i ciągnących się na kilka kilometrów Klifów Dingli, tworzących jeden z najbardziej malowniczych widoków na wyspie. Powrót do hotelu na Malcie.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 6 Wzdłuż Wielkiego Muru Maltańskiego – Victoria Lines

Kolejny dzień wędrówki prowadzić nas będzie wzdłuż Fortyfikacji Victoria Lines, popularnie nazywanej Wielkim Murem Maltańskim. To wzdłuż niego prowadzi sztandarowy szlak pieszy Malty. Po drodze zobaczymy Rotundę pw. Wniebowzięcia NMP w Moście. Mówi się, że jej kopuła widoczna jest z każdego miejsca na Malcie, dlatego stała się symbolem wyspy. Jest ona dziewiątą co do wielkości niepodpartą kopułą na świecie i trzecią w Europie (po Bazylice św. Piotra w Rzymie i Hagii Sophii w Stambule). Powrót do hotelu na Malcie.

Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Długość trasy: ok. 10 km

Dzień 7 Mega(-lityczne) atrakcje południowego wybrzeża i La Valletta

Rano przejedziemy na południowe wybrzeże, gdzie zobaczymy świątynie Ħaġar Qim i Mnajdra. Poświęcone bogini płodności świątynie-obserwatoria astronomiczne oczarowują położeniem – na klifie, z widokiem na morze i wysepkę Filflę. To w nich odkryto „Maltańską Wenus” i figurki przedstawiające „grubaski”, związane z kultem bogini matki. Stąd wyruszymy na wędrówkę do spektakularnej zatoczki Għar Lapsi, otoczonej wapiennymi klifami.

Po południu wybierzemy się na spacer po półwyspie Sciberras, na którym położona jest La Valletta. Wizyta w stolicy będzie ukoronowaniem poznawania mozaiki kulturowej wyspy. Podczas spaceru zobaczymy zaskakującą surową, nowoczesną formą Bramę Miejską, intrygujący budynek Parlamentu, teatr pod gołym niebem Pjazza Teatru Rjal. Przejdziemy główną, najdłuższą, tętniącą życiem arterią VallettyTriq ir-Repubblika. Odwiedzimy najważniejszy kościół Malty – Konkatedrę św. Jana, poświęconej patronowi zakonu joannitów, której prosta fasada nie zapowiada eksplozji barokowego przepychu we wnętrzu. To tu znajduje się słynne „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” Caravaggia. Przyglądając się charakterystycznym maltańskim balkonom, dojdziemy na skraj półwyspu, do Fortu św. Elma, który podczas Wielkiego Oblężenia w 1565 r. odpierał atak Turków. Znajdzie się czas na zrobienie zakupów przed wyjazdem i pożegnalną kolację.

Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin | Długość trasy: ok. 10 km (łącznie ze spacerem po Valletcie)

Dzień 8 Pożegnanie z Maltą i powrót do Polski

Przejazd na lotnisko, wylot do Warszawy.

W zależności od układu lotów istnieje możliwość odwrócenia kolejności realizacji programu: w pierwszej kolejności zwiedzimy Maltę, a następnie Gozo.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot Warszawa-Malta-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach (pokoje 2-3 osobowe)
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 15-25 EUR/dzień) 
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, prom na/z Gozo, rejs na Comino, transport publiczny, opłaty klimatyczne, zwyczajowe napiwki) - ok. 100 EUR

Liczba uczestników: 12 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1500 PLN

W zależności od układu lotów istnieje możliwość odwrócenia kolejności realizacji programu: w pierwszej kolejności Malta, a następnie Gozo.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Malta i Gozo - wyspy kobiet pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Malta. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.